moni78
10.02.09,10:23
Vedeli by ste mi prosím poradiť dobrú príklepovú vŕtačku do betónu do klasického paneláku. Potrebujem niečo ľahšie (do tých 4 kg max.), kvalitovo nejaký stred až vyššie, nie šmejd, ktorým budem viac tlačiť ako vŕtať.. :o). Bolo by to na klasické práce v byte, čiže aby to malo možnosť vyvŕtať diery aj na zavesenie obyčajných hodín, či obrazu ale aj na vyvŕtanie niečoho, čo bude držať ťažší náklad. Je mi jedno, či to bude hobby, alebo profesionálna vŕtačka, preferovala by som BOSCH alebo dačo podobné, len neviem ktorý typ... poraďte ženskej, ktorá sa v tom moc nevyzná, ale potrebuje aj na domáce práce takúto výbavu do bytu. Ďakujem.
Chobot
10.02.09,09:47
Vedeli by ste mi prosím poradiť dobrú príklepovú vŕtačku do betónu do klasického paneláku. Potrebujem niečo ľahšie (do tých 4 kg max.), kvalitovo nejaký stred až vyššie, nie šmejd, ktorým budem viac tlačiť ako vŕtať.. :o). Bolo by to na klasické práce v byte, čiže aby to malo možnosť vyvŕtať diery aj na zavesenie obyčajných hodín, či obrazu ale aj na vyvŕtanie niečoho, čo bude držať ťažší náklad. Je mi jedno, či to bude hobby, alebo profesionálna vŕtačka, preferovala by som BOSCH alebo dačo podobné, len neviem ktorý typ... poraďte ženskej, ktorá sa v tom moc nevyzná, ale potrebuje aj na domáce práce takúto výbavu do bytu. Ďakujem.

Aký máš cenový limit?
Excise Duty
10.02.09,10:14
moni78
10.02.09,10:34
240 € - 250 € vyssie by som uz nechcela ist.


Aký máš cenový limit?
Braňo
10.02.09,12:44
kero64
10.02.09,15:35
Ak to nepotrebuješ na profesionálnu prácu, je zbytočné, aby si dávala toľko peňazí za vŕtačku, ktorú použiješ asi tak trikrát do roka. Ja mám pneumatické búracie kladivo značky EXTOL. Je to česká značka a slúži mi zatiaľ dobre. Je iba trochu ťažšia, má asi 5kg. Prerábame chalupu, tak tam to využívam dosť často. Všetky ponuky, ktoré ti poradili kolegovia predo mnou sú super. Hlavne ta BOSCH. Aj kôli cene a aj hmotnosť.
moni78
16.02.09,07:28
Ďakujem všetkým, ktorí sa vyjadrili, za rady... som už aspoň trošku múdrejšia a viem približne, čo si asi vybrať. dík.
lpopi
17.04.09,08:28
Toto kladivo mám už pár rokov, je nenormálne kvalitné. Ani nestihneš dať plné obrátky a prelezie ti vrták priemer 15 mm cez panel hrubý 15 cm. Je to delo: ww.bosch-naradie.sk/vrtacie-kladivo-2-kg-s-upinanim-sdsplus-bosch-gbh-226-dfr-p-104.html
jaruj
17.04.09,09:51
Pozri si firmu Zgonc

http://www.zgonc.at/

EL-S-BOHRM. GSB20-2RCE 219 Eur s dph
EL-S-BOHRM. GSB18-2RE 149 Eur s dph
Modre Bosch stroje (oznacenie zacinajuce na G) su profi stroje.
Ich cena v Zgonci je priemerne o 30% nizsia ako u nas a zaruka je 5-rokov - overene lebo u nich nakupujem uz roky a velke mnozstva.
Zgonc ma tusim tri filialky vo Viedni.
juraj
lpopi
17.04.09,11:46
Väčšina, čo som porovnával je sa mi zdá ešte drahšia ako na bosch-naradie.sk, alebo sa mýlim ?
Filip Glasa
19.04.09,07:35
hlavne treba kvalitné vrtáky - aj s lacným kladivom sa dá do betónu 3x za rok ak je kvalitný vrták. Ale s drahou vŕtačkou a lacným vrtákom to nejde.
V hobby marketoch maj často také lacné čudá čo sa tvarom podobajú na vrtáky do kameňa, betónu a podobne. Ale materiál je pochybný a dieru by urobili akurát tak do hliny. Aj to iba keď pred tým pršalo.
buchač
19.04.09,16:30
Vedeli by ste mi prosím poradiť dobrú príklepovú vŕtačku do betónu do klasického paneláku. Potrebujem niečo ľahšie (do tých 4 kg max.), kvalitovo nejaký stred až vyššie, nie šmejd, ktorým budem viac tlačiť ako vŕtať.. :o). Bolo by to na klasické práce v byte, čiže aby to malo možnosť vyvŕtať diery aj na zavesenie obyčajných hodín, či obrazu ale aj na vyvŕtanie niečoho, čo bude držať ťažší náklad. Je mi jedno, či to bude hobby, alebo profesionálna vŕtačka, preferovala by som BOSCH alebo dačo podobné, len neviem ktorý typ... poraďte ženskej, ktorá sa v tom moc nevyzná, ale potrebuje aj na domáce práce takúto výbavu do bytu. Ďakujem.


