JanaSys
16.06.05,19:48
Ahojte, otváram tému k skúške Dane 2 z Certifikácia 2. stupeň. Poprosím každého, kto si spomenie na akékoľvek info k tejto skúške, či už otázky, príklady a podobne, aby nám ostatným pomohol. A či sa vôbec oplatí ísť na školenie. A ak má niekto navyše knihy aj CD, mohol by ponúknuť. Vďaka vopred.
Zuzana210
17.06.05,04:56
Bola som na tejto skúške 14.06.05. Školenie sa oplatilo len preto, že povedali aké boli minule otázky a že si máme priniesť zákony. Na skúške nám zakázali používať vlasné zákony a rozdali nám Daňového sprievodcu HN 2005. Pre istotu som mala aj kalkulačku. Otázky boli len na DzP, DPH a jedna na správu daní. Treba ale ovládať aj cestovné náhrady. Učebnica sa kúpiť neoplatila, nie je tam nič, čo by nebolo v zákone. Bolo 14 otázok na 3 hodiny. Otázky boli také, že bol popísaný nejaký problém, alebo obchodný prípad a bolo treba vypočítať základ dane, alebo popísať z pohľadu DPH(miesto a čas plnenia, kto platí DPH, či je to oslobodené...). Vždy sa treba odvolať na konkrétny paragraf v zákone.
Johanka
17.06.05,09:44
Ešte pár slov k učebnici Dane II. Úplne zbytočná investícia. Praktické príklady asi 3, ani jeden odkaz na príslušný paragraf zákona. A to je to , čo na skúške pýtajú, vyriešenie príkladu so zdôvodnením podľa konkrétneho paragrafu. Nie je tam ani jediný vzorový príklad !
Johanka
21.06.05,06:36
Pokúsim sa napísať , aké boli príklady na daniach. Presne zopakovať zadania sa nedá, lebo boli zložité, takže aspoň naznačím témy:

