marika.
11.02.09,12:18
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať som SZČO a mám životnú poistku, ktorú som si po minulé roky odpisovala (12000,-Sk) V 01/2008 som ju zrušila a prišli mi od poisťovne peniaze. Ako to mám zaúčtovať? alebo čo mám ďalej robiť.
Prosím Vás ak viete tak mi pomôžte, mám z toho dilemu.:confused: Ďakujem
Zoltán Kovács
11.02.09,11:22
Dobrý deň
chcela by som sa opýtať som SZČO a mám životnú poistku, ktorú som si po minulé roky odpisovala (12000,-Sk) V 01/2008 som ju zrušila a prišli mi od poisťovne peniaze. Ako to mám zaúčtovať? alebo čo mám ďalej robiť.
Prosím Vás ak viete tak mi pomôžte, mám z toho dilemu.:confused: Ďakujem

Zaúčtovať to nikam nezaúčtuješ. Ale musiš si upraviť základ dane najneskôr do 3 rokov od roku zrušenia poistnej zmluvy. Postupuješ v súlade s par. 17 zákona o dani z príjmov.
marika.
11.02.09,11:38
Zaúčtovať to nikam nezaúčtuješ. Ale musiš si upraviť základ dane najneskôr do 3 rokov od roku zrušenia poistnej zmluvy. Postupuješ v súlade s par. 17 zákona o dani z príjmov.


Základ dane za roky, ktoré som to odpisovala? Čiže budem podávať opravné daňové priznanie?
wagner
11.02.09,11:43
Nie, do DP si od roku 2005 navýšiš základ dane o sumu, ktorú si si odpisovala na živorné poistenie. Aj ja som to robila tento rok ako FO v DP A. V riadku 35 som napísala sumu - súčet odpočítateľných položiek od roku 2005. O túto sumu som navýšila príjem pre výpočet základu dane. a z takto navýšeného príjmu som si počítala daň.
marika.
11.02.09,11:45
Prosím Vás poraďte mi. Ďakujem
Chobot
11.02.09,11:46
Základ dane za roky, ktoré som to odpisovala? Čiže budem podávať opravné daňové priznanie?

Ak si si za 3 roky uplatňovala odpočet nezdaniteľnej časti 12.000, tak teraz v DP pripočítaš k základu dane sumu 36.000 Sk.

Alebo si to môžeš rozdeliť na najbližšie 3 roky.
marika.
11.02.09,11:47
A ako to urobí žena, ktorá išla na matersku ale poistka jej naďalej beží a ona živnosť pozastavila? ( pred materskou bola tiež SZČO)
Zoltán Kovács
11.02.09,11:54
Ak si si za 3 roky uplatňovala odpočet nezdaniteľnej časti 12.000, tak teraz v DP pripočítaš k základu dane sumu 36.000 Sk.

Alebo si to môžeš rozdeliť na najbližšie 3 roky.

Zákon umožňuje to počas troch rokov vysporiadať, nie je to potrebné naraz.
marika.
11.02.09,11:57
Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem moc ste mi pomohli.A čo ta žena, ktorá išla na MD?ako to urobí ona?
marika.
11.02.09,12:06
Prosím Vás pomôžete mi ešte? ĎAKUJEM
Chobot
11.02.09,12:58
A ako to urobí žena, ktorá išla na matersku ale poistka jej naďalej beží a ona živnosť pozastavila? ( pred materskou bola tiež SZČO)


Za všetky príspevky vám veľmi pekne ďakujem moc ste mi pomohli.A čo ta žena, ktorá išla na MD?ako to urobí ona?

Nechápem, čo má materská dovolenka spoločné s trvaním poistky? Veď pokiaľ poistku nezrušila, tak si ju platí ďalej a poistka trvá. Pokiaľ nemala príjem, tak si nemá z čoho uplatniť nezdaniteľnú časť. Ale poistku si musí platiť.

