zofa
11.02.09,08:41
Prosím o pomoc.Mám dvojité plnenie - prenájom poľovných revírov/poľovných práv/a prenájom poľ.pôdy. Pri ktorých fa /odpočet dane/ mám použiť koeficient? Mám aj dodanie tovaru do člen.štátu. Používať aj tu koeficient?
ada.j
13.02.09,07:51
Myslím, že v obidvoch prípadoch ide o prenájom pozemku. Prenájom je oslobodený od DPH podľa §38 a len v prípade, že sa nehnuteľnosť prenajíma plátcovi DPH, tak sa dá nájom zdaňovať (plátca si DPH odpočíta). V tvojom prípade (revír) to asi budú FO, takže fakturuješ bez DPH.
Koeficient sa týka tvojich vstupov - musíš rozhodnúť, či DPH na vstupe sa viaže na dodania, ktoré si fakturoval bez DPH (pozri §50 - pomerné odpočítanie dane).
Dodanie tovaru do členských krajín je oslobodené, ak kupujúci je plátcom DPH (na svojej fa musíš mať správne jeho údaje - identifikačné číslo pre daň) a miesto dodania je zahraničie (treba dokladovať). Pozri § 43 zákona o DPH. S tým vývozom nemám skúsenosti, ale myslím, že treba podávať súhrnný výkaz.
Ak odberateľ nie je plátca DPH, tak zdaníš ako pri predaji v tuzemsku.
zofa
16.02.09,09:00
S nájmom pozemkov nemám výdavky. Čo mám teda krátiť? Ak mám dodanie tovaru do člen.krajín platcovi dph aj tu mám použiť koeficien na vstupe k fa ktoré sa viažu natieto dodania?
Vladimír Ozimý
16.02.09,09:03
S nájmom pozemkov nemám výdavky. Čo mám teda krátiť? Ak mám dodanie tovaru do člen.krajín platcovi dph aj tu mám použiť koeficien na vstupe k fa ktoré sa viažu natieto dodania?

nie ak dodávate tovar do EU takéto dodanie nevstupuje do koeficientu ak to oslobodzujete na základe § 43 (pri takomto dodaní máte nárok na odpočet v plnej výške)