timejka200
10.02.09,14:26
chcem sa spýtať mám jednu známu ktorá robí v poisťovni tvrdí že má živnosť a potrebuje danové priznanie lenže v minulom roku bola až do mája 2008 na materskej dovolenke a od júla nastúpila do tej poisťovne? teraz aké jej mam urobiť danové priznanie a čo všetko k tomu potrebujem?


2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?
denisie
10.02.09,13:32
chcem sa spýtať mám jednu známu ktorá robí v poisťovni tvrdí že má živnosť a potrebuje danové priznanie lenže v minulom roku bola až do mája 2008 na materskej dovolenke a od júla nastúpila do tej poisťovne? teraz aké jej mam urobiť danové priznanie a čo všetko k tomu potrebujem?


2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?

DP typu B. Potrebuješ od jej zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľnej mzde aký dosiahla príjem. Resp. ak si platila životnú poistku, potvrdenie z poisťovne o výške zaplatenej poistky na účely zníženia základu dane (uplatniť sa však môže max. suma 12.000,-). A s materskou si nie som istá
denisie
10.02.09,13:35
2. ak zamestnec nepožiada o ročné zúčtovanie mám povinnosť mu ju urobiť
a kedy si zamestnanec podáva priznanie sám?

nemáš povinnosť, ale mám za to, že dosť zamestnancov ani netuší, že má vôbec o to požiadať. U mňa to robím zamestnancom automaticky, ešte im aj pošlem žiadosť, nech vypíšu a podpíšu, ak chcú.

a kedy má povinnosť sám? no vtedy, keď nepožiada, a keď je čo len 1 deň v danom období živnostníkom....
timejka200
10.02.09,13:37
dakujem pekne a dnes mi doniesol zamestnanec potvrdenie o príjme svojej manželky ktorá poberala materskú dávku + platil si poistku to uvediem v ročnom zúčtovaní? a ked daný zamestnanec už ukončil PP ku koncu decembra 2008 kto mu vyplatí narp. ak vyjde preplatok? musí zamestnávateľ? nedá sa to cez danový úrad?
denisie
10.02.09,13:40
dakujem pekne a dnes mi doniesol zamestnanec potvrdenie o príjme svojej manželky ktorá poberala materskú dávku + platil si poistku to uvediem v ročnom zúčtovaní? a ked daný zamestnanec už ukončil PP ku koncu decembra 2008 kto mu vyplatí narp. ak vyjde preplatok? musí zamestnávateľ? nedá sa to cez danový úrad?