Alebo konkretizuj otázku, čo potrebuješ vedieť.
marika.
13.02.09,15:13
Dobrý deň ešte by som chcela upresniť: sestra zrušila živnosť ale po minulé roky si poistku uplatňovala, takže nemá to nejaký dopad že tie peniaze ktoré si odpísala musí teraz priznať????? poraďte mi prosím
togon7
15.02.09,12:57
Ahojte,
Chcel by som vás poprosiť o radu ako postupovať ďalej.
Mám uzatvorené investičné životné poistenie INVEST v Allianz do roku 2045, kedy dosiahnem 65 rokov. Poistníkom je rodič, nemôžem si teda ani znížiť daňový základ.

Chcel by som ju zrušiť. Zmluva bola založená v roku 2003, momentálne je to nejakých 5,5 roka. Mesačná splátka začala na 550 Sk, momentálne je 742 Sk. Za ten čas tam je 39 500 Sk. Podľa tabuľky poplatkov za počiatočné náklady by si poisťovňa nechala 55% z hodnoty PPJ + poplatok za zrušenie poistnej zmluvy 2,5% z hodnoty odkupu APJ. Po šiestich rokoch ten druhý poplatok odpadá.
Podľa defínicie na ich internetovej stránke:
PPJ - podielová jednotka, ktorá je nakúpená za bežné poistné počas prvých dvoch rokov trvania poistenia
APJ - podielová jednotka nakúpená za mimoriadne, jednorazové alebo bežné poistné, ktorá nie je stanovená ako počiatočná podielová jednotka

Rozumiem tomu správne, že ak by som dal výpoveď dnes tak poplatky za zrušenie:

55% z 550 x 24
2,5% z 550 x 42
A ak by som počkal do uplynutia 6. roka, tak poplatok je:
55% z 550 x 24

A ak by som ju o pol roka nezrušil tak sa nič nedeje, lebo poplatok o rok, dva alebo desať rokov bude stále len % (každý rok menšie) x 550 za prvé 2 roky?


A ešte jedna otázka. Je normálny stav, že na zmluve nemám uvedenú konečnú dohodnutú sumu ani sumu akú by mali dostať moji pozostalí v prípade úmrtia, resp. ja v prípade trvalej invalidity?

Ďakujem.
Xanti
15.02.09,13:13
Je normálny stav, že na zmluve nemám uvedenú konečnú dohodnutú sumu ani sumu akú by mali dostať moji pozostalí v prípade úmrtia, resp. ja v prípade trvalej invalidity? Ano je to normálny stav nakoľko máš uzatvorené investičné životné poistenie, tvoji rodičia sa rozhodli ti len sporiť, dedukujem podľa toho čo píšeš.

Chcel by som vás poprosiť o radu ako postupovať ďalej.Mám uzatvorené investičné životné poistenie INVEST v Allianz do roku 2045, kedy dosiahnem 65 rokov. Poistníkom je rodič, nemôžem si teda ani znížiť daňový základ.Treba požiadať o zmenu poistníka, z rodiča na teba. Tým pádom si môžeš znížiť daňový základ.

Chcel by som ju zrušiť. Zmluva bola založená v roku 2003, momentálne je to nejakých 5,5 roka. Mesačná splátka začala na 550 Sk, momentálne je 742 Sk. Za ten čas tam je 39 500 Sk. Tá suma, ktorú tam máš je závislá od toho v akých fondoch Ti poisťovna investuje tvoje prostriedky. Namiesto rušenia uvažuj o vhodnej úprave tejto zmluvy, aby si tam bol poistený nielen šporil a tiež aby sa ti každý rok nezvyšovala tak treba zrušiť indexáciu ( dynamizáciu ) zmluvy.
togon7
17.02.09,15:41
Dakujem, ale chcem sa este raz opytat ci tomu dobre rozumiem.
1. Ak vydrzim este pol roka, kym budem mat dovrsenych 6 rokov poistenia, uz nie je podstatne kedy ju zrusim? Storno poplatok s pribudajucim poistnym uz potom nestupa?

2. Neviem kolko dostanem na konci poistenia v pripade dozitia alebo smrti. Nema to byt niekde definovane? Ako mam vediet ci sa mi oplati platit dalej?

