mpl
12.02.09,01:05
Čítala som veľa príspevkov k danej téme ale nerozumiem odkiaľ majú niektorí poraďáci percentuálne sadzby použitia soc. fondu lebo v zákone o Soc.fonde som sa v paragrafe 7 o tom nedočítala. Ďakujem. Kde je napísané koľko prostriedkov môžem použiť na stravné?
Melnick
12.02.09,00:34
Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) § 152 ods.2 a 3:

"(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu."

A čítaj aj ďalšie súvisiace predpisy.....................................:)
mzdarka renca
12.02.09,01:17
Čítala som veľa príspevkov k danej téme ale nerozumiem odkiaľ majú niektorí poraďáci percentuálne sadzby použitia soc. fondu lebo v zákone o Soc.fonde som sa v paragrafe 7 o tom nedočítala. Ďakujem. Kde je napísané koľko prostriedkov môžem použiť na stravné?

Asi majú na tie % nejaký vnútorný predpis. Ja len viem, že naša hlavná účtovníčka občas zvykne hovoriť, že nemôžeme "prežrať":D celý sociálny fond, tak z neho prispievame aj na dopravu zamestnancov (medzimestskú), permanentky do divadla, návratné a nenávratné pôžičky a pod.
mzdarka renca
12.02.09,01:26
Asi majú na tie % nejaký vnútorný predpis. Ja len viem, že naša hlavná účtovníčka občas zvykne hovoriť, že nemôžeme "prežrať":D celý sociálny fond, tak z neho prispievame aj na dopravu zamestnancov (medzimestskú), permanentky do divadla, návratné a nenávratné pôžičky a pod.
My to u nás nerobíme na %, ale naplánujeme si každoročne, na čo a koľko sa budú peniaze zo SF využívať.
mpl
12.02.09,01:30
Moja otázka sa týkala použitia prostriedkov zo SOC. FONDU na stravovanie v akej výške???? kde je napísané že napr. 30% z tvorby môžem použiť na stravné a pod.......v novom zákone o soc.fonde v paragrafe 7 Použitie fondu to uvedené nie je.Mám to chápať tak že si môžem použiť napríklad aj celý SF na príspevok na stravné? Ďakujem.
mpl
12.02.09,01:40
Ak mám tvorbu Soc. fondu 11,- EUR /za 2 mesiace spolu december+január/ z miezd 2 zamestnancov.Akú sumu použijem na príspevok na stravné, Ďakujem. Od februára mám už zamestnancov 4.Aký príspevok im mám dať k stravným lístkom na mesiac fabruár? Som SZČO.
liba2
12.02.09,02:23
Moja otázka sa týkala použitia prostriedkov zo SOC. FONDU na stravovanie v akej výške???? kde je napísané že napr. 30% z tvorby môžem použiť na stravné a pod.......v novom zákone o soc.fonde v paragrafe 7 Použitie fondu to uvedené nie je.Mám to chápať tak že si môžem použiť napríklad aj celý SF na príspevok na stravné? Ďakujem.
áno, je to na firme, koľko a na aký účel bude prispievať. Dôležité je, aby vo fonde bolo dostatok finančných prostriedkov. Vhodné je vypracovať si k tomu jednoduchú zrozumiteľnú smernicu.
liba2
12.02.09,02:27
Ak mám tvorbu Soc. fondu 11,- EUR /za 2 mesiace spolu december+január/ z miezd 2 zamestnancov.Akú sumu použijem na príspevok na stravné, Ďakujem. Od februára mám už zamestnancov 4.Aký príspevok im mám dať k stravným lístkom na mesiac fabruár? Som SZČO.
Treba si urobiť kalkuláciu.
Pri 2 zamestnancoch je to maximálne 5,50 € / mesiac. Pri 4 to pravdepodobne bude rovnaké, lebo aj z ich miezd sa bude SF tvoriť. Lenže my tu nepoznáme hrubé mzdy vašich zamestnancov, takže ťažko sa nám radí......
SF je ako peňaženka, keď v nej nie sú peniaze, nemožno prispievať na nič :D takže len do výšky jeho tvorby.
alušik
12.02.09,05:17
Moja otázka sa týkala použitia prostriedkov zo SOC. FONDU na stravovanie v akej výške???? kde je napísané že napr. 30% z tvorby môžem použiť na stravné a pod.......v novom zákone o soc.fonde v paragrafe 7 Použitie fondu to uvedené nie je.Mám to chápať tak že si môžem použiť napríklad aj celý SF na príspevok na stravné? Ďakujem.

Takto to platilo do 31.12.2007:
(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30/ povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).

