kacena
17.06.05,08:42
Pekne Vás prosím o radu. Mam v spoločnej ZP len jedneho zamestnanca , ktorý bol v mesiaci máj 2005 zamestnaný len do 02.05.2005. Má vymeriavaci zaklad 300,-Sk.Preddavok na ZP vychádza 42,-Sk. Ako mam postupovať. Mam vyplniť výkaz s preddavkom 42,-Sk a neodvázdať ho , alebo pošlem nulový výkaz , alebo mam tých 42,-Sk aj odviesť ?

Veľmi pekne ďakujem, ste super.
Kacena
Kimáková
17.06.05,06:51
Pekne Vás prosím o radu. Mam v spoločnej ZP len jedneho zamestnanca , ktorý bol v mesiaci máj 2005 zamestnaný len do 02.05.2005. Má vymeriavaci zaklad 300,-Sk.Preddavok na ZP vychádza 42,-Sk. Ako mam postupovať. Mam vyplniť výkaz s preddavkom 42,-Sk a neodvázdať ho , alebo pošlem nulový výkaz , alebo mam tých 42,-Sk aj odviesť ?

Veľmi pekne ďakujem, ste super.
Kacena
Citujem z Vestníka č.2/2005 vydaného Úradopm dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou:

Preddavok nižší ako 100,– Sk
Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom.
C
H.B.
17.06.05,07:50
Ja tiež som počula, že sa neplatí, ale mne to program robí tak, že to dá do výkazu. Tak to nechávam tam a nevyhadzujem to.
kacena
17.06.05,07:53
Citujem z Vestníka č.2/2005 vydaného Úradopm dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou:

Preddavok nižší ako 100,– Skffice:office" />
Ak je celková výška preddavku za zamestnanca v danom mesiaci nižšia ako 100,– Sk, preddavok sa neodvádza (§ 16, ods. 8 zákona č. 580/2004), zamestnanec sa vo výkaze uvedie s nulovým preddavkom.
C

NO VIDÍTE A JA SOM VOLALA AJ DO ZP V NITRE AJ NA GENERÁLNE RIADITEĽSTVO DO BA a TAM MI POVEDALI , ŽE TREBA NAPÍSAŤ VÝKAZY NENULOVÉ A AJ ODVIESŤ PREDDAVOK.
Olgica
17.06.05,07:57
Pekne Vás prosím o radu. Mam v spoločnej ZP len jedneho zamestnanca , ktorý bol v mesiaci máj 2005 zamestnaný len do 02.05.2005. Má vymeriavaci zaklad 300,-Sk.Preddavok na ZP vychádza 42,-Sk. Ako mam postupovať. Mam vyplniť výkaz s preddavkom 42,-Sk a neodvázdať ho , alebo pošlem nulový výkaz , alebo mam tých 42,-Sk aj odviesť ?

Veľmi pekne ďakujem, ste super.
Kacena
Podľa mňa treba odviesť tých 42,-Sk a aj výkaz. Ak by robil celý mesiac a preddavok je menej ako 100,-Sk tak asi iba vtedy sa neodvedie.
Denda
17.06.05,08:01
To: Olgica
Tým to istým argumentovali aj u nás v pobočke. Že sa môže stať , že v mesiaci nebude mať zaplatené nič pri ukončení pracovného pomeru.
Jana Motyčková
17.06.05,08:08
A čo by sa stalo, keď by nemal nič zaplatené pri ukončení pracovného pomeru ?
Zákon aj usmernenie úradu pre dohľad jasne hovorí, že predavok do 100 Sk sa neodvedie (a nevykáže). Samozrejme, ak tých 42 Sk odvediete, ZP protestovať nebude.
kacena
17.06.05,09:19
Povedali mi tak , ze ono sa to pri rocnom zuctovani aj tak vyrovna. A ze potom by sme mu to museli doplacat. A ze ak bude mat preplatok tak to vratia. Uz som to aj napisala a idem to aj zaplatit. Nech maju radost a 42,-Sk !
papa
Hronská Iveta
17.06.05,10:55
Povedali mi tak , ze ono sa to pri rocnom zuctovani aj tak vyrovna. A ze potom by sme mu to museli doplacat. A ze ak bude mat preplatok tak to vratia. Uz som to aj napisala a idem to aj zaplatit. Nech maju radost a 42,-Sk !
papaAkurát že dnes už zas nie je isté, či sa vôbec to ročné zúčtovanie poistného na ZP bude vôbec v r.2006 za r.2005 robiť !!!
Jozef Mihál
17.06.05,11:06
RZ poistného na ZP sa bude robiť dobrovoľne. Ten kto chce (komu sa to oplatí) si ho urobí, kto nechce, ten ho neurobí. Viac na školeniach.
Hronská Iveta
17.06.05,11:25
RZ poistného na ZP sa bude robiť dobrovoľne. Ten kto chce (komu sa to oplatí) si ho urobí, kto nechce, ten ho neurobí. Viac na školeniach.To je síce fajn, ale v programe to musí byť zapracované a zatiaľ celé ročné zúčtovanie nie je celkom jasné. Očakáva teda, že novelou bude ešte ročné zúčtovanie poistného na ZP nejakým lepším spôsobom upravené.
Jozef Mihál
17.06.05,11:27
Iveta, to čo o RZ viete teraz (zákon 580 v znení 718), pokojne naprogramujte. Ak niečo nie je jasné, je výzor tlačiva RZ.
DanielaSL
17.06.05,11:36
MRP to robí tak , že keď je odvod menší ako 100,- tak ho nezahrnie do celkovej sumy.
Hronská Iveta
17.06.05,11:39
Iveta, to čo o RZ viete teraz (zákon 580 v znení 718), pokojne naprogramujte. Ak niečo nie je jasné, je výzor tlačiva RZ.No to som v šoku, že už máme aj tlačivo RZ. Tak teda prosím, prosím, poraďte, kde ho môžem nájsť ??? :)
Jozef Mihál
17.06.05,11:50
Sme si nerozumeli, tlačivo RZ ešte neexistuje a ani tak skoro existovať nebude. Ak existovať bude, nájdete ho na Porade a potom možno aj na www.cnn.com.
Hronská Iveta
17.06.05,12:05
Sme si nerozumeli, tlačivo RZ ešte neexistuje a ani tak skoro existovať nebude. Ak existovať bude, nájdete ho na Porade a potom možno aj na www.cnn.com. (http://www.cnn.com.)Pán Mihál. To, s tou stránkou - to si robíte zo mňa srandu??? Alebo to ".com" bol len preklep??? .)
Jozef Mihál
17.06.05,12:12
Pán Mihál. To, s tou stránkou - to si robíte zo mňa srandu??? :D .
Hronská Iveta
17.06.05,12:19
:D .Tak to som rada :)
havlak
24.06.05,07:05
Dobrý den,

u některých ZP vzniká také problém v tom, zda hranici 100 Sk použít pro jednotlivé pojištění za zaměstnance a za zaměstnavatele nebo na celkově zasílané pojistné.

Jsem toho názoru, že když zákon (580/2004) říká v §16:
(2) Preddavok na poistné sú povinní vypočítať,platiť a odvádzať
a) zamestnanec vo výške 4 % z príjmu podľa § 13 ..
c) zamestnávateľ vo výške 10 % z úhrnu príjmov jeho zamestnancov
(8) Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk

Já tvrdím: Jsou dvě pojistné (preddavky na poistné), jedno za zaměstnance, jedno za zaměstnavatele. U každého platí odst. 8)

Kdo je pro a kdo je proti?
(miroslav.havlak@elanor.cz (miroslav.havlak@elanor.cz))

Doplnění z 13.7.2005:
Mám písemné vyjádření z Úřadu péče o ZP, kde je bohužel :mad: vyjádření o společném posuzování hranice 100 Sk vůči 4+10% pojistného


Zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z.z o poisťovníctve a o zmene a doplení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je preddavok na poistné stanovený v § 16 ods. 2. V § 16 ods.8 tohto zákona je uvedené, že preddavok na poistné sa nedovádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100,- Sk. Pre potreby stanovenia celkovej výšky preddavku na poistné s aspektom na celkovú výšku preddavku nižšiu ako 100,- Sk sa suma nižšia ako 100,- Sk vzťahuje na 14% spolu, nie jednotlivo na 4% a 10%.
Podepsán je ing. Michal Horváth, ředitel sekce dohledu nad nákupem zdravotní péče
Takže vše zúčastněným děkuji za účast v diskuzi a budeme to dělat jinak než je v zákoně.
Mirek
endrju
24.06.05,14:58
c) zamestnávateľ vo výške 10 % z úhrnu príjmov jeho zamestnancov
(8) Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk

Já tvrdím: Jsou dvě pojistné (preddavky na poistné), jedno za zaměstnance, jedno za zaměstnavatele. U každého platí odst. 8)

Dovolím si rozšíriť Tvoj výrok o počte preddavkov na poistné za zamestnávateľa. Zdravotných poisťovní na Slovensku je "len" 5 (päť), takže môžeme hovoriť až o šiestich preddavkoch, na ktoré sa vzťahuje ods. 8)?????:eek:
Hronská Iveta
27.06.05,13:53
Dobrý den,

u některých ZP vzniká také problém v tom, zda hranici 100 Sk použít pro jednotlivé pojištění za zaměstnance a za zaměstnavatele nebo na celkově zasílané pojistné.