áno do RZD toho zamestnanca uvedieš aj manželkin príjem, on si chce na ňu odpočítať NČZD, t.j. 98.496 - príjem manželky=túto čiastku mu môžeš uplatniť a aj poistku, ale len do výšky 12.000,-
ak chcete aby mu to vyplatil DÚ, musí si podať DP A on sám, čiže ty mu vystavíš potvrdenie o dosiahnutej mzde....
mery29
10.02.09,13:53
áno do RZD toho zamestnanca uvedieš aj manželkin príjem, on si chce na ňu odpočítať NČZD, t.j. 98.496 - príjem manželky=túto čiastku mu môžeš uplatniť a aj poistku, ale len do výšky 12.000,-
ak chcete aby mu to vyplatil DÚ, musí si podať DP A on sám, čiže ty mu vystavíš potvrdenie o dosiahnutej mzde....
chcem sa opytat vzhladom k tomu co tu bolo pisane ze dokody musim urobit rocne zuctovanie zamestnancovi ak mi priniesol papiere za manzelku ze bola nezamestnana minuly rok a ja mam za neho podat ako zamestnanec danove priznanie aby mu bolo vratena dan? a co sa dava na DU iba tu danove priznanie nie aj rocne zuctovanie
dakujem
hanelie
10.02.09,14:10
DP si podáva sám
abel
10.02.09,14:14
dakujem pekne a dnes mi doniesol zamestnanec potvrdenie o príjme svojej manželky ktorá poberala materskú dávku potvrdenie o príjme manželky ti nemusí nosiť, len v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane uvedie v odst. II. bod 2 zdaňovacie obdobie, počet mesiacov, čo boli manželmi a vlastný príjem manželky. + platil si poistku vypíše v tej žiadosti ods. II. bod 4, 5 alebo 6, a priloží o tom potvrdenie to uvediem v ročnom zúčtovaní? Až na základe tejto žiadosti to zohľadníš v ročnom zúčtovaní.
a ked daný zamestnanec už ukončil PP ku koncu decembra 2008 kto mu vyplatí narp. ak vyjde preplatok? musí zamestnávateľ? nedá sa to cez danový úrad?
Ak požiada posledného zamestnávateľa, je povinný urobiť zamestnávateľ, ale dá sa aj cez daňové priznanie, ak zamestnávateľovi nevychádza odvádzať daň, je to jednoduchšie cez DP.
mery29
10.02.09,14:22
môj zamestnance chce mat ulavu na dani vzhladom k tomu, ze mi priniesol papiere o tom ze manzelka v minulom roku nemala ziadne prijmi a ja mu mam spravit rocne zuctovanie a dokedy? a potom ja mu nemam robit DP aby mu vratili dat? tak to tu bolo uz napisane a este ja niesom platcom DPH a moje danove priznanie vyslo doplatok
dakujem som v tom zaciatocnik
Marína
10.02.09,14:29
chcem sa opytat vzhladom k tomu co tu bolo pisane ze dokody musim urobit rocne zuctovanie zamestnancovi ak mi priniesol papiere za manzelku ze bola nezamestnana minuly rok a ja mam za neho podat ako zamestnanec danove priznanie aby mu bolo vratena dan? a co sa dava na DU iba tu danove priznanie nie aj rocne zuctovanie
dakujem
Predpokladám, ako účtovníčka určite vieš, že o ročné zúčtovanie nemôže požiadať zamestnanec, ktorý okrem príjmov zo závislej činnosti poberal aj príjmy
- zo závislej činnosti, ktoré plynuli zo zdrojov dosiahnutých v zahraničí
- poberal príjmy podľa §§ 6 až 8, kedy z § 32 ods. 3 písm. b)
zákona vyplýva povinnosť podania daňového priznania.
Výnimkou sú prípady, keď tieto príjmy boli zdanené zrážkou a zamestnanec sa rozhodol neuplatniť postup podľa § 43 ods. 7 zákona, resp. podľa § 52b ods. 11 zákona alebo išlo o príjmy, u ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú (príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv).

Ak to nie je prípad vášho zamestnanca, má právo požiadať svojho zamestnávteľa o ročné zúčtovanie dane a povinnosťou zamestnávateľa je ho vykonať, t. z., že ty nikdy za nikoho nepodávaš daňové priznanie(výnimkou je, ak si jeho právny zástupca, alebo zákonný nástupca)
mery29
10.02.09,14:39
Predpokladám, ako účtovníčka určite vieš, že o ročné zúčtovanie nemôže požiadať zamestnanec, ktorý okrem príjmov zo závislej činnosti poberal aj príjmy
- zo závislej činnosti, ktoré plynuli zo zdrojov dosiahnutých v zahraničí
- poberal príjmy podľa §§ 6 až 8, kedy z § 32 ods. 3 písm. b)
zákona vyplýva povinnosť podania daňového priznania.
Výnimkou sú prípady, keď tieto príjmy boli zdanené zrážkou a zamestnanec sa rozhodol neuplatniť postup podľa § 43 ods. 7 zákona, resp. podľa § 52b ods. 11 zákona alebo išlo o príjmy, u ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú (príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv).