Daň z príjmov:
- predaj cenných papierov (FO podľa § 8, možnosť oslobodenia §9)
- FO - čo si môže dať do nákladov pri začatí podnikania ( § 4)
- uplatnenie výdavkov 25 % z príjmov (FO- ak sa stane v priebehu zdaň.obdobia platiteľom DPH)
- nájomné zaplatené FOsobe POsobou ( kedy ide do daň.výdavkov)
- nezaplatené poistné za zamestnancov ( kedy ide do daň.výdavkov)
- FO - predaj podniku ( z pohľadu dane z príjmov)
Správa daní a poplatkov:
- s.r.o. si založila nový bežný účet- čo a v akej lehote treba oznámiť Daňovému úradu
DPH:
- obchodník zo starožitnosťami § 66
- reklamné služby §15 ods.8
Ďalšie otázky z DPH neviem reprodukovať. Týkali sa dodania tovaru a prepravy medzi členskými štátmi EÚ, dodávateľmi a odberateľmi boli osoby registrované pre daň a j neregistrované . Bolo treba určiť miesto dodania , režim zdanenia, kto je povinný platiť daň a pod.
JanaSys
29.09.05,14:44
Vzorové príklady z Čiech:
saman
28.10.05,09:39
Dakujem vsetkym za informácie. Ja sa chystam na Dane II. v zime a prave som rozmyslala kedy si pojdem kupit ucebnicu. Neviete niekto nahodou ci nevyslo nove vydanie, ktore by obsahovalo prakticke priklady a bolo by pre skusku dolezite? Dakujem
JanaSys
28.10.05,09:49
Tak daj potom vedieť. Kniha s teóriou nová vyšla, príklady vraj majú v úmysle. Keďže má byť skúška formou testu, tak asi aj riešenie príkladov bude len vybrať jednu zo 4 možných hodnôt. Ja som Dane odsunula na ďalší rok. Ak chceš príklady, skús pozrieť literatúru ku certifikácii v ČR.
Bol si na školení?
saman
28.10.05,09:58
Nebola som na skoleni. Neviem ako ty, ale ja skolenia sice obcas navstivim ale zriedkakedy mi nektore nieco da. Na skolenie idem len na kvantitativne metody... lebo z toho viem asi fakt najmenej:). Dane dufam zvladnem na zaklade toho co viem z praxe a pozriem si este zakony. Pojdem tu knihu asi len tak omrknut... prelistujem... ci tam nie su nejake prikladiky... inak ak chcu nieco vydat mali by si pohnut... do skusok ostava jeden mesiac:).
JanaSys
28.10.05,10:27
Tie ich skolenia by som tiez nemusela. Ale absolutne to teraz nezvladajú - zmenili pravidlá počas roka, nikto nevie poriadne z čoho sa skúša a niet sa z čoho učiť. Minulý sem. som spravila právo so zadanými okruhmi. A teraz? Nech sa vrraj naučia obchodný zákonník, zákonník práce atď. Proste všetko - čo bude na skúške nikto z prednášajúcich netušil.
Na školenia z MF idem. Nad KMR stále váham. Ja naopak pri tomto si myslím, že by som to mala zvládnut (! Nie že to viem, ale mala by som sa to dokázať naučiť). Už som si dala kúpit českú knižku s príkladmi, dúfam, že dovtedy dôjde a nebudem na tie školenia musiet ísť. (Z 1. stupňa to školenie bolo naozaj o ničom - polovica času osobné názory pána školiteľa).
Z MF je problém, že mi skoro každý tretí príklad nesadne, resp.prídem na to ako to mám rátat podľa výsledku (!). Takže budem mať dosť otázok a preto sa tam aspoň prvý deň pôjdem pozrieť, potom uvidím.
Z daní by som ti odporučila skontaktovať sa s niekým, kto bol na školení - len kvôli tomu, či im nepovedali, čo bude na skúške. A tú knihu si určite prelistuj - potom si ju podľa mňa nekúpiš.
Odkiaľ si? (Ak nie z Blavy, ako ideš na to KMR?)
Johanka
28.10.05,11:51
Knihu Dane II. odporúčam nekupovať. Je úplne o ničom. Povyberané určité paragrafy zo zákonov, pár príkladov je pri dani z príjmov, z DPH ani jeden. Najrozsiahlejšie sa autor venuje spotrebným daniam. Na skúšku sa podľa mojej skúsenosti treba učiť zo zákonov, prípadne z komentárov k zákonom.
saman
23.11.05,08:24
Ahoj JanaSys,
az teraz som sa dostala k tvojmu e-mailu, som z BA takze nemam problem s dopravou. Skusky DANE sa nebojim (daju nam zakony), horsie to bude s PRAVOM a s KMR:). No ved skusime a uvidime:))). Pekny den a drzim palce pri uceni aj pri skuskach.
saman
05.12.05,11:51
Ahoj vsetci, posielam info zo skusky Dane 2:
1. na skuske nie je dovolene pouzivat zakony (ani vlastne ani ine)
2. skuska trva 1,5 hod.
3. otazok bolo 20, kazda po 5 bodov. Otazky boli z dane z prijmov a z DPH, mam dojem ze prevladala DPH-cka. Otazky boli zvladnutelne, niektore boli trosku tazsie (EU a pod.). Znenie otazok si presne nepamatam, tak posielam len priblizne temy:
- DzP - Manzelia prenajali byt. Ako sa bude postupovat pri zdaneni prijmov medzi manzelmi?
- DzP - Vydavky vynalozene pred zacatim podnikania. Kedy budu danovo uznane?
- DzP - Opravne polozky k pohladavkam.
- DzP - Odpis pohladavky. Pohladavka nebola prihlasena do konkurzu a konkurz bol zamietnuty pre nedostatok majetku dlznika.
- DzP - Spolocnost A a B sa zlucili, spolocnost B zapisala do majetku majetok spolocnosti A. Ktora spolocnost v akej vyske uplatni odpis majetku?
- DzP - Zaklad dane pri predaji pozemku.
- DzP - Danovo uznane najomne zaplatene najomcovi - fyzickej osobe.
- DzP - Danovo uznane zaplatenie urokov z omeskania.
- DPH - § 15 ods. 8 (skolenie, reklamne sluzby)
- DPH - registracia zahranicnych osob v SR
- DPH - oprava nehnutelnosti v SR firmou z EU
- DPH - premiestnenie tovaru z EU do SR (kto je povinny platit DPH v SR)
- DPH - datum zdanitelneho plnenia pri sluzbach
- DPH - datum dodania pri opakovanych zdanitelnych plneniach
bui
05.12.05,15:13
skuska Dane II. nebola formou testu, alebo bola....???
saman
08.12.05,11:45
Bui, skuska Dane II. bola formou testu. Vsetky skusky su teraz formou testu, aj ked na Prave II. sme mali 9 testovych otazok a 6 otvorenych otazok.
JanaSys
17.10.06,16:29
Ahojte, hľadám niekoho, kto teraz v zime 2006 ide na skúšku Dane 2.
horka
01.11.06,16:15
ja stale vaham ci na skusku ist alebo nie, lebo som ich raz neurobila. Nestihla som ist na seminar, tak ani neviem co a ako. Hlavne ak by som neurobila dane ani druhykrat neviem, ci nahodou nemusim opakovat vsetky skusky, ktore uz mam z druheho stupna.
JanaSys
01.11.06,17:41
Dik, ze si sa ozvala. Ja idem urcite, ale potrebujem najst spriaznenu dusu na skusku - nech tam nejdem uplne sama.
Seminare som tiez nestihla - ked mi doslo, ze by sa mi asi zisli, bolo po uz po nich.
Na strankach suvahy je obsah seminara, ale naposledy (bola kamoska) tiez bol obsah takyto, ale na seminari im povedali ze otazky budu len z DPH, DzP a spravy dani. Takze uplne vynechali spotrebne dane a miestne dane. A to je dost. Potrebovala by som zistit, ci aj teraz to bude tak.
Neurobila si skusku, ked uz boli otazky formou testu alebo este skor? Na skusku mozes ist kolkokrat musis, len to vsetko musis stihnut za 4 roky.
Ak sa rozhodnes ist, urcite mi daj vediet. Posielam Ti email cez SS.
JanaSys
06.11.06,06:08
Nie je tu nikto, kto bol teraz na školení a povie mi, čo tam povedali?
JanaSys
30.11.06,17:27
Podarilo sa mi nájsť nejaké otázky na nete k daniam. Ak viem, pokúsim sa na ne odpovedať - ak si niekto nájde čas, tak to skontrolujte, prosím (P.S. vďaka tomu, že na Porade je DzP v elektronickej podobe, kde sa dá použiť vyhľadávanie som schopná nájsť odpoveď. Keďže s daňami v praxi nemám nič spoločne a zákony nemôžu byť na skúške, mám obavy, že to bude katastrofa)

