JanaSys
16.06.05,19:52
Ahojte, otváram tému k skúške Man. financie z Certifikácia 2. stupeň. Poprosím každého, kto si spomenie na akékoľvek info k tejto skúške, či už otázky, príklady a podobne, aby nám ostatným pomohol. A či sa vôbec oplatí ísť na školenie. A ak má niekto navyše knihy aj CD, mohol by ponúknuť. Vďaka vopred.
JanaSys
05.10.05,08:00
Ceny študíjnych pomôcok v SR k tomuto predmetu ku 5.10.2005:
Suvaha:
Učebnica Vlachynský 992 SKK
Zbierka: neuvedené
CD ROM: neuvedené
ELITA:
Učebnica + CD ROM 685 SKK (cez internet 616 SKK)
Učebnica + Zbierka + CD ROM 991 SKK (cez internet 891 SKK)
Len Zbierka 220 SKK (cez internet 198 SKK)

V ČR:
Učebnica Král 660 CZK, pre certif. 594, pre tých, čo idú na školenie 495 CZK
Cvičné príklady 225 CZK

NAKONIEC: potvrdena cena od Suvahy 992 SKK za všetky 3 veci, od Elity 788 SKK (mám dojem, že omylom odrátali poštovné).
Janca
05.10.05,08:09
JanaSys Ty vieš ale potešiť. cha-cha-cha. Ak vieš presne, prosím daj kontakt, keď budem v sobotu robiť kontrolu svojich vecí čo mám a nemám, aby som vedela a popr. sa dohodneme ako sme už spomínali....
JanaSys
11.10.05,17:37
Po dlhšom hľadaní na nete (resp.až na neviem-ktorý krát) sa mi podarilo nájsť veci k tejto skúške k prílohe. Na ťahákoch na nextre síce existuje súbor s prednáškami, aleto je minimálna časť. Po zbežnom prečítaní mám dojem, že to na skúšku plne postačuje. Jasno budem mať až po školení.
Bola by som rada, keby si tí, čo si toto stiahnu (okrem Johanky a Jancy) a pomôže im to aspoň v ušetrení času, uvedomili, že mňa to nejaký ten čas stálo a dosť by mi pomohlo, keby mi niekto na revanš pomohol s niečím iným. Napríklad poskytol poznámky zo školenia z Daní 2 a KMR. Z KMR mám poznámky z minula, potrebujem len vedieť či teraz nehovorili niečo iné alebo nové. Ďakujem.
JanaSys
11.10.05,17:38
Pokračovanie. Ozaj, autorom resp.tým kto to zverejnil na nete, je nejaký Petrík, strašne mu za to ďakujem. Odkaz na jeho stránku som nechcela dávať, lebo bol dosť problém ju otvoriť. Cez link, ktorý ponúkol vyhľadávač, to nešlo. Dúfam, že sa nenahnevá, že som to dala aj sem - ešte raz ďakujem.
JanaSys
11.10.05,17:40
POkračovanie.
JanaSys
17.10.05,19:31
Ahojte, začala som s tým najjednduchším a už som v koncoch. Vie to niekto vyriešiť?

Príklad č. 4.1.5
Čistý zisk podniku po zdanení je 2 400,- Sk z celkových mesačných tržieb 88 000,- Sk. Podnik platí daň 25 %. Jediný výrobok podniku sa predáva za 20,- Sk za kus a variabilné náklady sú 15,- Sk za kus. Vypočítajte fixné náklady za mesiac. Daň je 25 %.

Má to výjsť 12400 Sk. Mne to stále vychádza 18800Sk.

Zisk pred zdanením = zisk po zdanení / (1 - 0,25) = 2400 / 0,75 = 3200 Sk
Počet predaných kusov = 88 000 / 20 = 4400 kusov
Celkové var. náklady = 15 * počet predaných kusov = 15 * 4400 = 66000 Sk

