danielko
16.06.05,12:07
Dobrý deň,

prosím, poraďte mi:
FO zriadil chránenú dielňu cca pred 3 rokmi. Dostal príspevok z ÚP na zriadenie tejto chránenej dielne. Po uplynutí 3 rokoch, keď týmto svojim zamestnancom so zníženou prac. schopnosťou ani načas nevyplácal mzdy, dal výpoveď s tým, že výpovedná lehota končí 31.7.2005. Dnes títo zamestnanci dostali listy s týmto obsahom:

"Vec: Úprava prac. doby - oznámenie.

Oznamujem Vám, že z dôvodu zvýšenia efektívnosti Vašej práce, upravujem Vašu dannú pracovnú dobu nasledovne:
- začiatok pracovnej doby: 9,30 hod.
- koniec prvej časti pracovnej doby: 10,30 hod.
- začiatok druhej časti pracovnej doby: 11,30 hod.
- koniec druhej časti pracovnej doby: 14,30 hod.

Z dôvodu zabezpečenia pracovných úloh Vám nariaďujem, aby Vašu neprítomnosť v práci z dôvodu:
a.) návštevy u lekára, ste oznámili písomnou formou dva pracovné dni pred čerpaním voľna.
b.) hľadania zamestnania v inej firme, ste oznámili písomnou formou dva pracovné dni pred čerpaním voľna. V oznámení uvediete názov firmy v ktorej máte pracovný pohovor a následne mi predložíte potvrdenie firmy, že ste sa tohto pracovného pohovoru zúčastnili."

1. Prosím, poraďte mi, či má zamestnávateľ právo rozdeliť v čase výpovednej lehoty pracovnú dobu zamestnancom so zníženou pracovnou schopnostou tak, ako uviedol vyššie (podotýkam, že sa jedná o šičky a doteraz ich prac. doba bola od 7,30 hod. do 11,30 hod).
2. Taktiež mi, prosím, poraďte, či má zamestnanec povinnosť predkladať zamestnávateľovi potvrdenie o tom, kde bol na pracovnom pohovore.
Ak áno, viete mi poradiť aj príslušné zákony a §?
3. Ak má zamestnanec so zníž. prac. schopnosťou uzavretú prac. zmluvu na dobu neurčitú môže dať zamestnávateľ výpovede bez súhlasu ÚP?

Ďakujem Vám už vopred.
Luba2
16.06.05,10:20
§ 66 Zákonníka práce - zamestnancovi so ZPS a ZPsŤ môže dať zamestnávateľ výpove´d len s predchádzajúcim súhlasom ÚP, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ak ide o výpoveď zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo keď sa ruší zamestnávateľ, alebo ak je daná výpove´d miesto okamžitého skončenia pracovného pomeru.

Akú výpoveď im vlastne dal? Z organizačných dôvodov, alebo že sa ruší? AS bola to výpoveď? Nebola to dohoda?

Čo sa týka tej úpravy pracovného času, aj keď je to pritiahnuté za vlasy, ak to nemajú dohodnuté v pracovnej zmluve alebo niekde inde, myslím, že s tým nič neporiešia.
Ale ak idú niekam na pohovor, tak uviesť názov firmy nemusia - to od nich vyžadovať nesmie. Oni majú právo to voľno si vybrať a ja sa prikláňam k názoru, že aj bez potvrdenia.

Čo sa týka lekára, ak to vedia dva dni dopredu, je to ich povinnosť nahlásiť, ale ak to nevedia, tak to predsa nahlasovať nemôžu. Ja dnes nemôžem vedieť, že v pondelok budem mať teplotu 39,5 a budem musieť so sebou, alebo s dieťaťom ísť lekárovi.

Zatiaľ toľko.

Ešte som si pozrela § 90, ods. 6/ Zákonníka práce - zamestnávateľ môže pracovný čas tej istej zmeny po dohode so zástupcami zamestnancovrozdeliť na dve zmeny. Existuje dohoda so zástupcami zamestnancov? Ak nie, tak aj tu by mohli byť úspešní.
danielko
16.06.05,12:33
Ďakujem, mám ten istý názor, ale viac hláv - viac rozumu.

Výpoveď im dal zamestnávateľ, nie je to z dôvodu zrušenia firmy, ani nič podobné, pretože zamestnávateľ teraz prijal ďalšie "zdravé" zamestnankyne na plný úväzok. Ani títo zamestnanci nepodpísali žiadnu dohodu ohľadom ukončenia PP. Výpoveď im dal podľa § 63, ods.1, písm. b - pre nadbytočnosť.
Čo sa týka rozdelenia prac. času - nedohodol sa so zástupcami zamestnanov, len im to dnes oznámil doporučeným listom, dokonca list bol písaný 30.05.2005, ale odoslaný bol až 15.6.2005 a zamestnanci tieto listy obdržali dnes. Čiže je to jednostranné rozhodnutie zamestnávateľa.

Ešte raz ďakujem za radu.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Jana Motyčková
16.06.05,12:48
Ešte doplním §61 ZP ods. 3 - ak dal zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď podľa §63 ods. 1 písm. b, NESMIE počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca - teda ak pracovné miesto zrušil, nemôže naň prijať zdravé zamestnankyne.
Chobot
16.06.05,12:54
Danielko, tak to vidím jasne na podanie zaloby o urcenie neplatnosti výpovede. Ak to ten hnup este aj uviedol vo výpovedi, ze je to podla § 63 bod b), a nemá predchádzajúci súhlas z NÚP (§66 ZP), tak si usil sám na seba búdu. Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnostou nesmie dat výpoved bez súhlasu NÚP. Urcite by som navstívil aj inspektorát práce s tou výpovedou.

A pri hladaní nového miesta máte nárok na pol dna plateného volna týzdenne, zákon umoznuje túto dobu kumulovat. Nemusíte nahlasovat kam idete ani nosit potvrdenia.

Ked budete dávat zalobu na súd, nezabudnite, ze je tam lehota na podanie zaloby do 2 mesiacov, nepremeskajte to. Je to jasný prípad, bude vám musiet vylatit aj náhradu mzdy do vynesenia rozsudku.
danielko
16.06.05,12:55
Ďakujem, Janka,

myslím, "pán majiteľ" nebude veľmi nadšený, ak tým chudákom zamestnancom toto všetko vtlačím do hláv a oni to naň zajtra vysypú.

Som rada, že som natrafila na túto stránku a keď potrebujem súrne pomoc aj ju dostanem.

Ste Ú Ž A S N Í !

Ďakujem. Ďakujem. Ďakujem.

... A hneď je krajší deň.
danielko
16.06.05,13:04
Re: Chobot

Ďakujem za odpoveď.

Na ten súd to vidím aj ja ako jedinú schodnú cestu. A že je "hňup" - to je slabý výraz. Preto som im odporučila s majiteľom písomný styk s doručenkou, aby sa nemohol vykrúcať na súde, že nič nedostal.

Začala sa to nevyplatením miezd za cca 3 mesiace a keď mu zamestnanci, každý jednotlivo za seba, poslali list ako upozornenie na nevyplatenie miezd s tým, že žiadajú okamžité doplatenie miezd, poslal im tento múdrý pán obratom výpovede. Na inšpektoráte práce už bol podaný návrh na prešetrenie hlavne nevyplácania mzdy, ale doteraz odpoveď nedošla.

Ďakujem za každý názor a radu.
Denda
16.06.05,15:26
Re: Chobot

Ďakujem za odpoveď.

Na ten súd to vidím aj ja ako jedinú schodnú cestu. A že je "hňup" - to je slabý výraz. Preto som im odporučila s majiteľom písomný styk s doručenkou, aby sa nemohol vykrúcať na súde, že nič nedostal.

Začala sa to nevyplatením miezd za cca 3 mesiace a keď mu zamestnanci, každý jednotlivo za seba, poslali list ako upozornenie na nevyplatenie miezd s tým, že žiadajú okamžité doplatenie miezd, poslal im tento múdrý pán obratom výpovede. Na inšpektoráte práce už bol podaný návrh na prešetrenie hlavne nevyplácania mzdy, ale doteraz odpoveď nedošla.

Ďakujem za každý názor a radu.Na Vašom mieste by som sa dala právne zastupovať a všetky kroky, ktoré od teraz vykonaté konzultovať. Ak sa obrátite na UP právne oddelenie, zastupovanie je bezplatné a v takýchto veciach aj rýchle.
danielko
16.06.05,17:47
Ďakujem, Denda,

práve som sa s nimi rozprávala o tom, že je to už skutočne vec, ktorá patrí do rúk právnika. Ale viem, že ako "invalidi" nie všetci majú na to, aby ich zastupoval komerčný právnik, či advokát, preto ďakujem za radu, aby sa obrátili na právne oddelenié ÚP. Na to som pozabudla.

Ďakujem, iste im týmto zlepším náladu.

Pekný večer všetkým poraďákom.