ZDENIELA
11.02.09,11:20
Mám na Vás tri otázky a budem vďačná každému, kto sa pripojí (dostane odo mňa bodík ;) )

1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?

Začnem od seba:

1: pokles o 50% za mesiac január
2: predajňa stavebnín
3: Žilinský kraj

Budem rada, ak sa pripojíte do tejto malej ankety, ak si potom porovnáme navzájom tieto poklesy budeme môcť rozlišovať medzi poklesom predaja spôsobených krízou (ktorú asi neovplyvníme) alebo poklesom z iných dôvodov, ktoré ovplyniť môžme (nespokojnosť zákazníka, odchod ku konkurencii, vysoké ceny oproti konkurencii a pod.)
Prosím pripojte sem svoje výsledky, pomôže to nejednému predajcovi. :)
wegamizi
11.02.09,12:55
Neviem, ci je vhodny mesiac januar a februar, pretoze si myslim, ze to su pomerne slabe mesiace VZDY. Skusim sa ale zapojit, uvidime:

1. pokles o 55 % - januar
2. predaj stavebneho reziva
3. Bratislavsky kraj
hanelie
11.02.09,13:01
1. pokles 70%
2. predaj prívesov a ťažných zariadení
3. trnavský kraj
padro
11.02.09,13:13
no zacal som s septembri 2007, januar 2008 bol slaby takze medzirocny narast bol asi 500 percent. Porovnanie 12/2008 .. 1/2009 cca rovnako takze mi to vychadza na pekny mesiac, februar .. su dni ked to ide pekne a su take ked takmer nic sa nepreda.... Ono by to vyzeralo celkom pekne ale je tu jeden problem ovela viac penazi ide do reklami, kym navstevnost mi stupla takmer o sto percent, objednavok je rovnako... ale treba asi viac casu januar, februar nie su velmi dobre mesiace na hodnotenie... inak spravanie zakaznikov sa dost zmenilo, kazdy popozera, ale chce bud zadarmo alebo zlavu a ked aj sa da nejeka zlava tak v konecnej faze o nom uz nikto nepocuje, potom su taki co cakaju ale osobny moj nazor je ze vela sa zlacnovat uz nebude, ja si myslim ze teraz je to v takej cakacej faze ale ludia zacnu kupovat znovu ked uvidia ze nema zmysel cakat.... inak predaj automultimedii a veci okolo aut... netovy shop
Filip Glasa
11.02.09,14:01
mal by si si zadefinovať pokles predaja voči akému obdobiu.

1. január 2008 / január 2009
2. december 2008 / január 2009

Vzhľadom na to, že začiatok roka je vždy horší ako ostatné mesiace, tak by sa mal porovnávať január vs. január minulého roku.
STALI
11.02.09,14:02
No ja by som to videl takto, podnikam vo viacej oblastí a povedal by som ze nieje oblast podnikania vsade rovnaka..

Predajna značkového oblecenia
+30% Január
Ba kraj

obchodovanie s drevom
-20% ako minuly rok
Ba kraj

autodoprava
-90% januar
otrasne
padro
11.02.09,15:51
mohli by sa aj viaceri pridat :)
Dáša_
11.02.09,16:12
Pridám sa aj ja:

január2008 / január 2009 v podstate rovnako
december 2008 / január 2009 mierny nárast, ale nehrá úlohu, u mna je žatva skor :)

predaj hobby potrieb, kraj nehrá úlohu, internetový obchod.

A podobne ako tu niekto povedal - ovela viac penazi ide do reklamy

Este pridám, počet návštev stúpol (asi aj vďaka reklame), ale na tržbách sa to neprejavilo :)
tetrisss
11.02.09,17:09
Textil a hracky, su to slabe mesiace, ale aj tak:
januar -20%
no a februar sa ukazuje uplne na nic, predpokladam -50%
Monika Kováčová
11.02.09,17:27
predaj krbových kachlí počas zastavených plynových kohútikov:
+500%
danielaz
11.02.09,17:35
reštauračné služby
1/08 voči 1/09 - 18%
a to január bol vždy najhorší v minulých rokoch!!!!
február bude ešte horší
Filip Glasa
11.02.09,18:58
1. Január 2008/Január 2009 - približne rovnako
2. móda
3. Bratislava

Porovnávať december s januárom pre mňa nemá význam, keďže mám na Vianoce najvyššie tržby a v januári zákonite najvyšší mesačný pokles.
Všeobecne má asi význam porovnávať celý rok voči predchádzajúcemu celému roku, tak aby v tom bola zachytená celá sezónnosť podnikania.
Dáša_
11.02.09,19:44
Napadlo ma, že som kdesi čítala, že výborným ukazovateľom krízy je predaj rúžov. Vraj v čase krízy rastie - lebo ked si už ženy vďaka nedostatku nemôžu dovoliť nič iné, tak si kúpia aspon rúž - ten nie je tak drahý, takže až tak moc neutratia, hlavne uspokoja svoju potrebu :))
padro
11.02.09,19:46
akurat som sa dozvedel ze jedna moja konkurencia to bali co by bolo sice potesujuce ale vznikaju novy ktori akurat tak kazia biznis a ked vsetko pokazia tak zrejme skoncia....
ZDENIELA
12.02.09,04:57
Je pravda, že nie vo všetkých odvetviach je dobré porovnávať december s januárom. Ja mám síce predaj v stavebninách a to je proste zima január i december (sme závislí na sezóne) i keď priznám, že december boli vždy trošku silnejšie mesiace.
Tak prilepím ešte porovnanie január 2008 a január 2009 = pokles o 46%
A to nemám výpočet očistený o nárast cien (všetci predsa vieme, že stavebniny doteraz šli každý rok hore)
U nás je to priam alarmujúce a obávam sa, že to nie len krízou ale troška zlou politikou predaja. A hlavne ďakujem všetkým čo sa pripojili a ešte pripoja.
padro
12.02.09,06:06
zdaniela tak ten medzirroicny pokles je fakt dost vysoky :mee:
ZDENIELA
12.02.09,06:39
zdaniela tak ten medzirroicny pokles je fakt dost vysoky :mee:
Žiaľ áno, pokles v našom obchode je priam otrasný a to bol dôvod založiť túto tému. Vylúčiť pokles spôsobený krízou od poklesu spôsobeného naším nedobrým prístupom k predaju.
Zita5
12.02.09,06:44
K tomu poklesu predaja len toľko , ja sa pamätám , že rok čo rok podnikatelia nariekajú v určitom období , že majú pokles predajnosti a to ešte tu nebola ani kríza . Nie je dôvod na paniku , raz sme hore a raz dolu .

Ja som v mojom obore zažila už kadečo , už aj bola myšlienka skončiť , ale vydržala som a keď si pomyslím, že by som bola spravila ten krok k ukončeniu , tak by som ľutovala . Takže držme sa a musíme niečo aj pretrpieť . Aj ja mávam nepriaznivé mesiace .
duves
12.02.09,07:33
padro
12.02.09,08:46
ZDENIELA v com myslis ze robite chybu?
Filip Glasa
12.02.09,09:46
v stavebninách by som skôr čakal pokles predaja kvôli skončeniu stavebného boomu. Nikto predsa nemohol čakať, že takým tempom bude rásť stavebný boom, hypotéky a následne celý stavebný sektor donekonečna.
ZDENIELA
12.02.09,09:49
ZDENIELA v com myslis ze robite chybu?

Zlý je celkový prístup k zákazníkovi, žiadna reklama ...
Narástla nám v okolí dosť veľká konkurencia a my nedokážeme získať nových zákazníkov a s tých starých ostalo len pár.
Odíde nám dlhodobý zákazník a nikoho nenapadne zdvihnúť telefón a spýtať sa prečo tak urobil :eek:
ZDENIELA
12.02.09,09:52
v stavebninách by som skôr čakal pokles predaja kvôli skončeniu stavebného boomu. Nikto predsa nemohol čakať, že takým tempom bude rásť stavebný boom, hypotéky a následne celý stavebný sektor donekonečna.
S týmto súhlasím - stavebný boom na slovensku končí, ale začiatkom roka 2009 by mal ešte stále doznievať...
Keď pozrieš odborné časopisy, články, štatistiky tak v stavebníctve sa pokles očakáva až v priebehu roka 2009, no nie hneď na začiatku, ako sme ho zaznamenali my.
Predsa stavby, ktoré boli rozostavané sa neuzatvorili ... stavia sa naďalej, teraz by mal byť v stavebníctve pokles len kvôli sezóne, ale ešte nie kvôli kríze.
padro
12.02.09,10:12
no poniektori tu mame zase skusenosti ze je aj reklama aj ludia pridu povypytuju sa ale nekupuju,... a vznika stale konkurencia akurat ze tie ich sposoby ze napr. predavaju pod cenu... to im dlho nemoze vydrzat no len stiahnu tym aj tych co sa im darilo.
Filip Glasa
12.02.09,10:21
stavebníctvo:

1. ako spomínal duves, tak objem hypoték sa znížil 6x!
2. takže drobná výstavba tiež môže poklesnúť 6x menej
3. niektorým developerom banky prestali financovať stavbu
4. nové byty sa nepredávajú, takže developeri ani od kupujúcich peniaze nemajú
5. na niektorých stavbách sa ešte v decembri robilo aj víkendy, aj cez mrazy. V januári sú prázdne, alebo prázdnejšie a niektoré projekty sa kompletne stopli.

Stavebníctvo tento rok tvrdo dopadne, lebo stavebný boom pritiahol do tohoto odvetvia mnoho nových podnikateľov, ktorí sa pri normálnom stavebnom ruchu nemôžu uživiť. Konkurencia je veľká, ale zakázok bude ubúdať.

Zachránia to iba štátne zákazky ako výstavba diaľnic, štátnych budov, štadiónov a podobne.
Dáša_
12.02.09,10:22
S týmto súhlasím - stavebný boom na slovensku končí, ale začiatkom roka 2009 by mal ešte stále doznievať...
Keď pozrieš odborné časopisy, články, štatistiky tak v stavebníctve sa pokles očakáva až v priebehu roka 2009, no nie hneď na začiatku, ako sme ho zaznamenali my.
Predsa stavby, ktoré boli rozostavané sa neuzatvorili ... stavia sa naďalej, teraz by mal byť v stavebníctve pokles len kvôli sezóne, ale ešte nie kvôli kríze.

uctujem jednu taku podobnu predajnu a to čo by inak predali v januari predali uz medzi sviatkami, ked vsetci este minali slovenske koruny
Dáša_
12.02.09,10:25
stavebníctvo:

Zachránia to iba štátne zákazky ako výstavba diaľnic, štátnych budov, štadiónov a podobne.

falap ale vies kolko to stoji, aby si vyhral statnu zakazku? A este aku platobnu disciplinu maju statne organizacie???

Ale suhlasim, ze statne zakazky mozu pomoct.
ZDENIELA
12.02.09,12:23
Všetci budeme radi, keď sa pripojíte viacerí s vašími čísielkami ...
Takže zaznamenali ste pokles predaja v minulom období?
padro
12.02.09,15:37
neviem preco tak malo ludi prispieva do diskusie, ved tu je na porade reg. tolko podnikatelov... viem ze su to trochu citlive udaje ale pomohlo by keby sa viaceri vyjadrili.
jess
12.02.09,16:00
no poniektori tu mame zase skusenosti ze je aj reklama aj ludia pridu povypytuju sa ale nekupuju,... a vznika stale konkurencia akurat ze tie ich sposoby ze napr. predavaju pod cenu... to im dlho nemoze vydrzat no len stiahnu tym aj tych co sa im darilo.

Áno, ľudia sa povypytujú, poskúšajú u nás v kamennom obchode, človek sa im venuje hodinku - dve a potom idú na internet a tam si to isté kúpia za lacnejšie z iného štátu. Alebo hneď prídu s tým, že si to u nás síce kúpia, ale len pod tou podmienkou, že im dáme zľavu.:eek::eek::eek:
PS : Prosím vás, na ktorej pošte sa dajú platiť šeky so zľavou ???????:cool::(:confused::confused::confused: Ktorý zamestnanec chce o tísicku menej na výplate ???? :mee:

Čísielka neviem, ale pokles tržieb už je rok. Dôvod : My máme odporúčané MOC pod ktoré nesmieme ísť a bohužiaľ na nete sú také konečné ceny v iných štátoch, že mi za také nakupujeme !
globalpartner
12.02.09,16:20
neviem preco tak malo ludi prispieva do diskusie, ved tu je na porade reg. tolko podnikatelov... viem ze su to trochu citlive udaje ale pomohlo by keby sa viaceri vyjadrili.

Neviem sa k tomu presne vyjadriť tak ako každý rok tak aj tento rok od 1.decembra 08 do 30.januára 09 kamionovu súpravu odstavujem vzhľadom na fixné náklady (poistky , cestna daň a pod/ a každoročný útlm v tomto odvetví.