Občan SR s trvalým bydliskom na Slovensku, kde je zamestnaný v trvalom pracovnom pomere, odišiel na 3 mesiace pracovať do Nemeckej spolkovej republiky a tam dosiahol príjem 3000 EUR.
Úloha:
Určte krajinu, kde má tento daňovník neobmedzenú a kde obmedzenú daňovú povinnosť.

Občan Ruskej federácie s trvalým bydliskom v Ruskej federácii študuje na univerzite v Slovenskej republike a na čiastočný úväzok na základe pracovnej zmluvy je zamestnaný v univerzitnej knižnici. Na Slovensku sa v danom zdaňovacom období zdržiaval viac ako 183 dní.
Úloha:
1.Určte, či má tento daňovník voči SR obmedzenú alebo neobmedzenú daňovú povinnosť.
2. Ako sa budú posudzovať jeho príjmy, ktoré dosiahol z prenájmu svojho bytu v Rusku z pohľadu zdanenia v SR?
JanaSys
30.11.06,17:32
Občan SR je profesionálny športovec – tenista, ktorý mal v zdaňovacom období príjmy zo športovej činnosti zo zdrojov na území SR a v zahraničí. Zdržiava sa mimo územia SR viac ako 183 dní v kalendárnom roku.
Úloha: Určte druh jeho daňovej povinnosti za týchto predpokladov:
a) dňa 1.7. príslušného daňového roka sa stal rezidentom Monackého kniežatstva,
Neobmedzenú v Monaku kvôli trvalému pobytu, obmedzenú v SR kvôli príjmom ale pobyt menej ako 183 dní ?
b) od 1.1. príslušného daňového roka sa stal rezidentom Monackého niežatstva,
Neobmedzenú v Monaku, v SR obmedzenú kvôli príjmom, ale pobyt menej ako 183 dní
c) je občanom SR a trvalý pobyt má na území Slovenska po celé zdaňovacie obdobie.
Neobmedzenú v SR kvôli trvalému pobytu, aj keď je v SR menej ako 183 dní?
JanaSys
30.11.06,17:34
Maloleté dieťa, ktoré v príslušnom daňovom roku dosiahlo 5 rokov, má príjmy za účinkovanie v komparze Slovenského národného divadla a za účinkovanie v reklame produkovanej Slovenskou televíziou.
Úloha: Určte, či toto maloleté dieťa je daňovníkom dane z príjmu fyzickej osoby a aké legislatívne normy je potrebné rešpektovať v tomto prípade.

