dibarbora
11.02.09,13:04
Dobrý deň, potreboval by som vedieť, či existuje premlčacia doba vo vzťahu zamestnanec-zamestnvateľ týkajúca sa vyplatenej mzdy.

Aby som bol konkretnejší, do akej doby môžem ja reklamovať chybne spočítanú mzdu. Resp. do akej doby mi môže zamestnávateľ siahnuť na mzdu, kvoli chybe pri výpočte mzdy v minulosti, pričom mi zamestnvateľ vyplatil viac ako mal?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Chobot
11.02.09,13:03
Dobrý deň, potreboval by som vedieť, či existuje premlčacia doba vo vzťahu zamestnanec-zamestnvateľ týkajúca sa vyplatenej mzdy.

Aby som bol konkretnejší, do akej doby môžem ja reklamovať chybne spočítanú mzdu. Resp. do akej doby mi môže zamestnávateľ siahnuť na mzdu, kvoli chybe pri výpočte mzdy v minulosti, pričom mi zamestnvateľ vyplatil viac ako mal?
Za odpoveď vopred ďakujem.

Nie som si istý, ale podľa § 36 ZP sa mi zdá, že mzdové nároky sa nepremlčujú (v odseku 1 nie sú uvedené §§ týkajúce sa mzdy):
§ 36
Lehoty a doby


(1) K zániku práva preto, že sa v ustanovenej lehote neuplatnilo, dochádza len v prípadoch uvedených v § 25 ods. 2, § 63 ods. 3 a 4, § 68 ods. 2, § 69 ods. 3, § 75 ods. 3, § 77, § 103 ods. 4, § 193 ods. 2 a § 240 ods. 8. Ak sa právo uplatnilo po uplynutí ustanovenej lehoty, súd prihliadne na zánik práva, aj keď to účastník konania nenamietne.

(2) Nepremlčujú sa nároky zamestnanca na náhradu za stratu na zárobku a na náhradu za stratu na dôchodku z dôvodu pracovného úrazu alebo choroby z povolania (§ 200 až 202) alebo inej škody na zdraví (§ 192) a nároky na náhradu nákladov na výživu pozostalých (§ 207). Nároky na jednotlivé plnenia z nich vyplývajúce sa však premlčujú.