Ak to nie je prípad vášho zamestnanca, má právo požiadať svojho zamestnávteľa o ročné zúčtovanie dane a povinnosťou zamestnávateľa je ho vykonať, t. z., že ty nikdy za nikoho nepodávaš daňové priznanie(výnimkou je, ak si jeho právny zástupca, alebo zákonný nástupca)
jedna sa o zamestnanca, ktory je FO nie je zivnostnik a pracuje v spolocnosti a predlozil mi papiere o svojom prijme za minuly rok lebo pracoval aj v inych firmach a az ku koncu roka sme ho my zamestnanli. on mi ma tieto papiere predlozit do 15. februara aj zo ziadostou o rocne zuctovanie? a co potom mam ja robit ma mu dat ja ako zamestnanec rozdiel a potom si to nejak uplatnit aby mi to vratil DU alebo on sam si potom ma dat danove priznanie?
Marína
10.02.09,14:42
chcem sa opytat vzhladom k tomu co tu bolo pisane ze dokody musim urobit rocne zuctovanie zamestnancovi ak mi priniesol papiere za manzelku ze bola nezamestnana minuly rok a ja mam za neho podat ako zamestnanec danove priznanie aby mu bolo vratena dan? a co sa dava na DU iba tu danove priznanie nie aj rocne zuctovanie
dakujem


DP si podáva sám
A prečo sám? Môže, ale on predsa má nárok dodatočne vo Vyhlásení o ........... si uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, žijúcu s ním v spoločnej domácnosti, uvedie úhrn jej vlastného príjmu, počet mesiacov. Jeho povinnosťou je predložiť doklad o oprávnenosti nároku podľa § 37 ods. 1 písm. a) zákona (sobášny list) a čestné vyhlásenie v rámci žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania do 16. 2. 2009. Zo zákona mu nevyplýva predložiť potvrdenie o príjmoch manželky. Za správnosť údajov zodpovedá svojim podpisom.
mery29
10.02.09,14:50
A prečo sám? Môže, ale on predsa má nárok dodatočne vo Vyhlásení o ........... si uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, žijúcu s ním v spoločnej domácnosti, uvedie úhrn jej vlastného príjmu, počet mesiacov. Jeho povinnosťou je predložiť doklad o oprávnenosti nároku podľa § 37 ods. 1 písm. a) zákona (sobášny list) a čestné vyhlásenie v rámci žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania do 16. 2. 2009. Zo zákona mu nevyplýva predložiť potvrdenie o príjmoch manželky. Za správnosť údajov zodpovedá svojim podpisom.
prosim vas nedali by ste mi niekto z vas svoje tele. cislo ak ho nechcete zverejnit tak na môj mail gaspark@azet.sk potrebujem si to vyjasnit lebo to velmi neviem prosim vas a ak mi poslede cislo dajto to vediet ja by som vam teraz zavolala prosim
dakujem
Marína
10.02.09,14:53
Ak požiada posledného zamestnávateľa, je povinný urobiť zamestnávateľ, ale dá sa aj cez daňové priznanie, ak zamestnávateľovi nevychádza odvádzať daň, je to jednoduchšie cez DP.
Elenka, máš pravdu, ale ak zamestnanec predloží potrebné doklady a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, podľa môjho skromného názoru, je neprofesionálne ho odsunúť na podanie si DP. Ako spomínaš, je to jednoduchšie, ale pre koho? Odpoveď je jednoznačná a zamestnanca to posúva do roviny platiteľa. Nechcem podceňovať, sám ho však s najväčšou pravdepodobnosťou nezvládne.
abel
10.02.09,15:04
Elenka, máš pravdu, ale ak zamestnanec predloží potrebné doklady a požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, podľa môjho skromného názoru, je neprofesionálne ho odsunúť na podanie si DP. Ako spomínaš, je to jednoduchšie, ale pre koho? Odpoveď je jednoznačná a zamestnanca to posúva do roviny platiteľa. Nechcem podceňovať, sám ho však s najväčšou pravdepodobnosťou nezvládne.
Evka, 100 % s tebou súhlasím. Ja som ale taký účtovník, že ja už tomu zamestnancovi sama pripravím aj DP typu A vrátane kópie a ešte mu aj farebnými lepiacimi pásikmi označím, kde si to má podpísať. Odmenou mi je pocit z dobre vykonanej práce ;) Dnes som také urobila 4. Dôvod je len ten, že ja robím účto a mzdy pre toho zamestnávateľa a keďže majú všetci minimálne mzdy a zamestnávateľ žiadnu daň neodvádza, nemám to z čoho umorovať. Nebudem si predsa sama sebe komplikovať život.:)
veronikasad
10.02.09,17:12
prosim vas nedali by ste mi niekto z vas svoje tele. cislo ak ho nechcete zverejnit tak na môj mail gaspark@azet.sk potrebujem si to vyjasnit lebo to velmi neviem prosim vas a ak mi poslede cislo dajto to vediet ja by som vam teraz zavolala prosim
dakujem