Dakujem za odpoved.
Xanti
18.02.09,18:05
2. Neviem kolko dostanem na konci poistenia v pripade dozitia alebo smrti. Nema to byt niekde definovane? Ako mam vediet ci sa mi oplati platit dalej? Pokiaľ si poistený na úraz, alebo na smrť tak to máš definované v poistke. Ty to definované nemáš, takže túto časť poistky asi nemáš uzavretú. V tvojom poistnom programe INVEST, sa všetky položky definujú zvlášť. Preto som písala, že zrejme tvoji rodičia Ti dali len šporenie, a ešte indexáciu - tj. každoročné zvyšovanie výšky platieb na základe % inflácie.
Ja osobne toto nemám. Takže mne sa poistka nedvíha. Ja z INVESTU, mám šporenie + úraz, smrť, ... a pri smrti a úraze mám definované na akú sumu som poistená. Aj si za to platím.
A čo sa týka toho, že nevieš koľko dostaneš na konci poistenia. Tak to definované nemáš, nikto to nemá lebo to je investičná poistka. Len v kapitálovej máš definované koľko dostaneš penazí na konci poistenia. Toto je neobmedzené.
togon7
18.02.09,19:03
ak je to teda tak, ze je to iba ukladanie penazi do isteho casu ake ma vyhody taka poistka voci napr. terminovanym uctom? Ma lepsie vynosy? Resp. moze sa stat ze v pripade zleho hospodarenia poistovne, na konci poistneho obdobia dostanem mensiu sumu ako som tam odviedol?

A v pripade mojej predcasnej smrti co? Moji pozostali dostanu sumu aka tam bude v tej chvili naakumulovana?

Dakujem.
Xanti
18.02.09,20:01
ak je to teda tak, ze je to iba ukladanie penazi do isteho casu ake ma vyhody taka poistka voci napr. terminovanym uctom? Ma lepsie vynosy? Resp. moze sa stat ze v pripade zleho hospodarenia poistovne, na konci poistneho obdobia dostanem mensiu sumu ako som tam odviedol?

A v pripade mojej predcasnej smrti co? Moji pozostali dostanu sumu aka tam bude v tej chvili naakumulovana?

Dakujem. V podstate si to vystihol presne. No a je rozdiel medzi terminovaným vkladom a poistkou. Na terminovaný vklad musíš vložiť už naakumulované prostriedky. Na poistku vkladáš postupne, a sa ti tam kumulujú. Čo sa týka momentálnych výnosov odporúčam Ti pozrieť ich na stránke allianzu, zistíš jedno sú veľmi nizke nakoľko je celosvetová kríza. A áno môže sa stať, že dostaneš menej ako si vložil ( toto riziko znižuješ dlžkou trvania poistky, bajočko za 36 rokov bude kopec vrcholov a pádov ). A áno v prípade tvojej predčasnej smrti dostanú pozostalý naakumulovanú sumu z poistky.
togon7
18.02.09,22:07
Vďaka za obsiahle vysvetlenie, áno objasnila si. Zatiaľ nemôžem používať súkr. správy :-)
V podstate ide o potvrdenie môjho pohľadu, že v tom stave v akom tá poistka je teraz, je úplne zbytočná. Takže je nevyhnutné niečo zmeniť alebo ju zrušiť.
Potreboval som sa trochu zorientovať v tej problematike, aby ma zasa neopili rožkom, keď tam pôjdem osobne.

Ešte dve otázky:
1. Tie zmeny, ktoré si uviedla, t.j. zrušenie indexácie, zmeny osoby poistníka a doplnenia ďalších poistení sú spoplatňované? (Na stránke allianzu som v sadzobníku našiel len poplatok za zmenu výšky poistného – neviem či zrušenie indexácie sa považuje za zmenu výšky...)
2. Pri týchto zmenách sa považuje za deň uzavretia poistky stále ten pôvodný, alebo ideme odznovu? (prvých 6 rokov je najnevýhodnejších pri náhlom ukončení)
Chobot
18.02.09,22:13
ak je to teda tak, ze je to iba ukladanie penazi do isteho casu ake ma vyhody taka poistka voci napr. terminovanym uctom? Ma lepsie vynosy? Resp. moze sa stat ze v pripade zleho hospodarenia poistovne, na konci poistneho obdobia dostanem mensiu sumu ako som tam odviedol?

