JanaSys
16.06.05,20:06
Ahojte, otváram tému k skúške Účtovníctvo 2 z Certifikácia 2. stupeň. Poprosím každého, kto si spomenie na akékoľvek info k tejto skúške, či už otázky, príklady a podobne, aby nám ostatným pomohol. A či sa vôbec oplatí ísť na školenie. Vďaka vopred.
JanaSys
28.09.05,08:35
K tejto skúške je 8 školení, 5 teoretických a 3 praktické.
1. Legislatíva SR - zákon o účtovníctve, opatrenia MF SR
Nadnárodná úprava účtovníctva
2 . Účtovná závierka
3. Dlhodobý majetok – obsahové vymedzenie, oceňovanie,
účtovanie, vykazovanie v účtovnej závierke
4. Finančný majetok – obsahové vymedzenie, oceňovanie,
účtovanie, vykazovanie v účtovnej závierke
5. Zdroje krytia majetku – vlastné a cudzie. Zložky vlastného imania a druhy záväzkov, rezervy.
Praktické:
1. 1. Dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok (príklady SR, IAS/IFRS) Cenné papiere a podiely (príklady SR, IAS/IFRS)
2. Operácie s podnikom (príklady SR, IAS/IFRS)+ Náklady, výnosy, rezervy (príklady SR, IAS/IFRS)
3. Výkaz peňažných tokov, výkaz zmien vlastného imania (príklady SR, IAS/IFRS)
T 6 Náklady na pôžičky, dlhodobé pohľadávky a záväzky, prepočet účtovnej závierky na inú menu, zisk na akciu (príklady SR, IAS/IFRS)
2
JanaSys
28.09.05,08:37
Sylaby predpokladám, že sú tézy, z ktorých budú skúšky. zdroj www.suvaha.sk (http://www.suvaha.sk)


