anina
16.06.05,14:05
Od 1.7.ideme zamestnať dochodkyňu na plný uväzok.
1.Ake doklady pri nástupe by mala predložiť?
2.Podpisuje vyhlásenie a má nárok na odpočítateľnú položku?
3. Prihlasuje sa do ZP a soc.poisťovne normálne ako bežný zamestnanec?
Dík za info.
P.S.Pozerala som prispevky ohľadne tejto temy, ale keďže sú pomerne "staré" a zákony sa menia rýchlejšie, ako ich stíham čítať...
Luba2
16.06.05,12:15
Popri dokladoch ako všetci iní zamestnanci predloží aj rozhodnutie o dôchodku /hlavne kvôli odvodom na inv.dôch. poistenie/.

Na odpočitateľnú položku by mala nárok iba ak by jej dôchodok bol nižší než je výška odpočitateľnej položky /len rozdiel/ a prihlasuješ ju ako iných zamestnancov.
Evanka
16.06.05,12:19
Popri dokladoch ako všetci iní zamestnanci predloží aj rozhodnutie o dôchodku /hlavne kvôli odvodom na inv.dôch. poistenie/.

Na odpočitateľnú položku by mala nárok iba ak by jej dôchodok bol nižší než je výška odpočitateľnej položky /len rozdiel/ a prihlasuješ ju ako iných zamestnancov.Odpočítateľná položka - starobný dôchodca ako píše Luba2, invalidný dôchodca má nárok na odpočet v plnej výške.
Luba2
16.06.05,12:20
Ja som z textu chápala že starobného, dúfam, že dobre.
bea
16.06.05,12:24
A neplatí ani poistenie v nezamestnanosti ani on, ani zamestnávateľ.
Evanka
16.06.05,12:28
A neplatí ani poistenie v nezamestnanosti ani on, ani zamestnávateľ. Pri poberateľovi starobného dôchodku platí to isté aj pre invalidné poistenie (neodvádza ani on, ani zamestnávateľ). :)
Jana Motyčková
16.06.05,12:53
Súhlasím s Luba2 len rozdiel medzi starobným dôchodkom a odpočítateľnou položkou si môže uplatniť až pri ročnom zúčtovaní. Mesačne si ju neuplatňuje .
akozuchova
12.09.05,07:25
Dobrý deň,
môže mi prosím Vás niekto poradiť? Máme zamestnanca, ktorý si žiada o starobný dôchodok od 16.09.2005, je u nás zamestnaný od 01.01.2004 a zostáva u nás pracovať aj naďalej na dobu neurčitú. Ako mu mám vyplniť ELDP? Som v tom nová, prosím poradte mi. Ďakujem.
gita
12.09.05,07:35
Ja som vyplnila ELDP zamestnancovi, ktorý žiadal o predčasný starobný dôchodok
do toho dátumu, ku ktorému žiadal. Teraz rozmýšľam, že mu musím urobiť výplatu po starom ako zamestnancovi, nie ako dôchodcovi. Keď bude mať rozhodnutie so spätným dátumom, budem výplaty opravovať?
milanr
12.09.05,07:46
ELDP mu vystavíš ku dňu, kedy dosiahol dôchodkový vek. Mne do SW sám pekne rozdelí do 2 riadkov. Od dňa dosiahnutia dôchodkového veku neplatí zam-nec ani zam-teľ na IP a od priznania dôchodku ani PvN.
Evanka
12.09.05,07:47
Popri dokladoch ako všetci iní zamestnanci predloží aj rozhodnutie o dôchodku /hlavne kvôli odvodom na inv.dôch. poistenie/.

Na odpočitateľnú položku by mala nárok iba ak by jej dôchodok bol nižší než je výška odpočitateľnej položky /len rozdiel/ a prihlasuješ ju ako iných zamestnancov.Je to ako píše Luba2. Ak je však poberateľom starobného dôchodku od 2.1.2005 a neskôr, má nárok na plnú výšku odpočítateľnej položky.
akozuchova
12.09.05,08:10
ELDP mu vystavíš ku dňu, kedy dosiahol dôchodkový vek. Mne do SW sám pekne rozdelí do 2 riadkov. Od dňa dosiahnutia dôchodkového veku neplatí zam-nec ani zam-teľ na IP a od priznania dôchodku ani PvN.
a do kolónky zánik pracovného pomeru mám čo napísať, keď pracuje u nás naďalej?
alex1
12.09.05,08:44
Chcem sa opýtať, čo má urobiť SZČO, ktorá 31.8.2005 dosiahla dôchodkový vek, ale o dôchodok zatiaľ nepožiadala? Treba niečo niekam nahlasovať?
Ingrid G.
12.09.05,10:01
Kolonku zánik PP nevypisuješ, pracovný pomer neskončil, ale trvá ďalej.
akozuchova
12.09.05,10:11
ďakujem ti dobrá víla ;)
alex1
12.09.05,10:14
Chcem sa opýtať, čo má urobiť SZČO, ktorá 31.8.2005 dosiahla dôchodkový vek, ale o dôchodok zatiaľ nepožiadala? Treba niečo niekam nahlasovať?
Nikto neskúsi?
alex1
13.09.05,07:43
Chcem sa opýtať, čo má urobiť SZČO, ktorá 31.8.2005 dosiahla dôchodkový vek, ale o dôchodok zatiaľ nepožiadala? Treba niečo niekam nahlasovať?
Nikto mi neporadí? Prosím.
mmia
14.12.05,09:47
ELDP mu vystavíš ku dňu, kedy dosiahol dôchodkový vek. Mne do SW sám pekne rozdelí do 2 riadkov. Od dňa dosiahnutia dôchodkového veku neplatí zam-nec ani zam-teľ na IP a od priznania dôchodku ani PvN.

poprosila by som o radu...
ako vyplnit, chapem, ale do socialnej poistovne sa ELDP odosle az ked dôchodca skonci pracovny pomer????
Ď :o
Tweety
14.12.05,09:54
poprosila by som o radu...
ako vyplnit, chapem, ale do socialnej poistovne sa ELDP odosle az ked dôchodca skonci pracovny pomer????
Ď :o
Povinnosť poslať ELDP do SP je až po ukončení PP.:)
Anču
28.08.07,08:32
Ak zamestnáme starobného dôchodcu nepodpisuje teda vyhlásenie a zdaňujeme mu celú vyplatenú mzdu, neplatí odvody na inv.poistenie ani poistenie v nezamestnanosti a čo ZP. Do ZP ho nahlásime ako bežných zamestnancov a platí odvody?. Čo nemáme zabudnúť vyznačiť na registračnom liste?
veronikasad
28.08.07,08:39
Ak zamestnáme starobného dôchodcu nepodpisuje teda vyhlásenie a zdaňujeme mu celú vyplatenú mzdu, neplatí odvody na inv.poistenie ani poistenie v nezamestnanosti a čo ZP. Do ZP ho nahlásime ako bežných zamestnancov a platí odvody?. Čo nemáme zabudnúť vyznačiť na registračnom liste?

Zdravotné poistenie platí ako ostatní zamestnanci, v niektorých prípadoch v závislosti od výšky príjmu - je výhodné podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Na RLFO nezabudni vyplniť kolonku druh dôchodku.
Nemôže podpísať vyhlásenie k dani, nemá nárok na odpoč. položku v priebehu roka. Ak je jeho dôchodok nižší ako odpočitateľná poločka, v ročnom zúčtovaní dane môže požiadať o vrátenie rozdielu medzi dôchodkom a odpoč.položkou. Ak jeho príjem bude len do výšky 1/2 nezd.časti a nezmení sa zákon, ak podá DP, DÚ mu celú daň vráti.

--------
Veronika
ZuzanaP
28.08.07,09:03
Len doplním veľakrát obmielané: nárok na NČ nemá len vtedy, ak bol dôchodcom k 1.1 prísl. roka.

Do ZP na prihláške (oznámenie o zmenách) sa neuvádza, či ide o dôchodcu alebo "nedôchodcu".