Vzhľadom k tomu , že sa pohybujem prevažne v oblasti dopravy stavebných hmôt a hutného materialu a mám podobné avíza ,tak ako sú tu uvedené v tejto téme, od obchodných partnerov o poklese objemu budem musieť hladať a aj už som začal náhradné riešenia
velvet
12.02.09,19:50
Každý rok klesá predaj všetkého. Je proste zima, vonku sa nič nerobí, ale divili by ste sa - klesá aj predaj chleba...fakt neviem čo ľudia jedia :confused:...:-) ale ono to zasa na jar stúpne keď sa začne chodiť do záhrad a celkovo viac von. :---

Či obchod prosperuje alebo nie záleží od viacerých vecí. Ja ako predajca sa snažím nalákať zákazníkov hlavne kvalitou, dobrou cenou, samozrejme príjemným vystupovaním /aj keď niekedy by som zákazníka zabila/, a keď spraví dobrú tržbu a je stály zákazník, tak aj malým darčekom.
Ako spotrebiteľ si všímam najprv prístup predavačiek, celkový vzhľad predajne, kvalitu tovaru a samozrejme cenu. Nejaká tá zľava alebo darček poteší :D. Lenže ak prídem do obchodu a na predavačke vidím že nemá záujem o mňa ako o zákazníka, tak sa otočím a idem inam. Neznášam však ani vtieranie sa :---.
padro
12.02.09,20:10
"velvet" ano treba byt slusny ale za posledne obdobie sa spravanie zakaznikov strasne zmenilo,.. okrem ineho stale len daj zlavu, zlavu, zlavu... mam netovy shop a teraz pred chvilou ma dorazil mail co mi prisiel. citujem "
Dobrý deň mal by som na Vás otázku či sa niečo nedá robiť s cenou" ... ved keby aspon napisal ze na ktoru konkretnu vec, ale aj tak je to jedno z tych skusenosti ho odhadujem tak ze nieco by zobral jedine ze by to bolo zadarmo a este by som mu priplatil...
Martasch
12.02.09,20:15
Je pravda, že nie vo všetkých odvetviach je dobré porovnávať december s januárom. Ja mám síce predaj v stavebninách a to je proste zima január i december (sme závislí na sezóne) i keď priznám, že december boli vždy trošku silnejšie mesiace.
Tak prilepím ešte porovnanie január 2008 a január 2009 = pokles o 46%
A to nemám výpočet očistený o nárast cien (všetci predsa vieme, že stavebniny doteraz šli každý rok hore)
U nás je to priam alarmujúce a obávam sa, že to nie len krízou ale troška zlou politikou predaja. A hlavne ďakujem všetkým čo sa pripojili a ešte pripoja.

Nepíšem teraz za seba, ale preacujem pre firmu, ktorá vyrába okná. Keď porovnávam január 2008 a 2009, tak pokles je asi 15%. Musím však podotknúť, že september až december 2007 a 2008 bol nárast asi 25%. Niektorí chceli minúť koruny a presunuli nákupy o niečo skôr. Myslím, že kríza sa prejaví ešte len teraz.
Martasch
12.02.09,20:20
"velvet" ano treba byt slusny ale za posledne obdobie sa spravanie zakaznikov strasne zmenilo,.. okrem ineho stale len daj zlavu, zlavu, zlavu... mam netovy shop a teraz pred chvilou ma dorazil mail co mi prisiel. citujem "
Dobrý deň mal by som na Vás otázku či sa niečo nedá robiť s cenou" ... ved keby aspon napisal ze na ktoru konkretnu vec, ale aj tak je to jedno z tych skusenosti ho odhadujem tak ze nieco by zobral jedine ze by to bolo zadarmo a este by som mu priplatil...


Môj manžel pracoval istý čas v Izraeli a odtiaľ priniesol výraz "matana" - je to darček, ktorý dostaneš zdarma k zakúpenému tovaru. Aj tvoj zákazník asi kúpi to, k čomu dáš niečo zadara.
padro
12.02.09,20:22
"Martasch (http://www.porada.sk/member.php?u=21227)" nie obavam sa ze on chce nieco zadara+darcek...
jess
12.02.09,20:25
"velvet" ano treba byt slusny ale za posledne obdobie sa spravanie zakaznikov strasne zmenilo,.. okrem ineho stale len daj zlavu, zlavu, zlavu... mam netovy shop a teraz pred chvilou ma dorazil mail co mi prisiel. citujem "
Dobrý deň mal by som na Vás otázku či sa niečo nedá robiť s cenou" ... ved keby aspon napisal ze na ktoru konkretnu vec, ale aj tak je to jedno z tych skusenosti ho odhadujem tak ze nieco by zobral jedine ze by to bolo zadarmo a este by som mu priplatil...

presne takéto chodia aj nám... a chodia aj osobne, rovno s takouto vetou ! ......SLOVÁCI, kde sme sa to dostali ????:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: Ako máme zarobiť na výplaty, odvody, nájomne ???? Ako máme uživiť svoje rodiny, keď sme takíto ?????

ZOBUĎME SA !!!!
220870
12.02.09,20:53
K tomu predaju v stavebninách.Viacerí ste tu spomínali predaje v minulom Januári a vrátane ZDENIELA ale všetci ste zabudli na jednu dôležitú vec.Minulú zimu totižto vôbec NEMRZLO takže sa stavalo ostošesť.Taká sezóna snáď nikdy nebola a ani sa tak rýchlo nezopakuje.
Aby som sa vyjadril k téme.Ako podnikateľ v stavebníctve ( stavebná firma) zatiaľ som žiadnu krízu nepocítil.Ale mám taký ciťak že to bude veľmi zlé.
ZDENIELA
13.02.09,05:03
K tomu predaju v stavebninách.Viacerí ste tu spomínali predaje v minulom Januári a vrátane ZDENIELA ale všetci ste zabudli na jednu dôležitú vec.Minulú zimu totižto vôbec NEMRZLO takže sa stavalo ostošesť.Taká sezóna snáď nikdy nebola a ani sa tak rýchlo nezopakuje.
Aby som sa vyjadril k téme.Ako podnikateľ v stavebníctve ( stavebná firma) zatiaľ som žiadnu krízu nepocítil.Ale mám taký ciťak že to bude veľmi zlé.
Názor väčšiny je taký, že kríza by stavbárov ešte len mala postihnúť, aj s tvojej osobnej skúsenosti je to tak.... tak prečo sme my tak strašne klesli :eek:

Túto tému som založila hlavne preto, aby sme si mohli porovnať ako to s predajom v SR vyzerá. Viete ak predajcovia vôkol vás klesnú napr. o 10% (čo v tejto téme potrebujem zistiť) a vy o 50%, tak som presvedčená, že toto s krízou nemá nič spoločné. Pretože ľudia chodia a nakupujú, len nechodia k nám :mee:
Preto prosím, prispievajte ďalší so svojimi skúsenosťami, v konečnom dôsledku to môže pomôcť všetkým.
VladoaKatka
13.02.09,05:34
Slovenský výrobca to nemá ľahké už dlhšie obdobie. Kríza nás zasiahla už pred niekoľkými rokmi, len sa o tom nehovorilo v médiach, ... je nás málo. Teraz vyzývať ľudí, aby kupovali slovenské výrobky, ... to je už neskoro.
Konkrétne v textilnom priemysle – Vyrába sa ešte nejaký material na slovensku???... ak áno, tak je to len mizerné %-to toho, čo sa vyrábalo.
Vyrábajú sa ešte odevy na Slovensku? – veď v OZETA Trenčín už pre rokom bolo hromadné prepúšťanie.
Podobných malých výrobcov v mojom sortimente, bolo ešte pred 10-mi rokmi na slovensku veľa, teraz sme zostali asi štvrtina z nich. Aj napriek tomu, že položili svoje firmy, ja som nárast nepocítila, skôr naopak, už od roku 2005 stále znížujem objem výroby, vlani až o 50% a neviem a zároveň mám obavy, či tento rok to nebude tých druhých 50%.

Očakávala som, že zmenou meny určite príde poklesu na začiatku roku, ... ale svetová kríza to ešte zvýšila, veď to hromadné prepúšťanie v tých firmách nie je dôsledku poklesu predaja v januári, v tých firmách sa o tom „šuškalo“ už minulý rok.

Táto „kríza“ je reťazová reakcia, dotkne sa každého jedného občana bez rozdielu.
...bude sa menej vyrábať, ... bude sa menej pestovať, ...bude sa menej prepravovať ...v maloobchode sa bude menej predávať... atď.

...budem mať prácu, ...budem môcť splácať svoje dlhy, ...budem môcť uživiť svoju rodinu ? atď.
Toto sú dôvody poklesu dopytu, ... tieto neistoty. Už by sa mohlo prestať v médiach so strašením ľudí.

... a potom tie, kroté uviedla ZDENIELA:
"Pretože ľudia chodia a nakupujú, len nechodia k nám "
... vo veľkej miere tomu škodí "cezhraničná nákupná turistika".
VladoaKatka
13.02.09,05:37
K tomu predaju v stavebninách.Viacerí ste tu spomínali predaje v minulom Januári a vrátane ZDENIELA ale všetci ste zabudli na jednu dôležitú vec.Minulú zimu totižto vôbec NEMRZLO takže sa stavalo ostošesť.Taká sezóna snáď nikdy nebola a ani sa tak rýchlo nezopakuje.
Aby som sa vyjadril k téme.Ako podnikateľ v stavebníctve ( stavebná firma) zatiaľ som žiadnu krízu nepocítil.Ale mám taký ciťak že to bude veľmi zlé.
Minulú zimu ešte boli iné podmienky na poskytovanie úveru, ako teraz.
Aj banky vykázali pokles poskytnutých hypoték.
tetrisss
13.02.09,05:40
Zdeniela sice nie som, ale aj ja si kladiem tuto otazku, ale u mna chyba je len jedna a to, ze ludia nemaju peniaze a kedze mam obchodik v meste, ktore je velmi zavisle na navstevnikoch, tak ani ti tu nie su a ked aj, pridu a hned od dveri kricia, my sa ideme len pozriet, no a to je vsetko, tym, ze nemame pacientov, ani nasi ludia nemaju premie, no a tak dookola.
VladoaKatka
13.02.09,06:06
Ďalšou príčinou a už dlhodobou, sú veľké obchodné reťazce, veď si len uvážte tie ich obrovské výpredajové rabaty??? A niekedy hneď na začiatku sezóny. Vy vo svojom obchodíku ešte ten sezónny tovar ani nemáte, ale vedľa už sú 70%-né výpredaje.
Dáša_
13.02.09,06:12
Ja som prave včera mala jedného obchodníka, ktorý nejak nezachytil začiatok krízy - a miesto toho, aby zatvoril hned, tak to iba ťahal a ťahal. Nabiehali mzdy, nabiehal drahý prenájom. K tomu sa pridali problemy s reťazcami a suma sumárum - svoj dom asi tak ľahko nezachráni - zhltú ho veritelia.
najhorši bol pohľad na neho - zelený, žltý, zošúverený, zostarnutý o 10 rokov.
ZDENIELA
13.02.09,06:24
Ja som prave včera mala jedného obchodníka, ktorý nejak nezachytil začiatok krízy - a miesto toho, aby zatvoril hned, tak to iba ťahal a ťahal. Nabiehali mzdy, nabiehal drahý prenájom. K tomu sa pridali problemy s reťazcami a suma sumárum - svoj dom asi tak ľahko nezachráni - zhltú ho veritelia.
najhorši bol pohľad na neho - zelený, žltý, zošúverený, zostarnutý o 10 rokov.
Veď práve a niečomu takémuto sa snažíme vyhnúť... Stanoviť medze až pokiaľ vládzeme ísť, rátať s úbytkom v dôsledku situácie aká na trhu dnes je ale neprestať sa snažiť fungovať ďalej. Viem, že neaké obchody padnú, tomu asi nezabránime, ale ak sa dá robiť všetko preto, aby sme nepadli práve my.
Neverím, že to je až také hrozné, ako na nás chrlia z médií. A ten psychologický nátlak je otrasný a či chceme alebo nie, z každého z nás to ovplyvňuje.
Normálne my odľahlo keď zastavili plyn, aspoň sa médiá venovali plynu a aspoň na chvíľu nás prestali strašiť hospodárskou krízou. :D
duves
13.02.09,06:35
Chyba bola u nas už na jesen, že sa kriza bagatelizovala. Možno už vtedy mali byť baličky opatreni v platnosti.
A druha vec je to, že svet musi konecne prestat verit na zazraky v podobe silneho dopytu americkeho spotrebitela. A už davno mal byt vytvoreny obchod na rusko (na vladnych urovniach), ved maju čím platiť (suroviny, energie).
Teraz to vyzera, že strach a neistota su mocnejsie než akekolvek najlepsie opatrenia. Nikto nechce minať peniaze, nevie sa co prinesie buducnost. Bude sa stale menej vyrabat, lebo nie je odbyt. Retazova reakcia bude v prepúšťaní a opäť v redukcii dopytu, ved kto bude kupovať, ked nebudu mzdy?
Dáša_
13.02.09,06:35
Treba mať prehľad o fixných nákladoch a stanoviť si hranicu, pokiaľ ešte áno a kedy už nie. Istý čas sa dá ísť aj z rezervy. Aleak nie sú signály, je lepšie skončiť skôr.