Maloleté dieťa, ktoré v príslušnom daňovom roku dosiahlo 5 rokov, malo v príslušnom daňovom roku príjmy z kapitálového majetku:
a) konkrétne mu boli pripísané úroky na vkladovom účte, ktoré zdedilo po zosnulých rodičoch,
b) boli mu vyplatené dividendy zo zdrojov v SR a zo zdrojov v ČR.
Úloha: Určte, či uvedené maloleté dieťa je daňovníkom podľa daňových zákonov Slovenskej republiky a v akých prípadoch. V prípade, že ide o daňovníka, ako sa budú zdaňovať jeho príjmy.
Tak toto absolútne netuším. Kto pomôže?
Johanka
01.12.06,13:52
Podarilo sa mi nájsť nejaké otázky na nete k daniam. Ak viem, pokúsim sa na ne odpovedať - ak si niekto nájde čas, tak to skontrolujte, prosím (P.S. vďaka tomu, že na Porade je DzP v elektronickej podobe, kde sa dá použiť vyhľadávanie som schopná nájsť odpoveď. Keďže s daňami v praxi nemám nič spoločne a zákony nemôžu byť na skúške, mám obavy, že to bude katastrofa)


Občan Ruskej federácie s trvalým bydliskom v Ruskej federácii študuje na univerzite v Slovenskej republike a na čiastočný úväzok na základe pracovnej zmluvy je zamestnaný v univerzitnej knižnici. Na Slovensku sa v danom zdaňovacom období zdržiaval viac ako 183 dní.
Úloha:
1.Určte, či má tento daňovník voči SR obmedzenú alebo neobmedzenú daňovú povinnosť.
V SR má neobmedzenú povinnosť kvôli dĺžke pobytu. Lenže aj v Rusku kvôli trvalému pobytu. Môže mať v dvoch krajinách neobmedzenú povinnosť? Pri stanovení daňovej rezidencie sa skúmajú kritériá v poradí podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, a to stály byt, stredisko životných záujmov, tzn. užšie hospodárske a osobné vzťahy, krajina, kde sa obvykle zdržuje, posledné kritérium je štátne občianstvo. Treba si uvedomiť, že Zmulva o zamedzení dvojitého zdanenia je vyššia právna norma ako Zákon o dani z príjmov. Okrem toho, v §2 písm e/ ZoDP je uvedené, že daňovníkom z obmedzenou daň.povinnosťou je FO , ktorá sa na území SR zdržiava na účely štúdia aj keď prekročí 183 dní pobytu. Takže pre nás je daňovník s obmedzenou daň.povinnosťou.
Príjem daňovníka , rezidenta inej krajiny ,zo závislej činnosti je zdaniteľný v SR ak vykonáva činnosť v SR viac ako 183 dní. Svoju daň.povinnosť v SR vysporiada v zmysle §16 ods.1 písm.b/ Zákona o dani z príjmov.
2. Ako sa budú posudzovať jeho príjmy, ktoré dosiahol z prenájmu svojho bytu v Rusku z pohľadu zdanenia v SR? Nakoľko je daňovník s obmedzenou daň.povinnosťou, príjmy z prenájmu si zdaní v Rusku.
Ako zo zdrojov v zahraničí. Podľa čoho?
Odpoveď máš rusky červenú :) .
Johanka
01.12.06,14:10
Maloleté dieťa, ktoré v príslušnom daňovom roku dosiahlo 5 rokov, má príjmy za účinkovanie v komparze Slovenského národného divadla a za účinkovanie v reklame produkovanej Slovenskou televíziou.
Úloha: Určte, či toto maloleté dieťa je daňovníkom dane z príjmu fyzickej osoby a aké legislatívne normy je potrebné rešpektovať v tomto prípade.