Účtovníctvo II- sylabus
Sylabus Obsah tematického okruhu
S/1 Bilancovanie a bilancie Bilancovanie a bilancie. Poňatie bilancie. Bilančné teórie. Statické teórie. Dynamické teórie. Eudynamická teória. Organická teória. Nominalistická teória. Novšie bilančné teórie.
S/2 Účtovníctvo a časová hodnota peňazí Medzinárodné účtovné štandardy a časová hodnota peňazí. Úvod do časovej hodnoty peňazí. Jednoduché úročenie. Zložené úročenie pri jednorazových vkladoch a anuitách. Efektívna úroková miera.
S/3 Účtovná závierka podnikateľov v slovenskej účtovnej legislatíveLegislatívny rámec účtovnej závierky. Prípravné práce pred zostavením účtovnej závierky. Uzatvorenie účtovných kníh. Účtovná závierka. Povinnosti nasledujúce po zostavení účtovnej závierky.
S/4 Smernice Rady Európskej únie Smernice Rady EÚ pre účtovníctvo. Štvrtá smernica Rady EÚ. Siedma smernica Rady EÚ. Porovnanie smerníc Rady EÚ a IAS/IFRS. Budúcnosť smerníc pre účtovníctvo.
S/5 Rámcová osnova IAS/IFRS pre zostavenie a prezentáciu účtovnej závierky Ciele Rámcovej osnovy. Základná charakteristika Rámcovej osnovy.
S/6 Zostavovanie a prezentácia účtovnej závierky podľa IAS/IFRS Súvaha. Výkaz ziskov a strát. Výkaz peňažných tokov (Cash flow statement). Výkaz zmien vlastného imania. Poznámky ako súčasť účtovnej závierky.
S/7 Dlhodobý nehmotný a hmotný majetok Dlhodobý nehmotný majetok. Dlhodobý hmotný majetok (pozemky, budovy a zariadenia). Lízing. Investície do nehnuteľností.
S/8 Zásoby Základná charakteristika IAS 2 - Zásoby. Hlavný cieľ štandardu - vymedzenie pojmu zásoby, oceňovanie zásob a zverejňovanie informácií o zásobách.
S/9 Peniaze, pohľadávky a finančný majetok Peňažné prostriedky a peňažné ekvivalenty. Pohľadávky. Finančný majetok - finančné investície.
S/10 Záväzky, rezervy a podmienené záväzky Krátkodobé a dlhodobé záväzky (dlhy). Rezervy. Podmienené záväzky (dlhy).
S/11 Vlastné imanie Prístup medzinárodných účtovných štandardov k vlastnému imaniu (kapitálu). Požiadavky a zverejnenie informácií o vlastnom imaní. Špeciálne položky vlastného imania.
S/12 Náklady a výnosy Meranie (oceňovanie) výnosov. Kritériá na uznanie výnosov - tržieb. Metódy vykazovania výnosov - tržieb podľa IAS/IFRS. Dlhodobé zákazky. Predaj na splátky. Tržby z predaja služieb. Vykazovanie nákladov vzťahujúcich sa na služby.
S/13 Odložená daň zo zisku Vymedzenie dane zo zisku. Príčiny vzniku odloženej dane zo zisku. Metódy výpočtu odloženej dane zo zisku. Dane zo zisku v medzinárodných účtovných štandardoch.
S/14 Postupy pri prepočte cudzej meny a dopady zmien výmenných kurzov cudzích mien
Transakcie v cudzích menách. Účtovná závierka zahraničných účtovných jednotiek - prevod účtovnej závierky na inú menu. Zahraničné subjekty. Požiadavky a zverejnenie.
S/15 Vykazovanie štátnych dotácií a zverejňovanie štátnej podpory Vládne granty. Oblasti vládnych grantov. Nepeňažné granty. Vykazovanie grantov v účtovnej závierke.
S/16 Náklady na pôžičky Spôsoby účtovania a vykazovania nákladov na pôžičky.
S/17 Zmeny v účtovných odhadoch, chyby a zmeny v bilančnej politike. Zmeny v účtovných odhadoch. Chyby. Zmeny v bilančnej politike (pravidlách účtovania a oceňovania).
S/18 Udalosti po súvahovom dni Vymedzenie udalostí po súvahovom dni. Udalosti, ktoré vedú k úprave účtovnej závierky. Udalosti, ktoré nevedú k úprave účtovnej závierky.
S/19 Zverejňovanie informácií o spriaznených stranách Vymedzenie spriaznených strán. Dôvody zverejňovania informácií a požiadavky na zverejnenie.
S/20 Zisk na akciu Základný ukazovateľ Zisk na akciu. Zriedený zisk na akciu. Požiadavky na zverejnenie.
S/21 Priebežná účtovná závierka Vymedzenie priebežnej účtovnej závierky. Forma a obsah účtovnej závierky zostavovanej v priebehu účtovného obdobia. Špeciálne položky priebežnej účtovnej závierky. Ukážka výkazov priebežnej účtovnej závierky.
S/22 Konsolidovaná účtovná závierka Postavenie a význam konsolidovanej účtovnej závierky z hľadiska historického vývoja. Základné teoretické prístupy ku konsolidácii účtovnej závierky. Konsolidácia účtovnej závierky podľa smerníc Európskej únie. Konsolidácia účtovnej závierky podľa IAS/IFRS. v nadväznosti na právnu úpravu SR. Konsolidácia materských a dcérskych podnikov podľa IAS 27. Konsolidácia pridružených podnikov podľa IAS 28. Konsolidácia spoločných podnikov podľa IAS 31.
S/23 Finančná analýza účtovnej závierky Vymedzenie finančnej analýzy a jej predmetu. Používatelia výsledkov finančnej analýzy. Funkcie a metódy finančnej analýzy. Absolútne a pomerové ukazovatele.
S/24 Audit účtovnej závierky Auditing, audit a druhy auditu. Podstata a význam auditu účtovnej závierky. Vznik audítorskej profesie. Organizácia a regulácia audítorskej profesie. Štruktúra a obsah správy audítora. Výročná správa. Výrok audítora. Povinnosti a spôsoby zverejňovania. Príprava účtovnej jednotka na audit účtovnej závierky.
S/25 Etika v účtovnej profesii Čo to je etika. Spôsoby regulácie etiky. Etika podnikania v SR. Etika účtovnej (a audítorskej) profesie.
S/26 Informačné technológie a ich vplyv na spracovanie účtovníctva Vplyv vývoja informačných technológii a systémov na účtovníctvo. Platformy pre zadávanie a spracovanie účtovných dát. Potreby a požiadavky účtovníctva na informačné technológie. Globalizácia informačných systémov vo vzťahu na štruktúru a obsah účtovných dát. Trendy v oblasti informačných technológii pre spracovanie účtovných dát.
S/I Špecifiká účtovníctva obchodných bánk Právny rámec bankovníctva a obdobných finančných inštitúcií v SR. Osobitosti činnosti bánk. Oceňovanie a účtovné zobrazenie špecifík v činnostiach obchodných bánk ( v súvahe a podsúvahe). Účtovná závierka bánk.
S/II Špecifiká účtovníctva komerčných poisťovní Právny rámec poisťovníctva a poistného trhu v SR. Osobitosti činnosti poisťovní. Oceňovanie a účtovné zobrazenie špecifík v činnostiach komerčných poisťovní. Účtovná závierka poisťovní.
S/III Rozpočtová sústava a úlohy rozpočtu Zásady hospodárenia s rozpočtovými prostriedkami. Organizačné zložky štátu. Územné samosprávne celky. Príspevkové organizácie. Fondy príspevkových organizácií.
JanaSys
28.09.05,08:40
Podobné sylaby má aj Česká Republika, ale oni k tomu majú zverejnené aj Vymedzenie obsahu skúšky. Zdroj www.svaz-ucetnich.cz (http://www.svaz-ucetnich.cz)



VYMEZENÍ PŘEDMĚTU ZKOUŠKY - ÚČETNICTVÍ II.


Obsah učebnice Účetnictví II., která vymezuje předmět zkoušky Účetnictví II. pro druhý stupeň systému Certifikace účetních odráží nové trendy mezinárodní harmonizace účetnictví, kterým se musí nevyhnutelně přizpůsobit i účetnictví v České republice. Proto základem pro její zpracování byly Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS).


Jsme si vědomi toho, že se jedná o náročný text a jeho studium si vyžádá značné úsilí. Znamená to oprostit se od formální rutiny účtování, na kterou jsou naši účetní v převážné většině případů zvyklí, a začít sledovat především obsahovou stránku transakcí. Z tohoto důvodu byly na základě rozhodnutí zkušebního komisaře a Komitétu pro certifikaci vybrány stěžejní kapitoly, které budou rámcově vymezovat předmět zkoušky Účetnictví II. v následujícím zkouškovém termínu.