Filip Glasa Re: Príklepová vŕtačka
hlavne treba kvalitné vrtáky - aj s lacným kladivom sa dá do betónu 3x za rok ak je kvalitný vrták. Ale s drahou vŕtačkou a lacným vrtákom to nejde.
V hobby marketoch maj často také lacné čudá čo sa tvarom podobajú na vrtáky do kameňa, betónu a podobne. Ale materiál je pochybný a dieru by urobili akurát tak do hliny. Aj to iba keď pred tým pršalo.

Pre laika je dobrý návod na výber elektro-náradia aj FARBA tohoto vercajku .

1.Žltá , ružová ...- väčšinou je v hyperoch

2.Zelená býva na označovanie tzv.hobby náradie

3.No a modrá je zvyčajne profi ..

Podotýkam , že niektorý výrobcovia sa tohoto tzv. môjho návodu nedržia / si veľa dovolili :--- / a majú svoje farby - červená ....

Vtedy je ďaľším aspektom na určenie kvality a výkonu CENA .;)
Romcok
26.05.09,21:43
Tiez by som potreboval poradit, resp. pripadne vybrat.
Bosch PBH 2000 - cca 3000,- (obchodny-dom.sk)
Black&Decker KD960KC - 3400,- (obchodny-dom.sk)
RT-RH 24 Einhell Red - cca 4000,- (einhell.sk)
potreba, obcas na chalupe, v cinziaku.

Co znamena dobry vrtak, ake su to? ...... v kazdom obchode povedia ze maju dobry ;)

Vdaka
Chobot
27.05.09,08:44
Tiez by som potreboval poradit, resp. pripadne vybrat.
Bosch PBH 2000 - cca 3000,- (obchodny-dom.sk)
Black&Decker KD960KC - 3400,- (obchodny-dom.sk)
RT-RH 24 Einhell Red - cca 4000,- (einhell.sk)
potreba, obcas na chalupe, v cinziaku.

Co znamena dobry vrtak, ake su to? ...... v kazdom obchode povedia ze maju dobry ;)

Vdaka

Na aobčasné amatérske použitie ti postačí ktorákoľvek z nich. Najvyšší výkon má tá Einhell, najslabšia je Bosch. Ja by som asi bral strednú cestu - B&D.

Príklep majú všetky pneumatický, takže aj do betónu v pohode vyvŕtaš tých pár dier (keby si chcel denne vŕtať stovky dier, tak by to bolo iné...).

Dobrý vrták - pre tvoje potreby je dobrý ktorýkoľvek príklepový s úchytom SDS Plus, pokiaľ ho nekúpiš u číňana v obchode, kde všetko stojí 1 - 2 €. Stačí obyčajné žleziarstvo, všade majú dobré vrtáky. Zase - keby si potreboval vŕtať denne stovky dier, tak by si asi potreboval nejaký špeciálny tvrdený, aby sa tak rýchllo nezodral. Ale na domáce použitie nepotrebuješ vrták, čo stojí viac ako 20 €, stačia ti vrtáky za cca. 3-10 € (podľa veľkosti (http://www.naradie-shop.sk/profi-naradie/vrtaky-sds/)).
Romcok
27.05.09,20:24
vdaka,
takze uz uz som chcel objednat tu Black&Decker KD960KC v int. obchode za naj. cenu co som nasiel 3400,-. Ale nahodou som pozeral katalog Baumaxu na internete a na moje prekvapenie cena 3009,-. Idem do baumaxu a tam cena 3880,-. :mad: No ale vzhladom na to, ze v katalogu je "vraj chybna cena" tak mi to dali za 3009,-. :)
No a hned som ju aj vyskusal, spokojny az na tu "vazelinu" co striekala dookola ako sialena.
Vrtak som kupil Bosch.
miroslavbu
13.06.09,06:19
Pri porovnaniach u vŕtačiek som sa stretol s upínaním
SDS a SDS PLUS. Aký je v tom rozdiel? Vrták s SDS nepasuje do SDS PLUS a opačne, alebo niečo iné? Poradí niekto?
Ďakujem za ozrejmenie pojmov.
jaruj
15.06.09,06:58
SDS je typ uchytenia vrtakov bez sklucidla a z rychlou moznostou vymeny nastroja - vymysleli ju vo firme Bosch v roku 1975
Su dve velkosti SDS uchytenia:
SDS plus je uchytenie do 10mm
SDS max je uchytenie do 18 mm
Chobot
15.06.09,09:37
Pri porovnaniach u vŕtačiek som sa stretol s upínaním
SDS a SDS PLUS. Aký je v tom rozdiel? Vrták s SDS nepasuje do SDS PLUS a opačne, alebo niečo iné? Poradí niekto?
Ďakujem za ozrejmenie pojmov.