Iný príklad z praxe - firma už minulý rok videla, že je zle. Zamestnanci okamžite dostali vypovede, mali vyplatené slušné odstupne, všetko, čo sa dalo sa popredalo. Majiteľ neostal nikomu nič dlžný. Síce mu je ľúto, že po 10 rokoch skončil, ale aspon to odhadol včas a zatiaľ sú všetci spokojní.
Dáša_
13.02.09,06:41
Chyba bola u nas už na jesen, že sa kriza bagatelizovala. Možno už vtedy mali byť baličky opatreni v platnosti.
A druha vec je to, že svet musi konecne prestat verit na zazraky v podobe silneho dopytu americkeho spotrebitela. A už davno mal byt vytvoreny obchod na rusko (na vladnych urovniach), ved maju čím platiť (suroviny, energie).
Teraz to vyzera, že strach a neistota su mocnejsie než akekolvek najlepsie opatrenia. Nikto nechce minať peniaze, nevie sa co prinesie buducnost. Bude sa stale menej vyrabat, lebo nie je odbyt. Retazova reakcia bude v prepúšťaní a opäť v redukcii dopytu, ved kto bude kupovať, ked nebudu mzdy?

Ja si myslim, ze opatrenia musia byť na viacerých úrovniach. Jednak na úrovni jednotlivca, rodiny.
Potom na úrovni firiem
A samozrejme na úrovni štátu.

Aj ked je otázne, či opatrenia na úrovni štátu pomôžu :))

Podľa mna sme za poslednychh 5-6 rokov prudko vyleteli hore a zvykli si. Teraz sa len vratime na uroven tych 5 rokov dozadu a zase pojdeme pomaličky hore. Nie skokovo.

Robím rôzne spektrum firiem už veľa rokov. A treba povedať, že za posledné roky naozaj nastali veľké pozitívne posuny. Nárast viac ako 100%. A všetci sa len tešili. Ale bolo to prirýchle.
ZDENIELA
13.02.09,10:22
Ďakujem všetkým, ktorý prispeli, som vám vďačná.

No stalo sa niečo, čoho som sa obávala. Celá táto téma mala byť skôr štatistická a nie takmer už politická (vážim si názor každého z vás a súhlasím s nimi)...
Už som to niekoľkokrát opakovala a opakujem to znova. Dôvod na založenie tejto témy bol takýto: prudko nám poklesli tržby v predajni. Potrebovala som si proste len s niekým porovnať, či nás už zasiahla kríza, alebo proste len strácame zákazníkov a tí idú následne ku konkurencii.
Proste a jasne potrebujem vedieť, ako sú na tom ostatní v číslach (prepáčte nie v teóriách) a určite nie som sama, kto takúto informáciu potrebuje.
Som z malého mesta, každý pozná každého a máte známych medzi konkurenciou a pýtate sa ich ako sú na tom, každý jeden vám povie že zle, že je úbytok, ale nikto vám to z nich nepovie aspoň trocha v číslach (pretože ináč sa to porovnávať nedá) čo je škoda. Lebo pre niekoho je úbytok i 5% a je to pravda - je to proste pokles i keď nepatrný. Konkurencia sa vám chváliť nebude.

Preto sa pýtam vás, pretože je to aspoň ako tak anonymné :cool:

1: zaznamenali ste pokles predaja v poslednom období?
2: aký sortiment predávate?
3: z akého ste kraja?

Ďakujem každému kto sa pripojí do tejto "štatistiky", vážim si to
VladoaKatka
13.02.09,12:51
1. Áno, pokles 50%
2. výroba detského športového oblečenia
3. Bratislavský kraj
pavol54
13.02.09,15:05
Kúpili ste si dnes výrobok s kódom GS1 858?
TAK POTOM ČO CHCETE???????
padro
13.02.09,15:37
Kúpili ste si dnes výrobok s kódom GS1 858?
TAK POTOM ČO CHCETE???????

vsimol som si ze v poslednej dobe chcu vsetci aby kupovali len slovenske vyrobky.. ale myslite si ze toto nas zachrani?? nie sme exportne orientovanou ekonomikou? nie je EU volny pohyb tovaru..? Co ked si toto povie nemec,..? podla mna toto je zmyslanie smerom dozadu!!
220870
13.02.09,16:06
Minulú zimu ešte boli iné podmienky na poskytovanie úveru, ako teraz.
Aj banky vykázali pokles poskytnutých hypoték.
Horšia prístupnosť k úverom sa prejaví až v druhej pol.ovici roku a na budúci rok.Banky si za to môžu samé.Slovenský spotrebitel krízu nespôsobil. A verím že Slováci ju aj najlepšie prežijú.Sú totižto jedinečne vycvičený predchádzajúcimi SK vládami.Slovák je iná nátura ako Nemec.Slovák má zbytočných 100 korún tak ich vrazí do domu a bývania.
220870
13.02.09,16:11
Veď práve a niečomu takémuto sa snažíme vyhnúť... Stanoviť medze až pokiaľ vládzeme ísť, rátať s úbytkom v dôsledku situácie aká na trhu dnes je ale neprestať sa snažiť fungovať ďalej. Viem, že neaké obchody padnú, tomu asi nezabránime, ale ak sa dá robiť všetko preto, aby sme nepadli práve my.
Neverím, že to je až také hrozné, ako na nás chrlia z médií. A ten psychologický nátlak je otrasný a či chceme alebo nie, z každého z nás to ovplyvňuje.
Normálne my odľahlo keď zastavili plyn, aspoň sa médiá venovali plynu a aspoň na chvíľu nás prestali strašiť hospodárskou krízou. :D
Mám opačný názor.Toto je len omrvinka z toho čo príde.Snažím sa držať hesla .Lepšie byť potešeným pesimistom ako sklamaným optimistom.
ola
13.02.09,18:03
Pokles takmer o 50%
Stravovacie zariadenie (tzv.ľudová vývarovňa)
okolie BA

(ľudia si za svoje gastrolístky nakúpia v potravinách a v práci sa prestravujú radšej jedlom z domu-lacnejšie)
toto tvrdia aj ďalší známi, ktorí poskytujú reštauračné služby - kuchári pomaly nebudú mať robotu
jozo_sk
14.02.09,19:01
Nechapem, preco sa vsetci stazuju... Ano, financna kriza ma velky dopad na spolocnost, ale treba sa na to pozriet aj z ineho hladiska.

Ludia prestali jest? Alebo prestali nakupovat oblecenie? Alebo prestali dychat?
Neprestali! Len zacali trochu viac rozmyslat, kde utratia peniaze.

Existuju firmy, ktore podnikatelom pomahaju. Sam som jednu vyskusal a som nadmieru spokojny. Meno nebudem uvadzat.

Ak budete len lamentovat, tak to nic nepomoze, treba nieco pre to spravit.

Podla mojho nazoru sa kriza prejavi na "nepravych" podnikateloch. Su to taky, ktory zacnu podnikat, nieco vybuduju, ale potom z toho prijimaju len peniaze a viac sa tomu nevenuju. Je pravda, ze takto to vacsinou funguje, ale je to to prave? Ak nejaka automobilka vytvori nejake auto, tak potom sa snazi vytvorit novy model. Nie je to tak? A podobne to funguje aj pri podnikani. Snazte sa hladat nove riesenia.
padro
14.02.09,19:06
jozo_sk prezrel som si tvoje prispevky... nechces si len robit reklamu?zda sa ze na vsetko poznas recept :D ... a ANO ludia prestali nakupovat
misomiso
14.02.09,19:19
Tiez sa pridam.

1. Objem vyroby nam zatial neklesol, ledva stihame. No poklesol nam obrat a zisk. Jednak sme prinuteni predavat za nizsie ceny, a tiez sme boli nuteni investovat viac do marketingu. No dolezite je pre mna to, ze som nemusel nikoho prepustit.

2. Vyrabame taky asi stredne "obratkovy" tovar so zivotnostou 1 - 6 mes, - bohuzil iba pre specificku uzku skupinu uzivatelov.

3. Odkial sme nie je dolezite, pretoze exportujeme viac ako 99% do celeho sveta.
jozo_sk
14.02.09,19:53
jozo_sk prezrel som si tvoje prispevky... nechces si len robit reklamu?zda sa ze na vsetko poznas recept :D ... a ANO ludia prestali nakupovat

Padro, kazdy nejako zacinal a preto sa s tvojim nazorom nestotoznujem. V poslednej dobe uz viem, ze sa oplati robit to co vies a robit to poriadne. Na veci do ktorych sa nevyznas si najst niekoho ineho. Aplikoval som to a vyslo to.
padro
14.02.09,19:59
Padro, kazdy nejako zacinal a preto sa s tvojim nazorom nestotoznujem. V poslednej dobe uz viem, ze sa oplati robit to co vies a robit to poriadne. Na veci do ktorych sa nevyznas si najst niekoho ineho. Aplikoval som to a vyslo to.
len niekedy to dopadne tak ze ti co to akoze vedia to vlastne nevedia mimotemy
jozo_sk
14.02.09,20:44
len niekedy to dopadne tak ze ti co to akoze vedia to vlastne nevedia mimotemy


Mas uplne pravdu a v tomto sa s tebou stotoznujem. Preto to tu vlastne komentujes.
padro
14.02.09,20:50
no neviem nechcem sa hadat ale myslim ze ja pisem k veci, na rozdiel od teba.... ale skus teda prispiet k teme:

1: zaznamenali ste pokles predaja v poslednom období?
2: aký sortiment predávate?
3: z akého ste kraja?
wegamizi
14.02.09,21:22
Skuste sa drzat temy a nekomentujte vsetko. Zalozte si na komentare a pripomienky, alebo ispiracie novu temu, tuto nechajte na statistiku.
Ak chcete vediet moje nazory ( podnikam 10 rokov a mam 3 firmy ), zalozte si novu temu. Dakujeme
vmsux
14.02.09,21:41
Prispejem aj ja:
1. Pokles nie. Skor by som povedal, ze narast. Ale pravda je, ze sme zacali len v lete minuleho roku.
2. consulting pre ruskych klientov v SR
3. BA
ZDENIELA
15.02.09,07:13
Posúvam, aby sme nazapadli prachom ...
Kto sa ešte pridá so svojimi výsledkami?
Ingrid Ondruskova
15.02.09,07:47
1.pokles o 30%
2.veľkoobchod s kozmetikou a drogériou
3.Nitriansky kraj
Porovnanie samozrejme január-január
pavol54
15.02.09,19:17
Čo si tu prosím vás všetci vymýšľate za hlúposti aká kríza veď to musí byť nejaký výmysel veď sa pozrite na prebiehajúcu plesovú sezónu tie nádherné róby, tie žranice a zabávajúci sa politici. Veď sa ich spýtajte ako sa bavia či vôbec je nejaká kríza a ak ano ako ju prežívajú? Nebojte sa tých horných desaťtisic určite nebude hladovať aj keby kríza trvala 10 rokov. Môj obézny spolužiak obhajoval svoju postavu takto: "Když tlustí budou hubení, chudí budou studení" Dovolím si parafrázovať : " Keď boháči schudobnejú chudáci už vychladnú"
účtovník 007
15.02.09,19:32
Áno predaj poklesol vo všetkých komoditách, ktoré predávame. Nepíšem o koľko, ale podľa mňa preto, že ľudia si nevedia rýchle spočítať, čo daný produkt stál v minulosti. Predsa nemôžeme nosiť kalkulačku každý deň a každý jeden tovar si prepočítavať. Tak ako som v minulom roku vedela, či prach alebo aviváž sa oplatí, tak dnes neviem. Tie ceny v EUr ma pletú a ešte som si na ne nezvykla, lebo eurocenty mi moc nehovoria. Mám problém dať "sprepitné v reštaurácii, nakoľko si neviem tak rýchle spočítať čo a ako. Dnes už ale viem, že "dížko" nedám viac ako 0,50EUR, kým si nezvyknem. Ťažko je porovnávať január až marec tohto roku s inými rokmi, keď tieto mesiace boli vždy na tržby slabšie a pripočítajúc k tomu zavedenie EUR a krízu, tak podľa mňa ich ani nie je s čím porovnávať.
ZDENIELA
16.02.09,04:53
Posúvam ... ;)

1: zaznamenali ste pokles predaja v poslednom období?
2: aký sortiment predávate?
3: z akého ste kraja?
Filip Glasa
16.02.09,09:01
no podľa môjho názoru ak mal tento rok niekto pokles tržieb oproti januáru 2008. tak to bolo skôr spôsobené zlyhaním podnikateľa, zlým odhadom podnikania pre začiatočníkov, nárast konkurencie, zmena podmienok na trhu a neprispôsobenie sa im.
Samotná finančná kríza okrem poklesu stavieb, realít, úverov a podobne až tak nemala čo spôsobiť. Platy ešte neklesajú, ešte sa veľmi neprepúšťa. Nárast nezamestnanosti, pokles HDP a vývozu, malé alebo žiadne zvyšovanie platov ešte len príde v priebehu tohoto roku a bude pokračovať pár ďalších rokov. Komu to ide dolu vodou už dnes, tak sa to spomalením svetovej a tým pádom aj našej ekonomiky ešte zhorší.

