2662
11.02.09,13:59
Mam dve deti do troch rokov. Ak dam jedno do materskej skoly, pridem o rodicovsky prispevok?
Andyke
11.02.09,16:14
Môžeš dať kľudne to staršie dieťa do škôlky, lebo Ty si na rodič. dovolenke s mladším dieťaťom a nárok na rodič. príspevok Ti nezaniká.
JanaKap
11.02.09,16:17
podla mna o to neprides, lebo podla stranky employment.gov.sk (sekcia Davky socialnej statnej podpory - Rodicovsky prispevok - Podmienky naroku)

citujem:

"Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:
riadna starostlivost rodiča aspoň o jedno dieťa
do troch rokov veku dieťaťa alebo....." no a tebe este jedno take dieta doma ostane ;)
annab
12.02.09,05:48
Dobry den, ak mozem vas skusenych poprosit o radu budem vdacna. ja osm podobny pripad, ale s tym ze mam dvojicky cize tiez dve deti a chcem si poziadat o prispevok na starostlivot ale vcera som na urade prace dostala nasledovne pokyny.

musim dat ziadost ze nechcem poberat rodicovsky prispevok 4800 sk a chcem na obochj poberat priplatok na starostlivost a to uz 2x 4800sk
na matersku som nastupila v 12/2007 do konca 01/2009 som poberala rodicovsky prispevok a teraz som sa od 1:2. naspat zamestnala ako som pochopila je §to podmienka na poberanie toho priplatku.
ide mi o to ci ten poistup je ok. deti chodia do sukr. jasiel a mesacne budem predkladat fakturu na preplacanie.
prosim vas mam na to narok aby som to dostavala 2x deti maju 1 rok.

druhy problem je ze mi soc. poist. nevyplacala matersku 9m. ale len 6m. a teraz tam musim ist aby mi to priznali, ak to pojde. ide o to ze som sa zamestnala od toho 1.2. musim sa znova nahlasit u zamestnavatela na matersku dovolenku? a tym padom sa aj vyplacanie prispevku asi posuva a musim aj asi vratiut za to obd. RP?
prosim vas ak mozete poradte lebo neviem ako postupovat aby to bolo spravne.
brčko
12.02.09,06:42
Dobry den, ak mozem vas skusenych poprosit o radu budem vdacna. ja osm podobny pripad, ale s tym ze mam dvojicky cize tiez dve deti a chcem si poziadat o prispevok na starostlivot ale vcera som na urade prace dostala nasledovne pokyny.

musim dat ziadost ze nechcem poberat rodicovsky prispevok 4800 sk a chcem na obochj poberat priplatok na starostlivost a to uz 2x 4800sk
na matersku som nastupila v 12/2007 do konca 01/2009 som poberala rodicovsky prispevok a teraz som sa od 1:2. naspat zamestnala ako som pochopila je §to podmienka na poberanie toho priplatku. áno, zárobková činnosť je podmienka
ide mi o to ci ten poistup je ok. deti chodia do sukr. jasiel a mesacne budem predkladat fakturu na preplacanie. zisti presne na UPSVaR, podla mna budeš potrebovať aj doklad o zaplatení, nielen samotnú faktúru.
prosim vas mam na to narok aby som to dostavala 2x deti maju 1 rok. áno

druhy problem je ze mi soc. poist. nevyplacala matersku 9m. ale len 6m. a teraz tam musim ist aby mi to priznali, ak to pojde. ide o to ze som sa zamestnala od toho 1.2. musim sa znova nahlasit u zamestnavatela na matersku dovolenku? a tym padom sa aj vyplacanie prispevku asi posuva a musim aj asi vratiut za to obd. RP?
prosim vas ak mozete poradte lebo neviem ako postupovat aby to bolo spravne.
podla mna sa mohlo kludne stať, že mzdárka ta evidovala, že čerpeš MD 37týždnov (teda ak vedela a má zdokladované, že sa ti narodili dvojičky). Možno len materské bolo poskytované kratšiu dobu, len 28týždnov. Ak by sa ti podarilo vybaviť doplatenie materského, tak samozrejme rodič.príspevok za tých cca 3mesiace musíš vrátiť, t.j. musíš oznámiť na UPSVaR, že ti bola doplatená materská a za aké obdobie (od xx.xx.xx t.j. ukončenia 28týždna poberania materského do 37týžd.). Predpokladám, že to treba mať písomne potvrdené od SP. No určite sa potom najlepšie informovať priamo u toho, s kým to budeš na UPSVaR vybavovať, aby si zbytočne nechodila do SP viackrát.
jankasm
12.02.09,06:44
Dobry den, ak mozem vas skusenych poprosit o radu budem vdacna. ja osm podobny pripad, ale s tym ze mam dvojicky cize tiez dve deti a chcem si poziadat o prispevok na starostlivot ale vcera som na urade prace dostala nasledovne pokyny.