ak sa zúčastníš niektorého zo školení p. Mihála, môžeš sa pýtať ...

http://www.porada.sk/calendar.php?c=4
timejka200
11.02.09,05:59
a čo v prípade ak zamestnanci už nepracujú v našej firme tak kto im to vráti ten preplatik v takom prípade nie je lepšie ak im urobim danové priznania?
Tweety
11.02.09,06:30
a čo v prípade ak zamestnanci už nepracujú v našej firme tak kto im to vráti ten preplatik v takom prípade nie je lepšie ak im urobim danové priznania?
DP zamestnancom zamestnáv. nerobí, ten spraví len RZD tým, ktorí oň požiadajú v lehote do 16.2.09.
gabriela2579
11.02.09,06:34
Ak si pre nich ty posledným zamestnávateľom, môžu o vykonanie RZD požiadať teba. A ak ti vznikne preplatok na dani, vraciaš im ho ty. Myslím si, že každý mzdový softvér je už nastavený tak, aby sa dala vykonať voľba mzdovej položky - vrátenia preplatku dane - bez ďaľších iných mesačných položiek. Ja osobne s tým nemám problém.
timejka200
11.02.09,10:45
ale ako im to vrátim v akej výpolate ked už nepracujú?
denisie
11.02.09,10:49
ale ako im to vrátim v akej výpolate ked už nepracujú?

nebude to výplata ako výplata, ale vrátenie preplatku z RZD. V každom mzdovom programe by mala byť taká možnosť ( preplatky, nedoplatky z RZD)
a vyplatíte im sumu na účet, resp. v hotovosti, podľa toho ako ste im dávali mzdu
Zoltán Kovács
11.02.09,10:52
ale ako im to vrátim v akej výpolate ked už nepracujú?

Ak vznikne preplatok, tak vrátiš (vyplatíš) im to najneskôr do 30.04. Ak vznikne nedoplatok tak postupuješ podľa nasledovného §§ zákona o dani z príjmov:

§ 40
(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane sankčného úroku uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 100 Sk 3, 32 eura alebo je nižšia ako 100 Sk 3, 32 eura , ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.
timejka200
11.02.09,13:50
možem zamestnancom rovno vystaviť danové priznanie? mám proram mrp win takže údaje do danového si môžem odpísať aj stade však? tak im preplatok vráti rovno danový úrad dobre myslím či nie,
Zoltán Kovács
11.02.09,15:13
možem zamestnancom rovno vystaviť danové priznanie? mám proram mrp win takže údaje do danového si môžem odpísať aj stade však? tak im preplatok vráti rovno danový úrad dobre myslím či nie,

Myslieť to dobre myslíš, ale ak ťa požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania dane, tak im to musíš urobiť zo zákona. Nemôžeš to obísť s tým, že im urobíš daňové priznania.
timejka200
11.02.09,17:06
ale ak nepožiadajú o ročné zúčtovanie tak stačí ak im urobím danové priznania?
Zoltán Kovács
12.02.09,05:59
ale ak nepožiadajú o ročné zúčtovanie tak stačí ak im urobím danové priznania?

AK nepožiadajú o vykonanie RZD, tak im vystaviš potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a to je všetko čo si povinná zo zákona urobiť.