Maloleté dieťa, ktoré v príslušnom daňovom roku dosiahlo 5 rokov, malo v príslušnom daňovom roku príjmy z kapitálového majetku:
a) konkrétne mu boli pripísané úroky na vkladovom účte, ktoré zdedilo po zosnulých rodičoch,
b) boli mu vyplatené dividendy zo zdrojov v SR a zo zdrojov v ČR.
Úloha: Určte, či uvedené maloleté dieťa je daňovníkom podľa daňových zákonov Slovenskej republiky a v akých prípadoch. V prípade, že ide o daňovníka, ako sa budú zdaňovať jeho príjmy. §2 písm. a/ "daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba. " Žiadne obmedzenia,takže dieťa je daňovník a veselo zdaňuje v SR celosvetové príjmy.
Čo sa týka konkrétneho zdanenia dividend, postupuje sa podľa Zmluvy o zamedzení dvoj.zdanenia s ČR , článok 10 .
Tak toto absolútne netuším. Kto pomôže?
opäť červené
JanaSys
11.12.06,11:16
Skúška bola katastrofa. Keď to strávim, tak tu možno napíšem otázky. Ale keďže s tým nikto iný okrem Johanky nemá problém, tak načo.
Johanka
11.12.06,13:50
Ja už som s certifikáciou a XY s.r.o. vysporiadaná :D . Dvojjazyčný certifikát zapadá prachom ..... Profesná komora okrem vyberania poplatkov aj tak nič nerobí :rolleyes: .
Monika Kováčová
11.12.06,14:02
Skúška bola katastrofa. Keď to strávim, tak tu možno napíšem otázky. Ale keďže s tým nikto iný okrem Johanky nemá problém, tak načo.

No,no, neboj, sledujeme ťa, aj sme palce držali. Sem s otázkami... :)
JanaSys
12.12.06,09:43
Takže by mi mohol niekto vysvetliť, ako je možné pri účasti toľkých ľudí na Porade, že sa takmer nikto neprizná k tomu, že si tie po.. skúšky robí? A pritom je vždy na skúške plno? Takto sa nedá ani nič zorganizovať a ani ich nijako prinútiť, aby niečo zmenili. Takto neviem, či sa sťažujem jediná a či to má vôbec zmysel.
Keď pred rokom traja ľudia poslali sťažnosť kvôli KMR tak to snáď zabralo a skúška dodnes zodpovedá :

"Z hlediska obsahového jsou požadavky ke zkouškám vymezeny předmětovými osnovami a dále jsou specifikovány učebnicí předepsanou pro příslušnou disciplínu (předmět). Rozsah i úroveň znalostí požadovaných pro jednotlivé zkoušky zásadně respektují obsah učebnic a nepřekročí rámec učiva v těchto učebnicích zpracovaný."

TOTO SA O DANIACH 2 POVEDAŤ NEDÁ !! Ich alibistická obhajoba, že literatúrou ku skúške sú zákony o DzPríjmov a DPH napriek tomu, že existuje nová učebnica, neobstojí. To pre slovenské skúšky platia iné pravidlá ako pre české? Neverím. V dnešnej dobe trvať na bifľovaní zákonov, keď všetko je na internete a potom dať otázky, kde sa hrá so slovíčkami? Keď chcú dávať otázky z praxe, tak potom majú povoliť zákony.
JanaSys
12.12.06,09:47
Ešte k učebniciam:
Učebnice sú základnou a nevyhnutnou pomôckou každého záujemcu, ktorý sa pripravuje na skúšky, či už individuálne alebo v rámci nepovinnej organizovanej prípravy. Všetky učebnice sú pripravené špeciálne pre tento systém a predstavujú ucelený systém učiva vzájomne na seba nadväzujúcich predmetov. Ich osvojenie tvorí teoretický základ praktickej činnosti účtovníka požadovanej kvality. Názvy učebníc sú spravidla zhodné s názvami skúšok a učivo, ktoré obsahujú a spracúvajú, podrobne definuje požiadavky, ktoré sa budú vyžadovať pri skúške. Učebnice majú špeciálnu vnútornú a pre všetky predmety principiálne jednotnú štruktúru (logika triedenia učiva, nadpisy a úvodné definovanie, ako aj záverečné zhrnutie tematiky kapitol, otázky, riešené a neriešené príklady, testy, registre, terminologické slovníky) tak, aby uľahčovali štúdium. Niektoré súčasne poskytnú záujemcom príklady, názorne ukazujúce formu zadania otázok a problémov a očakávaných odpovedí a riešení.
JanaSys
12.12.06,10:21
V tejto chvíli ma napadlo, že pokiaľ sem tie otázky napíšem, tak snáď niekto nájde odpoveď a budem si vedieť spočítať, či som to spravila. Hurá do toho. (pozor, nie sú to citáty, to sa nedalo stíhať)

POZOR, TIE OTÁZKY SÚ voľná citácia, originálny textbol neporovnateľne zložitejší . A to nespomínam ostatné mätúce odpovede.

