freya14
11.02.09,09:21
Vie mi niekto prosim poradit, ako postupovat pri zruseni (odpisani) pohladavky, ktoru evidujem z r. 2007 a 2008? prislo mi sudne rozhodnutie o zastaveni konania voci odberatelovi pre nedostatok majetku. Ako teraz pohladavku odpisat? vsetko na 546/311 ? Vraj by aj DU mal nieco vratit za dan z prijmu a dph z tejto pohladavky, co uz bolo odvedene. PROSIM O RADU!!! Dakujem!
Krtko
17.01.10,07:34
Mám podobný problém.
český odberateľ bol v konkurze a z tohto konania prišlo firme cca 7% pohľadávky - to zaúčtujem ako úhradu. A zvyšok na 546/311 a to je všetko?
Je to tak správne?
Prosím o potvrdenie-nemám ešte takúto skúsenosť??


Vie mi niekto prosim poradit, ako postupovat pri zruseni (odpisani) pohladavky, ktoru evidujem z r. 2007 a 2008? prislo mi sudne rozhodnutie o zastaveni konania voci odberatelovi pre nedostatok majetku. Ako teraz pohladavku odpisat? vsetko na 546/311 ? Vraj by aj DU mal nieco vratit za dan z prijmu a dph z tejto pohladavky, co uz bolo odvedene. PROSIM O RADU!!! Dakujem!
Tara1
17.01.10,11:49
Mám podobný problém.
český odberateľ bol v konkurze a z tohto konania prišlo firme cca 7% pohľadávky - to zaúčtujem ako úhradu. A zvyšok na 546/311 a to je všetko?
Je to tak správne?
Prosím o potvrdenie-nemám ešte takúto skúsenosť??
áno, účtuješ 546/311 a je to daňový náklad, t.j. v minulosti ti základ dane zvyšoval a teraz ti bude základ dane znižovať, takže žiadne vratky z DÚ
Krtko
18.01.10,05:47
áno, účtuješ 546/311 a je to daňový náklad, t.j. v minulosti ti základ dane zvyšoval a teraz ti bude základ dane znižovať, takže žiadne vratky z DÚ

Ďakujem to mi bolo jasné, že vratky žiadne, ale potrebovala som sa ubezpečiť, že netreba ešte nejaké účtovnú operáciu urobiť, lebo mi to prišlo príliš jednoduché.
Ďakujem
Slexa
22.01.10,13:58
Ahoj...potrebovala by som poradit v podobnej téme...

prebrala som ucto po byvalej uctovnicke a nasla som tu pohladavky z roku 2000 a 2001, na ktore ani nebola vytvorena opravna polozka...ako mam postupovat? Mozem ich odpisat, to mi je jasne na 546/311, ale bude to mat vplyv na základ dane pripočítatelnou položkou, alebo nie....dakujem krasne
lenchie
11.10.10,13:24
Ahojte,
je prosim Uznesenie sudu, ze firma (dlznik) je ex offo - vymazana z OR,z dovodu nedostatku majetku, postacujucim dovodom na odpisanie pohladavky?
Adiks
12.10.10,13:16
Nie je, musíš spĺňať podmienky podľa par.19 ods.2 písm.h) bod 1 zákona o dani z príjmov. Ak máš právoplatné uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty alebo právoplatné uznesenie súdu, že majetok úpadcu nepostačuje ani na úhradu pohľadávok proti podstate, nie je potrebné na daňový odpis pohľadávky prihlásenie pohľadávky. V prípade iných typov uznesení súdu vymenovaných v par.19 ods.2 písm.h) bod 1 je potrebné na daňový odpis pohľadávky okrem toho, že máš právoplatné uznesenie súdu aj prihlásenie pohľadávky.
Iveta1
26.11.10,08:53
Danove vydavky - par.19 písm. r) zákona o dani z príjmov: odpis pohl. do vysky opr.polozky, ktora by bola uznana za dan.vydavok podla par.20 odst.4 a ods.14.
prosim vas dobre si to vysvetlujem? odst.14
napr. ked je pohladavka neuhradena po 1080 dnoch po lehote splatnosti moze byt vytvorena OP na 100% a tym by splnala odpis pohl. podla par.19 pism r.
Cize mi to vychadza, ze vsetky pohladavky , ktore nie su uhradene po 1080 dnoch po leh.splatnosti su danovo uznane vydavky podla hore uvedeneho paragrafu.
dufulus
06.12.10,16:25
čaute,
ja by som sa chcel spýtať ani tak nie na odpísanie pohľadávky, ale boli tam rozdiely v uhradení pohľadávky, ktoré napríklad do 0,10 € čiže nedouhradená alebo preuhradená.
ako mám teraz zúčtovať tento rozdiel (pár centov) keď sa spoločnosť rozhodla že nebude tieto centy vymáhať urgovaním, a mám to dorovnať... mám to cez účet 548 a pri preuhradení pár centov ak nechce vrátiť odberateľ cez 648 alebo ako by ste mi to poradili vy :)
Ďakujem za rady
KEJKA
06.12.10,17:10
áno centové vyrovnanie, alebo aj pár eur, ktoré dodávateľ nechce vymáhať sa zúčtujú na 548, preplatky na 648.
odporúčam pohľadávky s nulovým zostatkom poslať na odsúhlasenie odberateľovi.
Adiks
07.12.10,10:23
Danove vydavky - par.19 písm. r) zákona o dani z príjmov: odpis pohl. do vysky opr.polozky, ktora by bola uznana za dan.vydavok podla par.20 odst.4 a ods.14.
prosim vas dobre si to vysvetlujem? odst.14
napr. ked je pohladavka neuhradena po 1080 dnoch po lehote splatnosti moze byt vytvorena OP na 100% a tym by splnala odpis pohl. podla par.19 pism r.
Cize mi to vychadza, ze vsetky pohladavky , ktore nie su uhradene po 1080 dnoch po leh.splatnosti su danovo uznane vydavky podla hore uvedeneho paragrafu.
Áno, je to tak.
durisovad
15.12.10,14:56
Ahoj...potrebovala by som poradit v podobnej téme...

prebrala som ucto po byvalej uctovnicke a nasla som tu pohladavky z roku 2000 a 2001, na ktore ani nebola vytvorena opravna polozka...ako mam postupovat? Mozem ich odpisat, to mi je jasne na 546/311, ale bude to mat vplyv na základ dane pripočítatelnou položkou, alebo nie....dakujem krasne
Mam podobny problem, pohladavky z rokov 2004 az 2006, konkurz vyhlaseny nebol, dlznik neodmieta platit, ale poukazuje na nedostatok penazi. Je zrejme, ze platit nebude asi nikdy, je mozne tieto pohladavky zuctovat do danovych nakladov? Vymahanie sudnou cestou nevidim ako schodnu cestu. Kazdy rok potvrdi inventuru pohladavok. Prosim znalych o radu.
KEJKA
15.12.10,16:29
odpis pohľadávok 2000 a 2001 - podľa mňa sú premlčané, ked sa nimi nikto nezaoberal. takže odpísať a pripočítať k ZD.

pohľadávky 2004-2006 nie sú podobný problém, lebo ak boli vo výnosoch, vzťahuje sa na ne nová úprava v ZDP. Ak je písomné uznanie zo strany dlžníka, tak nie je namieste ani OP. Podotýkam, že LEN podpísaná inventúra sa nepovažuje za uznanie dlhu, ale nepovažovala by som ich za premlčané. preto by bolo možné uznať OP 100% a aj ich odpis by bol daňovo uznaný. Vhodné by bolo mať k dispozícii nejaké vyjadrenie, dôkaz o vymáhaní ako aj o tom, že súdne konanie bude neúspešné.
durisovad
15.12.10,16:38
Kejka, dakujem za zaujem. Ak tomu dobre rozumiem, mozem pohladavky zuctovat do danovych nakladov. Dokaz o vymahani nemam ziadny, vsetko bolo robene telefonicky. Vzdy poziadali o odklad platenia. Povedali, ze zaplatia, ale "momentalne" nemozu. Co sa tyka sudneho vymahania, mam skusenost, ze s jednym zakaznikom sa sudime uz 6 rokov a stale to nie je ukoncene. Narastaju naklady na pravne zastupenie a cestovne na sud a vysledok zatial nie je ziadny. Preto povazujem vymahanie cez sud za zbytocne. Kontaktovali sme uz aj jednu vymahacsku firmu, ale ani ta nevymohla nic.
KEJKA
15.12.10,16:46
ZDP umožňuje dať do nákladov pohľadávku - podmienky poznáš.
splatnosť v roku 2006 je v poriadku, tam je odpis v r.2010 bezproblémový.
Trochu je diskusia o tom, ako riešiť staršie pohľadávky - mali byť odpísané v r. 2009,2008? ja si myslím, že nie, k rozhodnutiu o nevymožiteľnosti ste dospeli v r.2010, preto ich odpíšete v r.2010. Akurát je tam treba vedieť dokázať, že nie sú premlčané.
/s odvolávkou, že na ne bolo možné tvoriť OP 100% - ZDP neurčuje striktne, v ktorom období je nutné tak urobiť, len nesmú byť premlčané./
durisovad
15.12.10,16:56
Dakujem velmi pekne, zuctujem do danovych nakladov.
Dúšava
16.12.10,09:54
Keď nám súd poprel pohľadávky v celom rozsahu, lebo právnik nepredložil samostatnú prihlášku pre každú pohľadávku, a splatnosť je už viac ako 1080 dní, môžem to daňovo odpísať? Je to vysoká suma.