Za vplyv krízy sa nedá považovať nárast zahraničnej konkurencie ani reťazcov. Je to len zmena správania zákazníkov. Tí nakupujú ešte viac ako pred 5-10 rokmi, ale nakupujú už niekde inde.
padro
16.02.09,09:15
falap nemyslim si ze mas celkom pravdu som zo zapad. slovenska, a zacalo sa prepustat + vela firiem robi len 4 dni, myslis ze clovek ktory nevie ci pride zajtra o robotu pojde nieco kupovat? ale moj osobny nazor je ze sa to onedlho zlepsi len treba chvilu vydrzat ... + viaceri sme sa tu zhodli ze ani tak nepoklesol predaj, ale je treba viac platit marketing.. takze pokles zisku...
Pachole
16.02.09,09:53
Přihodím něco českých oborů, zkušenosti svých známých.

Sběrné suroviny - železo a vůbec kovy - katastrofa. Snížená výkupních cen, velice ztížený výkup - obrovská, odrazující administrativa. Boj o přežití.

Výroba polystyrenu - desetinové tržby už půl roku.

Vzdělávání ve finančním sektoru, pro banky i jednotlivce - 50 procent dolů, propustit něco lidí, dělat za dva coby majitel.

Výroba pracovních oděvů - podniky na Ostravsku propouštějí, jasný pokles zakázek, zatím ale firma žije a snad přežije. Oprašuje se kdejaký kontakt.

Stříhání psů - služby, velká konkurence, ale taky mraky psů, lze odložit stříhání, ale ne zcela zrušit, přežít se dá. Na druhé straně jsou téměř neprodejná štěňata, ceny jdou těžce dolů.

Stánkový prodej na poutích a jiných akcích - lidé kupují na jedné straně drahé nesmysly, jsou ochotni dát dvě stovky za čínskou plastovou hračku, na druhé straně smlouvají o každou korunu u placků, langošů a podobně. Zdůrazňují, že doma mají třeba oblečení u Vietnamců levnější, ale na druhé straně nadávají na jejich kvalitu. Nadává se pořád a na všechno, je to snad naše národní vlastnost.

Dost velké rozdíly jsou i v místě prodeje, naprosto to nelze dopředu odhadnout, co je tím určujícím momentem.

Prodej na výstavách psů nebo koček - organizátoři chtějí neskutečné peníze za místo, v halách klidně i několik tisíc za den, a nedojde jim, že stánkař nemusí udělat ani takovou tržbu, nedejbože zisk, jako oni chtějí nájem. Zatím nejsou známky, že by organizátoři dostali rozum a uvědomili si, že takhle ztratí pestrost doprovodných prodejů. Kdo chce moc, nemá ve finále nic.....

U stánkařů jsem zaznamenala i názor, že ještě rok - dva a Vietnamci skončí, protože je převálcují laciné řetězce se stejnými cenami, ale lepší kvalitou i servisem.... Tož uvidíme.
Filip Glasa
16.02.09,12:49
myslis ze clovek ktory nevie ci pride zajtra o robotu pojde nieco kupovat?
Súhlasím, ale toto je len začiatok. Ešte sa nič vážne nedeje a bude horšie. Celkovo HDP nekleslo nejako brutálne - to znamená, že ešte nemôžeme cítiť naplno následky krízy. Ešte neklesla príliš nezamestnanosť, ešte neklesli reálne platy a zatiaľ tu máme na Slovensku len taký jemný závan pesimizmu.

Polovica ľudí sa tu sťažovala na konkurenciu a tak podobne. To ešte nespôsobila kríza, iba zakazníci kupovali niekde inde. Keby to bolo naozaj také vážne už teraz, tak by sa to odrazilo dosť výrazne aj na HDP.

Zaujímavé bude porovnávať Vianoce 2008 (keď už bola kríza vo svete, ale u nás bol aj tak slušný dopyt) a Vianoce 2009, 2010 keď sa už naplno prejaví nižšia zamestnanosť, nižšie zisky podnikov, vyšší pesimizmus a možno aj nižšie reálne platy.

Ako to vidia podnikatelia v nejakom prieskume:
http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/podnikatelia-pocituju-krizu-coraz-viac/158530.html
misomiso
16.02.09,15:12
Vcera bol v spravach prispevok z Bratislavy. Kaviarne a restiky v centre zivaju prazdnotou. Turistov citelne ubudlo a Bratislavcania tam v podstate nikdy nechodili pre cenovu hladinu, ktora je tam nastavena.

Ktosi z magistratu tam hovoril, ze majitelia si za to mozu sami, leno kava tam stoji viac ako v centre Viedne alebo Barcelony. Som zvedevy, ako sa to teraz bude vyvijat. Tie kaviarne su naozaj take prazdne, ze musia byt nutne stratove. Ale ceny neznizia ani za nic.

Ja si myslim, ze preziju ti, ktori pochopia, ze zijeme inu dobu. Ze musime ist na hranice rentability. Ze ak si otvorim podnik v centre mesta, nezarobim na Mercedes triedy S za styri mesiace, ale za rok alebo rok a pol. Alebo - ak chem nove auto skor, kupim si Superb. Ti, ktori to nepochopia, pravdepodobne pridu aj o to, co investovali.

V tych kaviarnach by radi sedeli aj Bratislavcania. Ono je to vlastne chore, ze nesedia v kaviarnach a restikach vlastneho mesta. Nedavno ma jeden obchodny partner pozval na obed v centre. Hlavne jedlo (este v Sk) cca 600 - 800, salat asi 300 - 400, polievka cez 200, mucnik tiez asi 280. K tomu kava za 200 a nejaka mineralka. Boli sme styria a platil skoro 10.000. Sedeli sme tam dost dlho uplne sami, potom prisiel americky velvyslanec s ochrankou. To bolo vsetko. Okrem nas nikto.
Pachole
16.02.09,19:22
Vcera bol v spravach prispevok z Bratislavy. Kaviarne a restiky v centre zivaju prazdnotou. Turistov citelne ubudlo a Bratislavcania tam v podstate nikdy nechodili pre cenovu hladinu, ktora je tam nastavena.

Ktosi z magistratu tam hovoril, ze majitelia si za to mozu sami, leno kava tam stoji viac ako v centre Viedne alebo Barcelony. Som zvedevy, ako sa to teraz bude vyvijat. Tie kaviarne su naozaj take prazdne, ze musia byt nutne stratove. Ale ceny neznizia ani za nic.

Ja si myslim, ze preziju ti, ktori pochopia, ze zijeme inu dobu. Ze musime ist na hranice rentability. Ze ak si otvorim podnik v centre mesta, nezarobim na Mercedes triedy S za styri mesiace, ale za rok alebo rok a pol. Alebo - ak chem nove auto skor, kupim si Superb. Ti, ktori to nepochopia, pravdepodobne pridu aj o to, co investovali.

V tych kaviarnach by radi sedeli aj Bratislavcania. Ono je to vlastne chore, ze nesedia v kaviarnach a restikach vlastneho mesta. Nedavno ma jeden obchodny partner pozval na obed v centre. Hlavne jedlo (este v Sk) cca 600 - 800, salat asi 300 - 400, polievka cez 200, mucnik tiez asi 280. K tomu kava za 200 a nejaka mineralka. Boli sme styria a platil skoro 10.000. Sedeli sme tam dost dlho uplne sami, potom prisiel americky velvyslanec s ochrankou. To bolo vsetko. Okrem nas nikto.

Máš pravdu, taky si myslím, že se lidi musí vzpamatovat a začít uvažovat reálně. Nejde chtít šílené nájmy a pak po zákaznících šílené koncové ceny.

Už delší dobu mi společnost připadá hodně pokřivená, za některé věci jsou ceny naprosto nereálně nadsazené, dává se na ně strašně peněz - třeba fotbalisti, a najednou se mávne kouzelným proutkem a už není in lít peníze do reklamy a prezentovat se jako mecenáš sportu. Nebo něčeho jiného.

Děsí mě ceny značkových věcí, na kterých má největší cenu ta značka.... Viz nádherná kniha Naomi Klein: Bez loga. Mrazivě popisuje, jak robotárny ve třetích zemích otrokářsky využívají místní chudé lidi a vyrábějí tam věci, za které bohatý západ platí tisíce. Detailně rozebírá celou filozofii fungování značky, jak se sama značka stává zbožím....

Nějak jsme ztratili pojem o reálné a přiměřené ceně věcí a dnes se divíme, že se svět chce vrátit do normálních kolejí.... Ať žije krize.... A novináři zase mají téma. Už ne šílené krávy nebo ptačí chřipka.....

Je zajímavé, že ty nemoci zmizely jako loňský model bot, že? Koho vybijeme příště.... něco fabrik, pár bank....?
Bastian
16.02.09,19:44
Vcera bol v spravach prispevok z Bratislavy. Kaviarne a restiky v centre zivaju prazdnotou. Turistov citelne ubudlo a Bratislavcania tam v podstate nikdy nechodili pre cenovu hladinu, ktora je tam nastavena.

Ktosi z magistratu tam hovoril, ze majitelia si za to mozu sami, leno kava tam stoji viac ako v centre Viedne alebo Barcelony. Som zvedevy, ako sa to teraz bude vyvijat. Tie kaviarne su naozaj take prazdne, ze musia byt nutne stratove. Ale ceny neznizia ani za nic.

Ja si myslim, ze preziju ti, ktori pochopia, ze zijeme inu dobu. Ze musime ist na hranice rentability. Ze ak si otvorim podnik v centre mesta, nezarobim na Mercedes triedy S za styri mesiace, ale za rok alebo rok a pol. Alebo - ak chem nove auto skor, kupim si Superb. Ti, ktori to nepochopia, pravdepodobne pridu aj o to, co investovali.

V tych kaviarnach by radi sedeli aj Bratislavcania. Ono je to vlastne chore, ze nesedia v kaviarnach a restikach vlastneho mesta. Nedavno ma jeden obchodny partner pozval na obed v centre. Hlavne jedlo (este v Sk) cca 600 - 800, salat asi 300 - 400, polievka cez 200, mucnik tiez asi 280. K tomu kava za 200 a nejaka mineralka. Boli sme styria a platil skoro 10.000. Sedeli sme tam dost dlho uplne sami, potom prisiel americky velvyslanec s ochrankou. To bolo vsetko. Okrem nas nikto.
To majú naozaj také ceny niekde? Napíš čo to bol za podnik.
Stanislav 1975
16.02.09,19:53
Pripojím sa aj aj

rozdiel januar 08- januar 09 -10%
poistovníctvo
Bratislava

ale februar mi teraz vychádza celkom ok zatiaľ
Stanislav 1975
16.02.09,20:07
"velvet" ano treba byt slusny ale za posledne obdobie sa spravanie zakaznikov strasne zmenilo,.. okrem ineho stale len daj zlavu, zlavu, zlavu... mam netovy shop a teraz pred chvilou ma dorazil mail co mi prisiel. citujem "
Dobrý deň mal by som na Vás otázku či sa niečo nedá robiť s cenou" ... ved keby aspon napisal ze na ktoru konkretnu vec, ale aj tak je to jedno z tych skusenosti ho odhadujem tak ze nieco by zobral jedine ze by to bolo zadarmo a este by som mu priplatil...
Toto ešte nič nieje :), ja som mal klienta ktorý sa ma na drzovku spýtal, či mu nedám polovicu zo svojej provízie, čo na ňom zarobím- kukal som jak opička na neho...:eek:
Stanislav 1975
16.02.09,20:10
falap ale vies kolko to stoji, aby si vyhral statnu zakazku? A este aku platobnu disciplinu maju statne organizacie???

Ale suhlasim, ze statne zakazky mozu pomoct.
Dáši, napíš to otvorene, nie kolko to stojí ale kolko úplatkov treba nastrkať do vrecák kompetetných...
Hádam ma nezavrú za tento názor,hm;)
padro
16.02.09,20:33
Pripojím sa aj aj

rozdiel januar 08- januar 09 -10%
poistovníctvo
Bratislava

ale februar mi teraz vychádza celkom ok zatiaľ

tak toto ma pomerne dost prekvapuje, v tejto oblasti by som predpokladal dost velky pokles
ZDENIELA
17.02.09,05:15
Ďakujem za množstvo príspevkov, ale hlavne za tie, v ktorých ste sa napriek citlivosti otázky pripojili svojimi výsledkami. Všetkých takýchto prispievateľov si vážim.

A posúvam

1: zaznamenali ste pokles predaja v poslednom období?
2: aký sortiment predávate?
3: z akého ste kraja?
linko1
17.02.09,06:54
pokles o 20%
veľkoobchod textil
kraj TN
Filip Glasa
17.02.09,12:41
Kaviarne a restiky v centre zivaju prazdnotou.

doporucil by som pri takýchto novinárskych kúskoch porozmýšľať a neskočiť na každú blbosť čo pustia v správach.

Je dosť logické, že v januári - februári zívajú kaviarne v centre prázdnotou a v meste nie sú žiadni turisti a málo domácich. Je to tak ako každý rok.

