ssandra-123
09.02.09,23:36
AHOJTE PORAĎÁCI, KÚPILI SME SI PODKROVNÝ BYT, V JEDNEJ MIESTNOSTI,
KTORÁ MÁ 42 M2, JE TO KUCHYŇA S OBÝVAČKOU BOLO PODĽA PROJEKTU LEN JEDNO OKNO VIKIER CCA 1M X 1,2M, POŽIADALI SME DOPLNIŤ INVESTORA EŠTE DVE STREŠNÉ OKNÁ, PRETOŽE OKNO BOLO UMIESTNENÉ NA DLHŠEJ STENE, KTORÁ MÁ 8,5M A BOLA STRAŠNÁ TMA, PODĽA MŇA NIEKTO ODFLÁKOL PLÁNY A TERAZ NÁS ŽIADA, ABY SME ICH ZAPLATILI, VIE MI NIEKTO PORADIŤ, KDE ZISTÍM AKÁ JE NORMA, ČO SA TÝKA PRESVETLENIA OBYTNEJ MIESTNOSTI?S POCHOPITEĽNÝCH DÔVODOV NEBUDEM PLATIŤ ZA CHYBY INÝCH,MYSLÍM SI, ŽE BEZ TÝCH DVOCH OKIEN BY BYT ANI NESKOLAUDOVALI.ĎAKUJEM
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.02.09,05:02
Svetelno technická štúdia - STN 73 4301.
Číslo je úplne zbytočné, k tomu treba projektanta čo s tým robí. Treba k tomu vypracovať výpočty a diagramy.

Dorporučujem dve veci :
1. Nahliadnuť do PD na stavebnom úrade, či bola takáto štúdia vypracovaná a čo vychádza pre tvoj byt. (vychádzam z toho, že je to novostavba)
2. Ak nebola vypracovaná štúdia, tak zainvestovať do projektanta, ktorý posúdi byt a vypracuje štúdiu.

3. Ak byt nebude vyhovovať, podat podnet na hygienu (RUVZ) na nezákonnosť ich záväzného stanoviska k územnému alebo kolaudačnému konaniu (§ 62 alebo 65 zákona č. 71/1967). Po stanovisku RUVZ, ak bude v tvoj prospech podnet na stavebný úrad podľa § 62 stavebného zákona. Zvážiť aj možnosť podnetu na prokuratúru. Tento bod je trochu extrém, ale k nemu pristúpiť až keď nebude možná dohoda s predávajúcim bytu.


CIMOM
Milan.Žiška
10.02.09,05:24
Znížený osvit miestnosti ju radí do nižšej kategórie. Ak ste kupovali byt I. kategórie , treba to dosledovať. Ak to zabudli v projekte a nedoriešili pred dokončením, treba podnet na hygienu. Rozumný nestor to nechá dorobiť ako skrytú vadu v rámci odstraňovania vád a nedorobkov.
Prípadne tak ako CIMON uviedol " Podanie na súd".
ssandra-123
10.02.09,06:24
Ďakujem za odpovede, je to novostavba, paradox je, že garzónka s rozlohou 20m2 má dva vikiere a nám dali na42 m2 jeden, ked som nato poukázala, tak nám samozrejme na náš podnet doplnili
dve okná+ jedno v podkrový, je to mezonet, v podkrový je miestnosť 20m2 a bolo tam jedno malé strešné okno, jedno nám pridali aj tam , aj keď si myslím, že by to zvládlo ešte jedno a teraz po kolaudácii, keď nám reba doplatiť doplatok za byt nám okná premietli do ceny.
Miloš Mičega - CIMOM TN
10.02.09,07:11
Ďakujem za odpovede, je to novostavba, paradox je, že garzónka s rozlohou 20m2 má dva vikiere a nám dali na42 m2 jeden, ked som nato poukázala, tak nám samozrejme na náš podnet doplnili
dve okná+ jedno v podkrový, je to mezonet, v podkrový je miestnosť 20m2 a bolo tam jedno malé strešné okno, jedno nám pridali aj tam , aj keď si myslím, že by to zvládlo ešte jedno a teraz po kolaudácii, keď nám reba doplatiť doplatok za byt nám okná premietli do ceny.

Presvetlenie miestností sa vzťahuje iba na obytné miestnosti. Ak by sa preukázalo, že osvetlenie je nedostatočné, tak sa jedná o vadu v projekte, ktorá boila v konaní opomenutá a teda rozhodnutia vydané vo veci, t.j. záväzné stanovisko RUVZ ako podkalad pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a následne aj kolaudačné rozhodnutie. Domnievam sa, že tak ako som uviedol, je predpoklad pre obnovu konania (§ 62 zák. 71/1967), resp. na preskúmanie rozhodnutia mimo odsvolacieho konania (§ 65 zák. 71/1967). Myslím, že niekto by si rozmyslel, či pôjde do rizika zrušenia rozhodnutí a právnej (papierovej) rovine sa dostane do bodu "0".


CIMOM