emula1
10.02.09,13:00
ahojte,

lent taká otázočka na okraj: rez. fond sa dopĺňa len v tom roku ak firma dosiahne zisk?! Mám totiž firmu, kt. v r.2006 dosiahla zisk, z toho v roku 2007 dala 5% do rez. fondu a pod. Ale za r.2007 dosiahla stratu, takze predpokladam, ze RF nema z coho vytvorit. Citala som si spoloc. zmluvu aj obch. zakonnik, tam sa pise, ze rez. fond sa doplna kazdorocne z cisteho zisku. Tak som si dufam urobila spravny vyklad, ze RF sa doplna len v roku ked firma dosiahne cis.zisk a pri strate nic.

Sorry za ten prechod diakritikou, som dost zvyknuta hlavne pri mailoch a pod. pisat bez diakritiky a ked takto aj zacnem, tak sa prichytim, ze zase pisem bez, ale uz sa mi to nechce opravovat
januš1
05.03.09,05:54
Správne. Ak sa jedná o s.r.o., držíš sa ustanovení § 67 a 124 Obchodného zákonníka, príp. spoločenskej zmluvy, ak tam máte niečo iné. Podstatné je, že rezervný fond sa dopĺňa len vtedy, keď bol v predchádzajúcom účtovnom období dosiahnutý zisk. Na valnom zhromaždení (príp. v rozhodnutí jediného spoločníka) sa schváli účtovná závierka za predchádzajúce účtovné obdobie a úhrada vzniknutej straty. Keďže zisk dosiahnutý nebol, prídel do rezervného fondu tam netreba ani spomínať.