Ľuboš-13
11.02.09,10:40
Dobrý deň,
dokonca roku 2007 som bol živnostník,od 1.1.2008 som sa zamestnal.Živnosť som si pozastavil od 1.1.2008 na 3 roky.Chcem sa spítať či si mám sám podávať daňové priznamie,akomi tvrdí naša účtovníčka,aj keď som už v roku 2008 nepodnikal.
Ďakujem!!!
hanelie
11.02.09,09:44
nepodávaš DP
účtovníčka spracuje RZD
ingak
11.02.09,10:17
Daňové priznanie za r. 2007 malo byť upravené tak akokeby bola ukončené podnikanie. Keď bola pozastavená živnosť - tam bolo potrebné oznámiť na DÚ pozastavenie živnosti myslím že do 15 dní. Súhlasím s Hanelie, že DP nepodávate a za r. 2008 si požiadate o ročné zúčtovanie mzdovú účtovníčku.
Zita5
11.02.09,10:29
Podľa môjho názoru , podáva , nakoľko upravuje ZD pri prerušení podnikateľskej činnosti v roku 2008, pretože konkrétne 31.12.2007 bol ešte aktívny podnikateľ a 1.1.2008 už bol v dobe prerušenia činnosti .

Ale svetlo do tohto prípadu môže vniesť len znalá veci a to zadávateľová účtovníčka.
Kačena I.
11.02.09,10:53
a nemôže mať úpravy porobené už v DP 2007 a teraz požiada o RZD?
Zita5
11.02.09,11:36
Ja som toho názoru z dôvodu znenia §§ v Zákone o dani z príjmu a to konkrétne ................

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

.................................................. ..................................................
Takže ak by pozastavil resp. prerušil činnosť k 31.12.2007 a upravil ZD je to v poriadku .
Lenže on pozastavil resp.prerušil činnosť 1.1.2008 , tým má ZD upravovať až v zdaňovacom období roku 2008.

Asi stačilo vopred uvažovať nad pozastavením činnosti . Preto som písala , že najlepšie svetlo do prípadu by vedela podať zadávateľová účtovníčka , lebo ona najlepšie vie , aké zostatky k 31.12.2007 vykazoval SZČO v jeho účtovníctve .
Zita5
11.02.09,11:51
Hore vyššie v príspevku číslo 6 mi chýba paragraf ...takže sa jedná o paragraf 17 Zákona o dani z príjmov .
sea
11.02.09,16:19
Prajem krásny deň,
som SZČO a od 1.11.2008 mám pozastavenú živnosť - splnila som si všetky povinnosti a ohlasovanie atď., chcem sa však opýtať na Daňové priznanie za rok 2008 - sú nejaká povinnost a "veci" ktoré musím urobiť aby som dodržala literu zákona ? Myslím nejakú uzávierku k 1.11.2008, pokladničnú knihu, sklad, doklady ... ? Ďakujem ! Som platiteľ DPH a účtujem v JU.