KEJKA
16.12.10,10:05
Keď nám súd poprel pohľadávky v celom rozsahu, lebo právnik nepredložil samostatnú prihlášku pre každú pohľadávku, a splatnosť je už viac ako 1080 dní, môžem to daňovo odpísať? Je to vysoká suma.
málo informácií............
oriesok
16.12.10,10:31
čo s pohľadávkou z r.2007, ktorá sa každý rok prenáša ? Odberateľ nám ju neuhradil v termíne splatnosti a po našich upomienkach nás informoval, že je v konkurze, aby sme si ju prihlásili ( uplatnili) na súde. My sme sa neprihlásili.Môžem aj takúto pohľadávku v r.201O odpísať ako nevymožiteľnú? A akým spôsobom, na čo nemám zabudnúť v DP. Účtujem v JÚ.
KEJKA
16.12.10,10:35
čo s pohľadávkou z r.2007, ktorá sa každý rok prenáša ? Odberateľ nám ju neuhradil v termíne splatnosti a po našich upomienkach nás informoval, že je v konkurze, aby sme si ju prihlásili ( uplatnili) na súde. My sme sa neprihlásili.Môžem aj takúto pohľadávku v r.201O odpísať ako nevymožiteľnú? A akým spôsobom, na čo nemám zabudnúť v DP.
ak bola účtovaná vo výnosoch a splatná v r.2007, teraz je viac ako 1080 dní po splatnosti a môžeš ju odpísať.
prečo nevyužijete možnosť prihlášky do konkurzu, nerozumiem.
oriesok
16.12.10,10:39
ak bola účtovaná vo výnosoch a splatná v r.2007, teraz je viac ako 1080 dní po splatnosti a môžeš ju odpísať.
prečo nevyužijete možnosť prihlášky do konkurzu, nerozumiem.
Neviem, jednoducho šéf na to kašlal . Nebola to taká veľká suma, tak sa s tým nezapodieval.Učtujem v JÚ, čo nemám v DP zabudnúť z dôvodu odpísania tejto pohľ.?
KEJKA
16.12.10,10:42
v JU - kedže nedošlo k úhrade, ju odpisuješ len evidenčne.
prečo ak JU - zadávaš otázku do tejto témy????????????
Dúšava
16.12.10,10:42
Ide o klienta, ktorý mi každý rok odsúhlasoval pohľadávky,naposledy k 31.12.2009. Sľuboval, že zaplatí, nestalo sa tak. Splatnosti sú r. 2007 a 2008. Dali sme to vymáhať právnikovi, ten prihlásil pohľadávky do reštrukturalizačného konania.
Právnik nám nič neoznamoval, tak konateľ zháňal info a včera prišiel list od správcu úpadcu, že nám popreli pohľadávky v reštrukturalizačnom konaní, nakoľko veriteľ nepredložil samostatnú prihlášku pre každú pohľadávku.
Ja teraz neviem, či to môžem daňovo odpísať, či nie. Teraz už prebieha konkurzné konanie.
oriesok
16.12.10,10:47
v JU - kedže nedošlo k úhrade, ju odpisuješ len evidenčne.
prečo ak JU - zadávaš otázku do tejto témy????????????
Ahaaaaa, tak sorry, ale aj tak veľká vďaka Kejka.
KEJKA
16.12.10,10:48
.už som to nahlásila, moderátor to snád presunie.
Hlasujem za uzavretie tejto témy, pre prípad, že sa tak nestane, nech nie je mrník.....
Zoltán Kovács
16.12.10,11:06
Ťažko vyselektovať a presunúť príspevky, ktoré patria do JÚ. Preto to radšej uzatváram.