Nie je to úplne tak, ako to napísal jaruj. SDS uchytení je viacero typov, najbežnejšie sú 2, a to:

SDS plus (alebo tiež SDS+). Takýmto uchytením sú vybavené vrtáky priemerov 5 - 24 mm. Priemer uchytenia je 10 mm a uchytávací kmeň má 2 drážky a 2 upevňovacie priehlbiny. Do hlavice sa zasúva do hĺbky 4 cm. Prierez je ako na obrázku dole.

http://www.jpbolts.co.uk/imgs/products/lrg/sds_5_25.jpg

SDS max uchytením sú vybavené vrtáky, ktoré sú viac namáhané, teda hrubšie, od 16 mm do ... (aj 40 mm). Priemer uchytávacieho kmeňa je 18mm a má 3 zárezy a 2 upevňovacie priehlbiny (prierez dole na obrázku). Do hlavice sa zasúva až do hĺlbky 90 mm, tie upevňovacie zárezy má viditeľne dlhšie.

http://www.jpbolts.co.uk/imgs/products/lrg/sds_m_12_40.jpg

Navzájom tieto uchytávacie systémy nie sú kompatibilné (vychádzajúc už len z priemeru úchytu), ale existujú redukcie z SDS max na SDS plus. Naopak redukcia nie je, lebo na väčší vrták treba väčšiu vŕtačku. Cenové relácie sú rôzne, záleži od kvality a výrobcu:

http://www.priemto.sk/index.php?page=produkty&kat=415&produkt=1273

http://www.kutiltim.cz/redukce-sds-max-sds-plus/

http://www.levne-rucninaradi.cz/adapter-sds-max-sds-plus-p-1680.html

Okrem toho existujú ešte typy SDS a SDS Top. SDS Top je veľmi neštandardný, nedostať ho kúpiť. SDS bol prvý typ uchytenia, je veľmi podobný SDS plus, akurát že nemá tie 2 dlhé zárezy, len tie uchytávacie priehlbiny. Vrták SDS plus je spätne kompatibilný s hlavicou SDS, ale vrták SDS do hlavice SDS plus nezasunieš. Systém SDS sa myslím už dnes nevyrába, môžu však existovať náradia s týmto typom uchytenia (mám doma pár takých starých vrtákov).
stewe60
15.06.09,23:47
Takých vrtačiek je milión ...hlavne aby sa vrtačky zachytovali iba vsunutím - to je typ na betón ... a Tebe stačí hobby vrtačka za 50.-Eur na zriedkave použitie nemusíš ma Bos -ku -tá stojí 3 x tolko
Martin Mocko
16.06.09,03:49
vdaka,
takze uz uz som chcel objednat tu Black&Decker KD960KC v int. obchode za naj. cenu co som nasiel 3400,-. Ale nahodou som pozeral katalog Baumaxu na internete a na moje prekvapenie cena 3009,-. Idem do baumaxu a tam cena 3880,-. :mad: No ale vzhladom na to, ze v katalogu je "vraj chybna cena" tak mi to dali za 3009,-. :)
No a hned som ju aj vyskusal, spokojny az na tu "vazelinu" co striekala dookola ako sialena.
Vrtak som kupil Bosch.

Ápropos...Baumax.

Už som raz na porade písal o mojej skúsenosti s Baumaxom. Kúpil som od nich sprchovací kút. Musel som ho 2x reklamovať, až sa stal namontovateľným. Nakoniec som sa obrátil priamo na výrobcu v ČR, pretože s Baumaxom bola veľmi dlhá komunikácia. Zaskočil ma zamestnanec výrobcu, ktorý sa ma hneď spýtal, kde som kút kúpil. Keď som povedal kde - odpovedal mi:"Víte...pro Baumax vyrábíme takovou speciální kvalitu" a trochu sa pousmial. Preto si myslím, že nie všetko sa oplatí v obchoďákoch typu baumax a hornbach kúpiť.