kvietok
16.06.05,13:15
ahoj. môžte mi, prosím, poradiť, aké všetky tlačivá a zostavy musím mať priložené pri mzde? tzn. - vypočítam mzdu: vypíšem tlačivo na sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu a čo ešte?

A ešte jedna vec mi nie je na 100% jasná. v mzde mám vypočítanú daň, ktorá sa hlási daňovému úradu štvrťročne, ale zaplatiť ju mám hneď v tento mesiac?
ďakujem
bea
16.06.05,11:40
ahoj. môžte mi, prosím, poradiť, aké všetky tlačivá a zostavy musím mať priložené pri mzde? tzn. - vypočítam mzdu: vypíšem tlačivo na sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu a čo ešte?

A ešte jedna vec mi nie je na 100% jasná. v mzde mám vypočítanú daň, ktorá sa hlási daňovému úradu štvrťročne, ale zaplatiť ju mám hneď v tento mesiac?
ďakujem
Ku mzde by si mal(a) mať priložené
- výkazy do poisťovní, ako píšeš,
- výplatné pásky,
- mzdovú rekapituláciu za mesiac.
Odvody do poisťovní a daň zo mzdy odvádzaš každý mesiac. Daňovému úradu predkladáš ku koncu každého štvrťroka Prehľad o zrazených preddavkoch.
To by bolo asi všetko.
m_miriam3
16.06.05,11:41
Ano, daň by sa mala zaplatiť do 5 dní od zrazanie zo mzdy. (zákon 595/2003 Z.z. § 35 odst 6.