Ceny sú samozrejme vysoké a za toľko sa v onakvejších európskych metropolách dá káva kúpiť tiež. Ale ukazovať februárové kaviarne ako dôkaz prázdnosti podnikov je dosť veľká somarina. Všetky tie podniky žijú len a len z letnej sezóny. Rovnako ako niektoré maloobchodné predajne žijú len a len z vianočných tržieb.
misomiso
18.02.09,15:41
To majú naozaj také ceny niekde? Napíš čo to bol za podnik.

Takychto podnikov je dost v Blave, nemam chut im tu robit reklamu. Mam pocit, ze ak teraz nejaky pribudne, tak iba v tejto cenovej kategorii (nedavno som dva nove zaregistroval), pretoze ti majitelia asi rozmyslaju tak, ze stredna trieda zacina mat problemy, pre chudobnych sa im varit nechce, tak sa orientuju na politikov a tych podnikatelov, ktori sa dostavaju k statnym zakzkam, pretoze toto bude teraz stale rovnako dobry biznis. Ked niekto napr. ziska upratovanie v kasarnach, moze chodit kazdy den na obed za 60 EUR a na vecer si domov objedna svedske stoly cez catering.
padro
19.02.09,06:39
pridajte prosim aj dalsi vase skusenosti:

1: zaznamenali ste pokles predaja v poslednom období?
2: aký sortiment predávate?
3: z akého ste kraja?

nikto sa uz neprida?
ZDENIELA
20.02.09,07:33
Posúvam a prosím, pripojte sa ďalší:

1: zaznamenali ste pokles predaja v poslednom období?
2: aký sortiment predávate?
3: z akého ste kraja?
jana1970
23.02.09,14:34
Dobrý deň, priateľka tiež podniká v stavebníctve v nitrianskom kraji, resp.v novozámockom okrese a tržby im klesli o -70 %.
Taktiež si myslí, že je to aj vplyvom médií /nekupujte, čakajte, ceny pôjdu dole, atď/, pretože na dolniakoch je zimná sezona, čo sa týka počasia, približne rovnaká...
padro
23.02.09,16:34
U mna od posledneho hodnotenia stale horsie a horsie. Pridajte viaceri prosim vase skusenosti.
europa
23.02.09,20:54
podnikanie v sluzbach, stredne slovensko prevazne obchodne centra, 12 obchodnych jednotiek, 70 zamestancov (zatial, ale uz je to neurdzatelne).
januar pokles 15%
februar pokles 27%
samozrejme s porovnanim rok 2008
M3G
23.02.09,21:13
Moje poznatky:

1: 40-50% pokles oproti rovnakému obdobiu minulému roku, z toho február zatiaľ vyzerá na 60-70% pokles /40 zamestnancov/
2: obuv
3: predajne po celom Slovensku


- U väčšiny mojich klientov evidujem zhoršenú platobnú disciplínu, čo sa v konečnom dôsledku skôr či neskôr prejaví aj u mňa, ale nemalo by sa ma to nejako vážnejšie dotknúť.

- Rapídny pokles stavebných aktivít vo februári a veľmi zhoršená platobná schopnosť investorov.

Ale zatiaľ všetci bojujú.....:)
ZDENIELA
24.02.09,05:35
K tej našej predajni stavebnín - zatiaľ to nevyzerá na väčší úpadok ako bol ten januárový (no možno som optimista) ale čísielka prilepím po skončení mesiaca.

Na margo toho stavebníctva, veci sa javia tak, že kto mal staré zákazky na nich robí a ostatní ťažko zháňajú nové ...
Konečne obyčajní ľudia (teda myslím, že nie živnostníci) začali robiť na svojich stavbách, no aspoň tí, ktorým v tom nebráni táto nekonečná zima a prestali pod vplyvom médií čakať na to rozprávkové znižovanie cien (vraj stavebný materiál má ísť dole až o 40% - asi začnem stavať aj ja, keď bude tak lacno ;)) Tak pevne dúfam, že sa nám podarí získať týchto "samostaviteľov" a troška sa situácia zlepší, alebo aspoň nepôjde k horšiemu.
Jankabel
24.02.09,06:20
Pridám aj ja:
1. január-pokles o 50%
2. predaj a opravy nákladných áut
3. BA kraj, okres PK
A ešte k tomu katastrofálna platobná disciplína..NIKTO nám neplatí!
Danielle369
24.02.09,06:41
potraviny drogeria zelovoc pokles o 50%...
Bratislava-okolie...je to pomaly horor..čakáme na zázrak a ten aj tak príde inde. Pomohli by mi nižšie odvody aby som udržala predavačky.
linko1
24.02.09,06:43
A ešte k tomu katastrofálna platobná disciplína..NIKTO nám neplatí![/quote]

môžem len súhlasiť totálna neschopnosť platenia...
kkllc
24.02.09,07:44
pokles 90% oproti 1-2. 2008
služby - Autobusová doprava

je to hrôza

A k tomu nakupovaniu: manžel pracuje len 4 dni (automobilka). Takže nič nekupujeme, čo nemusíme, lebo nevieme čo bude. V lete sme chceli ísť na dovolenku, ale neviem, či to bude reálne. A tiež reštaurácie a kaviarne....radšej si objednáme niečo na donášku;)
padro
24.02.09,12:16
zakaznik chcel dnes 700eurovu vec za 450, vsak to uz je skoro hraniciace s drzostou, to ho mam este dotovat :eek:
ZDENIELA
25.02.09,08:43
Posúvam ....

1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?


Verím, že sa pridáte ;)
ZDENIELA
27.02.09,10:17
Posúvam ....

1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?


Verím, že sa pridáte ;)

Už sa k nám dávno nikto nepridal ...
Dáša_
27.02.09,10:27
Pridám udaje z predajne stavebneho a instalacneho sortimentu:
V obrate návrat k roku 2005. (Vtedy začal hodne rýchly nárast.)
Trenčiansky kraj
Percentuálne to momentálne neviem vyjadriť.

Akurát dnes su mzdy na uplne inej úrovni ako v roku 2005
padro
27.02.09,11:28
Tak ja pridam skusenosti zo zachrany situacie. Pre tych co maju internetove obchody jednozne treba prejst z etargetu na google adwords, efektivnost reklamy je mnohonasobne vyssia. Urobil som totalne zmeny v reklame, dnes uz sa nepredava samo, ale predava sa stale, len treba reklamu co najviac z efektivnit, http://www.etrend.sk/podnikanie/riadenie-a-kariera/marketing-pre-tazke-casy/158605.html ... skusenosti za posledne dni su take ze objednavky sa zacali znovu "sypat" a do reklamy ide menej penazi :) ...... ZDANIELA mozno si mala ciastocne pravdu v zakladajucom prispevku tejto temy ze mate chybu v reklame... inak skoda ze len tak malo ludi prispieva do tejto temy.
igor111
27.02.09,12:03
1. Medzimesacne narasty o cca 50% od polovice 2008
2. Strieborne sperky - www.Silver.Ag
3. Kosicky, predaje v CR/SR 50%/50%
ekopo
27.02.09,12:47
Čítam tu niektoré "dramatické" poklesy predaja a v niektorých prípadoch je to prinajmenšom zaújmavé - ak sú objektívne. Samozrejme je tu určitý pokles v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Ale treba si položiť aj otázku, kedy v januári otvorili prevádzky obchody. Robím účto viacerým firmám s rôznych oblastí a situácia je takáto: Prevádzdky, resp. obchody ktoré otvorili po 16-tom januári majú jasne výpadok v predaji v porovnaní s minulým januárom. Pri prepočítaní na dni to už však také jasné nie je. Okrem toho je zrejmé, že január a február sú tradične slabé mesiace, preto sa nedá jednoducho napísať, že všetko ide dole vodou. Treba sa pozrieť aj na december. Ten bol niektorých prípadoch podstatne silnejší ako ten predchádzajúci. Podnikateľskú sféru mám MO, VO potraviny, drogérie, reštaurácie, závodná kuchyňa, drobní remeselníci, strojári ... Môžem napísať, že v reštaurácii je priemerný pokles cca 20 % a aj to len z dôvodu, že tu chodili na obed aj ľudia z okolitých závodov - majú prechodne upravenú pracovnú dobu, drogéria 15 % - to je pochopiteľné - veľa drogérie bolo pod stromčekom na Vianoce, ostatní sú približne na rovnakej úrovni. Relevantné čísla budú myslím si až na konci roka 2009. Teraz je ešto priskoro výrazne dramatizovať situáciu. Preto aby neklesli tržby o 50% musí niečo urobiť aj podnikateľ, ktorý má prevádzku. Čakal by som, že strojári nebudú mať prácu, opak je však pravdou.
Ešte jedna vec, minule mi jedna podnikateľka plakala, že ako jej klesli tržby. Pritom otvorila 19.1.2009. Tržby mala pri prepočítaní na dni rovnaké ako minulý rok.
Západoslovenský kraj.
ankajanko
28.02.09,17:16
Január 2009 rovnako ako r. 2008
Február 2009 pokles o 20%.
Maloobchod kvety
Prešovský kraj
Poznámka- podnikám 17 rokov v maloobcode s kvetmi ale prvé tri mesiace v roku boli vždy slabšie.Tento rok je obava zákazníkov z toho, či im vystačia eurá.Ale ak zistia, že im to vyšlo ukľudnia sa a znovu s príchodom slnka výjdu do ulíc a nielen do garáži supermarketov
ZDENIELA
02.03.09,06:09
Skončil nám ďalší mesiac, dúfam, že budete reagovať viacerí

1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?
AlkaS
02.03.09,07:04
pokles na január 30% a na február 25% , predaj novín a časopisov , tabak a tabakové výrobky,....
Trenčiansky kraj
jar88
03.03.09,21:43
Podnikám 16 rokov na Slovensku aj v Čechách.
Tento prepad je dlhodobá záležitosť. Nie je to záležitosť len teraz v roku 2009 a má to aj iné príčiny, ako hospodárska a finančná kríza. Ide to pomaly dole vodou a straty stále narastajú.
Je naozaj ťažké, priznať si, že takto to už ďalej nejde a pritom nepociťovať osobnú prehru. Ale ak sa tržba sústavne zmenšuje, treba sa aspoň zastaviť a poriadne nad tým zamyslieť. Bežné náklady pomaly stúpajú, tržba klesá aj pri menších prirážkach. Miesto zisku mám stratu. Nakoniec som sa rozhodol, že to v Čechách zruším a zbavím sa jednej tretiny strát. Posilním si Slovenskú časť. Minulý týždeň, som zistil, že to nebude zadarmo a ani predaj zásob to nepokryje. Mal som sa rozhodnúť už v novembri 2008 a bol by som teraz bez straty. Ale po vojne je každý generál.
S odstupom týždňa, na to pozerám s čistejšou hlavou. Pokles 25 až 30 % je naozaj alarmujúci a dobehnúť sa dá naozaj ťažko.
vemak
03.03.09,22:20
1. január 2008 / január 2009 -20%
2. cestovna agentura
3. trnavsky kraj

myslel som ze to bude aj horsie, dokonca su niektore kapacity uz vypredane.
Stanislav 1975
04.03.09,20:04
Februar hodnotím v pohode, nový obchod síce klesol cca o 15% oproti februaru 2008, ale doležitejšie je že kmeň ostává nehybný, výpovedí málo, neplatičov tiež nieje veľa- ak nebude horšie je to OK
Stanislav 1975
04.03.09,20:06
Februar hodnotím v pohode, nový obchod síce klesol cca o 15% oproti februaru 2008, ale doležitejšie je že kmeň ostává nehybný, výpovedí málo, neplatičov tiež nieje veľa- ak nebude horšie je to OK
A radšej pokles tržbieb ako toto-

http://www.aktuality.sk/krimi/zahranicne/hroza-svojmu-muzovi-odrezala-prirodzenie?&i9=408233841851


:D:D:D
padro
04.03.09,20:22
no marec zatial super, len aby som nezakrikol :D ;) stacilo by mi keby to islo tak ako teraz len nech horsie nie je.
Stanislav 1975
04.03.09,20:26
no marec zatial super, len aby som nezakrikol :D ;) stacilo by mi keby to islo tak ako teraz len nech horsie nie je.
Neboj padro, bude dobre- za chvílku sa to všetko začne naprávať a zasa bude tak dobre ako pred tým...;)
ZDENIELA
05.03.09,10:49
Takže máme ďalší mesiac za sebou:

Vo februári nám vzrástli tržby oproti januáru o 10% :D

február 2008 a február 2009 = pokles o 17%

Čo je podľa mňa super, pretože mesiac pred tým sme boli na tom takto:

január 2008 a január 2009 = pokles o 46%

Február bol vždy v stavebninách slabý, takže dúfam, že ten marec bude zas o niečo viac lepší. Takže nezúfajme, nie je to všetko len krízou ... netreba to vzdávať po prvom mesiaci, i keď si treba stanoviť hranice až pokiaľ ten pokles v predaji unesieme ;)
duves
11.03.09,08:20
padro
11.03.09,12:54
http://spravy.pravda.sk/obchodnici-placu-ludia-minuli-o-miliardu-menej-ako-vlani-pj9-/sk_ekonomika.asp?c=A090311_065338_sk_ekonomika_p01

je tam uvedene napriklad "hodinárstva a predaj šperkov " -29 % ... kamarat ma dost velke int. hodinarstvo a stupol mu predaj januar 2008/2009 o 100percent.. takze je to asi v tom "ako to vie kto robit"
VladoaKatka
17.03.09,14:07
Najhoršie na tom poklese predaja v maloobchodných predajniach je to, že už sa začína prejavovať druhotná platobná neschopnosť. A to je zlé...
wegamizi
17.03.09,16:44
Padro, uprimne obdivujem tvoj entutiazmus.:rolleyes: Ked ho budes mat navyse a budes rozdavat, stojim prva v rade. Ja som v tomto smere dost opatrna, aj ked viem robit , aj mysliet, aj investovat, aj studovat, ale........?
padro
17.03.09,19:37
Padro, uprimne obdivujem tvoj entutiazmus.:rolleyes: Ked ho budes mat navyse a budes rozdavat, stojim prva v rade. Ja som v tomto smere dost opatrna, aj ked viem robit , aj mysliet, aj investovat, aj studovat, ale........?
no vcera bol asi najlepsi den v histroii shopu:)) .. ja keby som dal na "rady" znamich tak ani nezacnem :D
wegamizi
17.03.09,20:14
Asi preto mas take dobre trzby, lebo ludia uz setria aj na pohonnych hmotach, sedia doma a surfuju.:eek: A potom asi tvoje nizke naklady na podnikanie zarucia lepsie ceny oproti klasickym prevadzkam. Skoda, ze aj ja nemozem stavebne rezivo predavat e-shopom:mee:, i ked som uz citala reklamu nejakych odvazlivcov na tuto komoditu.mimotemyAle mozno, ked panboh da, aj motyka streli:D
Tak nech sa ti dari, prajem ti to zo srdca;) Musim aj ja nieco vymysliet, potom sa ozvem a pochvalim
padro
17.03.09,20:25
no tie naklady nie su az take nizke, nehovorim ze nema eShop vyhody ale kto sa nevizna v problematike tak ma skresleny pohlad, ale to asi vo vsetkom... Dakujem a myslim, ze s nastavajucou jarou sa zacne aj tebe darit :rolleyes:
ZDENIELA
18.03.09,16:01
Sestra mi robí v obchode s textilom a marec sa oproti februáru ukazuje aj tu o poznanie lepší.... k číslam nemám prístup, ináč by som ich prilepila ;)
A to sme blízko českých i poľských hraníc a ľudia tam chodia húfne nakupovať kvôli nízkym kurzom ... ale chvalabohu nie všetci
Dáša_
21.03.09,08:18
no vcera bol asi najlepsi den v histroii shopu:)) .. ja keby som dal na "rady" znamich tak ani nezacnem :D

Ja viem, vychvaľovanie je je pekná vlastnosť, ale nedá mi :D
k dnešnému dňu mám viac objednávok (samozrejme zrealizovaných) ako za celý 1. kvartál minulého roku.
VladoaKatka
30.03.09,05:15
Ja viem, vychvaľovanie je je pekná vlastnosť, ale nedá mi :D
k dnešnému dňu mám viac objednávok (samozrejme zrealizovaných) ako za celý 1. kvartál minulého roku.

Ešte nie je koniec Q-tálu, ale v porovnaní s minulým rokom stále mám pokles, už nie taký hrozný, ... cca 15-20 %. Objednávok rovnako, ... ale v menších objemoch.

Pridajte aj Vy svoje Q-né výsledky.
wegamizi
30.03.09,17:40
Aj nasa firma zaznamenala za 1.kvartal pokles o 15 - 20% oproti roku 2008. Dnes, ak ste pozerali TV Markizu, tak pokles predaja v mojej komodite ( stavebne rezivo ) je celoplosny a vysvetlenie bolo: " Statne lesy malu vysoke predajne ceny gulatiny. " Tak a problem je pomenovany, musime sa s tym vysporiadat. ( ale neviem ako )
VladoaKatka
09.04.09,06:05
posúvam, :) aby nezapadla prachom,... pridajte svoje skúsenosti, výsledky a Vaše odhady, bude sa pokles prehĺbovať alebo,... ako to vidíte Vy?
UBIKA25
09.04.09,06:15
Odpoved na tri otazočky:
1. Január - oproti min. roku -rozdiel 0 %
Február - oproti min. roku - rozdiel 0 %
Marec - oprtoti min. roku - mínus 15 %
Vyšlo slniečko, tak dúfam, že ten apríl bude už fajn...
2. Predaj stavebného materiálu
3. Žilinský kraj
ZDENIELA
21.04.09,06:59
1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?
dragan.michal
22.04.09,17:52
neefektivna reklama
padro
22.04.09,18:10
no ja neviem kde je ta kriza, ja by som mal komu predavat, ale cakam na tovar aj vyse mesiaca.... a vraj kriza.. niektorych dodovatelov aby este clovek aj 10x prosil tak asi maju komu predavat ked su taki "ochotni"
padro
29.04.09,20:11
ozivim temu, 1-4/2008 <-> 1-4/2009 + 30% ... netovy shop, autoradia, autodoplnky atd...
Stanislav 1975
02.05.09,09:38
1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?
ZDENIELKA, ako sa máš? Dlhšie si sa nezvala...
Stanislav 1975
02.05.09,09:42
Konečne to ide ako malo ísť- život - +20%, nehnutelnosti- +15% a autá + 80%- velmi ale velmi mi pomohlo šrotovné, neskutočne mi to pomohlo...

A ešte jeden názor- čo som sa z viacerími ľudmi rozprával, tak my Slováci máme tú výhodu, že Slovák sa nebojí, ludovo povedané "netrasie sa za každé euro" a dá sa povedať, že nakupuje-napr. Češi sú vačší držgroši, ale Slovák si z krízy až tak moc nerobí...
Bastian
02.05.09,10:03
Konečne to ide ako malo ísť- život - +20%, nehnutelnosti- +15% a autá + 80%- velmi ale velmi mi pomohlo šrotovné, neskutočne mi to pomohlo...

A ešte jeden názor- čo som sa z viacerími ľudmi rozprával, tak my Slováci máme tú výhodu, že Slovák sa nebojí, ludovo povedané "netrasie sa za každé euro" a dá sa povedať, že nakupuje-napr. Češi sú vačší držgroši, ale Slovák si z krízy až tak moc nerobí...

No ale ten nárast je podľa mňa veľmi ale veľmi umelý a neskutočne hlúpo sa takto premrhali peniaze, ktoré mohli ísť na oveľa dôležitejšie veci.

Nie je problém zvýhodniť nejaký sektor a potom sledovať nárast predaja všetkého okolo toho...
Stanislav 1975
02.05.09,10:05
No ale ten nárast je podľa mňa veľmi ale veľmi umelý a neskutočne hlúpo sa takto premrhali peniaze, ktoré mohli ísť na oveľa dôležitejšie veci.

Nie je problém zvýhodniť nejaký sektor a potom sledovať nárast predaja všetkého okolo toho...
Bastian,síce máš pravdu, ale vieš ja som písal za seba a mne to fakt pomohlo- myslím tým mne osobne...
Filip Glasa
06.05.09,10:35
jar88
06.05.09,11:45
No ale ten nárast je podľa mňa veľmi ale veľmi umelý a neskutočne hlúpo sa takto premrhali peniaze, ktoré mohli ísť na oveľa dôležitejšie veci.

Nie je problém zvýhodniť nejaký sektor a potom sledovať nárast predaja všetkého okolo toho...

Máš pravdu Bastian, určite sa mohli minúť aj lepšie.
Mohli sa aj nevybrať a ľudia by si ich vedeli minúť rozumnejšie.
Ja len dúfam, že príde doba, že ich štát nebude takto hlúpo vyberať a míňať si ich budem sám.
Viem, že štát ich prestane vyberať až keď nebude mať od koho a za čo, ale potom si ich míňať asi nebudem. Mebudem mať čo.
jar88
11.05.09,09:30
pani Zdeniela

Ako sa u vás prejavuje pokles predaja a pokles cien na vašich hospodárskych výsledkoch.
Koľko korún, alebo euro, vás ta strata mesačne stojí a koľko vás stála od januára doteraz.

Viete to vyčísliť a ste ochotná to zverejniť ?

Pokles cien nie o xy%, ale z nákupu za X sk a predaja za Y sk či € celkom za jan., feb., mar., a apríl 2009.
Pokles predaja za január, nie o xy% ,ale na sumu xxx Sk alebo €
Mzdové náklady za január celkom v sume
Dane a odvody za január xxx Sk alebo €

Február 2009
Pokles cien
Pokles predaja na sumu
Mzdové náklady celkom
Dane a odvody celkom

Marec 2009, Apríl 2009, a či vám zostáva aspoň polovičná suma zisku v porovnaní s daňami a odvodmi. Predpokladám, že dane a odvody budú niekoľko násobne váš zisk prevyšovať.

Pravdepodobne aj zásoby na sklade budú iné (menšie) a v menšej sume.
ZDENIELA
19.05.09,07:32
ZDENIELKA, ako sa máš? Dlhšie si sa nezvala...
Mám sa fajn, teraz chodím do práce len sporadicky, čakám totiž bábätko (nedalo sa mi nepochváliť :D)
Ale samozrejme keď mám chvíľku som na porade
ZDENIELA
19.05.09,07:41
pani Zdeniela

Ako sa u vás prejavuje pokles predaja a pokles cien na vašich hospodárskych výsledkoch.
Koľko korún, alebo euro, vás ta strata mesačne stojí a koľko vás stála od januára doteraz.

Viete to vyčísliť a ste ochotná to zverejniť ?

Pokles cien nie o xy%, ale z nákupu za X sk a predaja za Y sk či € celkom za jan., feb., mar., a apríl 2009.
Pokles predaja za január, nie o xy% ,ale na sumu xxx Sk alebo €
Mzdové náklady za január celkom v sume
Dane a odvody za január xxx Sk alebo €

Február 2009
Pokles cien
Pokles predaja na sumu
Mzdové náklady celkom
Dane a odvody celkom

Marec 2009, Apríl 2009, a či vám zostáva aspoň polovičná suma zisku v porovnaní s daňami a odvodmi. Predpokladám, že dane a odvody budú niekoľko násobne váš zisk prevyšovať.

Pravdepodobne aj zásoby na sklade budú iné (menšie) a v menšej sume.
Myslím, že takéto konkrétne čísla si nemôžem dovoliť zverejňovať a to hlavne z dôvodu, že tá predajňa so stavebninami nie je moja ...

Pri založení tejto témy (ako som už veľakrát vysvetľovala) mi šlo hlavne o to, aby som mohla ohodnotiť situáciu na trhu, či je všetok ten pokles spôsobený len krízou, alebo zlým prístupom k predaju v našom konkrétnom obchode.
Išlo o to zistiť, či i ostatný v mojom obore na tržbách klesajú, či to máme zabaliť lebo máme krízu a neurobíme s tým nič, alebo to stojí za to ešte zabojovať a venovať tomu svoju energiu a čas...
A ďalej nezverejním tieto čísla i z toho dôvodu, že neviem na čo by vám boli ... myslím si totiž, že si každý jeden z nás musí sám stanoviť hranice až pokiaľ ja ochotný s tým poklesom na tržbách ( a samozrejme hlavne na zisku) ísť...
ZDENIELA
19.05.09,07:45
1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?

1: mesiac apríl 2009 oproti mesiacu apríl 2008 pokles o cca 50%
2: stavebniny
3: Žilinský kraj


Po miernom náraste v marci, sme zas hlboko klesli ...
A ako ste na tom vy?
Stanislav 1975
19.05.09,08:11
Mám sa fajn, teraz chodím do práce len sporadicky, čakám totiž bábätko (nedalo sa mi nepochváliť :D)
Ale samozrejme keď mám chvíľku som na porade
Jááááj, tak to teda GRATULUJEM-:);)
padro
19.05.09,08:42
1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?

1: mesiac apríl 2009 oproti mesiacu apríl 2008 pokles o cca 50%
2: stavebniny
3: Žilinský kraj


Po miernom náraste v marci, sme zas hlboko klesli ...
A ako ste na tom vy?

podla mna musi byt niekde chyba u vas nie v krize:confused: ... u mna rast rast rast ;) ... inak otec robi na betonarke (okolie trnavy) a ti maju tolko roboty ze by ani spat nemuseli...
ZDENIELA
19.05.09,09:50
podla mna musi byt niekde chyba u vas nie v krize:confused: ... u mna rast rast rast ;) ... inak otec robi na betonarke (okolie trnavy) a ti maju tolko roboty ze by ani spat nemuseli...

S týmto súhlasím na 200%. Toto bol i môj dojem už od začiatku tohto roku (proste sa mi nepáčil systém predaja aký je v našej predajni) Veď preto som založila i túto tému, aby som proste i šéfa presvedčila že to všetko nie je len krízou, ale že je veľká chyba i v nás a môžme s tým niečo robiť.

