teerinka
10.02.09,10:21
Príjemný deň, pracujem na BP, kde v podstate riešim finančnú analýzu českej spoločnosti zaoberajúcej sa ťažbou čierneho uhlia - OKD, a.s. (Ostravsko-Karvinské Doly).
Narazila som na jeden problém, s ktorým si neviem dať akosi rady, a úprimne nemám sa na koho obrátiť.
V rámci bankrotných modelov, riešim momentálne Altmanov model, v ktorom sa vzorce pre výpočet odlišujú podľa toho, či sa jedná o spoločnosť s verejne obchodovateľnými akciami alebo nie. Po dôkladnom preštudovaní výročných správ som zistila, že v rokoch 2003 a 2004 spoločnosť mala akcie (CZOOO5100651) umiestnené na verejných trhoch - BCPP, a.s, RM-Systém, a.s., potom akcie stihla. Analýzu robím za roky 2003 až 2007. Logicky mi preto vyplýva, že prvé dva roky by som mala počítať na základe vzorca pre firmy s verejne obchodovateľnými akciami, za ostatné roky podľa druhého vzorca. Problém je však v tom, že danú firmu ani jej akcie som na spomínaných burzách nenašla. Pre celkový výpočet Altmanovho modelu potrebujem poznať trhovú hodnotu vlastného kapitálu, ktorá sa vypočíta ako počet akcií x priemerná trhová cena jednej akcie. Problém je, že trhovú cenu neviem stanoviť. (lebo ju neviem nikde nájsť - vo výročnej správe nič uvedené nie je).
Ak by mi dokázal niekto pomôcť, budem nesmierne vďačná.
Efinečka
10.02.09,12:04
Skús burzu cenných papierov Blava, ak sú verejne obchodovateľné, nájdeš ich / história/
Braňo
10.02.09,12:24
teerinka
10.02.09,14:40
Ahojte, tak som si našla grafy s vývojom akcií na tej odporúčanej stránke akcie.cz, ďakujem. Trhovú cenu teda počítam tak, že vychádzam len z hodnôt za december, a počítam priemernú sumu. Uviesť len hodnotu 31.12. sa mi nezdá veľmi vhodné a za celý rok sa mi to počítať nechce. Čo myslíte, postupujem dobre?
Inak za rok 2003 som vypočítala priemernú trhovú cenu akcie - 280,4kč, no nominálna hodnota akcie je 1 000Kč. Je to normálne?