Zuzana666
09.02.09,20:52
Dobrý deň, rada by som sa informovala na nasledujúci problém, týka sa mojej sestry, prikladám popis:
K 31.1.2009 sa mi skoncil pracovny pomer ktory bol uzavrety na dobu urcitu. Nakolko nemam este zamestnanie rozhodla som sa nahlasit na urade prace. Dufala som, ze sa tam dostanem aj k informacii, ci mam narok na podporu v nezamestnonosti. Za posledne 4 roky som mala az 6 zamestnavatelov ale podla zapoctovych listov mi vyslo, ze narok na nu mam. Myslela som, ze v socialnej poistovni mi to potvrdia. Bola som prekvapena, ked som sa dozvedela, ze tuto info nedostanem a co viac mam si sama obehnut vsetkych byvalych zamestnavatelov aby mi potvrdilili tlacivo zo soc. poistovne. Problemom je, ze jeden zo zamestnavatelov uz neexistuje. Tiez moze trvat dlhsiu dobu, kym mi tlacivo potvrdia. Rada by som vedela, ci sa pre truto potrebu naozaj nedaju pouzit zapoctove listy? Co robit v pripade ak jeden zo zamestnavatelov uz neexistuje ako firma? Lisia sa v niecom podmienky na priznanie podpory v nezamestnanosti ak som bola zamestnana na dobu urcitu? dakujem za akékoľvek info.
verca2
09.02.09,20:15
Ahoj, prežívame teraz s manželom podobný prípad. Zostal totiž bez zamestnania a práve zhána potrebné potvrdenia od zamestnávateľov. My sme si doma prepočítali, či splna podmienku nároku na podporu v nezamestnanosti (v našom prípade z posledným 4rokov 3 odpracované) a boli sme sklamani, keď mu na socialke povedali, že podľa ich výpočtu to nevychádza a musí si to obehať :-) Vraj pri žiadosti o PvN to proste oni nevedia overiť. (iný prípad je už žiadosť o dôchodok), takže asi tak.

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.


A čo sa neexistujúceho zamestnávateľa týka, viem iba z počutia, že v prípade zániku zamestnávateľa niekto jeho mzdovú agendu preberá a uchováva .. ale to ti asi poradia tuto skúsenejší :-)