Matej Bel
12.02.09,01:03
Dobry den,

so svojim zamestnavatelom som kedysi davno uzavrel dohodu o vykonanej praci. V tej dohode je uvedena praca v rozsahu x hodin, suma a platnost tejto dohody do isteho datumu.

Odvtedy preslo more casu, to znamena ze uplynul aj den konca platnosti danej dohody, pracujem dalej ale bez toho aby sme uzavreli nejaku dalsiu dohodu ci pracovnu zmluvu.

Pri klasickej pracovnej zmluve by sa tymto platnost automaticky predzila na dobu neurcitu, no ako je to v tomto pripade?

Predpokladam, ze niekde v nejakych instituciach prihlaseny som aj nadalej, kedze za minuly rok mi zamestnavatel vystavil aj danove potvrdenie o prijme, takze uplny ilegal to asi nie je... ci predsa hej?


Druha vec je prijem... Celu mzdu dostavam na ruku bez papiera, bez akejkolvek vyplatnej pasky. Tu sa uz pravdepodobne nejaky ten zakon porusuje, kedze tym padom nemam nijaku moznost zdokladovat prijem (vsetko nad minimalnu smiesnu sumu, predpokladam ze ten danovy doklad staci aspon na preukazanie tej malej casti prijmu). Kto by mal vacsi problem, ak by sa na to prislo, ja alebo zamestnavatel? Co by mi hrozilo ak by prislo na preukazovanie povodu penazi?
liba2
12.02.09,01:34
Dobry den,

so svojim zamestnavatelom som kedysi davno uzavrel dohodu o vykonanej praci. V tej dohode je uvedena praca v rozsahu x hodin, suma a platnost tejto dohody do isteho datumu.

Odvtedy preslo more casu, to znamena ze uplynul aj den konca platnosti danej dohody, pracujem dalej ale bez toho aby sme uzavreli nejaku dalsiu dohodu ci pracovnu zmluvu.

Pri klasickej pracovnej zmluve by sa tymto platnost automaticky predzila na dobu neurcitu, no ako je to v tomto pripade?
Dohoda o vykonaní práce je skončená uplynutím doby, na ktorú bola uzatvorená. Možno uzatvoriť novú dohodu. Pri tejto dohode je dôležité, aby rozsah práce, na ktorú sa dohoda uzatvára, neprekročil 350 hod. za kalendárny rok.

Predpokladam, ze niekde v nejakych instituciach prihlaseny som aj nadalej, kedze za minuly rok mi zamestnavatel vystavil aj danove potvrdenie o prijme, takze uplny ilegal to asi nie je... ci predsa hej?
... asi nie; zamestnávateľ v tomto prípade prihlasuje dohodára do Sociálnej poisťovne. Dňom skončenia dohody ho zo SP odhlasuje.

Druha vec je prijem... Celu mzdu dostavam na ruku bez papiera, bez akejkolvek vyplatnej pasky. Tu sa uz pravdepodobne nejaky ten zakon porusuje, kedze tym padom nemam nijaku moznost zdokladovat prijem (vsetko nad minimalnu smiesnu sumu, predpokladam ze ten danovy doklad staci aspon na preukazanie tej malej casti prijmu). Kto by mal vacsi problem, ak by sa na to prislo, ja alebo zamestnavatel? Co by mi hrozilo ak by prislo na preukazovanie povodu penazi?
Otázka: "kedysi dávno" a "do istého dátumu" - to je kedy ? je to aspoň rok 2008 alebo skôr? Predpokladám, že rok 2008, keďže ti "za minulý rok zamestnávateľ vystavil aj danové potvrdenie o príjme".

Treba uzatvoriť novú DoVP.
Llívia
12.02.09,04:52
Podľa mňa ti vznikol pracovný pomer na dobu neurčitú, keďže si ďalej s vedomím a súhlasom zamestnávateľa vykonával prácu. To, že ti nedal zmluvu, je jeho problém. Ak si prihlásený do Sociálnej poisťovne, tak sa podľa mňa nemáš čoho báť, zodpovednosť padá na hlavu zamestnávateľa. Ale radšej si over v Sociálnej poisťovni, či si tam prihlásený.