VYMEZENÍ PŘEDMĚTU ZKOUŠKY - ÚČETNICTVÍ II.



U zkoušky z předmětu Účetnictví II. se dále předpokládají znalosti platné právní úpravy účetnictví a účetní závěrky v ČR, tj. znalosti v rozsahu učebnice Účetnictví I. (
Obsah učebnice Účetnictví II.


(pozn.: tučnou kurzívou jsou označeny kapitoly, které budou obsahem zkoušky)




Kapitola 1 Bilancování a bilance
Kapitola 2 Účetnictví a časová hodnota peněz
Kapitola 3 Účetní závěrka podnikatelů v české účetní legislativě
Kapitola 4 Směrnice Evropské unie
Kapitola 5 Koncepční rámec IAS/IFRS pro přípravu a předkládání ÚZ
Kapitola 6 Sestavování a zveřejňování účetní závěrky podle IAS/IFRS
Kapitola 7 Dlouhodobý majetek nehmotný a hmotný podle IAS/IFRS
Kapitola 8 Zásoby podle IAS/IFRS
Kapitola 9 Peníze, pohledávky a finanční majetek podle IAS/IFRS
Kapitola 10 Závazky, rezervy a podmíněné závazky podle IAS/IFRS
Kapitola 11 Vlastní kapitál podle IAS/IFRS
Kapitola 12 Náklady a výnosy podle IAS/IFRS
Kapitola 13 Odložená daň ze zisku podle IAS/IFRS
Kapitola 14 Postupy při přepočtu cizí měny a dopady změn směnných kurzů cizích měn podle IAS/IFRS
Kapitola 15 Vykazování státních dotací a zveřejnění státní podpory
Kapitola 16 Výpůjční náklady
Kapitola 17 Změny v účetních odhadech, zásadní chyby a změny v účetní politice
Kapitola 18 Události po datu rozvahy
Kapitola 19 Zveřejňování informací o spřízněných stranách
Kapitola 20 Zisk na akcii
Kapitola 21 Mezitímní účetní výkaznictví
Kapitola 22 Konsolidovaná účetní závěrka
Kapitola 23 Finanční analýza účetní závěrky
Kapitola 24 Audit účetní závěrky
Kapitola 25 Etika v účetní profesi
Kapitola 26 Informační technologie a jejich vliv na zpracování účetnictví
Dodatek I Zveřejnění údajů v účetních závěrkách bank a obdobných finančních institucích
Dodatek II Specifika účetnictví komerčních pojišťoven
Dodatek III Rozpočtová soustava a úkoly rozpočtu
JanaSys
28.09.05,08:43
NO A TERAZ MI POVEDZTE, ČI SA TOTO DÁ ZVLÁDNUŤ Z ICH UČEBNÍC A BEZ ÚČASTI NA ŠKOLENIACH. KTO CHČE ÍSŤ EŠTE NA UCTO2 ? EXISTUJÚCE UCTOVNICTVO 2 ESTE HOVORI O INVESTOCNOM MAJETKU A POLOVICA STANDARDOV BOLA ZMENENA! ALE STALE TO PREDAVAJÚ PO 900 SKK.
Janca
29.09.05,07:23
Ja osobne UCTO 2 nechávam na leto ako samostatnu skusku.
Aknazuz
01.10.05,14:22
Od oktobra zacinam 2.stupen certifikacie, ale UCTO2 si necham nakoniec a pravdepodobne ako samostatnu skusku.
Zuzana210
26.10.05,05:13
Idem na školenie na Účtovníctvo do BA zajtra 27.10.2005. Budete tam ešte niekto?
JanaSys
26.10.05,05:48
Ja nie, ale hľadám niekoho kto ide na KMR 7-8.11 a na MFinancie 9-10.11. Jana
viktoria
26.10.05,06:35
Ja idem na Manažerske účtovníctvo do KE.
Johanka
27.10.05,05:58
Mohla by si po seminároch napísať, čo sa zhruba preberalo? Na seminári v BA prebrala doc.Štubňová 9 príkladov. Podľa posledných info zo Súvahy budú na skúške iba čiastkové úlohy z takýchto "veľkých " príkladov a výsledok sa bude vyberať zo štyroch možností. Vôbec si to neviem predstaviť, lebo väčšina tých príkladov je taká, že sa dopĺňa veľa čísiel do tabuliek, ktoré na seba nadväzujú. Možno Vám povedia niečo viac, lebo semináre v BA boli v čase , keď ešte netušili ako budú skúšať.
Aknazuz
27.10.05,06:23
Ja nie, ale hľadám niekoho kto ide na KMR 7-8.11 a na MFinancie 9-10.11. Jana
Janka, ja urcite pojdem na MF 10.11. a 9.11. by asi isla Johanka. KMR tento semester neplanujem.
Aknazuz
27.10.05,06:26
Idem na školenie na Účtovníctvo do BA zajtra 27.10.2005. Budete tam ešte niekto?
Ja pojdem 28.10., ak chces, mozeme si vymenit poznamky z cviceni.
viktoria
09.11.05,09:34
Mohla by si po seminároch napísať, čo sa zhruba preberalo? Na seminári v BA prebrala doc.Štubňová 9 príkladov. Podľa posledných info zo Súvahy budú na skúške iba čiastkové úlohy z takýchto "veľkých " príkladov a výsledok sa bude vyberať zo štyroch možností. Vôbec si to neviem predstaviť, lebo väčšina tých príkladov je taká, že sa dopĺňa veľa čísiel do tabuliek, ktoré na seba nadväzujú. Možno Vám povedia niečo viac, lebo semináre v BA boli v čase , keď ešte netušili ako budú skúšať.
Prípravný seminár na MÚ sa v Ke neuskutočnilo.
Bude ale seminár Manažérske účtovníctvo v praxi 17. a 18.11.2005. prednášať bude Prof. Ing. Bohumil Král, CSc.
bui
09.11.05,09:40
ma prosim vas niekto poznamky zo seminara KMR? Mam malu dcerku..rocnu..a nemam ju kam dat, tak som sa nemohla zucasnit skolenia? A je to pre mna v sucasnost aj dost drahe. Staci ked musim zaplatit skusku...a este k tomu aj kniha. Ako bude prebiehat skuska? Dakujem moc. Danka
JanaSys
09.11.05,09:50
Ahoj, bola som na oboch dňoch. Žiadne info o skúške. Poznámky z prvého dňa práve prepisujem, pošli mi na SS email (neviem či to dnes stihnem, potom až v sobotu). Prvý deň boli počítače (len z knihy) a potom finančná matematika (sylaby 5 a 6). Tam bolo odprednášané dosť vecí, čo nie sú v knihe, takže zase čakáme na stanovisko Súvahy, či sa to učiť alebo nie.
Prednášky z druhého dňa (pravdepodobnosť a ESA - sylaby 1-4) má poslať Súvaha každému účastníkovi mailom. Spracovanie ESA bolo rozdielne ako v učebnici, takže znova máme čakať, ža ako sa dohodnú so skúšajúcim, čo sa vlastne učiť. Otrasné.
bui
09.11.05,10:48
Mail som poslala. Dakujem moc. Myslel som si, ze to je jedna z najlahsich skusok...skolenie bolo az dva dni?....skuska je co nevidiet a oni este nevedia co a ako sa bude skusat? Nehovorili ani ci to bude formou testu?
bui
09.11.05,10:48
myslela som si...nie myslel....
Zuzana210
29.11.05,07:14
Ahojte,
bola som na skúške 28.11.05. Skúška trvala jeden aj trištvrte hodiny, jeden borec to mal hotové za menej ako hodinu. Bolo 20 otázok. Z toho 13 testových (4 odpovede, správna vždy len jedna, 2-3 body), 2 "normálne" otázky (bolo treba niečo vymenovať, bol vyznačený počet riadkov na odpoveď, 4-5 bodov). A k tomu 5 príkladov na samostatné riešenie (body si nepamätám ale tuším 20,15,15,6,4). Príklady boli na operatívny lízing u prenajímateľa (20 b); to isté zadanie, ale u nájomcu (15 b); odložená daň (15 b); ostatné na ocenenie cenných papierov. Nedá sa povedať, že by boli testové otázky chytáky, ale išlo "o slovíčka". Boli hlavne také definície a v tých nesprávnych odpovediach bolo vynechaných pár slov oproti "učebnicovej" definícii. Nebolo nič z 1 kapitoly učebnice, ani konsolidácia, IAS, smernice EÚ. Finančný lízing nebol, a vraj preto, že v učebnici je po starom a už sa zmenili postupy účtovania. Bolo možné používať osnovu, ale nedávali ju oni, takže kto nemal vlastnú, mal smolu.
JanaSys
29.11.05,07:20
A netvrdili Vám, že budú len testové otázky? Ozaj, ideš na to KMR? Ako?
viktoria
05.11.06,13:58
Chystá sa niekto na skúšku Účtovníctvo II?
JanaSys
06.11.06,05:56
Mám kamošku z DCA. Písala som jej, ak bude chcieť, pošlem Ti jej mobil cez SS.