A v pripade mojej predcasnej smrti co? Moji pozostali dostanu sumu aka tam bude v tej chvili naakumulovana?

Dakujem.

To sa mi nezdá, že v prípade životnej poistky nie je určená poistná suma. Veď to je základ poistenia, že sa určí nejaká poistná suma pre poistnú udalosť - smrť. Aj v prípade investičného poistenia je uvedená poistná suma, aspoň u nás to majú všetky typy investičných poistiek. Keby to nebolo určené, potom by to už nebolo investičné životné poistenie, ale trebárs úrazové. Pri životnom poistení musí byť poistná suma, lebo na tú sumu si v poistnom platíš rizikovú časť a zvyšná časť sa ti investuje.

Poriadne si pozri poistnú zmluvu, najmä či ide skutočne o životné poistenie, ak áno, určite tú poistnú sumu pre prípad smrti tam nájdeš. Ak chceš, naskenuj tú zmluvu, zamaž svoje osobné údaje a pošli mi to mailom na chrobak7(zavinač)post.sk, pozriem ti, akú poistku to vlastne máš.

TAkže nemôžem súhlasiť s xanti v tom, že pri investičnom živ. poistení nie je určená poistná suma.Pre prípad smrti musí byť určená, nemusí byť určená pre prípad dožitia - to závisí od nasporenej sumy a jej zhodnotenia.
Xanti
19.02.09,06:58
Vďaka za obsiahle vysvetlenie, áno objasnila si. Zatiaľ nemôžem používať súkr. správy :-) nemáš začo ;)

V podstate ide o potvrdenie môjho pohľadu, že v tom stave v akom tá poistka je teraz, je úplne zbytočná. Takže je nevyhnutné niečo zmeniť alebo ju zrušiť. No neni zbytočná, záleží od toho čo očakávaš od poistky. Ak chceš len sporiť, tak je vyhovujúca. Ale pokiaľ chceš byť aj chránený pre prípad smrti, invalidity, úrazu tak je potrebné tú poistku doplniť o tieto náležitosti.

Ešte dve otázky:
1. Tie zmeny, ktoré si uviedla, t.j. zrušenie indexácie, zmeny osoby poistníka a doplnenia ďalších poistení sú spoplatňované? (Na stránke allianzu som v sadzobníku našiel len poplatok za zmenu výšky poistného – neviem či zrušenie indexácie sa považuje za zmenu výšky...)
2. Pri týchto zmenách sa považuje za deň uzavretia poistky stále ten pôvodný, alebo ideme odznovu? (prvých 6 rokov je najnevýhodnejších pri náhlom ukončení) Tie zmeny Ti navýšia tvoju poistku, lebo to čo platíš teraz, teda ak vychádzam z tých tvojich príspevkov správne tak platíš len za šporenie. Za zrušenie indexácie, za zmenu poistníka neplatíš nič. Je to len formálna záležitosť. Tj. napíšeš žiadosť označíš tam zmeny a pošleš abo necháš v poisťovni a podla toho ti opravia poistku. Ale čo sa týka tých pripoistení, tak tie uvedieš tiež do žiadosti, ale za tie si platíš navyše .
Tj. napríklad ja : moja sporivá čiastka je cca 16,6 € / mesačne (je to minimum) ty platíš 759 sk či koľko a za trvalé následky úrazu a smrť následkom úrazu platím mesačne cca 4,4 € ty neplatíš nič ja smrť a invaliditu poistenú nemám ( aj ked som chcela nedalo sa lebo ja už invalidná som, z dôvodu nemoci a poisťovňa nebude riskovať že bude musieť skoro vyplácať poistné ) ak by som tieto poistenia mala tak zaplatím zase nejaké € a do kopy mi to bude robiť mesačnú splátku poistného. A taká poistka ma už bude chrániť v prípade úrazu, invalidity, smrti a ešte si tam aj šporím.
Čo sa týka tvojej druhej otázky, tak šporenie ide normálne dalej ty len doplníš si tú poistnú zmluvu o riziká, a riziká ťa prehodnotí poisťovňa teraz. Nebudeš mocť spätne platiť. Ináč ešte je tam možnosť znížiť tú mesačnú splátku ktorú máš vo výške cca 759 sk, na minumum tj bajočko 500 sk.
togon7
24.02.09,17:09
Čau Chobot,
poslal som Ti to e-mailom minulý týždeň, ale neodpovedal si. Mal si čas na to pozrieť?
Chobot
24.02.09,22:32
Čau Chobot,
poslal som Ti to e-mailom minulý týždeň, ale neodpovedal si. Mal si čas na to pozrieť?

Sorry, nepozeral som si schránku nejaký čas (lebo inak mi tam chodia len samé spamy, pozerám, len keď mi niekto oznámi, že tam niečo poslal).

Ale pozrel som si to a som prekvapený, ako je ten produkt navrhnutý. Totiž jediná povinná položka je to investičné sporenie. Všetko ostatné je tam urobené formou voliteľného pripoistenia, dokonca aj rizikové životné poistenie, ktoré by malo byť alfou a omegou životného poistenia. Tatko postavená zmluva už nemá veľa spoločného s investičným životným poistením, je to čiste len investovanie do podielových fondov formou pravidelného sporenia.

Z takejto zmluvy v prípade smrti oprávnená osoba dostane len hodnotu podielových jednotiek, ktoré boli nakúpené do dátumu smrti (napr. ak rok budeš platiť poistné, vložíš 6600, ak hodnota pod. jednotky bude vykazovať stratu, tak sa môže stať, že oprávnená osoba dostane napr. len 4000). Takáto poistná zmluva zahŕňa len poistnú udalosť - dožitie. Pri dožití sa ti vyplatí hodnota investície v čase dožitia, čo môže byť vo výške vložených peňazí plus zhodnotenie, ale v prípade nepriaznivého vývoja na fin. trhu to môže byť aj oveľa nižšia suma, než čo si vložil. To je riziko investície.

Keby si mal zvolené aj rizikové poistenie, tak oprávnená osoba by v prípade smrti dostala sumu, ktorá by bola dohodnutá ako poistná suma. Pre zabezpečenie rodiny, kde by si bol živiteľom, nie je takéto poistenie najvhodnejšie.

Ak chceš doplniť toto pripoistenie, treba sa v poisťovni spýtať, či sa dá dodatočne pripoistiť, ak áno, možno to bude možné pri výročí zmluvy.

Napriek tomu, že v poistke nie je dohodnutá poistná suma pre prípad smrti, poistka vykazuje všetky znaky životného poistenia a zdá sa, že parametre spĺňajú podmienky na uplatnenie odpočtu zo základu dane. Ak ti poisťovňa neposlala potvrdenie o uhradených prostriedkoch, tak to mohlo byť preto, lebo asi nie si uvedený ako poistník - teda osoba, ktorá platí poistné. Ak by si bol poistník a zároveň aj poistený, máš nárok na odpočet zo základu dane.

Ešte k tomu zrušeniu poistky - teraz je nevýhodné obdobie na rušenie inv. poistiek, lebo hodnoty inv. podielov sú veľmi nízke. Ten poplatok nie je zo zaplateného poistného, ale z aktuálnej podielovej jednotky a tá sa nemusí rovnať zaplatenému poistnému, ale v súčasnosti to bude určite nižšia suma. Skús sa informovať u svojho poradcu (alebo na obchodnom mieste), aká je aktuálna odkupná hodnota tvojej poistky a podľa toho sa zariaď. Osobne si myslím, že ak už sporíš 6 rokov, škoda je to rušiť, ale stačilo by sa pripoistiť pre prípad smrti (na tej druhej strane rizikové poistenie) a poistka bude celkom vhodný nástroj pre sporenie na dôchodok.
togon7
25.02.09,17:21
Ďakujem za vyjadrenia.
Dôvod, prečo uvažujem o rušení tejto poistky je, že zamestnávateľ mi ponúka možnosť uzatvorenia novej, ktorú bude štedro dotovať. Resp. z mojich peňazí tam nepôjde nič, o alikvótnu čiastku sa mi navýši mzda. To sa oplatí.
Dve životné poistky sú asi zbytočné, zvlášť keď mesačné splátky v novej budú na úrovni cca 50 € mesačne.

