majja
11.02.09,00:47
AHOJTE PORAĎACI.
Už som stravila vela hodin na "porade", ale neviem sa jednoznačne rozhodnuť. Prosím, kto má skúsenosti, vedel by ma usmerniť?

Mám už vyše 10rokov živnosť+slobodné povolanie Nebola som platca DPH. Viedlo sa JU. Teraz na zaklade zniženia sumy na 35000€ sa stanem povinnym platcom DPH. Odporučajú mi známi, aby som založila jednoosobovu sro- hlavne kvoli optimalizacii....

TEDA: Má zmysel založiť tú sro? Byť zatial neplatcom DPH v sro a ako SZČO byť povinným platcom DPH. Vyčkať 1rok a potom na SZČO požiadať o zrušenie platenia DPH? (samozrejme dodržať nižší obrat ako 35000€). A sro potom dať ako dobrovolný platca DPH .
Alebo nechať to všetko po starom....
Tak prosím : Dá sa to ZOPTIMALIZOVAŤ??? :(
Za každú radu vopred ďakujem.
majja
12.02.09,11:58
Nikto neporadí?? :mee: :mee: :mee:
Asi to je kus zložité....
montecristo
24.02.09,09:17
samozrejme, bez problémov sa dá optimalizovať. Založiť novú sro a cez ňu vykonávať svoje služby. SZČO je možné na daný rok aj bezproblémov pozastaviť, resp. neuskutočňovať žiadne zdaniteľné plnenia (ak to z dôvodu zdanienia DPH-čkou nie je výhodné).
majja
26.02.09,23:48
Trebars pozastavím SZČO. A čo s autom kupeným na autouver na IČO. To potom nebudem moct uplatniť odpis vo výške cca 200 000.-sk. Autouver konci v r.2011. A s cim potom znizit prijem z už vyplatených faktur za obdobie 01-02/2009 ? Ved je to pomaly suma 800 000.- Sk. Ist potom na pausalne naklady 40%? Povinost na platcu DPH som nahlasila a DPH sa stavam od 01.03.2009. Nepozastavit zivnost ku tomu datumu dokedy nie som platca DPH? Platca DPH si predsa nemoze uplatnit pausal.naklady.
A co najskor zalozit sro?
Zoltán Kovács
27.02.09,05:43
Trebars pozastavím SZČO. A čo s autom kupeným na autouver na IČO. To potom nebudem moct uplatniť odpis vo výške cca 200 000.-sk. Autouver konci v r.2011. A s cim potom znizit prijem z už vyplatených faktur za obdobie 01-02/2009 ? Ved je to pomaly suma 800 000.- Sk. Ist potom na pausalne naklady 40%? Povinost na platcu DPH som nahlasila a DPH sa stavam od 01.03.2009. Nepozastavit zivnost ku tomu datumu dokedy nie som platca DPH? Platca DPH si predsa nemoze uplatnit pausal.naklady.
A co najskor zalozit sro?

Ak platiteľ DPH nebol celý rok platiteľom, tak si môže uplatniť výdavky pašálne.
majja
28.02.09,19:24
Velmi pekne dakujem za odpoved. Myslim,ze ste ma pozitivne nastartovali. Pri takej sume je pausal.naklad zaujimavy.
S tym autom ma to dost stve. Nenajde sa sposob ako auto presunut na sro? Je na autouver, majitel je do ukoncenia leasingova spolocnost. Alebo ho pouzuivat na sluzobne ucely pre sro? Dan z motor. vozidiel je zaplatena. sro zaplati nejaku sumu SZČO za prenajom?
Zoltán Kovács
28.02.09,19:28
Velmi pekne dakujem za odpoved. Myslim,ze ste ma pozitivne nastartovali. Pri takej sume je pausal.naklad zaujimavy.
S tym autom ma to dost stve. Nenajde sa sposob ako auto presunut na sro? Je na autouver, majitel je do ukoncenia leasingova spolocnost. Alebo ho pouzuivat na sluzobne ucely pre sro? Dan z motor. vozidiel je zaplatena. sro zaplati nejaku sumu SZČO za prenajom?

Určtite sa dá autoúver previesť na s.r.o. Treba sa skontaktovať s leasingovou spoločnosťou.
majja
28.02.09,19:56
Este som zvedava, ked vlada odsuhlasili zvysenie povinneho platenia DPH opat na cca povodnu sumu-1,5-1,6 mil.skk, ci sa bude dat na SZCO zrusit povinny platca DPH,ked som sa nim stanem od 1.marca 2009 kvoli tej znizenej hranici na 35 000.-€. alebo to bude mozne az po 12mesiacoch ked sa nedosiahne urcena hranica?
Lianka
02.03.09,14:54
Zrušenie registrácie DPH podla v sucasnosti platneho zakona:

§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 35 000 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

(3) Platiteľ registrovaný podľa § 6 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak v bežnom kalendárnom roku celková hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahne 35 000 eur a súčasne v predchádzajúcom kalendárnom roku hodnota dodaného tovaru bez dane nedosiahla 35 000 eur, ak nevykonáva v tuzemsku inú činnosť ako zásielkový predaj.

§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 35 000 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
...

§ 6
(1) Ak zahraničná osoba dodáva tovar do tuzemska formou zásielkového predaja a celková hodnota bez dane takto dodaného tovaru dosiahne v kalendárnom roku 35 000 eur, táto zahraničná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I, a to pred dodaním tovaru, dodaním ktorého dosiahne hodnotu 35 000 eur.
...