OK, máš SS.
rozla
21.11.06,12:32
Ako to sledujem na tejto skúške bude asi len pár ľudí. Volala som do Súvahy ohľadne sylabov, ktoré majú zjavne širší rozsah ako nimi odporúčaná kniha, tak vraj tam budú otázky len z toho, čo je v knihe. Ale už len taký fin. leasing po novom - podľa mňa bude, lebo už má skoro 2 roky.
Inak, uvitala by som, keby nejaký účastník zo zimného či letného kola sa ozval a povedal, či v otázkach boli aj banky, poisťovne, verej. správa, etika, audit, druhy bilancií, úrokové ukazovatele ... V týchto sylaboch sú proste aj otázky z manaž. financií, manaž. účtovníctva, kvantif. metód, čo bolo pre mňa dosť šokujúce.
Takže teraz som v štádiu, že sa snažím študovať ZoU, Postupy účtovania a doporučenú literatúru zo Súvahy.
JanaSys
21.11.06,12:52
To nikto nemáte Zborník vzorových skúšobných testov zo zimy 2005, ktorý vydala Súvaha? Ja idem až o rok, tak snáď mi niekto napíše otázky teraz zo zimy. Správne odpovede tam uvedené nie sú. Píšem rýchlo, tak sa pochopte preklepy. (To Rozla - viem minimálne o 6 ľudoch, ktorí idú teraz) . Keď niekto určí správnu odpoveď, tak ju potom zvýrazním. Nemám teraz čas rozmýšľať a ani neviem koľko toho stihnem. Potom nabudúce.

