milan_b
10.02.09,21:20
Ahojte, chcel by som sa spytat, ako je to s platenim na dochodkove poistenie za zeny na materskej/rodicovskej dovolenke.
Moja manzelka je od 1.4.2008 na materskej dovolenke. Do 15 dni po narodeni nasho syna sa bola prihlasit v socialnej poistovni a bol je priznany matersky prispevok.
Znamena to, ze stat za nu plati do dochodkovej poistovne? Ako si to mozeme overit? Podla dokumentov, ktore mam k dispozicii sme v soc. poistovni iba poziadali o matersky prispevok. Ziaden dokument nehovori o dochodkovom poisteni.
Vraj zaciatkom roka 2009 zacala platit novela o dochodkovom poisteni, ktora by sa mala tykat prispevkov statu za mamicky na materskej a rodicovskej dovolenke. Existuje taka novela? Na internete sa mi nepodarilo tuto novelu (ak existuje) najst.
A este sa chcem spytat, ako je to pri prechode z rodicovskej dovolenky priamo na dalsiu matersku. Ako je to s materskym prispevkom v tomto pripade?
Vdaka.
Jozef Mihál
10.02.09,20:23
Janaex
11.02.09,21:55
Či je manželka dôchodková poistená, si môže overiť na registri pobočky. V roku 2008 bolo nutné podať registračný list- prihlášku, vyhlásenie, že sa riadne stará o dieťa, a prípade, že je sporiteľkou v II. pilieri aj vyhlásenie, že chce, aby jej príspevky odchádzali do DSS. Ak tak neurobila, môže dôchodkové poistenie získať aj v tomto roku, ale len odo dňa podania prihlášky. Ak ste prihlášku na dôchodkové poistenie podali v minulom roku, poistenie jej pokračuje bez zmeny aj v tomto roku