Barbora35
10.02.09,09:40
Dobry den,moze mi prosim niekto poradit.
Nasa firma sa rozhodla davat zamestnancom stravne listky za PN-ky a aj ked bol zamestnanec na sluzobnej ceste.Stahovat sa budu len za dovolenky.Chape sa to ako benefit pre zamestnancov - je nutne toto zdanit zamestnancom fyz.osobam podla zakona?
Cely naklad za stravny listok ktory bol dany zamestnancom pocas PN ci Sluz.cesty je nedanovy?
Dakujem za odpovede.
felama
11.02.09,18:51
Stravné lístky sa nezdaňujú.
petra:-)
11.02.09,19:09
Zamestnancovi sa takto poskytnuté SL nezdaňujú.

Podľa § 19 ods.2 písm.c bod 4 sú príspevky na stravovanie zamestnancov daňovým výdavkom ak sú poskytnuté za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.

§ 152 v bode 7. pripúšťa možnosť upraviť podmnienky, za ktorých bude poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci alebo ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov - to znamená, že ak je také niečo stanovené v kolektívnej zmluve, alebo v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov ide o daňový výdavok

V prípade poskytovania SL v dni, kedy je zamestnanec na služobnej ceste je treba zobrať do úvahy, či zamestnanec odpracoval na pracovisku viac ako 4 hodiny pred nástupom na pracovnú cestu. Ak áno, poskytnutý SL je daňovým výdavkom. V prípade, že odpracoval menej ako 4 hodiny a je poskytnuté stravné v súlade so zákonom o cestovných náhradách a súčasne SL, považovala by som náklad na takýto SL za nedaňový výdavok.
Barbora35
13.02.09,08:28
Dakujem za odpoved, velmi ste mi pomohli