1. Cieľom účtovnej závierky v systéme PU je (2 body)
a) poskytovať informácie o príjmoch a výdavkoch, majetku a záväzkoch, výsledku hospodárenia používateľom informácií z účtovnej závierky
b) poskytovať informácie o majetku, záväzkoch a výsledku hospodárenia používateľom informácií z účtovnej závierky
c) poskytovať informácie o finančnej situácií, výnosnosti a zmenách vo finančnej situácií podniku používateľom informácií z účtovnej závierky
d)poskytovať informácie o majetku, záväzkoch a zdrojoch financovania majetku používateľom účtovnej závierky
JanaSys
21.11.06,12:54
2. Účtovná závierka v sústave PU obsahuje (2 body)
a) všeobecné náležitosti a tieto súčasti: súvaha, prehľad peňažných tokov, poznámky
b) všeobecné náležitosti a tieto súčasti: súvaha, výkaz ziskov a strát, poznámky
c) všeobecné náležitosti a tieto súčasti : súvaha, výkaz ziskov a strát, výkaz peňažných tokov, poznámky
d) všeobecné náležitosti a tieto súčasti: súvaha, výkaz ziskov a strát, výkaz peňažných tokov, výkaz zmien vlastného imania, poznámky
JanaSys
21.11.06,12:56
3. Peňažné toky z prevádzkovej činnosti sa v prehľade CF môžu vykazovať :
a) priamou a nepriamou metódou
b) brutto a netto spôsobom
c) čistou priamou a nepriamou metódou
d) nepriamou metódou a netto spôsobom
rozla
21.11.06,13:00
Zborník vzorových skúšobných testov zo zimy 2005, ktorý vydala Súvaha - to je len nejakých 20 otázok. Treba zohnať aj otázky z leta, prípadne zo školenia teraz v decembri.
ormika
21.11.06,13:01
mimotemy prepáčte že som mimotemy , už dlho rozmýšlam že by som sa aj ja dala na certifikáciu účtovníctva. Je to k niečomu dobré, alebo sú to zbytočné nerváky? Tak určite sa tam naučím aj niečo nové a oprášim staré, ale predsa....
JanaSys
21.11.06,13:07
4. Spôsob účtovania odpisov dlhod. odpisovaného majetku v podnikateľskej UJ v SR sa označuje : (2 body)
a) opravný spôsob účtovania odpisov
b) nepriamy spôsob -"-
c) reálny spôsob -"-
d) priamy spôsob -"-

Tak toto som v živote nepočula a to niečo o odpisoch viem.
Jana Acsová
21.11.06,13:20
4. Spôsob účtovania odpisov dlhod. odpisovaného majetku v podnikateľskej UJ v SR sa označuje : (2 body)
a) opravný spôsob účtovania odpisov
b) nepriamy spôsob -"-
c) reálny spôsob -"-
d) priamy spôsob -"-

Tak toto som v živote nepočula a to niečo o odpisoch viem.Opotrebenie majetku sa premieta do nákladov nepriamo prostredníctvom odpisov.
§ 20 postupov účtovania: Dlhodobý majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov.
JanaSys
21.11.06,13:27
mimotemy prepáčte že som mimotemy , už dlho rozmýšlam že by som sa aj ja dala na certifikáciu účtovníctva. Je to k niečomu dobré, alebo sú to zbytočné nerváky? Tak určite sa tam naučím aj niečo nové a oprášim staré, ale predsa....
Daj si Hľadať "certifikácia" a sú tu minimálne dve témy, kde sa toto rozoberalo. Ja už len so zaťatými a škrípajúcimi zubami dobojúvavam. A čo si o tom myslím, nemôžem napísať verejne.
JanaSys
21.11.06,13:43
5. Pri ocenení vybraných druhov majetku a záväzkov reálnou hodnotou, podľa zákona o účtovníctve, možno použiť ocenenie :(2 body)
a) vlastnými nákladmi, kvalifikovaným odhadom, podľa ustanov. osobitného predpisu, obstarávacou cenou
b) metódou FIFO, kvalifikovaným odhadom, posudkom znalca, podľa ustan. osobitného predpisu,
c) trhovou cenou, kvalifikovaným odhadom, posudkom znalca, ocenenie stanovené podľa osob. predpisu
d) obstar. cenou, kvalifikovaným odhadom, podľa ustanovaní osob. predpisu

6) Záväzok je: (2 body)
a) povinnosť, ktorá nespĺňa podmienky na jej zaúčtovanie na účtoch hlavnej knihy a ktorá sa vykazuje v poznámkach (jasná blbosť)
b) povinnosť, ktorá vznikla z minulých udalostí, dá sa oceniť a vykazuje sa v súvahe
c) povinnosť, ktorá vznikla z minulých udalostí, od ktorej splnenia sa očakáva, že bude mať za následok zníženie ekonomických úžitkov podniku, dá sa oceniť a vykazuje sa v súvahe
d) povinnsoť, od splnenia ktorej sa očakáva, že bude mať za následok zníženie ekonomických úžitkov podniku, dá sa oceniť a vykazuje sa v súvahe

7. Rezervy sú (2 body)
a) záväzky, ktoré sa tvoria na základe opatrnosti na riziká a straty
b) záväzky s neurčitým časovým vymedzením alebo výškou, tvoria sa na základe zásady opatrnosti na riziká a straty a to vždy na konkrétny účel
c) záväzky s určitým časovým vymedzením a určitou výškou, tvoria sa na konkrétny účel
d) záväzky s určitým časovým vymedzením a neurčitou výškou a uvádzajú sa v poznámkach