musim dat ziadost ze nechcem poberat rodicovsky prispevok 4800 sk a chcem na obochj poberat priplatok na starostlivost a to uz 2x 4800sk
na matersku som nastupila v 12/2007 do konca 01/2009 som poberala rodicovsky prispevok a teraz som sa od 1:2. naspat zamestnala ako som pochopila je §to podmienka na poberanie toho priplatku.
ide mi o to ci ten poistup je ok. deti chodia do sukr. jasiel a mesacne budem predkladat fakturu na preplacanie.
prosim vas mam na to narok aby som to dostavala 2x deti maju 1 rok.

druhy problem je ze mi soc. poist. nevyplacala matersku 9m. ale len 6m. a teraz tam musim ist aby mi to priznali, ak to pojde. ide o to ze som sa zamestnala od toho 1.2. musim sa znova nahlasit u zamestnavatela na matersku dovolenku? a tym padom sa aj vyplacanie prispevku asi posuva a musim aj asi vratiut za to obd. RP?
prosim vas ak mozete poradte lebo neviem ako postupovat aby to bolo spravne.

Nárok máš naozaj na 2x príspevok na starostlivosť, až do výšky 4800x2, samozrejme na základe predložených dokladov.
Ak Ti spätne priznajú dlhšiu MD a vyplatia materské, tak zamestnávateľ musí poopravovať nahlásenia na poisťovne, aby to sedelo.
No a samozrejme, nemôžeš zároveň poberať materské aj rodičovský príspevok, takže potom si musíš zájsť na OÚPSVaR a zistiť, či to musíš vrátiť, alebo sa to urobí nejakou kompenzáciou.
2662
12.02.09,12:57
Dakujem. Chcem dat dcerku do skolky, lebo v novembri bude mat tri roky, nech sa tam trosku pohra, ale samozrejme v skolke mi ju vezmu uz v septembri, preto ma zaujimalo ako je to s tym rodic.prispevkom.
annab
12.02.09,19:59
Jankasm prosim ta co si myslela tym ?
zamestnávateľ musí poopravovať nahlásenia na poisťovne
dakujem
jankasm
12.02.09,21:05
Jankasm prosim ta co si myslela tym ?
zamestnávateľ musí poopravovať nahlásenia na poisťovne
dakujem


Myslela som tým to, že zamestnávateľ nahlasoval na SP a ZP ukončenie MD a začiatok RD. Takže ak Ti priznajú dlhšiu materskú, tak bude musieť tieto nahlásenia zmeniť, keďže sa MD predĺží a dátum začiatku RD sa tým zmení. :cool:
annab
18.02.09,13:52
janka vdaka
ja viem ze to musi spravit zamestnavatel ale musim mu to cele povedat ako a kedze mi to nevedela poradit ani na socialke baba tak som zvedava akoto cele dopadne

takze mam nasledovny vysledok behania po uradoch
na socialke som bola a dala som cestne vyhlasenie ze mam 2 deti, takze mi doplatia 3 mesiace materskej na ucet, vraj nevadi ze som uz zamestnana. na matersku som nastupila 28.12.2008 a ukoncila 3.7. 2009, tak teraz neviem aky datum mam nahlasit do zmeny pre SP a ZP.

na urad prace musim za tie 3 mesiace vrait rodicovsky len neviem este ako

a 3 zalezitost bude komplikovanejsia

na urade prace mi pani povedala ze ak chem dostavat prispevok na opateru na obe deti musim dat ziadost o poskytnutie prispevku na dve deti a ziadost o zrusenei materskej..
potom dostanem rozhodnutie ci dostanem na 2 deti prispevok max vo vyske materskej co by bolo teda 2x 158 eur.
dokladovat musim fakturou na kazde dieta. ale kedze som zamestnana a budem dostavat tu dodatocnu matersku staci to vybavit o 3 mesiace aspon dufam. len neviem co maju obsahovat tie ziadosti.
Kandrea
19.02.09,08:06
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či som to správne pochopila keď je žena na rodičovskej dovolenke a má dve deti do troch rokov dostáva rodičovký príspevok len na jedno dieťa 4800,- Sk a ak začne pracovať tak za splnených podmienok môže mať 2x4800,- Sk ?
annab
19.02.09,08:20
ano presne tak ak splnite podmienky a date si ziadost o prispevok na starostlivost o dieta dostanete na obe deti tych 158 eur. rozdeluju to vsak podla stareho a novehop zakona a podla toho kedy ste nastupili na matersku a tomu sa ja uz teda vobec nerozumiem snad niekto poradi . mne povedali ze ak dam fakturu na kazde dieta ze chodi do sukr. jasiel tak mi to preplatia ale musim sa vzdat rod. prispevku. co je logicke.
Kandrea
19.02.09,08:57
Ďakujem za ujasnenie. No to je stašné, niežeby podporili aj matky doma. :-(