To, že takýmto zamestnancom urobíš DP je tvoja súkromná iniciatíva, ktorá nemá oporu v zákone. Ale aspoň urobíš im dobrý skutok. ;)
timejka200
13.02.09,04:14
ďakujem takže teraz každému vystvím potvrdenie o zdanit. mzde a rozošlem im domov a oni si sami spravia to DP ..alebo požiadajú mna...takto? dakujem pekne....
timejka200
13.02.09,05:13
ešte by som potrebovala poradiť..ak mám jedna moja známa pridelené DIĆ. a pracucuje v poistovni neurobila toho veľa myslím poistné zmluvy..začo dostáva potom odmenu a sama si platí odvody..teraz ma požiadala aby som urobila danové priznanie čo všetku k tomu potebujem..a ešte k tomu ona bola až do mája minulého roka na mat. dovolenke...ako mám postupovať ??
Zoltán Kovács
13.02.09,05:18
ešte by som potrebovala poradiť..ak mám jedna moja známa pridelené DIĆ. a pracucuje v poistovni neurobila toho veľa myslím poistné zmluvy..začo dostáva potom odmenu a sama si platí odvody..teraz ma požiadala aby som urobila danové priznanie čo všetku k tomu potebujem..a ešte k tomu ona bola až do mája minulého roka na mat. dovolenke...ako mám postupovať ??

Najprv sa musíš rozhodnúť či účtovať skutočné výdavky, alebo jej uplatniť výdavky pašálne (40%).Osobne si myslím, že pri tejto činnosti je výhodnejšie uplatniť výdavky paušálne, ako účtovať skutočné výdavky, nakoľko "poisťovákom" väčšinou výdavky nedosahujú 40% príjmov. Potom budeš potrebovať od nej všetky doklady, ktoré mala ohľadne jej činnosti. TO, že bola na materskej nehrá žiadnu rolu. Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku.
timejka200
13.02.09,05:26
dakujem takže od nej si musím pýtať aj potvrdenie že kolko poberala materskú + príjem aký dosiahla /nebolo toho veľa/ a na základe toho vyplním danové priznanie?
Zoltán Kovács
13.02.09,05:28
dakujem takže od nej si musím pýtať aj potvrdenie že kolko poberala materskú + príjem aký dosiahla /nebolo toho veľa/ a na základe toho vyplním danové priznanie?

Prečítaj si ešte raz môj príspevok, kde píšem, že materskú neberieš do úvahy. Áno potrebuješ od nej doklady o príjme a o platbách do poisťovni.
ZDENIELA
13.02.09,05:29
dakujem takže od nej si musím pýtať aj potvrdenie že kolko poberala materskú + príjem aký dosiahla /nebolo toho veľa/ a na základe toho vyplním danové priznanie?
Do daňového priznania predsa materskú dávať nebudeš, teba budú zaujímať len príjmy z poisťovníctva, takže žiadne potvrdenia o materskej
timejka200
14.02.09,08:39
takže ona mi musí dať potvrdenie že kolko zarobila a odviedla do poisťovní? nič iné? a z toho tú dan vypočítam ? lebo ešte také pre živnostníkov som nevyplnovala nikdy
Zoltán Kovács
14.02.09,18:59
takže ona mi musí dať potvrdenie že kolko zarobila a odviedla do poisťovní? nič iné? a z toho tú dan vypočítam ? lebo ešte také pre živnostníkov som nevyplnovala nikdy

Aké nevyplňovala?
Keď ti dá všetky doklady, aj výdavkové, tak ty ako účtovníčka by si mala jej navrhnúť či uplatniť skutočné výdavky alebo uplatniť výdavky paušálne. Podľa toho čo je pre ňu výhodnejšie (podľa ktorej metody bude mať nižšiu daň).
Monika Kováčová
14.02.09,19:33
takže ona mi musí dať potvrdenie že kolko zarobila a odviedla do poisťovní? nič iné? a z toho tú dan vypočítam ? lebo ešte také pre živnostníkov som nevyplnovala nikdy
Postupuješ podľa §6,§17,18,19 Zákona o dani z príjmov. Doporučujem preštudovať, kým sa do toho pustíš.
timejka200
16.02.09,14:59
dakujem za radu....to bolo myslené ironicky...? alebo nechápem? ked ja nerobím jednoduché účtovníctvo nezaoberám sa s tým ani so zivnostníkmi tak ja to veľmi neviem zato som si pýtala radu som si myslela že je to porada...ale inak dakujem za rady..neberem ako urážku...
timejka200
16.02.09,15:02
ešte mám otázku aksi vytlačím súvahu a výsledovkú následne vyplním danové priznanie zaúčtujem dan...niečo by mi malo sedieť v súvahe s danovým priznaním? neviem ktoré riadky by to mali byť..dakujem za rady...
a môžem si uplatniť ak teraz mi vyhcázda zisk stratu z roku 2007?
Monika Kováčová
16.02.09,15:13
dakujem za radu....to bolo myslené ironicky...? alebo nechápem? ked ja nerobím jednoduché účtovníctvo nezaoberám sa s tým ani so zivnostníkmi tak ja to veľmi neviem zato som si pýtala radu som si myslela že je to porada...ale inak dakujem za rady..neberem ako urážku...
to určite nebolo myslené ironicky... ak si si tie paragrafy pozrela, určite ti pomohli zorientovať sa.
Monika Kováčová
16.02.09,15:15
ty spracovávaš živnostníkovi podvojné účtovníctvo???
Zoltán Kovács
16.02.09,15:15
Postupuješ podľa §6,§17,18,19 Zákona o dani z príjmov. Doporučujem preštudovať, kým sa do toho pustíš.


ešte mám otázku aksi vytlačím súvahu a výsledovkú následne vyplním danové priznanie zaúčtujem dan...niečo by mi malo sedieť v súvahe s danovým priznaním? neviem ktoré riadky by to mali byť..dakujem za rady...
a môžem si uplatniť ak teraz mi vyhcázda zisk stratu z roku 2007?

V súvahe s daňovým nie. Ale výkaz zisku a strát a súvaha má jeden riadok, ktorý by mal byť rovnaký. Ide o účt.hosp.výsledok (čísla riadkov neviem hlavy).

Stratu z r. 2007 si môžeš uplatniť ak máš v r. 2008. Na preštudovanie: § 30 a následne zákona o dani z príjmov.
Zoltán Kovács
16.02.09,15:16
dakujem za radu....to bolo myslené ironicky...? alebo nechápem? ked ja nerobím jednoduché účtovníctvo nezaoberám sa s tým ani so zivnostníkmi tak ja to veľmi neviem zato som si pýtala radu som si myslela že je to porada...ale inak dakujem za rady..neberem ako urážku...

mimotemy Ja osobne čomu nerozumiem, to ani nerobím. Napríkad rozpočtovky, občianske združenia......
Monika Kováčová
16.02.09,15:17
súvahu odovzdávaš k DP až po zaúčtovaní predpisu dane. Tam ti nebude s DP sedieť nič.
timejka200
17.02.09,05:38
dakujem
janajaku
17.02.09,07:08
Prosím poraďte Mama dôchodkyňa robila sprostredkovateľskú činnosť v roku 2008 Jej príjem bol 11 363 Sk / 377,18 € Má si podať daňové priznanie alebo nie Ďakujem
Zoltán Kovács
17.02.09,07:13
Prosím poraďte Mama dôchodkyňa robila sprostredkovateľskú činnosť v roku 2008 Jej príjem bol 11 363 Sk / 377,18 € Má si podať daňové priznanie alebo nie Ďakujem