8) Spoločnosť má najatý sklad, podľa zmluvy platí prenajímateľovi štvrťročné nájomné po uplynutí štvrťroku v sume 18000 Sk. V súvislosti s uvedenou skutočnosťou účtuje o : (2 body)
a) tvorbe rezervy na nájomné
b) tvorbe a čerpaní rezervy na nájomné
c) časovom rozlíšení nákladov
d) časovom rozlíšení výnosov
JanaSys
21.11.06,13:54
9. Nevyfakturované dodávky sa účtujú ako rezervy : (3 body)
a) ak je v čase splnenia dodávky alebo vykonania služby neurčité časové vymedzenie alebo výška, prípadne sú neurčité obidve skutočnosti
b) ak je v čase splnenia dodávky alebo vykonania služby určité časové vymedzenie a určitá výška
c) ak v čase splnenia dodávky alebo vykonania služby nie je známy účel a je neurčité časové vymedzenie
d) nevyfakturované dodávky sa neúčtujú v žiadnom prípade ako rezervy

10. Rezervy sa oceňujú : (2 body)
a) pri tvorbe rezervy nie je možné použiť žiadny spôsob ocenenia
b) ak je pri tvorbe rezervy známa presná suma záväzku, ocení sa menovitou hodnotou, ak je výška rezervy neurčitá stanoví sa táto odhadom na základe dostupných informácií
c) pri tvorbe sa rezerva oceňuje v obstarávacej cene a následne sa preceňuje na reálnu hodnotu
d) pri tvorbe rezervy možno použiť na ocenenie reálnu hodnotu, reprodukčnú obstraávaciu cenu a realizačnú cenu

11. Rezervy sa členia (5 bodov):
* z hľadiska tvorby : .....................
.....................
......................
* z hľadiska času : ......................
.....................


12. Na účtovaie tvorby rezervy a použitia (zrušenia( rezervy sa používajú tieto účty (5 bodov):
* pri tvorbe rezerv na strane ......... účtov:
...............................................
...............................................
...............................................
...............................................
* pri použití (zrušení) rezerv na stranu .... účtov:
................................................
...............................................
..............................................
.................................................
Johanka
21.11.06,15:46
Bola som na skúške v lete. Otázky boli síce z učebnice, ale niektoré veci sú v nej zastaralé.
Všetky otázky boli formou testu, aj praktické. Bol tam napr. výpočet odloženej dane, ale odpoveď bola na výber zo 4 možností.
Ani jedna otázka nebola doplňovacia, ako je napr. otázka č.11, ktorú napísala Janka vyššie.
Asi 6 otázok bolo z medz.štandardov napr. ako sa oceňuje majetok získaný nákupom. Ak si dobre spomínam, jedna otázka bola vymedzenie fin.leasingu podľa IAS. Otázky týkajúce sa medz.štandardov boli iba z učebnice, v tejto časti bola učebnica ako literatúra postačujúca.
Príklady boli na kurz.rozdiely, účtovanie časového rozlíšenia, účtovanie nevyfaktúrovaných dodávok , odloženú daň ... a viac si neviem spomenúť :rolleyes: . Snáď si ešte niekto spomenie čo tam bolo ;) .
JanaSys
21.11.06,16:27
13. Odložená daň da účtuje (3 body) :
a) pri prechodných rozdieloch medzi účtovnou hodnotou záväzkov a účtovnou hodnotou majetku
b) pri trvalých rozdieloch medzi účtovnou hodnotou majetku a účtovnou hodnotou záväzkov vykázaných v súvahe a ich daňovou základňou
c) pri dočasných rozdieloch medzi účtovnou hodnotou majetku a účtovnou hodnotou záväzkov vykázanou v súvahe a ich daňovou základňou
d) pri dočasných rozdieloch medzi daňovou základňou majetku a daňovou základňou záväzkov v bežnom a bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období


14. Zdaniteľné dočasné rozdiely, ktoré majú za následok vznik odloženého daňového závazku, vznikajú : (2 body)
a) ak účtovná hodnota majetku je vyššia ako jeho daňová základňa a ak účtovná hodnota záväzku je nižšia ako jeho daňová základňa
b) ak UH majetku je nižšia ako jeho DZ a ak UH záväzku je vyššia ako jeho DZ
c) ak UH majetku je vyššia alebo sa rovná jeho DZ a ak UH záväzku je nižšia alebo sa rovná jeho DZ
d) ak UH majetku je vyššia ako DZ záväzku

15) Kurzové rozdiely, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa účtujú : (3 body)
a) s vplyvom na vlastné imanie pri podieloch na základnom imaní v obchodných spoločnostiacj ocenených metódou vlastného imania
b) s vplyvom na VI pri podieloch na ZI v OS, ocenenených metódou vlastného imania a pri majetku a záväzkoch, ktoré sa oceňujú reálnou hodnotou; v ostatných prípadoch sa účtujú výsledkovo
c) s vplyvom na VI pri poieloch na ZI v OS ocenených metódou VI a výsledkovo pri majetku a záväzkoch , ktoré sa oceňujú reálnou hodnotou
d) vo všetkých prípadoch výsledkovo na účtoch 563 Kurzové straty, prípadne 663 Kurzové zisky t.j rovnako ako ku dňu uskutočnia účtovného prípadu
JanaSys
21.11.06,16:51
16) Údaje o cenných papieroch (6 bodov):
- Nákup 500 akcií spoločnosti A na burze po 570 Sk počas roka na účel obchodovania, poplatok maklérovi 4500 Sk, poplatok na burze 500 Sk, náklady spojené s držbou akcií 500 Sk.
- Trhová cena akcie 31.12.X - roku je 600 Sk

Vyčíslite cenu, v ktorej budú akcie ocenené.
Ku dňu účtovného prípadu ........................
K 31.12.X roka .......................................

