Zuzana B.
10.02.09,16:06
Prosím Vás, 0,6% z úhrnu hrubých miezd za január na tvorbu sociálneho fondu vypočítam nasledovne?
HM z prac. zmlúv = 3 602,81 €
Soc. fond = 0,006 x 3 602,81 = 21,62 €
Je to správne zaokrúhlená suma, ktorú odvediem na účet sociálneho fondu?
mzdarka renca
10.02.09,18:13
Prosím Vás, 0,6% z úhrnu hrubých miezd za január na tvorbu sociálneho fondu vypočítam nasledovne?
HM z prac. zmlúv = 3 602,81 €
Soc. fond = 0,006 x 3 602,81 = 21,62 €
Je to správne zaokrúhlená suma, ktorú odvediem na účet sociálneho fondu?

HM z prac. zmlúv - preklep? Tvorba SF sa počíta zo skutočne odpracovaných HM, nie z HM prac. zmlúv. Do tvorby SF nerátaš napr. preplatené čerpanie dovoleniek, prekážky v práci a pod.)
liba2
10.02.09,21:27
Prosím Vás, 0,6% z úhrnu hrubých miezd za január na tvorbu sociálneho fondu vypočítam nasledovne?
HM z prac. zmlúv = 3 602,81 €
Soc. fond = 0,006 x 3 602,81 = 21,62 €
Je to správne zaokrúhlená suma, ktorú odvediem na účet sociálneho fondu? Výsledok je správny, len je otázne, či bol použitý správny základ k výpočtu, t.j. objem hrubých miezd. Prikladám zákon o SF, prečítaj si § 4 ods. 1; aj § 6 sa týka tvorby.

http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html
Zuzana B.
11.02.09,11:22
Výsledok je správny, len je otázne, či bol použitý správny základ k výpočtu, t.j. objem hrubých miezd. Prikladám zákon o SF, prečítaj si § 4 ods. 1; aj § 6 sa týka tvorby.

http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html
Mala som na mysli skutočne odpracované HM, nie podľa zmluvy, SF je tvorený z HM a do hrubej mzdy sa počítajú aj náhrady za dovolenku, prémie a pod., tak prečo sa nemá rátať prídel do SF z HM kde je započítaná aj náhrada za spomínanú dov., prémie a pod.?
JANKA115
11.02.09,11:45
odvod do sf sa vypočíta: hrubé mzdy -(mínus) náhrady mzdy=
JANKA115
11.02.09,11:46
odvod do sf sa vypočíta: hrubé mzdy -(mínus) náhrady mzdy=...
ani dohody sa nezapočítavajú
Zuzana B.
11.02.09,11:52
odvod do sf sa vypočíta: hrubé mzdy -(mínus) náhrady mzdy=...
ani dohody sa nezapočítavajú
áno, dohody nepočítam, ale tie náhrady som počítala, tak to budem musieť zmeniť, a to platilo takto stále?
mzdarka renca
11.02.09,11:54
áno, dohody nepočítam, ale tie náhrady som počítala, tak to budem musieť zmeniť, a to platilo takto stále?

áno
Paula
11.02.09,11:54
Mala som na mysli skutočne odpracované HM, nie podľa zmluvy, SF je tvorený z HM a do hrubej mzdy sa počítajú aj náhrady za dovolenku, prémie a pod., tak prečo sa nemá rátať prídel do SF z HM kde je započítaná aj náhrada za spomínanú dov., prémie a pod.?



Sama píšeš "skutočne odpracované", tak potom k tvorbe SF nemôžeš použiť aj náhradu za dovolenku.
Zuzana B.
11.02.09,11:55
áno
no výborne, ja som začiatočníčka a takto ma naučila moja predchodkyňa, tak ďakujem za pomoc.
Rozalka
20.02.09,19:59
Účtujem firmu, ktorej mzdy spracováva v našom meste pomerne známa auditorská firma.
Rekapituláciu mi dávajú počnúc HM, jednotlivé položky chýbajú. Dnes som zavolala, aby mi naditkovali pre doúčtovanie ročnej tvorby náhrady a odmeny za dohody.
Ostala som takto :eek::eek:, keď ma presviedčali, že sa SocFo tvorí aj z náhrad za D a Sv.

Čo som zaspala, že som si to nikde nevšimla?


Potvrďte mi, že sa náhrady za D a Sv do základu pre tvorbu SocFo nezahŕňajú, prosím, svojim súhlasom.
Andyke
20.02.09,20:03
Z náhrad netvoríme SF. Zostalo po starom.
ondrejvla
20.02.09,20:22
Ale ak som správne pochopila Zákon o sociálnom fonde, § 4(1) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Základom na určenie prídelu do fondu u zamestnancov, ktorých plat je zložený z časti v slovenskej mene a z časti v cudzej mene, a u štátnych zamestnancov, ktorým sa poskytuje zahraničný príspevok počas ich pôsobenia v zahraničí podľa osobitného predpisu, 4) je súhrn funkčných platov určených v slovenskej mene pred ich rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu.

Alebo do súhrnu HM nepatria náhrady za dovolenku?
Rada by som sa dozvedela, prečo každý chápeme tento zákon inak, alebo len niektorí..? Alebo je tam ešte niečo, čo som nepostrehla, Prosím, kto viete poradiť, odpovedzte, nech zbytočne nerobíme chybu tam, kde sa tomu dá zabrániť. Ďakujem.
Rozalka
20.02.09,20:27
Vlastička, je to zašifrované v tej "3)":


3) napríklad § 118 ods. 2 Zákonníka práce, § 84 ods. 1 zákona č. 73/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 78 ods. 1 zákona č. 312/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 4 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


§ 118 ZP

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
ondrejvla
20.02.09,20:53
Vlastička, je to zašifrované v tej "3)":


3) napríklad § 118 ods. 2 Zákonníka práce, § 84 ods. 1 zákona č. 73/1998 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 78 ods. 1 zákona č. 312/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov, § 4 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.


§ 118 ZP

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

Rozálka, tento §§ som čítala viackrát v ZP a na základe toho som to rozoberala s podnikovým právnikom. Toto všetko súhlasí, ale nie je tam nikde spomenutá dovolenka, ktorá je zotavením sa zamestnanec má na ňu nárok ako keby pracoval. Tak mi to vysvetlil právnik. No ako vidím, asi mi to nevysvetlil dobre. Všetko ostatné som vylúčila z objemu hrubých miezd pre výpočet odvodov do SF, ale dovolenku som nevylúčila, no pri objeme tvorby fondu, kde sa jednalo o rozdiely za celý rok možno 1 tis.Sk to nie je až taký ťažký "hriech". Ale aj tak som si nie 100%-ne istá...
Rozalka
20.02.09,20:58
No ja si nemyslím, že dovolenka sa považuje, akoby zamestnanec pracoval. Ale je možné, že nechápeme §§ tak, ako právnici.
Nie nadarmo sa hovorí: zato je § taký vykrútený, aby si ho každý vysvetľoval po svojom.
mzdarka renca
20.02.09,21:34
Podľa môjho názoru, je dovolenka náhrada mzdy a nie mzda. o dovolenke, ako náhrade hovorí aj § 117 ZP.

§ 117

Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.
Stefan2005
19.08.10,15:46
...Rada by som sa dozvedela, prečo každý chápeme tento zákon inak, alebo len niektorí..? ... Prosím, kto viete poradiť, odpovedzte, nech zbytočne nerobíme chybu tam, kde sa tomu dá zabrániť...

Dnes som bol nútený znova sa pozrieť, prečo vynechávam dovolenky ako náhradu miezd zo základu pre tvorbu SF. Základom je § 118 ZP, ktorý hovorí, že "za mzdu sa nepovažuje ... najmä náhrady miezd" no a ako pomôcka k tomu, čo sa počíta za náhradu mzdy mi slúžia najmä štatistické výkazy a usmernenie k nim.

Štvrťročný výkaz produkčných odvetví SŠÚ pre ro 2010 – PROD 3-04 – z vysvetliviek k modulu 5:

Náhrady mzdy (r. 16) - uvedie sa súčet náhrad miezd, ktoré platí zamestnávateľ podľa Zákonníka práce, kolektívnej či pracovnej zmluvy a mzdových predpisov za neodpracovaný čas. Ide napr. o náhrady mzdy za platené sviatky (§122 Zákonníka práce), za dovolenku (§116 Zákonníka práce), za voľné dni (ošetrenie v zdravotníckom zariadení, narodenie dieťaťa, úmrtie, rodinného príslušníka, svadba, presťahovanie zamestnanca a pod. podľa §141 Zákonníka práce), za výluky, prestoje a iné prekážky na strane zamestnávateľa (§142 Zákonníka práce) a pod.. Náhrady miezd sa nevykazujú, ak sú súčasťou zmluvných platov.

Ani súčet týchto náhrad nie je úplný; preto vo všeobecnosti platí (pár výnimiek), že to, čo dostane zamestnanec za čas, kedy nepracoval, to nie je mzda...
atka4
19.08.10,18:36
Ani mne dnes pri čítaní tejto témy nedalo a prekontrolovala som opätovne, čo robí môj SW POHODA (lebo často krát niečo prejdem, či to sedí s legislatívou "preventívne", je to OK a potom mechanicky pracujem a neprekontroluvávam z času na čas !!!), a napr. náhrady miezd z VZ pre tvorbu SF vylučuje.

Otázne je napr. čo v situácii, ak v organizácii u mesačne odmeňovaných zamestnancov je stanovené, že sviatky nie sú preplácané priemerom, ako náhrada mzdy, ale ako odpracované.
Vzhľadom k tomu, že už nejde v tomto prípade o pomenovanie náhrady ušlej mzdy za sviatok ale vyplatenie mzdy, ako keby zamestnanec pracoval, táto suma je započítavaná v tomto prípade do VZ aj pre tvorbu SF.
Nutricia
20.08.10,05:32
Zákon o soc.fonde
§ 4

(1)Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac.

3) Napríklad § 118 ods. 2 Zákonníka práce,(odkaz na prísl.zákon)

§118 ods.2
(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.

§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.