jozefino888
11.02.09,11:20
Dobry den,

velmi dobra znama sa ma vcera opytala co ma robit v pripade ze jej zamestnavatel nechce ukoncit pracovny pomer dohodou (okamzite) ale vyzaduje dodrzanie vypovednej lehoty.

Samozrejme chapem ze vypovedna doba chrani zamestnavatela ako aj zamestnanca.

Moja otazka teda znie: Moze zamestnavatel trvat na vypovednej lehote ak tym nici zdravie zamestnanca ? Totizto, v ich praci su nevydrzatelne podmienky (intrigy, mobing, veduci pracovnik neochotny riesit problemy podriadenych, nutia ich robit nadcasy bez adekvatneho ohodnotenia, ...) a znama sa psychicky zosypala. Ked navstivila psychologa, odporucil jej okamzite zmenit zamestnanie.

Poznam tu znamu uz dlhe roky a vidim ze je psychicky na tom naozaj zle. Rad by som jej pomohol.

Nie je azda zdravie nadradene zakoniku prace ?

Poradte prosim co v takomto pripade. Budem velmi velmi vdacny.
Chobot
11.02.09,10:30
Dobry den,

velmi dobra znama sa ma vcera opytala co ma robit v pripade ze jej zamestnavatel nechce ukoncit pracovny pomer dohodou (okamzite) ale vyzaduje dodrzanie vypovednej lehoty.

Samozrejme chapem ze vypovedna doba chrani zamestnavatela ako aj zamestnanca.

Moja otazka teda znie: Moze zamestnavatel trvat na vypovednej lehote ak tym nici zdravie zamestnanca ? Totizto, v ich praci su nevydrzatelne podmienky (intrigy, mobing, veduci pracovnik neochotny riesit problemy podriadenych, nutia ich robit nadcasy bez adekvatneho ohodnotenia, ...) a znama sa psychicky zosypala. Ked navstivila psychologa, odporucil jej okamzite zmenit zamestnanie.

Poznam tu znamu uz dlhe roky a vidim ze je psychicky na tom naozaj zle. Rad by som jej pomohol.

Nie je azda zdravie nadradene zakoniku prace ?

Poradte prosim co v takomto pripade. Budem velmi velmi vdacny.

Môže skončiť aj zo zdravotných dôvodov, ale na to by musela mať oficiálny zdravotný posudok. A to by trvalo oveľa dlhšie, kým by preukázala škodlivosť pracoviska (o psychickej škodlivosti som ešte nepočul, že by dostal niekto posudok, väčšinou išlo o fyzický zdravotný stav - napr. baník nemohol vykonávať ďalej prácu v bani, lebo mal astmu).

Ja by som jej poradil, nech dá výpoveď, a ak jej ten lekár radil okamžite zmeniť zamestnanie, tak určite uzná, že je v súčasnosti práceneschopná a PN jej bude trvať 2 mesiace, až kým neskončí výpovedná doba.
jozefino888
11.02.09,10:45
Chobot vdaka za promptnu reakciu.

Myslim si ze zamestnavatel by mal dbat aj na psychicke zdravie zamestnancov (nehovorim o obcasnej praci pod tlakom). Vidim co to s nou robi ;-(

Ked bude az do konca vypovednej lehoty PN, bude jej zamestnavatel plne hradit plat a odvody za nu ?


V Zakoniku prace som si este vsimol nieco take:

§ 62 - Výpovedná doba

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Nevies nahodou ci spominany priemerny zarobok za 1 mesiac je v hrubom alebo cistom ?
Chobot
11.02.09,11:11
Chobot vdaka za promptnu reakciu.

Myslim si ze zamestnavatel by mal dbat aj na psychicke zdravie zamestnancov (nehovorim o obcasnej praci pod tlakom). Vidim co to s nou robi ;-(

Ked bude az do konca vypovednej lehoty PN, bude jej zamestnavatel plne hradit plat a odvody za nu ?

Nie, počas PN zamestnávateľ neplatí mzdu, lebo zamestnanec nepracuje. Počas tejto doby (PN) dostáva zamestnanec nemocenské (je to vo výške cca 55% zo mzdy, prvé 3 dni PN sú ešte menej) a vypláca to do 10 dní zamestnávateľ a od 11. dňa soc. poisťovňa.

Počas PN sa povinné soc. poistenie prerušuje, takže nikto nemusí za ňu platiť odvody.


V Zakoniku prace som si este vsimol nieco take:

§ 62 - Výpovedná doba

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Nevies nahodou ci spominany priemerny zarobok za 1 mesiac je v hrubom alebo cistom ?

A majú to dohodnuté v pracovnej zmluve? Ak nie, tak zamestnávateľ nemôže túto "pokutu" od nej žiadať. Musí to byť vyslovene v pracovnej zmluve.

AK to v PZ majú, tak je to vyjadrené v hrubej mzde.
wagner
11.02.09,12:07
Myslím si, že každý zamestnanec je občas pod tlakom, aj keď ja tvrdím, že je stále pod tlakom. Problém je v tom, že každý ten tlak inak znáša. Niekto je menej odolný stresom a niekto viac. A mobing - ten je dnes už všade. Buď sa s tým naučí žiť, alebo bude meniť zamestnanie pravidelne. A v dnešnej dobe to nie je bohvie čo. Nech dá výpoveď a nech ide na PN a môže maródiť aj rok, pokiaľ je psychicky na tom zle. Výpoveď jej dajú až po skončení PN a tým si vlastne predĺži dobu zamestnania.