(4) Zostatok fondu použije zamestnávateľ v prípadoch uvedených v odseku 3 pre zamestnancov na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

Takže, ak vo firme bola nejaká kolektívna zmluva, tá určovala presné použitie fondu a ak nie, tak najmenej 20% išlo na stravné. Teraz to však nie je zákonom striktne určené.
Ak si teda v malej firme bez kolektívnej zmluvy určí zamestnávateľ vnútornou smernicou, že zo sociálneho fondu bude prispievať len na stravné, tak môže celý sociálny fond minúť len na tento účel.
Ak chce však prispievať aj na iné - napríklad na tú dopravu, prípadne na niečo iné v rámci sociálnej politiky (napríklad na vstupenky do športových zariadení, na kultúru a pod.), je to už na ňom, koľko percent na čo určí.
silmol
19.02.09,11:12
chcem sa opýtať či to má niekto tak ako my. My máme internú smernicu kde je určené ako budeme používať SF. Ak sa jedná o hotovú teplú stravu tak je celá platená zo SF na náklady firmy a ak sa jedná o stravné lístky tak 55% hradí zamestnávateľ a 45% hradí zamestnanec.
Ďakujem
silmol
20.02.09,09:35
to nikto nepoužíva internú smernicu?
Elenmarta
24.02.09,14:55
môj názor je že áno, ja to tak robím že prispievame na stravné a na konci roka nejaké darčekové poukážky
Peterika
24.02.09,22:04
to nikto nepoužíva internú smernicu?

no používajú, no vačšinou je prispôsobovaná tomu čo zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom z SF.
V prílohe prikladám vzor: / z netu/
- môžeš si ho prispôsobiť ako potrebuješ
Marttys
03.03.09,08:01
Ahojte,

zamestnavatel kvoli financnym problemom zrusil tvorbu dalsiho pridelu na dopravu z SF 0,5 %. Takze teraz zamestnancom nemoze vyplatit cestovne listky , ale doterat na to mali narok a jejich mzda nieje vyssia ako 10.000 sk
Je to tak spravne??

M.
mzdarka renca
03.03.09,18:02
Ahojte,

zamestnavatel kvoli financnym problemom zrusil tvorbu dalsiho pridelu na dopravu z SF 0,5 %. Takze teraz zamestnancom nemoze vyplatit cestovne listky , ale doterat na to mali narok a jejich mzda nieje vyssia ako 10.000 sk
Je to tak spravne??

M.

áno.

§ 7
Použitie fondu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok zamestnancom v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom, 3a) na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily, na dopravu do zamestnania a späť, na sociálnu výpomoc, na rekreácie, na doplnkové dôchodkové poistenie a na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť v rozsahu a podľa zásad dohodnutých v kolektívnej zmluve zamestnancovi aj pre jeho rodinných príslušníkov a poberateľovi starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku alebo do invalidného dôchodku. Za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 3b) zamestnanca.

(3) Ak nie je uzavretá kolektívna zmluva alebo ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 1 alebo rozsah a zásady poskytovania príspevku z fondu, alebo ak ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia, zamestnávateľ je povinný poskytnúť z fondu príspevok

a) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok 3) nepresahuje dvojnásobok životného minima 3c)a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) bodu 2; poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b),
b) zamestnancom na zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený osobitným zákonom 3a) a na služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily v rozsahu najmenej 30/ povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a na sociálnu výpomoc, na dopravu do zamestnania a späť a na doplnkové dôchodkové poistenie v rozsahu najmenej 20% povinného prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a).

(4) Zostatok fondu použije zamestnávateľ v prípadoch uvedených v odseku 3 pre zamestnancov na ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(5) Zamestnanec je na účely poskytnutia príspevku podľa odseku 3 písm. a) povinný preukázať výšku výdavkov na dopravu do zamestnania a späť.

(6) Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 3 písm. a); súčasťou tejto evidencie sú doklady preukazujúce vynaložené výdavky zamestnancov na dopravu do zamestnania a späť.

(7) Príspevok z fondu zamestnávateľ nemôže poskytovať na účely odmeňovania za prácu.

§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka) zamestnanca a nezaopatrené deti 8) zamestnanca.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť príspevok z fondu na úhradu nákladov odborovej organizácie vynaložených na spracovanie analýz a expertíz alebo iných služieb nevyhnutných na realizáciu kolektívneho vyjednávania medzi príslušným odborovým orgánom a zamestnávateľom; celková suma prostriedkov fondu použitých na tieto účely nesmie prekročiť 0, 05 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1. Ak sa prostriedky fondu dohodnuté v kolektívnej zmluve na účely podľa prvej vety v bežnom roku nevyčerpajú v dohodnutej sume, nevyčerpaná časť týchto prostriedkov môže byť použitá v nasledujúcom kalendárnom roku.