Miriam
Hanka
16.06.05,11:46
Kvietok, asi bude dobre ked si precitas §39 o dani z prijomv 595/2003 t.j úplné znenie+ novely posledna je 68/2005 - tam mas pekne vypisane vsetky povinnosti zamestnavatela, ktory je platitelom dane
tu ho mas prilozeny (http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2003&cc=243)
zuzubalu
16.06.05,12:08
A co v takom pripade, ak zamestnavatel ma zamestnanca, ktory je na ciastkovy pracovny pomer, treba tiez toto vsetko, aj ked preddavky na dan su nulove? Alebo su tam ine povinnosti?
bea
16.06.05,12:10
A co v takom pripade, ak zamestnavatel ma zamestnanca, ktory je na ciastkovy pracovny pomer, treba tiez toto vsetko, aj ked preddavky na dan su nulove? Alebo su tam ine povinnosti?Aj v tom prípade treba všetko. Aj Prehľad na DÚ s nulovou daňou. :o
zuzubalu
16.06.05,12:18
Dakujem, Bea a mozes mi poradit este s jednou vecou? Software mi vypocital 0 odvod na IP, fatk je to 0, alebo mi treba vypocitat 3 percenta.
bea
16.06.05,12:23
Tak ja si myslím, že by odvod mal byť 3 %. Neplatí sa len, keď ide o dôchodcov.
zuzubalu
16.06.05,12:35
Takze to len soft robi zle. Ok dakujem za odpoved.
Janka6685
16.06.05,16:41
Keďže zamestnanec si môže uplatniť odpočítateľnú položku len u jedného zamestnávateľa, ako je to so zamestnancami, ktorí majú viac pracovných pomerov? Napr. dotyčný si uplatňuje odpočitateľnú položku u hlavného zamestnávateľa. Ak u mňa robí na dohodu, zrazím mu daň z jeho mzdy? Neviem, či som sa vyjadrila jasne...
Paula
16.06.05,16:57
Janka, z hrubej mzdy (odmeny) mu zrazíš 19% daň. :)
Janka6685
16.06.05,17:03
Janka, z hrubej mzdy (odmeny) mu zrazíš 19% daň. :)
Ach jaj. Zasa som niečo zle pochopila. Myslela som si, že daň sa platí štvrťročne. Začali sme zamestnávať v marci. Na konci mesiaca sme zaplatili daň, lebo bol koniec štvrťroka. Najbližšie sme chceli zaplatiť naraz za tri mesiace na konci júna. Takže zatiaľ za apríl a máj nie je zaplatené. Čo teraz?:confused: :eek:
Denda
16.06.05,17:08
Ach jaj. Zasa som niečo zle pochopila. Myslela som si, že daň sa platí štvrťročne. Začali sme zamestnávať v marci. Na konci mesiaca sme zaplatili daň, lebo bol koniec štvrťroka. Najbližšie sme chceli zaplatiť naraz za tri mesiace na konci júna. Takže zatiaľ za apríl a máj nie je zaplatené. Čo teraz?:confused: :eek:Rýchlo zaplatiť. A odteraz hradiť daň na DU vtedy keď vyplácaš dohodu.
Paula
16.06.05,17:11
nemaj z toho hrôzu Janka, doplať teraz. Vo 1/4-ročnom prehľade uveď sumy podľa skutočnosti..... pekne sa ti to vyrovná. Penále sa zvykne počítať vtedy, keď sú nedoplatky k 31.3. aktuálneho roka za predchádzajúci kalendárny rok.
Janka6685
16.06.05,17:25
Neviem, ale na DÚ, keď sme sa boli prihlasovať, nám pani povedala, že máme zaplatiť štvrťročne. Konkrétne sme sa pýtali: "Zaplatíme teraz v marci/2005 a potom až koncom júna/2005?" Odpoveď znela: "Áno." Alebo sa nejako menil zákon a nezaregistrovala som to?
ondrejvla
16.06.05,17:33
Nie Janka, nezmenil sa zákon, daň zo závislej činnosti sa vždy platila mesačne.
Janka6685
16.06.05,17:35
Nie Janka, nezmenil sa zákon, daň zo závislej činnosti sa vždy platila mesačne.
Ako to, že nám na DÚ povedali niečo iné? Ja som z toho jeleň:(
Paula
16.06.05,18:00
Tak vyšlo Janka, naďabila si na nesprávnu pani.... a možno to bola len brigádnička, zákonov neznalá..... nestresuj sa, doplať a budeš kľudne spať. Pekný večer ti prajem :)
Janka6685
16.06.05,19:16
Tak vyšlo Janka, naďabila si na nesprávnu pani.... a možno to bola len brigádnička, zákonov neznalá..... nestresuj sa, doplať a budeš kľudne spať. Pekný večer ti prajem :)
Tá pani podľa mňa nebola brigádnička a keď to hovorila, boli v kancelárii ešte okrem nej dve pracovníčky. Ani jedna ju neopravila. Aj tak pôjdem na úrad a spýtam sa, či nebudem nejako postihovaná. Však uvidíme:rolleyes:
maturantka
20.06.05,18:38
Ľudkovia, a ako robíte tú rekapituláciu? Nemáte na to nejaký formulár? Ď.
Manual
20.06.05,18:56
Ľudkovia, a ako robíte tú rekapituláciu? Nemáte na to nejaký formulár? Ď.Neviem či robíš v nejakom softe, ale napr. Olymp Ti vytlačí rekapitlácie od výmyslu sveta, aké potrebuješ. Až robíš ručne, možno by ako rekapitulácia postačila výplatnica = tá velká plachta, kde je všetko.
Pekný večer želám...
maturantka
21.06.05,20:17
Manuálik, Ď za duševnú podporu. Robím mzdy ručne, takže keď zakladám tú výplatnicu, tak to budem považovať za vybavené.
Janka6685
22.06.05,06:22
Prosím, môže mi niekto napísať, čo sa ráta do hrubej mzdy? Viem, že tam ide odmena, ale idú tam aj príplaky za prácu nadčas, v noci a počas sviatkov? Ďakujem
janaGT
22.06.05,06:27
Prosím, môže mi niekto napísať, čo sa ráta do hrubej mzdy? Viem, že tam ide odmena, ale idú tam aj príplaky za prácu nadčas, v noci a počas sviatkov? Ďakujemáno, aj príplatky za nadčas aj sviatky
Janka6685
22.06.05,06:29
Ďakujem. Prezerám si "Príručku pre začínajúcich mzdárov" a tam taký príklad nie je.