Pravdu má Liba2 v príspevku č. 5 a č. 8.
drobeceva
12.02.09,05:46
Ak by si bol prijatý na PZ na dobu určitú a ostal by si pracovať naďalej, automaticky sa mení na dobu neurčitú. Ale píšeš, že si bol na dohodu. Nebol prekročený limit odpracovaných hodín? Či nikto to nesledoval?
liba2
12.02.09,11:07
Podľa mňa ti vznikol pracovný pomer na dobu neurčitú, keďže si ďalej s vedomím a súhlasom zamestnávateľa vykonával prácu. To, že ti nedal zmluvu, je jeho problém. Ak si prihlásený do Sociálnej poisťovne, tak sa podľa mňa nemáš čoho báť, zodpovednosť padá na hlavu zamestnávateľa. Ale radšej si over v Sociálnej poisťovni, či si tam prihlásený.Z práce na dohodu nemôže vzniknúť PP na dobu neurčitú. Dohoda skončí uplynutím doby na ktorú bola uzatvorená. Za tým nič nepokračuje.
veronikasad
12.02.09,11:11
Dobry den,

so svojim zamestnavatelom som kedysi davno uzavrel dohodu o vykonanej praci. V tej dohode je uvedena praca v rozsahu x hodin, suma a platnost tejto dohody do isteho datumu.

Odvtedy preslo more casu, to znamena ze uplynul aj den konca platnosti danej dohody, pracujem dalej ale bez toho aby sme uzavreli nejaku dalsiu dohodu ci pracovnu zmluvu.

Pri klasickej pracovnej zmluve by sa tymto platnost automaticky predzila na dobu neurcitu, no ako je to v tomto pripade?

Predpokladam, ze niekde v nejakych instituciach prihlaseny som aj nadalej, kedze za minuly rok mi zamestnavatel vystavil aj danove potvrdenie o prijme, takze uplny ilegal to asi nie je... ci predsa hej?


Druha vec je prijem... Celu mzdu dostavam na ruku bez papiera, bez akejkolvek vyplatnej pasky. Tu sa uz pravdepodobne nejaky ten zakon porusuje, kedze tym padom nemam nijaku moznost zdokladovat prijem (vsetko nad minimalnu smiesnu sumu, predpokladam ze ten danovy doklad staci aspon na preukazanie tej malej casti prijmu). Kto by mal vacsi problem, ak by sa na to prislo, ja alebo zamestnavatel? Co by mi hrozilo ak by prislo na preukazovanie povodu penazi?
Ak máš kopiu dohody, skontroluj si čo si podpisoval. Ak to bola dohoda o pracovnej činnosti, môže byť na dobu neurčitú. Podmienkou je, že dlžka týždenného pracovného času nesmie presiahnúť 10 hod.
Llívia
12.02.09,11:59
Z práce na dohodu nemôže vzniknúť PP na dobu neurčitú. Dohoda skončí uplynutím doby na ktorú bola uzatvorená. Za tým nič nepokračuje.

Problém je, že táto dohoda skončila a "zamestnanec" ďalej vykonáva svoju prácu s vedomím zamestnávateľa, s jeho súhlasom, za odplatu. V tomto prípade som presvedčená, že vznikol pracovný pomer, aj keď mu zamestnávateľ nedal pracovnú zmluvu, a všetky dôsledky z toho si bude znášať zamestnávateľ sám.