Samozrejme, pri zakladaní novej poistky si už dám pozor, a budem trvať na veciach, ktoré som sa od vás dozvedel, za čo vám veľmi pekne ďakujem.

V druhej téme o ŽP si Chobot uvádzal 3 hlavné dôvody prečo nerušiť:
1. momentálne nižší technický úrok - v mojom prípade nie je
2. povinnosť vrátenia odpočítanej dane - v mojom prípade nie je, keďže som nebol poistníkom a nemohol som si uplatňovať
3. strhnutie dosť veľkého % z podielových jednotiek - to je pravda, ale aké mám záruky, že o 38 rokov (kedy poistka končí) nebude prepad investícii väčší ako dnešné "penále" cca 11 tisic Sk?
Chobot
26.02.09,15:20
Ďakujem za vyjadrenia.
Dôvod, prečo uvažujem o rušení tejto poistky je, že zamestnávateľ mi ponúka možnosť uzatvorenia novej, ktorú bude štedro dotovať. Resp. z mojich peňazí tam nepôjde nič, o alikvótnu čiastku sa mi navýši mzda. To sa oplatí.
Dve životné poistky sú asi zbytočné, zvlášť keď mesačné splátky v novej budú na úrovni cca 50 € mesačne.

Samozrejme, pri zakladaní novej poistky si už dám pozor, a budem trvať na veciach, ktoré som sa od vás dozvedel, za čo vám veľmi pekne ďakujem.

V druhej téme o ŽP si Chobot uvádzal 3 hlavné dôvody prečo nerušiť:
1. momentálne nižší technický úrok - v mojom prípade nie je
2. povinnosť vrátenia odpočítanej dane - v mojom prípade nie je, keďže som nebol poistníkom a nemohol som si uplatňovať
3. strhnutie dosť veľkého % z podielových jednotiek - to je pravda, ale aké mám záruky, že o 38 rokov (kedy poistka končí) nebude prepad investícii väčší ako dnešné "penále" cca 11 tisic Sk?

K tomu len toľko - ak sa rozhodneš pre ukončenie IŽP s vedomím, že na tom stratíš, tak môžeš, je to len tvoje rozhodnutie. Ja síce veľmi investičným nástrojom neverím (som opatrný, preto verím maximálne peňažným alebo dlhopisovým fondom), ale nemyslím, si, že by to bolo stratové. To by musela znovu prísť opakovaná kríza.

Ak ti zamestnávateľ ponúkol životné poistenie, môže to byť dvojsečné. Neviem, aké podmienky budeš mať na tej živ. poistke a či si budeš môcť odpočítať zo základu dane tých 12000 (keď bude poistníkom zamestnávateľ, tak nie - bude to ten istý prípad, ako teraz s tvojimi rodičmi). Dôležitá je tiež poistná doba - ak to bude nejakých 20 rokov a prídeš o zamestnanie, tak si to budeš musieť platiť sám - treba aj na to myslieť. A bude to kapitálová, či investičná? AK kapitálová, tak sa snaž o čo najdlhšiu poistnú dobu, za 5 či 10 rokov toho veľa nezarobíš.

Takéto zamestnanecké poistky môžu mať aj svoje úskalia - niektorí zamestnávatelia sa môžu takto snažiť udržať si zamestnancov a v prípade odchodu zo strany zamestnanca sa môže stať, že sa zamestnanec k peniazom z poistky nedostane - to je v prípade, ak je poistníkom zamestnávateľ. Takže treba poznať a dohodnúť dopredu jasné pravidlá s podmienky takejto zmluvy. Aj u nás majú niektorí dôležití zamestnanci takúto poistku (síce len na 3 roky), ale ak odídu počas týchto 3 rokov, tak peniaze nedostanú, hoci ich zdanili.