Preto prosím i ostatných o príspevky a ďakujem
Zita5
19.05.09,10:09
S týmto súhlasím na 200%. Toto bol i môj dojem už od začiatku tohto roku (proste sa mi nepáčil systém predaja aký je v našej predajni) Veď preto som založila i túto tému, aby som proste i šéfa presvedčila že to všetko nie je len krízou, ale že je veľká chyba i v nás a môžme s tým niečo robiť.

Preto prosím i ostatných o príspevky a ďakujem

Zdeniela , nemám predajňu stavebnín , ale som ich zákazník v tejto dobe a aj budem v budúcej dobe . Staviame podnikateľský priestor aj s bývaním ..
Z môjho pohľadu medzi predajňami stavebním / ale to je aj v inom obore/ sú dosť citeľne navýšené ceny .
Ja ako zákazník , si dám vypracovať 10 cenových ponúk na dodávku materiálu . Sú tam dosť vysoké cenové rozdiely v ponúkanom tovare a dosť rozdiel aj v doprave , taktiež aj vo vykládke . Samozrejme , že mám na výber a idem tam , kde sú cenovo prijateľný a vedia dodržať aj dohodnutý termín dodávky .

Ale uvedené platí pre všetky firmy , nie len pre stavebniny . Ľudia majú možnosť si vybrať .A aj napriek kríze ich veľa v tomto období buduje a stavia .
wegamizi
19.12.09,10:14
1. Január 2008/Január 2009 - približne rovnako
2. móda
3. Bratislava

Porovnávať december s januárom pre mňa nemá význam, keďže mám na Vianoce najvyššie tržby a v januári zákonite najvyšší mesačný pokles.
Všeobecne má asi význam porovnávať celý rok voči predchádzajúcemu celému roku, tak aby v tom bola zachytená celá sezónnosť podnikania.
Tak by sme mohli ozivit temu, je tu koniec roka, tak ako? U mna:

1. Rok 2009 pokles cca o 30%
2. stavebne rezivo
3. Zahorie
Dáša_
19.12.09,11:28
Sice ešte nie je úplny koniec roka, ale moc sa to už nezmení:

nárast hodnoty objednávok cca 10%
nárast počtu objednávok cca 30%

t.j. poklesla priemerná hodnota objednávky

Internetový predaj, hobby a voľný čas.
padro
19.12.09,16:47
rok 2008 obrat 70tis EUR
rok 2009 obrat 100tis EUR

netovy shop autodopnky.... dost narastal pocet objednavok, ovela menej az takmer vobec sa nepredavaju veci v hodnote 300 eur a viac minuly rok sa predavali aj veci v hodnote 1000 eur. ale stacilo trochu zmenit zameranie a ide to :)
Dantess
19.12.09,17:04
Síce podnikám len pol roka, ale viem posúdiť zmenu medzi letom, jeseňou a zimou.
V lete sme otvárali a to bola bieda. Mesacny obrat len 400-500 eur.
Jeseň. Ľudia odložili korčule a začali hľadať iné typy športu, alebo relaxu a začali viac chodiť do podobných zariadený ako mám ja. Obrat 500-600
Zima. Zimu počítam od novembra. November bol silný vyše 1000eur. Teraz je polovica decembra a už máme vyše 1700eur. Ide hlavne o to, že teraz predávame veľké množstvo darčekových poukážok, ale máme aj dostatok masáži. Okrem toho máme SEO konzultanta a robíme relatívne silný marketing, takže sa začína dariť. (musím zaklopať)

Nedávno som masíroval pána, ktorý vlastní v BA kaviarne a leto bolo ževraj veľmi slabé, ale teraz je už dobre. Pod nami je kaviareň/reštika, kde v lete bolo napráskané od obeda až do večera, ale teraz tam nikto nieje...

Na tieto veci pôsobí strašne veľa faktorov. Uvidíme čo bude toto leto. Na to som fakt zvedavý...
wegamizi
19.12.09,19:12
Ako pozeram, asi si otvorim e-shop podnikanie. Tento druh podnikania ma teraz svoje opodstatnenie. Ja sama nakupujem len potraviny v kam. obchodoch, ostatne kupujem v e-shopoch. Zaujimave, budem "silno" rozmyslat.
E-shopisti, drzim palce.
padro
19.12.09,19:31
wegamizi... len sa priprav na to kolko penazi "zhltne" reklama, mna osobne to dost prekvapilo.
Dáša_
19.12.09,19:39
wegamizi... len sa priprav na to kolko penazi "zhltne" reklama, mna osobne to dost prekvapilo.

a dokážeš povedať v percentách obratu koľko zhltla reklama?
padro
20.12.09,07:54
a dokážeš povedať v percentách obratu koľko zhltla reklama?
do 9 percent cca
Stanislav 1975
20.12.09,08:29
Ja som mal ešte ku koncu oktobra mierny pokles,ale teraz v decembri som sa doslova "odtrhol" a excelujem najviac od decembra 2001-takže aj keď to nemám presne spočítané,ale oproti minulému roku určite nebudem v mínuse,ale v pluse-prinajhoršom na svojom...:rolleyes:
2-poisťovníctvo
3-Bratislava
Dáša_
20.12.09,10:10
do 9 percent cca


ja som dala priamo do reklamy menej ako 2,5% obratu.

Ale venovala som tomu viac času v inej forme.
padro
20.12.09,10:48
ja som dala priamo do reklamy menej ako 2,5% obratu.

Ale venovala som tomu viac času v inej forme.

pokial zakaznik nevie o obchode, tak nemoze nakupit, ono sa ta inesticia vrati, to uz je citit ten rast zakaznikov, lenze ked obchod len zacina a nikto doteraz o nom nevie, tak musi dat aj do reklamy.
Dáša_
20.12.09,11:02
pokial zakaznik nevie o obchode, tak nemoze nakupit, ono sa ta inesticia vrati, to uz je citit ten rast zakaznikov, lenze ked obchod len zacina a nikto doteraz o nom nevie, tak musi dat aj do reklamy.

no ved ja hovorím, že som sa tomu venovala v inej forme - nie priama platená reklama, ale iná forma zviditeľňovania. Lebo 90% mojich klientov netuší, že existuje nejaky facebook napríklad :).
wegamizi
20.12.09,12:12
a dokážeš povedať v percentách obratu koľko zhltla reklama?
Chcem este podotknut, ze ako ja poznam svojich zakaznikov, ze okrem dobrej reklamy zaberie sluzba:

ZA MÁLO PEŇAZÍ VEĽA MUZIKY;)
padro
20.12.09,16:21
Chcem este podotknut, ze ako ja poznam svojich zakaznikov, ze okrem dobrej reklamy zaberie sluzba:

ZA MÁLO PEŇAZÍ VEĽA MUZIKY;)
ja sa zase nesnazim ist cestou najnizsej ceny... ale kazdy robi ako mysli ze to je najlepsie :rolleyes:
Laco-monter
22.12.09,05:59
Ja myslim,že dobre už bolo a lepšie rozhodne nebude.

Klondike v predaji hocičoho, na Slovensku bolo od r. 1990 do cca r.2001

vstupom do unie v r. 2003 zlaté časy obchodníkov sa definitivne SKONČILI !
wegamizi
22.12.09,15:17
Ja myslim,že dobre už bolo a lepšie rozhodne nebude.

Klondike v predaji hocičoho, na Slovensku bolo od r. 1990 do cca r.2001

vstupom do unie v r. 2003 zlaté časy obchodníkov sa definitivne SKONČILI !
Nechcem politizovat, aby sme sa nedostali mimo temy, ale suhlasim.
S tymto "kabátom", akym sa teraz prikryva Slovensko, inac nebude.
jar88
14.01.10,08:26
Téma pokles predaja trošku zapadla.
Posúvam ju dopredu (viac na oči), lebo so zvedavý, či sa pokles zastavil, alebo pokračuje.
Infarkt
14.01.10,08:32
Takže zhodnotenie roku 2009 :

1. nárast obratu : viac ako 80%
2. služby
3. celý svet

1. nárast obratu : viac ako 60%
2. kamenná predajňa PC komponentov
3. východ SR
Dobrotka
14.01.10,20:29
Obchod s textilom
Pokles o 50%
Žilinský kraj


Myslím si, že je to do značnej miery ako s pandemickou chrípkou. Veľká a "záslužná práca" hlavne médií....Zhruba v máji začalo v médiách veľké strašenie ľudí s krízou. Médiá mali veľmi vďačnú tému a mohli z nej úspešne žiť. Aj keď to nie vždy bola pravda...
Žijem v meste kde sa vo veľkej miere neprepúšťalo. Situácia na pracovnom trhu mi príde rovnaká...viacmenej....ale zhruba v máji prišiel prepad a bolo cítiť, že ľudom sa dostala informácia o kríze do hláv a do peňaženiek....Ani Vianoce neboli tohto roku to čo bývali....Asi musí opäť niekto prísť a zahlásiť..."ľudia,kríza skončila,nakupujte"....aby si ten vypínač v hlavách opäť nastavili na normál...
Ešte raz opakujem, média v našej krajine pracujú spôsobom, ktorému nerozumiem. V čase, keď obchod - a tým vlastne mnoho ďalších potrebovali pomôcť, vo veľkom posielali ľudí nakupovať za hranice "našej vlasti"....do Maďarska po prací prášok,do Poľska po mäso, na Ukrajinu po "značkový tovar":mad::confused: ......
Pripadalo mi to ako keby žili na inej planéte...Spolupatrićnosť sa tu "nenosí"...V Poľsku štát vráti časť peňazí ľuďom, ktorí sa rozhodnú stráviť dovolenku "doma". V Amerike funguje národná hrdosť možno niekedy až "infantilne", ale jedno im môžeme závidieť....čo je doma, to sa počíta...!
Možno máte na to iný názor, ale tento je môj...
:)
padro
14.01.10,20:47
Dobrotka myslis ze to bude krizou?? 50 percent je dost,... ja som tu uz vyssie spominal u mna rast, a tento rok zacal zatial tiez pekne :)
Dobrotka
14.01.10,22:02
Milý Padro, to ti zo srdca a úprimne prajem......nech sa ti darí aj naďalej......neviem v akom obore podnikáš, ani v akej lokalite žiješ.....ale u nás je to tak....okolo seba mám kvetinárstvo, predaj prádla, tapety, sekáč, knihu....a všetci sú na tom rovnako. Zrejme teraz prosperujú úplne špecifické obory a komodity. Ale človek sa nemá vzdávať a "bojovať" ďalej......
padro
15.01.10,04:02
eshop autodoplnky,.. ale viem o tom ze sa dari aj eshopu s hodinkami a predavaju sa aj nie najlacnejsie hodinky takze az taka kriza byt nemoze.
ZDENIELA
21.02.10,11:08
Sestra v 12/2009 spustila obchod s textilom, Žilinský kraj. Takže december super, január 01/2010 klesol o 50%. Ale myslím, že v textile je to logické,... december - vianoce, január - ľudia vyšťavený s peňazí
Dantess
21.02.10,11:38
1.Od novembra to len rastie a rastie dá sa povedať, že každý mesiac o 10%

2.Služby - masáže

3. Bratislava

Kríza nekríza ľudia, ktorý sedia za PC 8 hodín denne 5 dní v týždni potrebujú relax. Na začiatku som si povedal, že naše služby budú pravdepodobne využívať tí bohatší, čo majú dostatok peňazí, ale nieje tomu tak. Ľudia potrebujú fungovať a tak sú nútení chodiť na masáže, aby vedeli v práci podávať výkony, ktoré sa od nich vyžadujú. Samozrejme je aj časť, ktorá to využíva len pre dobrý pocit, ale tých je pomenej.
Marikal
21.02.10,15:55
Mám na Vás tri otázky a budem vďačná každému, kto sa pripojí (dostane odo mňa bodík ;) )

1: Zaznamenali ste v poslednom období pokles predaja?
2: Aký sortiment predávate?
3: Z akého ste kraja?