1. Daňovník, ktorý je nepodnikateľom a banka mu na bankovom účte zrazí úrok znížený o daň podľa §43 . Táto daň sa považuje
B) daňovú vysporiadanú .... (trojriadkový text)
D) daňovník sa môže rozhodnúť a považovať to za preddavok na daň

Dala som D, a pri odchode ma všetci presviedčali, že tam má byť B. Lenže až teraz som zistila, že v zákone je zmena od 1.1.2006 : „a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.

2. Penzión, platiteľ DPH, poskytuje ubytovacie služby aj svojím zamestnancom, pre ktoré je to nepeňažným príjmom. Tieto služby vlastným zamestnancom sa z pohľadu DPH považujú :
- za bezodplatné plnenie a preto sú oslobodené od DPH
- sú predmetom dane a preto ... s 19 % DPH
Tam by to jasne malo byť s DPH.

3. Firma prevádza zemné práce v ČR, nakupuje tu PHM. Bločky s PHM môže :
- zaviesť do účtovníctva ale bez nároku na odpočet
(nemôže si dať do účta, môže ale s odpočtom ...)
Toto by nemal byť problém.

4. Občan v roku 2005 s trvalým bydliskom v SR pracuje celý rok u anglického zamestnávateľa. Jeho príjmy ...
- bola tam dlhá odpoveď typu - zdaňuje v SR, ale podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia ...

5. Občas s bydliskom v SR pracuje tri roky u českého zamestnávateľa . Jeho príjmy
- podliehajú výhradne zdaneniu v SR, nakoľko je rezidentom SR
- podliehajú zdaneniu v ČR, lebo pracuje u českého zamestnávateľa (to som vylúčila vzhľadom na otázku 4)
- môže si vybrať, či je bude zdaňovať v SR alebo ČR
Žiadna odpoveď neobsahovala nič o zamedzení dvojitého zdanenia. Doteraz som správnu odpoveď nenašla, vraj je tam výnimka kvôli tým trom rokom, ja som dala zdanenie v SR.
JanaSys
12.12.06,10:35
6. úroky z omeškania voči banke za rok 2005 zaúčtované na 5? sú
- daňovým výdavkom v období zaúčtovania
- v období zaplatenia
Podľa mňa to má byť okamihom zaplatenia - k zmene odošlo až od 1.1.2006.
(21) Zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania79) okrem úrokov z omeškania z úverov
platených bankám a prijatých bankami, sa zahrnú do základu dane u veriteľa po prijatí úhrady alebo u dlžníka po ich zaplatení.(táto zmena nodobúda účinnosť od 1.januára 2006 pozn. Porada.sk)

7. príspevky zamestnávateľa na DDP (nebol tam rok) - dala som tú možnosť so 6 %

8. nezisková organizáci kúpi majetok (asi budovu), zaradí do majetku a potom predá. Príjem z predaja je :
- NETUŠÍM SPRAVNU ODPOVEĎ
- príjem z predaja majetku nepoužívaného na zabezpečenie zdaniteľných príjmov je oslobodený
- niečo o 300000 (viem, že je tam takáto hranica - ale motali tam základ dane a nie príjmy - proste sa mi to nezdalo)

9. Deň vzniku daňovej povinnosti pri reklamných službách z EU
- deň vyhotovenia FA

10. Firma nakúpila stroj za 100000, používala ho 3 mesiace a potom ho predala
- daňový odpis 0 ale do daňových výdavkov výdavok 100000 (zostatková cena)
(ďalšie možnosti ako 3 mesiace daňový odpis, daňové výdavky 0 a čosi s tou druhou firmou)
JanaSys
12.12.06,10:58
11. Firma poslala svojich zamestnancov do ČR na výstavu a zakúpila im obleky s logom firmy. Výdavky na ošatenie sú:
- daňovým výdavkom do 500 Dk za kus
- daňovým výdavkom
- nie sú daňovo uznané
- sú daňovým výdavkom, ale firma bude musieť preukázať správcovi dane, že boli vynaložené v súvislosti s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov ...