17) Spoločnosť má akcie, ktoré predstavujú 15 % podiel na VI spoločnosti B v obstarávacej cene 200000 Sk. Akcie sú kótované na zahraničnej burze. Stanovte ocenenie akcií k 31.12. X roka, ak viete, že (5 bodov):
- záverečná cena vyhlásená tuzemskou burzou k 31.12 (pracovný deň) je 205000 Sk
- záverečné ceny na zahraničných burzách k 31.12. (pr.deň) boli 204000 Sk, 203000 Sk a 201000 Sk
- ceny na inom verejnom trhu ako je burza boli k 31.12. (pr.deň) 206000 , 205000 Sk , 204000 Sk.

Akcie budú ocenené cenou ..............................


18) Spoločnosť C obstarala strojové zariadenie, ktoré prenajala nájomcovi formou operatívneho leasingu. Zmluva o operatívnom leasingu obsahuje tieto údaje:
cena stroja: 800 000 Sk
DPH : 19 %
dopravné a montáž fakturované dodávateľom: 100 000 SK
obstarávacia cena: 900 000 Sk
daň. odpis. skupina : 2 , odpis rovnomerný
účtovné odpisy : 5 rokov, rovnomerné odpisy
doba prenájmu : 12 mesiacov
odovzdanie predmetu nájomcovi: 2.1.2005
nájomné: pravidelné mesačné : 15000 Sk
fakturované nájomné v januári : 20000 Sk

Naformulujte a zaúčtujte účtovné prípady súvisiace s obstaraním predmetu prenájmu a operatívnym prenájmom u prenajímateľa (platiteľ DPH) za mesiac január . (20 bodov) !!!!!!!!!!

19. Zaúčtujte účtovné prípady súvisiace s operatívnym leasingom u nájomcu (platiteľ DPH) podľa údajov obsiahnutých v otázke č.18 . (15 bodov)
Kto nemal šajn o leasingu, tak to mohol rovno zabaliť. 35 bodov za leasing, tomu sa povie rovnomerne rozložené otázky.

20. Vypočítajte odloženú daň z príjmov pri jednotlivých druhoch majetku a celkovú odloženú daň a zaúčtujte ju , ak poznáte tieto údaje o majetku podniku (v tis Sk) (15 bodov):
- dlhodobý majetok odpisovaný : OC 200, kumulované odpisy účtovné 100, kumulované odpisy 110
- v účtovnom období spoločnosť účtovala pohľadávku zo zmluvného úroku v sume 100, pohľadávka nebola k 31.12. uhradená
- k pohľadávke voči zákazníkovi v menovitej hodnote 100 bola vytvorená opravná položka v sume 30
- k zásobam v OC 200 bola vytvorená opravná položka v sume 80
JanaSys
21.11.06,16:53
Bola som na skúške v lete. Otázky boli síce z učebnice, ale niektoré veci sú v nej zastaralé.
:rolleyes: . Snáď si ešte niekto spomenie čo tam bolo ;) .
Ahoj, sú to otázky zo zimy 2005. Keď to máš porovnať, zdajú sa ti tie Vaše ťažšie alebo nie? Tiež ste mali tak nerovnomerne rozložené body?
Johanka
21.11.06,17:29
Podľa mňa bol letný test ľahší, pre mňa už len tým, že bol celý naozaj formou testu. Body boli rozložené rovnomerne, žadne anomálie . Ja som sa učila iba z ich učebnice , stačilo to, len si treba niektoré veci "zreálniť", napr. fin.leasing. Na druhej strane v niektorých otázkach boli definície presne podľa učebnice. Poznáš to - keď niečo čítaš, zdá sa Ti to ako v inom jazyku a povieš si, že toto predsa nemôžu dať - a potom si prekvapená, že je to v otázkach.
JanaSys
09.11.07,15:17
Ahojte,
len pre istotu sa pýtam - možno sa nájde niekto, kto by sa chcel pripravovať na skúšku z Ucta II . Staci sa ozvat cez SS.
Vďaka
Jana
Beruška
11.11.07,12:06
Ahoj,

ja sa pripravujem a aj idem na skúšku UCT II teraz v decembri. SS Ti poslat nemôžem nakoľko nie som aktívny člen porady :D
JanaSys
11.11.07,15:25
Ahoj, diky . Netusila som, ze SS maju taketo obmedzenie. Prijimat mozes? Poslala som ti SS aj s emailom. Ak nie, ozvi sa mi na email kizi@szm.sk.
Dik Jana
Beruška
12.11.07,16:21
Ahoj,

ďakujem za kontakt. Je to obmedzené len v tom prípade ak neprispievaš príspevkami alebo názormi. Zatial som nemala nejaké problémy, ktoré by už neboli rozobraté takže som len zbierala informacie, ktoré sú tu :D
Marcela80
27.11.07,20:44
Ahojte,
idete niekto na tu skusku Ucto II, teraz v decembri? (Projekt certifikacie uctovnika v SR)
A na prakticke cvicenia teraz vo stvrtok? Potrebovala by som nejake info, nakolko tie cvicenia ktore boli prvotne naplanovane a prisli sme na ne, zrusili, lebo sa profesor nedostavil. A teraz vo stvrtok mi to pravdepodobne nevyjde kvoli praci.