Jsem toho názoru, že když zákon (580/2004) říká v §16:
(2) Preddavok na poistné sú povinní vypočítať,platiť a odvádzať
a) zamestnanec vo výške 4 % z príjmu podľa § 13 ..
c) zamestnávateľ vo výške 10 % z úhrnu príjmov jeho zamestnancov
(8) Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk

Já tvrdím: Jsou dvě pojistné (preddavky na poistné), jedno za zaměstnance, jedno za zaměstnavatele. U každého platí odst. 8)

Kdo je pro a kdo je proti?
(miroslav.havlak@elanor.cz (miroslav.havlak@elanor.cz))
Môj osobný názor je, že preddavok sa odvádza za zamestnanca jednou sumou, ktorá vychádza z 4% z VZ platí zamestnanec a 10% z VZ platí zamestnávateľ. Preddavok ako taký, teda jeho výsledok je v jednej sume. Z toho dôvodu sa domnievam, že v tomto prípade to považujem ako preddavok spolu. Takže ak spolu 14% (4% + 10%) bude menej ako 100 Sk, tak sa odvod neplatí.
VieraS
27.06.05,15:01
No a Bod 4. Metodického usmernenia Úradu pre dohľad hovorí o celkovej výške preddavku za zamestnanca. Zdá sa však že väčšina zdravotných poisťovní už rozumie tým tiež spolu preddavok konkrétneho zamestnanca a preddavok platený za neho jeho zamestnávateľom (niektoré však platbu nevylučujú). Podľa môjho názoru je to nie šťastné ustanovenie zákona - neviem o prijateľnom zdôvodnení prečo nemá zamestnanec (možno SZČO ušetrí na nákladoch) platiť preddavky ak má VZ (pr. bežný ZC s VZ cca < 700.- Sk, zdravotne postihnutý zamestnanec s VZ cca < 1400 Sk, )
Jana Motyčková
07.07.05,05:43
Osobne si myslím, že hranica 100 Sk by sa mala posudzovať zvlášt za zamestnanca a zvlášť za zamestnávateľa. Ale zdravotné poisťovne vyžadujú posúdenie úrnu preddavku (4%+10%) na hranicu 100 Sk. Elektronické výkazy, kde to takto nie je, neakceptujú, a to ani spätne za január 2005, napriek tomu, že usmernenie Úradu pre dohľad vyšlo až v marci.
Zaujímalo by ma preto, ako riešite prípad, ak úhrn preddavkov zamestnanca a zamestnávateľa za zamestnanca (4%+10%, resp 2%+5%) je nižší ako 100 Sk. Znížite o príslušnú sumu aj preddavok zamestnávateľa ? Zdá sa mi to v rozpore so zákonom, keďže zamestnávateľ má platiť preddavok vo výške 10% z úhrnu VZ zamestnancov.
endrju
08.07.05,06:14
Znížite o príslušnú sumu aj preddavok zamestnávateľa ? Zdá sa mi to v rozpore so zákonom, keďže zamestnávateľ má platiť preddavok vo výške 10% z úhrnu VZ zamestnancov.
Janka, to je asi rébus podobný problému "Kolumbovho vajca". Riešenie problému by zaujímalo aj mňa. Ale zatiaľ som sa s týmto nestretol a preto som to ani neriešil.;)
Ak sa mi niečo také pritrafí, určite budem svoje skúsenosti "ventilovať" aj na Porade.:)
Súhlasím s Tvojim názorom, že vylúčenie VZ zamestnanca s preddavkom nižším ako 100,- Sk z úhrnu vymeriavacích základov zamestnávateľa by bolo v rozpore so zákonom.:cool:
Jara
08.07.05,06:49
Neznížime, pretože doteraz nás nik neusmernil a počítač nám stiahne automatický aj keď je menej ako 100,- Sk. Takže odvádza sa pre ZP čosi naviac. Nakoniec sú to preddavky a možno ich vo vyučtovaní ZP vráti...
kacena
21.07.05,04:44
Neviem či napíšem správne , to ako to myslím. Ak zamestnanec odpracoval jeden deň , v prípade našej firmy mal hrubú mzdu 300,-Sk.
Z toho odvody 4 % = 12,-Sk / zrazené z hrubej mzdy /
10 % = 30,-Sk
Spolu je to 42,-Sk , to znamená že by som to odvádzať nemala , nakoľko je preddavok menší ako 100,-Sk. Ak by som to teda neodviedla , tak tých 12,-Sk čo som zrazila zamestnancovi z hrubého príjmu by som mu akože mala vrátiť. Môj ,,super,, mzdový program sa ani nepýta na čosi také , či preddavky menšie ako 100,-Sk počítať alebo nie.......
ala13
21.07.05,04:54
RZ poistného na ZP sa bude robiť dobrovoľne. Ten kto chce (komu sa to oplatí) si ho urobí, kto nechce, ten ho neurobí. Viac na školeniach.
Je to skutocne tak i k dnesnemu dnu? I ku koncu roka to tak bude? A to len v tomto roku ci i nasledujucich? Prepacte ze sa tak hlupo pytam a dakujem za odpoved.
kaška
21.07.05,08:05
Zatiaľ k dnešnému dňu je to tak. Môže sa stať ešte to, že bude do konca roka ďalšia zmena zákona a ročné zúčtovanie pre zdrav. poist. sa robiť vôbec nebude.
ala13
21.07.05,08:30
Dakujem, kaska, za odpoved. Lebo ja som na RD, nic si neplatim a uvazujem, ze si necham vyplatit nejaku mastnu dohodu. Tak aby som z nej nemusela odviest strasne mastne ZP:(
Jozef Mihál
21.07.05,08:55
Je to skutocne tak i k dnesnemu dnu? I ku koncu roka to tak bude? A to len v tomto roku ci i nasledujucich? Prepacte ze sa tak hlupo pytam a dakujem za odpoved.
Pýtate sa veľmi dobre a tá otázka má svoje miesto, pretože oproti pôvodným predpokladom - v novele sa navrhovalo, aby ročné zúčtovanie bolo dobrovoľné - je výsledok taký, že ročné zúčtovanie už za rok 2005 bude povinné. Pozrite priložený kompletný zákon po novele, v ňom § 31 - prechodné ustanovenia.

Ďalej ale pozrite § 19 ods.1 - mnohí povinnosť robiť ročné zúčtovanie nebudú mať.

Na mojom blogu som už o tom niečo napísal a pripravujem ďalšie pokračovanie.
kaška
21.07.05,10:05
Nebola som presná, dobrovolné ročné zúčtovanie sa týka len zamestnancov, ktorí nemali ani v jednom kal. mesiaci vymeriavací základ väčší ako 43095 Sk.
Knoxwillova
22.07.05,05:11
dobré ráno, prosím vás môžete mi niekto pomôcť, som dobrovoľne nezamestnaná a mala by som si platiť tých 920 mesačne do zdravotnej poisťovne. Ale dnes ráno som bola na pobočke VŠZP a tam mi povedali, že do septembra to za mňa platí štát . Tak ako to teda je ???
Jana Motyčková
22.07.05,05:45
Je to tak, ako povedali vo VšZP. Dobrovoľne nezamestnaní momentálne ZP neplatia, od septembra budú platiť, ale pokiaľ si dobre pamätám, tak 575 Sk.
tomare
22.07.05,06:38
Podľa novely s navrhovanou účinnosťou od 01.09.2005 je § 16 ods. 9 odstránený (pôvodný ods.8). Čiže už nebudeme sledovať sumu preddavku 100 Sk ?
Jana Motyčková
22.07.05,06:45
Áno. Od 1.9. sa nebude sledovať suma preddavku 100 Sk u zamestnancov a zamestnávateľov.
tomare
22.07.05,06:51
Ďakujem somij.
ala13
22.07.05,07:14
Nebola som presná, dobrovolné ročné zúčtovanie sa týka len zamestnancov, ktorí nemali ani v jednom kal. mesiaci vymeriavací základ väčší ako 43095 Sk.Dakujem, kaska, skoro som si dala na dohodu viac ako tu sumu.
Ako sa prosim pocita vymeriavaci zaklad za mesiac?
Zapocitava sa don i rodicovsky prispevok? A pridavky na deti? Scita sa to spolu s odmenou za dohodu o vykonani prace?