Netvrdím, že je to nevýhodné, za určitých podmienok môže byť táto poistka dobrá a výhodná. Ak si chceš preveriť výhodnosť tejto poistky, môžem ti pomôcť.

Ťažko ti poradím, čo urobiť, keď nepoznám tvoju fin. situáciu. Ak máš dobrý príjem, tak by som ti doporučil ponechať si obe poistky. Ak si netrúfaš platiť obe poistky, tak tú investičnú môžeš zrušiť.
togon7
26.02.09,17:05
Opýtam sa ináč. Ak kríza pominie, je predpoklad že o pár rokov bude situácia taká, že ak som do svojej terajšej poistky investoval napr. 100 000 Sk a zhodnotenie financií v nej bude také dobré, že aj keď ju zruším, a zaplatím penále za zrušenie, reálne dostanem aspoň toľko koľko som tam odviedol na poistnom?

Čo sa týka novej poistky, presné podklady ešte nemám, ale malo by ísť o investičné životné poistenie, poistníkom budem ja.
Ak prídem o zamestnanie, tak buď si budem platiť ďalej sám (veď ide o moje poistenie a moje peniaze) alebo sa zruší, s tým že sú presne stanovené podmienky za akých by som musel vrátiť odvedené peniaze zamestnávateľovi.
Keď budem mať potrebné podklady k ponúkanej životnej poistke tak sa s vami podelím o podmienky.

Samozrejme, v prípade ukončenia prac. pomeru z dôvodu porušenia prac. disciplíny musím vrátiť všetko - ale to je logické riziko. Bolo by čudné ak by tomu tak nebolo.

Čo sa týka mňa, ťahať tú druhú poistku by nebol až taký problém, ale stále si kladiem otázku prečo? Momentálne je nastavená tak ako si videl. Ak zomriem dnes zostatok je menší ako som tam vložil, ak sa dožijem konca výsledok môže byť zasa mínus...Jedine, že počkať na čas, kedy dlhopisové fondy porastú a potom ju zrušiť, tak aby to bolo bez straty.
Ak si v novej poistke ponastavujem veci tak ako ste ma tu poučili (ak to bude možné), potrebujem druhú? Ja si myslím že nie.

Inak, klobúk dole pred vami všetkými, ktorý sa tu delíte o informácie a skúsenosti. Ja som tu strávil pár hodín a to si zisťujem iba veci pre seba. A vy ten čas obetujete pre ostatných. Moja poklona.
togon7
26.03.09,18:38
Ahojte,
konečne sa mi dostal do rúk návrh tej zamestnaneckej životnej poistky čo som spomínal.

Ide o kapitálové poistenie, poistníkom som ja. Zahŕňa v sebe dožitie, úmrtie a oslobodenie od platenia poistného v prípade trvalej invalidity.
Ostatné pripoistenia nie.

Môžem si vybrať dobu poistenia 10,15,20,25 rokov alebo do 55,60,65 rokov.
Ak si chcem uplatniť daňový bonus tak musím vyberať z tej druhej kategórie, keďže mi chýba do 55-ky viac ako 25 rokov.

Čo si o tom Chobot myslíš a čo by si mi doporučil?
Chobot
30.03.09,08:51
Ahojte,
konečne sa mi dostal do rúk návrh tej zamestnaneckej životnej poistky čo som spomínal.

Ide o kapitálové poistenie, poistníkom som ja. Zahŕňa v sebe dožitie, úmrtie a oslobodenie od platenia poistného v prípade trvalej invalidity.
Ostatné pripoistenia nie.

Môžem si vybrať dobu poistenia 10,15,20,25 rokov alebo do 55,60,65 rokov.
Ak si chcem uplatniť daňový bonus tak musím vyberať z tej druhej kategórie, keďže mi chýba do 55-ky viac ako 25 rokov.