Dala som po posledné, aj keď ma potom presviedčali, že tam žiadne obmedzenie nie je. Takže neviem.

12. autobazár predáva ojazdené autá (neviem, či tam bolo že si pri nich odpočítal DPH). môže uplatniť
- osobitný režim, ale nesmie uviesť sumu DPH na faktúre
- osobitný režim, ale môže uviesť sumu DPH na FA
+ 2 s normálnym režimom

13. Firma obchoduje s cennými papiermi v ČR. Miestom dodania je ČR. Do obratu pre registráciu DPH :
- nie je to predmetom dane v SR, musí sledovať limity pre obrat v ČR
- príjmy vstupujú do obratu
- len príjmy zo sprostredkovania predaja
Dala som, že musí sledovať obrat v ČR.

14. pri nájomnom za február je faktúra vystavená 10.3 a splatná 28.3. Najneskorší deň dodania služby je:
28.2.
10.3
28.3
ktorýkoľvek deň od 10.3.-28.3

15. BOMBONIK. Slovenský platiteľ DPH si od českej firmy (platiteľa DPH) objedná prepravu tovaru z ČR do Francúzska. Daňovú povinnosť
- má SR firma - dochádza k prenosu DP na a následnému samozdaneniu
- ide o trojtstranný obchod , takže daňová povinnosť je prenesená na FR odberateľa

16. BOMBONIK 2 . Platiteľ DPH prenajíma nebytové priestory platiteľom aj neplatiteľom. Platiteľom s DPH, neplatiteľom bez DPH. Jeden neplatiteľ sa v priebehu roka stal platiteľom, ale naďalej mu fakturuje bez DPH. Firma to chce zjednotiť.
- ak budú nájomníci súhlasiť, môže prepracovať zmluvy a všetkým fakturovať bez DPH
- k zmene môže dôjsť len na konci zdaniteľného obdobia
- všetkým môže FA s DPH
- platiteľom len s DPH a neplatiteľom bez DPH, takže toho posledného musí prerobiť

Jasné že som vedela, že sa môže rozhodnúť, ale tak ma na tej prvej zmiatlo to, že so súhlasom nájomníkom, že som asi dala tú druhú. Takmer iste. Prečo by mali dať súhlas? Vypovie nájomné zmluvy a dá im podpísať nové!

17. Firma vymení plastové okná za obyčajné, aby ušetrila energiu. Okná 28000, výmena - služby 5000. Ide o
- opravu, aj keď cena presiahla 30000
- technické zhodnotenie, aj keď cena nepresiahla 30000
- TZ, ale daňovým výdavkom sú odpisy
- TZ, ale je to daňový výdavok, aj keď cena nepresiahla 30000
(niečo také)

18. príjem 4800 , nepodpísal vyhlásenie
- zrážková daň

19. nové auto, 420000. Ako základná výbava dokúpená lekárnička, , + zaplatené kolky za prepis auta. Obstarávacou cenou je :
- OC + ostatné výdavky súvisiace s obstaraním
- OC bez výdavkom na obstaranie
Toto som zblbla. Ono to nebolo tak jednoznačne napísané.

20. Zistené manko pri inventarizácii, niet zodpovednej osoby, z pohľadu DPH
- zistené manko sa zaúčtujú podľa účtovných predpisov a nie je predmetom DPH
eskoes
12.12.06,11:50
v 11 otázke je podľa mňa správna odpoveď 1, možno to považovať za výdakvy na reklamný predmet označený obch. menom firmy;
odpoveď 2 a 4 sú totožné, úplne každý daňový výdavok musí byť preukázaný na dosiahnutie zabezpečenie a udržanie príjmov;

inak tie otázky boli fakt nepríjemné a keď sa môžem ešte opýtať o aký kurz vlastne išlo?
JanaSys
13.12.06,11:05
Skús si do hľadaj zadať certifikácia alebo súvaha.

Mám to. Za 70. Čo bolo nakoniec zle neviem, len tipujem 5,8,11,16,19. To šieste asi 13, ale nechceli mi to povedať.