julia205
11.02.09,15:32
Potrebujem radu ohladom danoveho priznania.
V roku 2008 som bola zamestnana. Od septembra som nezamestnana, no privyrábala som si ako fin. poradca. Okrem toho som 2x dostala aj peniaze na ruku za administratívnu prácu od jedneho podnikatela. Bolo to 2x. Ako si mam urobit DP? Od byvaleho zamestnavatela si mam vypytat vypis aj od firmy kde som fin. poradca? A ako to je u toho podnikatela? Nebolo to na dohodu. Jednorazovo teda dvojrazovo som dostala mzdovu odmenu. No neviem ci za tu administrativnu pracu mam odvadzat 19% DPH. Podnikatel nie je platca DPH. Prosim poradte mi.:mee:
mzdarka renca
12.02.09,01:00
Potrebujem radu ohladom danoveho priznania.
V roku 2008 som bola zamestnana. Od septembra som nezamestnana, no privyrábala som si ako fin. poradca. Okrem toho som 2x dostala aj peniaze na ruku za administratívnu prácu od jedneho podnikatela. Bolo to 2x. Ako si mam urobit DP? Od byvaleho zamestnavatela si mam vypytat vypis aj od firmy kde som fin. poradca? A ako to je u toho podnikatela? Nebolo to na dohodu. Jednorazovo teda dvojrazovo som dostala mzdovu odmenu. No neviem ci za tu administrativnu pracu mam odvadzat 19% DPH. Podnikatel nie je platca DPH. Prosim poradte mi.:mee:

1. príjem od zamestnávateľa je príjem zo závislej činnosti
2. finančného poradcu si robila na akom základe?....máš nejakú zmluvu, bola to dohoda, prac. pomer, živnosť a si zaregistrovaná na DÚ a máš pridelené DIČ?
3. Pre toho podnikateľa si pracovala na akom základe (dohoda, prac. zmluva, ústna dohoda:)?
4. Aké DPH chceš odvádzať? Podľa toho, čo si robila, tak predpokladám, že si mala na mysli daň z príjmu vo výške 19% a nie DPH.
liba2
12.02.09,02:20
Potrebujem radu ohladom danoveho priznania.
V roku 2008 som bola zamestnana. Od septembra som nezamestnana, no privyrábala som si ako fin. poradca. Okrem toho som 2x dostala aj peniaze na ruku za administratívnu prácu od jedneho podnikatela. Bolo to 2x. Ako si mam urobit DP? Od byvaleho zamestnavatela si mam vypytat vypis aj od firmy kde som fin. poradca? A ako to je u toho podnikatela? Nebolo to na dohodu. Jednorazovo teda dvojrazovo som dostala mzdovu odmenu. No neviem ci za tu administrativnu pracu mam odvadzat 19% DPH. Podnikatel nie je platca DPH. Prosim poradte mi.:mee:
Bývalého zamestnávateľa požiadaš o vystavenie
"Potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2008."
Ak si finančného poradcu robila na základe dohody o vykonaní práce, alebo inej obdobnej dohody, požiadaš tiež o vystavenie toho Potvrdenia..., to aby si vedela, či ti aj zrazili daň z príjmu (nie DPH!).
Príjem, ktorý si dostala 2x jednorazovo bez dohody, zdaniť môžeš aj bez potvrdenia, lebo vlastne vieš že to zdaňované nebolo.
Daň z príjmu 19 % odvádzaš zo všetkých príjmov, avšak pri podaní daň. priznania si môžeš uplatniť odpočítateľnú položku a môže sa stať, že daň nebudeš musieť doplácať žiadnu a možno ti aj vrátia to, čo si už zaplatila (napr. u zamestnávateľa) - všetko závisí od výšky príjmu.
tibor1000
13.02.09,06:42
Zdravím Vás,chcem sa prosím poradiť,k daňovému priznaniu FO chcem priložiť ako prílohu potvrdenie zo životnej poistky.Stačí na DÚ kópia?Rovnako aj na Soc.poisťovňu priložím iba kópiu a originál si nechám . Môže to tak byť prosím Vás?
Ďakujem a príjemný deň prajem všetkým
denisie
13.02.09,06:48
Zdravím Vás,chcem sa prosím poradiť,k daňovému priznaniu FO chcem priložiť ako prílohu potvrdenie zo životnej poistky.Stačí na DÚ kópia?Rovnako aj na Soc.poisťovňu priložím iba kópiu a originál si nechám . Môže to tak byť prosím Vás?
Ďakujem a príjemný deň prajem všetkým