Dakujem M.
Beruška
29.11.07,13:42
Ahoj,

ja idem na skusku teraz 05.12. ale na cviceniach som nebola. :D
JanaSys
15.12.07,20:32
Takze ja idem az v lete. Mohla by sa mi ozvat poradacka, co mi pisala na email? Vymazala som adresu a nemam jej dat ako vediet.
Marcela80
17.12.07,19:58
Ahoj, ako si dopadla na ucte 2?
Ja som nebola, lebo neboli ani cvika, odpadli a samostudium zlyhalo. To mala byt moja prva skuska, tak som neriskovala radsej.
Marcela
Marcela80
17.12.07,20:00
Ahoj Janka,
neviem ci si mi ty pisala na mail, len viem, ze to bola nejaka Janka a sukromnu spravu mam od Teba v praci. Na ucte 2 som nebola, mala to byt moja prva skuska ale odpadli uplne cvika, tak som to neriskla. Poslali nam mailom nejake materialy, ak budes mat zaujem, napis mi mailik, a preposlem Ti to. Mam to ulozene v praci.

Marcela
Beruška
18.12.07,16:06
Ahoj Marcelka,
ja som bola na skuške ale bohužial som ju neurobila. Nakoľko si spomenula, že máš nejaké materialy nechceš sa o ne podeliť? :)

Čo sa týka skúšky tak neviem doslova otázky. Zameriavali sa na IFRS, odloženú daň a odpisy, leasing. Viem, že všetky otázky a príklady sa nachádzali v poslednej publikovanej knihe, ktorú nemám takže neviem presne určiť otázky.

Viac pomôcť neviem.

:)
JanaSys
03.04.08,10:11
Ahojte,
blíži sa jún a tým skúška z učta. A samozrejme semináre. Nemám čas ani peniaze ísť na všetky, tak hľadám pár ľudí, s ktorými pôjdeme na rôzne dni a vymeníme si prednášky. Zatiaľ mi je jedno, na ktorý deň pôjdem, tak keby ste mali záujem, dajte vedieť.

J.
Kvietocek
30.10.08,09:31
Moze mi niekto povedat o aku certifikaciu uctovnictva ide a kde to mozem a za akych podmienok ziskat? Dakujem :)
poisonkatka
30.10.08,09:46
svecova
30.10.08,09:58
Je tu niekto, komu projekt certifikacie zaplatil zamestnavatel?
Sophia44
02.06.09,18:47
ahojte, je tu niekto, kto si robí certifikát na 2. stupeň - bilančný účtovník? Ja som sa chcela zúčastniť aj seminárov,ale mi to nevyšlo, 17.6.2009 mám skúšku z Účto II. a 18.06.09 skúšku z daní. Ozvite sa, môžme si vymeniť pár info a tiež sa tam stretnúť a zvládnuť to spolu.
siza
08.06.09,11:02
je k tomu vydana kniha "Uctovnictvo vo financnom riadeni" - obe tety hovorili, ze kto preluska tuto knihu, musi skusku spravit. Inak boli obe velmi ustretove.
Sophia44
12.06.09,08:01
ďakujem, ja sa snažím tú knihu prelúskať ale časovo mi to veľmi nevychádza, dúfam, že to bude formou testu, skôr si na niečo spomeniem.
Boli na skúške aj príklady?
pupavienka
25.08.09,18:00
je k tomu vydana kniha "Uctovnictvo vo financnom riadeni" - obe tety hovorili, ze kto preluska tuto knihu, musi skusku spravit. Inak boli obe velmi ustretove.

Ahoj, a kto vas ma na tom studiu? Predpokladam, ze je to niekto z ekonomickej univerzity. a tu knihu, ktoru spominas "doverne" poznam :-)) inak je pisana podla dobrym stylom a da sa pochopit asi vsetkemu. :-)
hnedoočka
25.08.09,18:29
keď som už objavila túto tému, môže mi niekto vysvetliť, k čomu ten certifikát slúži? ja som si urobila prvý stupeň a ďalej som nešla ,lebo zatiaľ mi je na nič.akurát platím Súvahe ročné poplatky.
Daggmar
01.09.09,12:31
Ahoj Hnedoočka, práve som sa prihlásila na certifikáciu I.stupeň. Môžem sa informovať či máš ešte potrebné knihy na skúšky ? A tiež budem vdačná za každú dobrú radu ( aj všetkým ostatným) .... tiež mám pocit, že mi to moc neposlúži vlastniť ten certifikát, ale chcem to skúsit aspoň na I.stupeň. /Keď zamestnávateľ niečo platí/
Vopred veľmi ďakujem.
Kvietocek
06.10.10,04:40
Prosim Vas k comu mi posluzi ten certifikat, okrem toho, ze si ho zavesim na stenu? Je k niecomu potrebny, alebo niekto si robi biznis?
Kvietocek
06.10.10,07:50
:confused: