Patho
10.02.09,00:09
Prosím o radu v nasledujúcom prípade. Plánujem predať byt, ktorý mám v OV a získal som ho pred cca 1 rokom darom od matky. Pokiaľ ho predám, rád by som vedel, akú daň, či iné poplatky ma čakajú. Ďakujem za odpovede.
Chobot
10.02.09,08:17
Prosím o radu v nasledujúcom prípade. Plánujem predať byt, ktorý mám v OV a získal som ho pred cca 2 rokmi darom od matky. Pokiaľ ho predám, rád by som vedel, akú daň, či iné poplatky ma čakajú. Ďakujem za odpovede.

Mal si tam nahlásené trvalé bydlisko? Ako dlho?
Patho
10.02.09,15:46
Nie nemal som tam a ani nemám nahlasený trvalý pobyt. Je to problém? Ešte oprava, byt mam vo vlastnictve necelý rok (od marca minuleho roka).Dakujem za odpoved.
Honzik[sk]
10.02.09,17:06
Mam podobny problem, dostal som do daru od starych rodicov pozemok v roku 2005. BOHUZIAL sme v tej dobe nevedeli, ze treba pri darovani nehnutelnosti spravit znaleci posudok na cenu darovaneho. V darovacej zmluve cena nefiguruje, alebo ak hej, tak len symbolicka 5000SKK :) . Pozemok mam vo vlastnictve 3 roky. Teraz som sa rozhodol ho predat. Poziadal som teda "dodatocne" ohodnotit pozemok od znalca spatne 3 roky (2005), aby som mal zhruba v ruke papier o tom, ze pozemok v dobe, ked mi ho stary rodicia darovali mal hodnotu "500.000SKK".
Ide mi teraz o to, ked pozemok predam za cenu "700.000SKK" z coho budem platit dan? Mam sa riadit tymto pravidlom? Je velka chyba, ze znalecky posudok na rok 2005 sa robil az v roku 2008? Ako sa k tomuto postavi danovy urad? Neviete? Ide mi o to, aby som zbytocne neplatil dan zo 700.000

Dakujem
danielko
11.02.09,14:33
Aj ja mám podobný problém s pozemkom. Taktiež pozemok darovaný starými rodičmi vnukovi v roku 2005 a v roku 2008 vnuk tento pozemok predal. Musí sa platiť daň z príjmov z celej sumy, za ktorú bol pozemok predaný alebo sa dá niečo uplatniť na "vstupe"?
Ďakujem za radu.
Muška
11.02.09,14:58
http://www.porada.sk/935402-post8.html
Patho
11.02.09,15:50
Priatelia, všetko je super, len tento príspevok som zakladal ohladne bytu, tak poprosiím ostatných, nech si založia vlastné príspevky a tam riešia odlišné problémy, nakoľko sa to potom mieša, ďakujem.
monitor klavesnica
12.02.09,08:58
dobry den neviem kde vlozit otazku tak prosim prepacte ze ju vkladam tu . Chcem sa spytat teda poradit kamoska dostala darovacou zmluvou byt od rodica a chce ho predat.Problem je v tom ze po smrti rodica prisla na to ze rodic mal dlhy-pozicky.Byt nebol zalozeny ani nic podobne cize bol cisty....moze ten byt predat? za odpoved vopred dakujem
Muška
12.02.09,10:23
Priatelia, všetko je super, len tento príspevok som zakladal ohladne bytu, tak poprosiím ostatných, nech si založia vlastné príspevky a tam riešia odlišné problémy, nakoľko sa to potom mieša, ďakujem.
...aj pre Teba platí môj príspevok 6.

- t.j. výdavky, ktoré si môžeš odpočítať od príjmu z predaja byt, keďže ho vlastníš iba 1 rok a získal si ho darom.
Patho
12.02.09,23:53
...aj pre Teba platí môj príspevok 6.

- t.j. výdavky, ktoré si môžeš odpočítať od príjmu z predaja byt, keďže ho vlastníš iba 1 rok a získal si ho darom.
Diky, len prosím ťa, ak máš čas, môžeš mi ľudskou rečou povedať , ako sa vraví "po lopate", čo to znamená? Teda predám byt za istú sumu, kde nemám trvalý pobyt a mám ho cca. rok. Čo mám platiť (aké poplatky, dane a pod.) a následne, čo môžem od toho odčítať. Ak som správne pochopil tvoju odpoveď. Prípadne konkrétne zákon v plnom znení. Vopred ďakujem.
Muška
13.02.09,00:03
Príjem z predaja bytu musíš zdaniť, keďže sa na Teba nevzťahuje oslobodenie.

Príjem dáš celý do DP a na stranu výdaj v DP môžeš dať to čo Ti povoľuje zákon.
t.j.

-kúpnu cenu bytu /čo je u Teba nula/
-pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
-rekonštrukcia bytu /maľovanie..../
-technické zhodnotenie /výmena okien, dverí.../
-inzeráty na predaj bytu
-notár , kolky ....pri predaji bytu......

No a rozdiel zdaníš.
________________________
§ 25 zákona o dani
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
Muška
13.02.09,00:04
...a čírou náhodou, mama tam nemá ešte stále trvalý pobyt?
Patho
13.02.09,11:20
Bohuiaľ nie, mama tu tiež nemala trvalý pobyt. Dedila po dedovi. Ešte podotázočka. Daň z príjimu je 19%? Ano?
Muška
13.02.09,11:24
No, neviem či to právne ide, že "vrátenie daru", ale to už asi špekulujem ::rolleyes:
Lebo, ak tam mal dedo TP a mama ako zákonný dedič by bola pri predaji oslobodená.

No, ale už je asi neskoro špekulovať.

Takže:
áno , 19 %
Patho
13.02.09,11:43
Ešte, už ozaj posledná otázka: Koľko rokov musím teda mať byt v držbe, aby som bol oslobodený od platenia dane z príjmu pri predaji bytu? Ak som dobre čítal príspevky, tuším 5 rokov? Nie som si istý.

Ďakujem za ochotu a trpezlivosť :)
Patho
28.02.09,20:20
Odpoviem sám sebe. Teda pokiaľ je trvalý pobyt na totožnej adrese, stačia 2 roky.
Muška
01.03.09,12:44
...no, aký si šikovný :)