na SP prečo posielaš potvrdenie o poistke??
Zita5
13.02.09,06:49
Zdravím Vás,chcem sa prosím poradiť,k daňovému priznaniu FO chcem priložiť ako prílohu potvrdenie zo životnej poistky.Stačí na DÚ kópia?Rovnako aj na Soc.poisťovňu priložím iba kópiu a originál si nechám . Môže to tak byť prosím Vás?
Ďakujem a príjemný deň prajem všetkým

K DP FO priložíte kópiu a originál si založíte u seba . K otázke týkajúcej sa sociálnej poisťovne nerozumiem , tam čo chcete prikladať ?

Ak robíte DP FO "B" - tak odovzdávate k 30.6.2009 Výpis z DP
Zita5
13.02.09,06:58
Zdravím Vás,chcem sa prosím poradiť,k daňovému priznaniu FO chcem priložiť ako prílohu potvrdenie zo životnej poistky.Stačí na DÚ kópia?Rovnako aj na Soc.poisťovňu priložím iba kópiu a originál si nechám . Môže to tak byť prosím Vás?
Ďakujem a príjemný deň prajem všetkým

Prikladám Vám všeobecné info zo stránky www.drsr.sk
veronikasad
13.02.09,07:05
na SP prečo posielaš potvrdenie o poistke??
živnostník si môže uplatniť zníženie vymeriavacieho základu na soc, poistenie o zaplatené životné poistenie. /má to význam len v prípade, ak jeho vymeriavací základ je vyšší ako odvody z min. VZ/
Kopia dokladu /tá istá, čo sa prikladá k DP/ sa prikladá k výpisu z daňového priznania.
tibor1000
13.02.09,13:26
K DP FO priložíte kópiu a originál si založíte u seba . K otázke týkajúcej sa sociálnej poisťovne nerozumiem , tam čo chcete prikladať ?

Ak robíte DP FO "B" - tak odovzdávate k 30.6.2009 Výpis z DP

minulý rok od nás Sociálna poisťovňa vyslovene vyžiadala pri niektorých klientoch,aby sme doložili potvrdenie o platení životnej poistky..
Tiež sme boli dosť prekvapení..:confused:
korbač
15.02.09,16:37
zdravym Vas mam taku otazocku, v minulom roku som pracoval v prahe pre prazsku spolocnost do maja a potom som bol nezamestnany na slovensku od maja do augusta a potom som odisiel za pracou do anglicka, z uradu som sa odhlasil na zaklade sprostredkovania prace slovenskou agenturou a na konci roka 2008 som sa vratil a opat sa zaregistroval ako nezamestnany..ako mam postupovat pri vyplnovani danoveho priznania? dakujem..
novohorcan
15.02.09,18:12
Zdravím všetkých trpezlivých a obetavých .Zabite ma, ale už je tu toľko príspevkov, že sa neviem zorientovať. Preto Vás prosím: manželka (1-4.08 nezam.) poskytla firme kde je zam. na HPP finančný dar . Môže si znížiť ZD o túto sumu ? Je to výdavok v béčkovom DP ?
A ešte jedna otázočka . Mala príležitostný nezdanený príjem z predaja kozmetiky,odpočíta si 25 650 Sk , ostatné je príjem . Má povinnosť dokladovať tento príjem ? ( 12 oznámení o výške provízie)