Fixné n. = celkové príjmy – celkové var. nákl. – zisk = 88000 - 66000 - 3200 = 18 800 Sk.
Zuzana210
18.10.05,05:05
Ja by som povedala, že to máš dobre. Netráp sa veľmi, v tých učebniciach na certifikáciu je chýb ako maku, nielen vo výsledkoch, ale aj v postupoch riešenia.
JanaSys
12.11.05,10:40
Prosím, aby sa mi ozval pán, čo sedel na školeniach k MF v prvom rade a má odo mňa otázky z MF. Buď na SS alebo len nech mi prepošle mail zo svojho. Vďaka.
bui
12.11.05,19:04
aj ja by som chcela poprosit ludi, kt. sa zucastnili seminara z KMR ak by zverejnili to co sa preberalo, ..a tiez by som chcela poprosit ak niekto ma uz tuto skusku za sebou, ci by mi nepredal ucebnicu s nejakou tou zlavou. Som na MD a je to pre mna dost nakladne...dakujem
rozla
02.12.05,05:57
Možná zostatva testu (dľa MÚ): 6 otázok z teórie, zvyšok príklady. Vyberala sa 1 možnosť zo štyroch. Príklady boli formou výsledkov - stačilo len "zistiť" správnu odpoveď, každý príklad mal minimálne 4 podpríkladiky.
Každá správna odpoveď bola za 4 body, celkom 100, minimum 70. Čas: 2 h. Príklady z knihy.
Pre FÚ: myslím, že budú príklady z knihy alebo zo zbierky, nakoľko je to 1.kolo nového systému hodnotenia
JanaSys
07.12.05,08:19
Zo skúšky z MF maximálne sklamanie. Asi si ju zopakujem. Keď to strávim, napíšem viac.
Johanka
07.12.05,11:08
Nadšenie z úrovne seminárov k tomuto predmetu vystriedalo sklamanie zo skúšky. Opäť sa mi potvrdilo, že účasť na seminároch je zabitý čas ( k finančnej stránke sa radšej nevyjadrujem). Keď to rozdýcham, skúsim dať dokopy otázky.
JanaSys
07.12.05,17:57
Ja už som duševne zmierená s tým, že idem v lete znova. Takže kým si aspoň čosi pamätám (3 príklady po 10 bodov + 15 testových otázok po 4-5 bodov). Odpovede nižšie sú vypísané z knihy, formulácie otázok boli komplikovanejšie a o možnostiach odpovede ani nehovorím.
1. čo sú podnikové financie
PF sú sústavou peňažných vzťahov, do ktorých podnik vstupuje pri získavaní finančných zdrojov, pri ich alokovaní a viazaní v jednotlivých zložkách majetku, pri produktívnom využívaní majetku a pri rozdeľovaní dosiahnutých výsledkov.
2.Základné otázky, ktoré rieši finančné riadenie
Koľko kapitálu potrebuej podnik, odkaiľ sa potrebný kapitál získa, kam získaný kapitál umiestniť, ako rozdeľovať finančný výsledok
3. Optimálna finančná štruktúra podniku
sa dosahuje, keď výhody plynúce zo zvyšovania podielu cudzieho kapitálu sa vyrovnajú s marginálnymi nákladmi finančných ťažkostí spojených s týmto rastom cudzieho kapitálu
4. Venture kapitál
... má podporu venture kapitálového investora, ktroý má záujem na prosperite podniku a preto dáva k dispozícii svoje know-how a kontakty
5. Právom akcionára je
podieľam sa na riadení spoločnosti, získavať podielu na ziku, zachovanie pôvodného
podielu na majetku spoločnosti, zodpovedajúci podiel na likvidačnom zostatku
6.Základné ekonomické parametre investičného projeku
kapitálové výdavky, očakávané peňažné príjmy z investície počas životnosti, životnosť investičného majetku
7. Komponenty dlhodobého finančného plánu
projekty plánu, plán kapitálových výdavkov, plán zisku, plánová fiannčá bilancia, plán CF, projekt dividendovej politiky
8. Koncern
je združenie právne samostatných subjektov, ktoré podliehajú spoločnému vedeniu. Koncern nemá právnu subjektivitu.
9. Na finančnú analýzu sa používajú tieto ukazovatele:
likvidity, aktivity, zadlženosti, rentability, trhvej hodnoty podniku
10. V trhovom hospodárstve sa používajú tieto odpisové metódy:
metóda rovnomerného odpisovania, degresívne a progresívne metódy
11. Pri rozhodovaní investorov o kúpe istej obligácie je dôležitá
cena, rizikovosť, výnosnosť, termín a spôsob platenia, likvidita
12. metódy stnovenia potreby zásob
priemerná výška zásob, modely optimalizácie zásob, komplexné systémy riadenia zásob, ukazovatele využitia
13. princípy metód ohodnocovania podniku
majetkový princíp, vnosový princíp, trhový princíp. kombinovaný princíp
14. Konsolidácia
znamená vnútorné ozdravenie podniku s cieľom znížiť nebezpečnú úroveň podnikového rizika.
Toto som si nie istá:
15. Pri finančnom rozhodovaní sa investor rozhoduje na základe
očakávaného výnosu, možného rizika a jeho likvidity

Z príkladov : splátkový kalendár, súčasná hodnota a odberné právo.
Na seminári sľúbil, že nebudú žiadne chytáky a hranie so slovíčkami, každý sa sústredil na príklady a nakoniec boli len za 30 bodov.

TAKŽE SMOLA, ROZHODLA JEDNA ZLÁ OTÁZKA. "Dúfam", že pre leto zase zmenia pravidlá a obsah skúšky.