Začnem od seba:

1: pokles o 50% za mesiac január
2: predajňa stavebnín
3: Žilinský kraj

Budem rada, ak sa pripojíte do tejto malej ankety, ak si potom porovnáme navzájom tieto poklesy budeme môcť rozlišovať medzi poklesom predaja spôsobených krízou (ktorú asi neovplyvníme) alebo poklesom z iných dôvodov, ktoré ovplyniť môžme (nespokojnosť zákazníka, odchod ku konkurencii, vysoké ceny oproti konkurencii a pod.)
Prosím pripojte sem svoje výsledky, pomôže to nejednému predajcovi. :)
Január : - 20 % / porovnanie s jan. 2009/
Február sa ukazuje - 55 % t.j. úplná hrôza
Predaj nábytku
Bratislavský kraj
linko1
21.02.10,18:13
ja si myslím, že aj táto kríza je na niečo dobrá...
aspoń z trhu odídu tí, čo nevedia byť flexibilní, čo zaspali na vavrínoch a trh sa trošku prečistí ... a zasa bude lepšie len treba vydržať a nebáť sa inovovať a prispôsobovať sa zákazníkovi...
wegamizi
23.02.10,14:06
ja si myslím, že aj táto kríza je na niečo dobrá...
aspoń z trhu odídu tí, čo nevedia byť flexibilní, čo zaspali na vavrínoch a trh sa trošku prečistí ... a zasa bude lepšie len treba vydržať a nebáť sa inovovať a prispôsobovať sa zákazníkovi...
Ano, uz som pocula aj takuto uvahu, ze to nebola financna kriza, ale cistiaca. Ale tyka sa to len a len malych a strednych podnikatelov. Na tych velkych platia ine ukazovatele ( eurofondy, tendre atd )
Dufam, ze patrim k tym, co vydrzia, sebakriticky si myslim, ze by som si to zasluzila;):)
oncif
23.02.10,14:58
Január 2009-január 2010 mínus 50%
február 2009 - február 2010 mínus zatial cca mínus 70 %
elektonika , biela a čierna technika ,
u nás na juhu slovenska v okolí Hurbanova sa vytvára hladová dolina , pomali už nebude fungovať ani jeden s nosných podnikov v našom okolí , polnohospodárstvo je v zime oničom vždy , ale teraz čo naša vláda (terajšia a minulé) SYSTEMATICKY ničí poľnohospodárstvo a bývalé JRD - teraz družstvá je to veľmi biedne ! Už sa nebudem čudovať ani na tom keď ľudia začnú rabovať od hladu .:mee:
padro
23.02.10,16:29
pridam trosku optimizmu, jan-feb 2010, oproti jan-feb 2009 + 90 percent, eShop autodoplnky. (obrat za jan - feb 2010, rovnaky ako jan -april 2009)
Dantess
23.02.10,16:31
Január 2009-január 2010 mínus 50%
február 2009 - február 2010 mínus zatial cca mínus 70 %
elektonika , biela a čierna technika ,
u nás na juhu slovenska v okolí Hurbanova sa vytvára hladová dolina , pomali už nebude fungovať ani jeden s nosných podnikov v našom okolí , polnohospodárstvo je v zime oničom vždy , ale teraz čo naša vláda (terajšia a minulé) SYSTEMATICKY ničí poľnohospodárstvo a bývalé JRD - teraz družstvá je to veľmi biedne ! Už sa nebudem čudovať ani na tom keď ľudia začnú rabovať od hladu .:mee:
Na juhu to vždy bolo slabé. JEDEN deň som pracoval ako masér v kúpeloch na juhu SVK. Platili za 20 min masáž 50 korún s odôvodnením, že na juhu je chudoba. Máš 2 možnosti, presťahovať sa na "bohatý" západ, alebo to nejak vydržať.
Dantess
23.02.10,16:33
pridam trosku optimizmu, jan-feb 2010, oproti jan-feb 2009 + 90 percent, eShop autodoplnky. (obrat za jan - feb 2010, rovnaky ako jan -april 2009)
haha to ja sem napíšem marec 209 a marec 2010. Totižto vtedy sme otvárali a mesacna tržba bola symbolyckych 100eur, takže napíšem že narast o 1300% :D
padro
23.02.10,16:34
Január 2009-január 2010 mínus 50%
február 2009 - február 2010 mínus zatial cca mínus 70 %
elektonika , biela a čierna technika.:mee:
obchod s elektronikou je samovrazda ak si zacinal pred par rokmi tak chapem, ale kto zacne teraz v tomto biznise tak toho velmi nepochopim.
padro
23.02.10,16:37
haha to ja sem napíšem marec 209 a marec 2010. Totižto vtedy sme otvárali a mesacna tržba bola symbolyckych 100eur, takže napíšem že narast o 1300% :D
no ale ten eshop uz vyse roka fungoval, a je to zvysenie mes. obratu z 5500 na cca 10 tis Eur,.. minuly rok bola bieda jan+feb potom sa to ale rozbehlo od maja.
Dantess
23.02.10,16:39
no ale ten eshop uz vyse roka fungoval, a je to zvysenie mes. obratu z 5500 na cca 10 tis Eur,.. minuly rok bola bieda jan+feb potom sa to ale rozbehlo od maja.
Ja vieeem veď som žartoval :D Ale inak obecne zvykne byt januar slabší. Asi sa každý preberá z vianoc.
Danielle369
23.02.10,17:17
ja si myslím, že aj táto kríza je na niečo dobrá...
aspoń z trhu odídu tí, čo nevedia byť flexibilní, čo zaspali na vavrínoch a trh sa trošku prečistí ... a zasa bude lepšie len treba vydržať a nebáť sa inovovať a prispôsobovať sa zákazníkovi...

Ja si zase myslím že nikto nezaspal na vavrínoch. Malých podnikatelov ničia hlavne velké odvody za zamestnancov.A stále vznikajú nové malé obchody pretože dostávajú príspevky na to od štátu ,nemusia platiť odvody....a potom ked ti naokolo vyrastie 5 hypermarketov tak môžeš sa prispôsobovať aj sa roztrhnúť...to je môj názor . A ide to ku dnu.
Dáša_
23.02.10,17:40
pridam trosku optimizmu, jan-feb 2010, oproti jan-feb 2009 + 90 percent, eShop autodoplnky. (obrat za jan - feb 2010, rovnaky ako jan -april 2009)


ja som na tom podobne, február zatiaľ najlepší mesiac od roku 2006, keď som začínala.
Stanislav 1975
15.03.10,14:17
ja som na tom podobne, február zatiaľ najlepší mesiac od roku 2006, keď som začínala.

Gratulujem...;)
ZDENIELA
15.03.10,14:24
V predajni stavebnín priemerné denné tržby 200,-- ečiek :eek:
Všetko je proti nám, keď už mohla začať stavebná sezóna (aspoň aká taká), na Kysuciach samozrejme stále sneží, takže všetci sedíme doma, čumíme z okien a modlíme sa aby sme do konca zimy mali čím kúriť ;)
Stanislav 1975
15.03.10,14:25
V predajni stavebnín priemerné denné tržby 200,-- ečiek :eek:
Všetko je proti nám, keď už mohla začať stavebná sezóna (aspoň aká taká), na Kysuciach samozrejme stále sneží, takže všetci sedíme doma, čumíme z okien a modlíme sa aby sme do konca zimy mali čím kúriť ;)

teraz neviem-to si ty alebo manžel???:confused::confused::cool:
ZDENIELA
15.03.10,14:28
teraz neviem-to si ty alebo manžel???:confused::confused::cool:

Teraz som to ja, manžel sa mi tu nabúral počas kŕmenia nášho malého anjelika ;)
Stanislav 1975
15.03.10,14:29
Teraz som to ja, manžel sa mi tu nabúral počas kŕmenia nášho malého anjelika ;)

Aha, hmhm-už som bol z toho jeleň...;)
ZDENIELA
15.03.10,14:33
Ešte si dovolím - a čo výroba?
Firma - oceľové konštrukcie, v ktorej pracujem (som na materskej našťastie) je asi pred krachom :mee:
padro
15.03.10,15:15
V predajni stavebnín priemerné denné tržby 200,-- ečiek :eek:
:eek::eek::eek: je sice este mimo sezony ale aj tak
Dantess
15.03.10,15:30
:eek::eek::eek: je sice este mimo sezony ale aj tak
to je vela, alebo malo ? :D
Dáša_
15.03.10,15:36
to je vela, alebo malo ? :D

pri počte pracovných dní v mesiaci dajme tomu 20, mesačná tržba 4000€. Nech je marža 40%, takže zisk 1600€. Koľko ľudí treba z toho zaplatiť (mzdu, odvody...), myslím predavača, skladníka? K tomu energie, nájom. A to som pre zjednodusenie nepočítala DPH
Dantess
15.03.10,15:40
pri počte pracovných dní v mesiaci dajme tomu 20, mesačná tržba 4000€. Nech je marža 40%, takže zisk 1600€. Koľko ľudí treba z toho zaplatiť (mzdu, odvody...), myslím predavača, skladníka? K tomu energie, nájom. A to som pre zjednodusenie nepočítala DPH
Aha. No ja som počítal s cenami u svojho odvetvia, kde by 200e na deň bola dosť slušná suma. V poslednom čase je ale extrémny prebytok priestorov, takže stavebniny majú asi ťažkosti celkovo...
jar88
15.03.10,15:50
Myslím, že takéto konkrétne čísla si nemôžem dovoliť zverejňovať a to hlavne z dôvodu, že tá predajňa so stavebninami nie je moja ...

Pri založení tejto témy (ako som už veľakrát vysvetľovala) mi šlo hlavne o to, aby som mohla ohodnotiť situáciu na trhu, či je všetok ten pokles spôsobený len krízou, alebo zlým prístupom k predaju v našom konkrétnom obchode.
Išlo o to zistiť, či i ostatný v mojom obore na tržbách klesajú, či to máme zabaliť lebo máme krízu a neurobíme s tým nič, alebo to stojí za to ešte zabojovať a venovať tomu svoju energiu a čas...
A ďalej nezverejním tieto čísla i z toho dôvodu, že neviem na čo by vám boli ... myslím si totiž, že si každý jeden z nás musí sám stanoviť hranice až pokiaľ ja ochotný s tým poklesom na tržbách ( a samozrejme hlavne na zisku) ísť...

Ak by ste vedela ZDENIELA pred rokom, to čo tu máme dnes, zachovala by ste sa rovnako a bojovala ďalej, alebo by ste konala inak.
Dáša_
15.03.10,15:51
Aha. No ja som počítal s cenami u svojho odvetvia, kde by 200e na deň bola dosť slušná suma. V poslednom čase je ale extrémny prebytok priestorov, takže stavebniny majú asi ťažkosti celkovo...

ale ty v podstate nemáš náklady - teda myslím náklady na tovar. Tu tvoria podstatnú časť tržieb. ty vlastne predávaš len vlastnú pracovnú silu :))


Poznám viac firiem, ktoré skrachovali práve preto, lebo ich majitelia všetko čo utržili považovali za zarobené peniaze. Zabudli alebo nechceli počítať s tým, že treba platiť dodavateľom, nájom, niečo nechať na dane, odvody, mzdy... Radšej si hned kúpili drahé autá... Ale to je trochu mimotemy
ZDENIELA
15.03.10,15:52
Ak by ste vedela ZDENIELA pred rokom, to čo tu máme dnes, zachovala by ste sa rovnako a bojovala ďalej, alebo by ste konala inak.

Moja odpoveď bude možno skôr odrážať mojú povahovú črtu ... nič by som nevzdávala ani dnes
jar88
15.03.10,15:55
pri počte pracovných dní v mesiaci dajme tomu 20, mesačná tržba 4000€. Nech je marža 40%, takže zisk 1600€. Koľko ľudí treba z toho zaplatiť (mzdu, odvody...), myslím predavača, skladníka? K tomu energie, nájom. A to som pre zjednodusenie nepočítala DPH

Myslím, že tých 1600 € nie je ani na mzdy v malých stavebninách.
Kde sú ostatné náklady a dôvod (zisk) prečo podnikať.....
Dáša_
15.03.10,15:59
Moja odpoveď bude možno skôr odrážať mojú povahovú črtu ... nič by som nevzdávala ani dnes

je pravda, že stavebniny sú prudko sezónna vec. Začne sa predávať až ke´d sa zlepší počasie.

Inak, hodnotili sme v jednej firme, ktorá predava podobný sortiment ako vy minulý rok. Nastal prudký pokles oproti roku 2008, ale nie sme v červených číslach.
Ale ke´d sme hodnotili oproti roku 2007, tak ten pokles už ani neviem presne, či skutočne bol, ked, tak len mierny. Problem je, že podľa rozbehu roku 2009 sa nabrali nový ľudia, urobili sa veľkolepé plány.
jar88
15.03.10,16:01
Moja odpoveď bude možno skôr odrážať mojú povahovú črtu ... nič by som nevzdávala ani dnes

Skúste sa zamyslieť, ako za ten rok stúpla, alebo klesla hodnota firmy.
Či produkovala mesačne priemerný zisk "xy €" alebo stratu "xy €".

Skúste zhodnotiť objem zásob a ak klesol, kde sú peniaze z nich.
Dáša_
15.03.10,16:04
Myslím, že tých 1600 € nie je ani na mzdy v malých stavebninách.
Kde sú ostatné náklady a dôvod (zisk) prečo podnikať.....

Možno preto, lebo si myslíš, že máš pevnejšie nervy ako konkurencia :D:D
A veríš, že oni to zabalia. A aj tí ich zákazníci si nakoniec predsa len budú chcieť kúpiť potrebné veci niekde blízko domu a necestovať za každou blbosťou napríklad do krajského mesta.

Proste veríš, že trh sa vyčistí a tí, čo si mysleli, že obkukajú tvoj úspech a skopčia to, čo si vymyslel ty (napríklad v systéme predaja), to neustoja. A tebe nakoniec stúpne počet zákazníkov a dokážeš prežiť. A kríza tiež raz skončí. A ty z toho vyjdeš posilnený, pevnejšími základmi.

Ale rozumiem aj tvojmu postoju - mala som aj takého zákazníka (ako účtovnícka firma), ktorý ten správny moment kedy skončiť neodhadol. A keďže podnikal ako FO, prišiel doslova o strechu nad hlavou. Musel predať vlastnoručne postavený rodinný dom, aby mohol zaplatiť dlhy.