Na základe čoho robila tú činnosť? Ak má pridelené z daňového úradu DIČ, tak odporúčam podať oznámenie, že jej nevznikla povinnosť podať DP, nakoľko jej príjem nepresahuje 50% nezdaniteľnej čiastky.
janajaku
17.02.09,10:39
Robila na DIČ A kde nájdem to oznámenie, že jej nevznikla povinnosť podať DP? Na daňovom mi nevedela poradiť čo má podať Dala mi formulár typu B Dík
janajaku
17.02.09,10:58
Mala pridelené DIČ Kde nájdem to oznámenie , že jej nevznikla povinnosť podať DP Na daňovom mi dala formulár typu B ale nebola si istá čo mám vlastne podať Dík
timejka200
18.02.09,05:19
a môže si pridať dobrovoľne danové priznanie, tiež robí na Dič v pistovni jedna moja známa no a za každú poistku ktorú uzavrie dostane určitú sumu z ktorej si sama odvádza odvody..a teraz neviem aképapiere potrebuje k tomu aby som jej vedela urobiť danové priznanie typ B, poradí niekto?
abel
18.02.09,10:12
Robila na DIČ A kde nájdem to oznámenie, že jej nevznikla povinnosť podať DP? Na daňovom mi nevedela poradiť čo má podať Dala mi formulár typu B Dík
Oznámenie nenájdeš nikde, to musíš napísať, napr. Oznamujem Vám, že daňové priznanie za rok 2008 nepodávam z dôvodu, že som nedosiahla zákonom stanovený príjem a teda mi nevznikla povinnosť podať DP. Ale to už je jednoduchšie podať nulové DP. Do Sociálnej poisťovne budú od teba niekedy žiadať potvrdenie, že si nepodávala daňové priznanie, a zase písať žiadosť na Daňový: Žiadam o vydanie potvrdenia, že som za rok 2008 nepodávala daňové....
abel
18.02.09,10:22
a môže si pridať dobrovoľne danové priznanie, tiež robí na Dič v pistovni jedna moja známa no a za každú poistku ktorú uzavrie dostane určitú sumu z ktorej si sama odvádza odvody..a teraz neviem aképapiere potrebuje k tomu aby som jej vedela urobiť danové priznanie typ B, poradí niekto?Ako sprostredkovateľ bude podávať DP typu B, § 6 ods. 2 písm. d) ( vyplní riadok 8 v tabuľke č. 1 oddiel VI) Predpokladám, že jej províziu posielajú na účet, takže potrebuješ výpisy z účtu no a výdavky sa rozhodne, či skutočné, alebo paušálne.
timejka200
18.02.09,14:04
ano posielajú jej na účet taže výpis z účet...takže len toľko a nejaké potvrdenie?
Zoltán Kovács
18.02.09,15:01
ano posielajú jej na účet taže výpis z účet...takže len toľko a nejaké potvrdenie?

Aké potvrdenie máš na mysli?
Monika Kováčová
18.02.09,15:13
timejka, pekne ťa prosím, poštuduj si najskôr príspevky na porade, všetky tvoje otázky sú tu už zodpovedané. Prosím ťa, porada neslúži na odpovede na tvoje problémy s účtovníctvom, vzniknuté nedostatočným štúdiom potrebných predpisov, ale na odbornú diskusiu v rámci našej profesie (a nielen našej). Z tejto témy mi jednozančne vyplýva, že bola založená za účelom vypracovania účtovnej závierky a DP u tvojich klientov. Ale to sa tu tak nerobí: "niečo neviem tak položím otázku a mám po probléme". Prajem ti príjemné čítanie, určite ti to veľmi pomôže zorientovať sa a nie sa len spoliehať na odpovede "urob to tak a tak, áno môžeš, nie nemôžeš" .
Marína
18.02.09,18:02
Monika. súhlasím s každým tvojim slovíčkom. Ešte by som doporučila si podrobne naštudovať zákony, bez toho to nejde, tu prichádzať s konkrétnym riešením a dať si ho (ne)odobriť. Tak sa dá najskôr niečo naučiť a pochopiť.
Johanka
18.02.09,19:46
Súhlasím s Monikou a dovolím si doplniť ju :).
zlezaradil. Čo majú otázky zadávateľky spoločné s SW MRP ?
janajaku
04.03.09,10:19
Čo robiť ak sprostredkovateľka stratila kartičku DIČ a teraz chce ukončiť činnosť a má ju odovzdať na daňovom úrade Stačí nejaké česné prehlásenie? Vie niekto ako to sformulovať? Vopred pekne ďakujem za rady