jozefino888
10.02.09,10:45
Dobry den,

chcel by som sa opytat skusenejsich na to, ci si mozem odratat odpocitatelnu polozku 12,000 z dani za zivotnu poistku ktora je vinkulovana v prospech banky (poistenie hypo uveru). Zivotna poistka bola uzatvorena pred 4 rokami na dobu 25 rokov.

Najde sa tu dobra dusa ktora v tom vie chodit a je ochotna mi poradit alebo ma aspon nasmerovat spravnym smerom ? ;-)
Chobot
10.02.09,10:04
Dobry den,

chcel by som sa opytat skusenejsich na to, ci si mozem odratat odpocitatelnu polozku 12,000 z dani za zivotnu poistku ktora je vinkulovana v prospech banky (poistenie hypo uveru). Zivotna poistka bola uzatvorena pred 4 rokami na dobu 25 rokov.

Najde sa tu dobra dusa ktora v tom vie chodit a je ochotna mi poradit alebo ma aspon nasmerovat spravnym smerom ? ;-)

Je jedno, či je poistka vinkulovaná v prospech niekoho iného. Pokiaľ ide o kapitálovú životnú poistku (teda ide aj o sporenie na dôchodok), nielen o čisto rizikovú poistku, tak prvú podmienku na odpočet máš splnenú - trvanie poistky najmenej 25 rokov. Je tam ešte druhá podmienka a to, že poistka nesmie skončiť skôr, než dovŕšiš 55 rokov, teda poistná doba musí byť najmenej do tvojich 55. narodenín. - viď § 11 ods. 11 ZoDzP:

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

Ale pozor! musí ísť o kapitálové poistenie, nie o rizikové. V tvojom prípade nie je jasné, akú poistku máš - nenapísal si to.
jozefino888
10.02.09,10:49
Sorry za nekompletne info. Tak teda doplnim to.

Zivotnu (a urazovu) poistku mam urobenu tak, ze ak by sa mi nieco stalo, poistovna vyplati banke dohodnutu sumu (za hypoteku).

Samozrejme ak sa nic nestane, "nasetrene" peniaze poistovna vyplati mne (resp. banke, vid. nizsie).

Nastavene to mam tak, ze po 10 rokov poistovna zaplati banke 1/4 poistnej sumy (= pozicanej sumy na hypo) a za kazde nasledovne 5rocne obdobie opat zaplati 1/4 (t.j. 4/4 = 25 rokov).

Preto je ta zivotna poistka vinkulovana v prospech banky.
Chobot
10.02.09,11:03
Sorry za nekompletne info. Tak teda doplnim to.

Zivotnu (a urazovu) poistku mam urobenu tak, ze ak by sa mi nieco stalo, poistovna vyplati banke dohodnutu sumu (za hypoteku).

Samozrejme ak sa nic nestane, "nasetrene" peniaze poistovna vyplati mne (resp. banke, vid. nizsie).

Nastavene to mam tak, ze po 10 rokov poistovna zaplati banke 1/4 poistnej sumy (= pozicanej sumy na hypo) a za kazde nasledovne 5rocne obdobie opat zaplati 1/4 (t.j. 4/4 = 25 rokov).

Preto je ta zivotna poistka vinkulovana v prospech banky.

No, nie som si istý, či takto konštruovaná poistka spĺňa podmienky na odpočítanie z daní... pretože je tam to vyplatenie po 10 rokoch a to ešte určite nebudeš mať 55 rokov. Ešte je otázne, ako je to definované to vyplatenie - ako predčasný výber, alebo ako pôžička od poisťovne? Keby to bolo jednorazové vyplatenie pri skočení poistenia, tak poviem, že áno. Takto by trebalo vidieť poistnú zmluvu či VPP.

A z poisťovne si už dostal potvrdenie o zaplatení poistného? Ak áno, tak je na 99% isté, že nárok na odpočet máš. Ak nie, skús si zavolať to zákazníckeho centra, či tento typ poistky spĺňa podmienky na odpočet.
jozefino888
10.02.09,11:28
>> Keby to bolo jednorazové vyplatenie pri skočení poistenia, tak poviem, že áno. Takto by trebalo vidieť poistnú zmluvu či VPP.

Ak chces, mozem Ti nascanovat poistnu zmluvu (samozrejme osobne data zamazem). Len neviem ci sa Ti chce hrabat sa v zmluve ;-) Prepac za blbu otazku ale co je to VPP ?


>> A z poisťovne si už dostal potvrdenie o zaplatení poistného? Ak áno, tak je na 99% isté, že nárok na odpočet máš.

Nic som neobdrzal, akurat sek na zaplatenie rocneho poistneho na sumu 1500 eur (ako kazdy rok) ;-(
Chobot
10.02.09,11:45
>> Keby to bolo jednorazové vyplatenie pri skočení poistenia, tak poviem, že áno. Takto by trebalo vidieť poistnú zmluvu či VPP.

Ak chces, mozem Ti nascanovat poistnu zmluvu (samozrejme osobne data zamazem). Len neviem ci sa Ti chce hrabat sa v zmluve ;-) Prepac za blbu otazku ale co je to VPP ?


>> A z poisťovne si už dostal potvrdenie o zaplatení poistného? Ak áno, tak je na 99% isté, že nárok na odpočet máš.

Nic som neobdrzal, akurat sek na zaplatenie rocneho poistneho na sumu 1500 eur (ako kazdy rok) ;-(

VPP sú Všeobecné poistné podmienky, ktoré sú súčasťou zmluvy.

Ak chceš, môžem sa ti na to pozrieť, pošli mi naskenované dokumenty na e-mail chrobak7(zavinač)post.sk. Nechaj tam ale rok tvojho narodenia.
jozefino888
10.02.09,11:55
Zajtra doobeda Ti tu zmluvu poslem (nemam ju dnes pri sebe v robote).

Vdaka za snahu pomoct. Cenim si to.
RESPEKT!
Chobot
10.02.09,12:21
Zajtra doobeda Ti tu zmluvu poslem (nemam ju dnes pri sebe v robote).

Vdaka za snahu pomoct. Cenim si to.
RESPEKT!

Zajtra na obed ale idem na služobku, tak ak by som to nestihol, tak sa ozvem najneskôr v pondelok (alebo cez víkend).