borka80
11.02.09,11:02
Viete mi niekto poradiť ako je to s priznanou daňou za nehnuteľnosť - orná pôda, kde bolo vydané právoplatné stavebné povolenie a už aj začatá stavba (základy domu).
Na miestnom úrade nám oznámili, že za celý pozemok nám bude vyrubená daň ako za stavebný pozemok? A ešte pani s úsmevom dodala -BUDE TO RIADNA PÁLKA - samozrejme to nám oznámila po pol hodine hľadania v zákonoch a dodala neviem ako to má inak byť, že nevie čo s tým.
Čo s tým - viete mi niekto poradiť? Pozemok má 10á a z toho na stavebné účely nám bolo vydané kladné stanovisko o zábere z PP 300m2.
Rozalaia
11.02.09,11:12
Vyhladaj a pozorne si precitaj Vseobecne zavazne nariadenie platne pre pozemok v danej lokalite. Konkretne ja v mojej nemenovanej obci som zistila, ze : ak je na pozemok vydane stavebne povolenie, zdanuje sa az do kolaudacie CELY ako STAVEBNY POZEMOK (nie je rozhodujuce, aka cast bola vynata z PF) Po kolaudacii sa pozemok rozcleni na "zastavanu plochu" a to ostatne (dvor, zahrada....) a platia sa sadzby pre "zastavane plochy" a to ostatne ... Ale uz som videla aj VZN, kde to takto specifikovane nemali, takze zrejme zalezi od lokality.
antiny
04.03.09,12:40
v danom roku je dňležitý stav k 1,1,
pre rok 2009 sa berie stav 1.1.2009
ak si nemal začaté stavebné konanie do tohoto dátumu tak budeš paltiť daň ako za pozemok - ornú pôdu
ak si dostal v r. 2008 stavebné povolenie v r. 2008 tak daň platíš ako za stavebný pozemok
O to či za celý alebo iba za jeho časť: ak si si nespravil geometrák pre stavebným tak budeš platiť za celý pozemok - ako je na katastri - liste vlastníctva.
Macy32
25.05.09,10:22
v danom roku je dňležitý stav k 1,1,
pre rok 2009 sa berie stav 1.1.2009
ak si nemal začaté stavebné konanie do tohoto dátumu tak budeš paltiť daň ako za pozemok - ornú pôdu
ak si dostal v r. 2008 stavebné povolenie v r. 2008 tak daň platíš ako za stavebný pozemok
O to či za celý alebo iba za jeho časť: ak si si nespravil geometrák pre stavebným tak budeš platiť za celý pozemok - ako je na katastri - liste vlastníctva.
takže ak mám geometrák a rozostavanú stavbu zapísanú na LV tak nemusím platiť za celý pozemok ako stavebný?
Macy32
29.05.09,06:45
viete mi poradiť kde nájdem na to nejaký zákon?
gabriela2579
29.05.09,07:04
nižšie prikladám zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, ale je dôležité, aby ste si prečítali aj VZN ohľadne vyrubovania dane z nehnuteľnosti, ktoré vydal príslušný správca dane - obec/mesto
Macy32
29.05.09,08:16
nižšie prikladám zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, ale je dôležité, aby ste si prečítali aj VZN ohľadne vyrubovania dane z nehnuteľnosti, ktoré vydal príslušný správca dane - obec/mesto
veľmi ďakujem, mňa hlavne zaujíma, že či celý pozemok sa rieši ako stavebný, aj keď je v katastri rozdelený ako záhrady a zastavané plochy ... veď v záhrade nestaviam tak prečo by to mal byť stavebný pozemok? ... ďakujem za radu (-:
gabriela2579
29.05.09,11:00
veľmi ďakujem, mňa hlavne zaujíma, že či celý pozemok sa rieši ako stavebný, aj keď je v katastri rozdelený ako záhrady a zastavané plochy ... veď v záhrade nestaviam tak prečo by to mal byť stavebný pozemok? ... ďakujem za radu (-:


na účely vyrubenia dane z nehnuteľnosti je to nasledovne:


§ 6
Predmet dane
(1) Predmetom dane z pozemkov sú pozemky na území Slovenskej republiky v tomto členení
a) orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady,
b) trvalé trávne porasty,
c) záhrady,
d) lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy,7)
e) rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy,
f) zastavané plochy a návoria,
g) stavebné pozemky,
h) ostatné plochy8) okrem stavebnýh pozemkov.



(4) Na účely tohto zákona sa za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu, ktorá je predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 2, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov podľ § 14. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení.
Macy32
22.03.10,10:11
veľmi ďakujem, mňa hlavne zaujíma, že či celý pozemok sa rieši ako stavebný, aj keď je v katastri rozdelený ako záhrady a zastavané plochy ... veď v záhrade nestaviam tak prečo by to mal byť stavebný pozemok? ... ďakujem za radu (-:
toto som riešila aj ja, ale bohužiaľ odpoveď bola, že celý pozemok (parcela) je braný ako stavebný až do skolaudovania, aj keď ho máš v katastri rozčlenený na záhrady atď.