Čo si o tom Chobot myslíš a čo by si mi doporučil?

Až teraz som objavil tvoj príspevok, dúfam, že ešte nie je neskoro.

Najprv k tej poistke - keďže je to kap. živ. poistenie, tak je klasika (dožitie, smrť, oslobodenie), nič extra, aj doby poistenia sú štandardné. Veľkou výhodou však je, že na poistke budeš ako poistník. Z toho vyplýva, že ty si platíš poistné a môžeš rozhodovať o poistke (napr. o predčasnom zrušení).

Otázkou ďalej je, či je to pre teba výhodné. Resp. čo navyše ti zamestnávateľ tým ponúkne. Ak si zvolíš kratšiu dobu, tak na jednej strane budeš mať nejaký extra príjem vo forme poistného, ale na druhej strane tento príjem budeš musieť zdaniť. To je rovnaké, ako keby si dostával ročne odmenu a sám by si si uzatvoril poistenie, kde poistné by bolo v rovnakej výške ako tá odmena. Ďalším dôležitým faktom je, dokedy bude trvať tvoj PP, resp. dokedy ti budú toto poistenie platiť.

Ak by si skončil PP, tak to poistenie potom budeš musieť platiť sám. Keby si ho vypovedal, tak dosť stratíš, lebo peniaze, čo si tam vložil, si zdanil, ale nedostaneš ich celé späť. Ak by si počkal do konca poistenia a platili by ti to do konca, tak krátkodobé je vhodné.

Keby si sa rozhodol pre poistenie na dlhšiu dobu tak, aby to bolo poistenie pre dôchodok, tak by si si to mohol odpočítať z daní. Zase ale v prípade, že by si skončil PP, tak si to budeš musieť platiť sám, takže treba dať pozor na to, aká bude ročné poistné, aby si to potom stíhal sám platiť z príjmu (aby sa nestalo, že ročné poistné bude 3.000 € a ty potom budeš mať príjem 500 €, z čoho to poistné neutiahneš a budeš musieť poistku zrušiť).

Na tvojom mieste by som to ale bral v každom prípade, lebo lepší je aj malý prijem (aj keby sa pri zrušení poistky nevyplati celý), než žiadne peniaze navyše. (Napr. dostaneš ročne napr. 1000 €, budeš to dostávať 4 roky, na daniach odvedieš 760 €. Potom poistku po skončení PP zrušíš a z poisťovne dostaneš odkupnú hodnotu napr. 2260 €, tak stále budeš mať čistý príjem navyše 1500 €). Teraz je len na tebe, či si zoberieš tú kratšiu (ak teda kalkuluješ, že peniaze chceš použiť v aktívnom veku, napr. za 10-15 rokov), alebo tú dlhšiu, ak peniaze chceš šetriť na dôchodok, pričom budeš mať výhodu možnosti odpočtu zo základu dane. Vtedy ale predčasné zrušenie má za následok aj povinnosť vrátiť to, čo si na daniach ušetril.

Chceš sa ešte niečo k tomu spýtať?
togon7
30.03.09,18:21
viac-menej vyjadriť svoje rozhodnutie a zdôvodniť:

Vyberiem si do 55 rokov. Tým pádom splním podmienku na zníženie daňového základu a nebudem ešte ani v dôchodkovom veku - možno na mňa príde druhá mladosť :-)

Ak by som poistku zrušil skôr, daň dodaním. Stále to budú peniaze, ktoré som mal "navyše"...
Ak sa skončí PP, môžem poistku zrušiť resp. pokračovať v nej, a môžem si upraviť výšku poistného - v tom prípade by som ju stiahol na minimum.
Čo sa týka povinnosti prípadného vrátenia peňazí zamestnávateľovi (výpoveď za závažné porušenie prac. disc.) - stále ide o peniaze, ktoré ostanú na mojom účte, teda neprerobím.

OK, a čo hovoríš v tomto kontexte na to investičné ŽP, ktoré sme tu riešili pred mesiacom. Stále mi odporúčaš ponechať si ho, a pridať doplnkové pripoistenia?