Pravdu má Liba2 v príspevkoch č. 5 a 8.
liba2
12.02.09,14:51
Problém je, že táto dohoda skončila a "zamestnanec" ďalej vykonáva svoju prácu s vedomím zamestnávateľa, s jeho súhlasom, za odplatu. V tomto prípade som presvedčená, že vznikol pracovný pomer, aj keď mu zamestnávateľ nedal pracovnú zmluvu, a všetky dôsledky z toho si bude znášať zamestnávateľ sám.
...a nehovoríme tomu čierna práca ? :confused:
Ingrid Ondruskova
12.02.09,14:56
Dožaduj sa výplatnej pásky... a uvidíš...
Muška
12.02.09,15:03
mimotemy
Sorry, ale nedalo mi. :cool:

Matej,
aj Tvoj menovec, Matej Bel z Očovej, vo svojich dielach obdivoval prirodzené nadanie /to je Tvoj zamestnávateľ/ a pracovitosť /to si asi Ty/ Slovákov. ;)
liba2
12.02.09,15:17
Dožaduj sa výplatnej pásky... a uvidíš...
Narovinu sa ho spýtaj ako to medzi vami je, resp. ako to bude ďalej.

PS: ale všimnite si, Matej Bel sa len prizerá a viac nereaguje... no ja tiež prestanem.
Matej Bel
12.02.09,19:02
Prepacte ale k netu som sa znova dostal az teraz.

Dakujem vsetkym, ktori mi nieco odpisali. Kazdopadne asi najistejsie bude spytat sa priamo zamestnavatela ako to vlastne je.

liba2: Zaciatok aj koniec uvedeny na dohode je v roku 2008.

drobeceva: No, ano... ten pocet odpracovanych hodin jednoznacne prekroceny bol.. vedia o tom obidve zucastnene strany, pre mna je lepsie mat nejaky prijem hoc aj na ruku ako nic.. pre zamestnavatela je to tiez iste vyhodne.

veronikasad: Dohoda nebola na dobu urcitu, je na nej vyznaceny zaciatok a koniec vykonavania prace. Jej koniec uz uplynul uz pred nejakym polrokom, ale doteraz som to neriesil, kedze prijem je prijem.

A co ak ten rozsah prace prekracuje uvedenych 10 hodin tyzdenne?

Llívia: ak by to bolo tak, ako pises, tak to by bolo ok... ajked ktovie,.. budem sa snazit to zistit.


Este doplnim, ja by som to aj nahlasil (udavacstvo :)), nezaujima ma, ze z toho budu mat problemy a ja o tu pracu pridem, ak si nevedia zabezpecit aby zamestnavali ludi uplne kosher. Len sa obavam, co spravia urady mne :(.
Llívia
13.02.09,04:10
...a nehovoríme tomu čierna práca ? :confused:

A nemohol by sa dotyčný vyhovoriť na to, že mu zamestnávateľ nedal pracovnú zmluvu?
Kazu
13.02.09,09:09
A nemohol by sa dotyčný vyhovoriť na to, že mu zamestnávateľ nedal pracovnú zmluvu?

To by bola slabá výhovorka. Určite ho neprihlásil ani do poisťovní.
mona091
13.02.09,09:28
- obe strany ste suhlasili s Dohodou o vykonani prace...PRECO? si suhlasil?
- dohoda ukoncena koncom roka 2008, dovtedy nahlasovacie podmienky boli pravdepodobne splnene, co by malo byt v poriadku
- co sa zmenilo v novom roku? nepohodli ste sa mozno na odmene?
- preco Ti dovtedy nevadil cash? Nevadilo Ti, ze nie si chraneny v plnom rozsahu na zaklade pracovnej zmluvy?

- mnohi su prinuteni prijat takuto moznost zarobku, len aby mali aspon nejaky prijem!!!
- mozno si to aj Ty tak mal, co sa vsak zmenilo, ze az teraz chces na to upozornit? neistota?

- BTW: ked uz aj v banke (nemenujem ktorej) nutia robit klientskych pracovnikov na zivnost, a pokial niekto trva na HPP, povedia mu, ze nevyhovuje podmienkam, a teda nema moznost nic zarobit, lebo ho neprijmu, ako sa potom maju branit v mensich firmach ludia, co chcu byt normalne zamestnani???!!!

asi budu teda nezamestnani, otazka - CO S TYM?????