(4) Tvorbu fondu, výšku fondu, použitie fondu, podmienky poskytovania príspevkov z fondu zamestnancom a spôsob preukazovania výdavkov zamestnancom dohodne zamestnávateľ s odborovým orgánom v kolektívnej zmluve, a ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, upraví ich vo vnútornom predpise. Použitie príspevku z fondu a výšku príspevku z fondu podľa odseku 3 možno dohodnúť len v kolektívnej zmluve.

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.

(6) Zamestnávateľ je povinný poskytovať príspevok podľa odseku 5 najneskôr v termíne určenom na výplatu mzdy alebo platu po preukázaní nároku zamestnanca na príspevok a viesť evidenciu o poskytovaných príspevkoch podľa odseku 5.

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.

§ 8
Prechodné a záverečné ustanovenie
Marttys
04.03.09,06:05
[QUOTE=mzdarka renca;970722]áno.

§ 7
Použitie fondu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html#hore)

Dakujem za vycerpavajici zneni paragrafou. Ja som si je cetla, ale nebola som si ista. Stacilo mi napisat len ANO, nemusi vyplacat na dopravu do zamestnani a spat zamestnancom, ktery na to mali narok z dovodu, ze zrusil k februaru tvorbu nepovinneho pridelu 0,5 % SF.

Citam § ale pridu mi nelogicke!
Dorinda
20.03.09,13:32
Ja viem, ze po sty krat, ale musim uctovat predpis tvorenie fondu naozaj kazdy mesiac, alebo staci na konci roka? Nechce sa mi teraz otvarat 12 mesiacov. Pocas roka sme mali z coho cerpat, zostatok bol vysoky. Len sa chcem utvrdit UCTOVNE. Dakujem
Tweety
20.03.09,13:35
Ja viem, ze po sty krat, ale musim uctovat predpis tvorenie fondu naozaj kazdy mesiac, alebo staci na konci roka? Nechce sa mi teraz otvarat 12 mesiacov. Pocas roka sme mali z coho cerpat, zostatok bol vysoky. Len sa chcem utvrdit UCTOVNE. Dakujem
ÁNo, tvorbu musíš účtovať mesačne.
Nezaškodí Zákon o SF:
§ 4
( 3) Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Základom na určenie mesačného prídelu do fondu je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných zamestnancom na výplatu za príslušný kalendárny mesiac. Základom na určenie prídelu do fondu u zamestnancov, ktorých plat je zložený z časti v slovenskej mene a z časti v cudzej mene, a u štátnych zamestnancov, ktorým sa poskytuje zahraničný príspevok počas ich pôsobenia v zahraničí podľa osobitného predpisu, 4) je súhrn funkčných platov určených v slovenskej mene pred ich rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu.
§ 6
(2) Fond sa tvorí v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu. Ak zamestnávateľ vypláca mzdu alebo plat vo viacerých výplatných termínoch, za deň výplaty sa na účely tohto zákona považuje posledný dohodnutý deň výplaty mzdy alebo platu za uplynulý kalendárny mesiac. Prevod finančných prostriedkov sa uskutoční do piatich dní po dni dohodnutom na výplatu mzdy alebo platu, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca.
Muška
20.03.09,13:47
..a ja doplním Majku:
Postupy JU:
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
Dorinda
20.03.09,14:02
To vsetko mam uz preluskane aj podklady na mesacnu tvorbu mam v mzdach, len sa to nezanieslo mesacne do uctovnictva, tak hladam nejaku medzeru v zakone:D. Nechapem naco je potom v par.4 uvedene aj toto: Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. No co uz, idem to nahodit mesacne.
Tweety
20.03.09,14:35
To vsetko mam uz preluskane aj podklady na mesacnu tvorbu mam v mzdach, len sa to nezanieslo mesacne do uctovnictva, tak hladam nejaku medzeru v zakone:D. Nechapem naco je potom v par.4 uvedene aj toto: Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov3) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. No co uz, idem to nahodit mesacne.
Je to tam na to, že sa robí ročný prepočet tvorby SF. Takže zhniem, mesačne robíme prídel, aj čerpanie, a potom prepočet tvorby ročne.
Dorinda
20.03.09,15:05
Aha, uz zacinam mozno aj chapat. (Som zase na ceste chapala som - chaos - zacinam chapat - este pride chaos a pochopenie). Rocne si to cele prepocitam ci je to naozaj tych 0,6% a pripadne doplním? Mesacne robim PRIDEL zakladx0,6% a rocne prepocitam zaklad x 0,6% a to je TVORBA. Kazdopadne to urobim mesacne: zaklad x0,6% a zauctujem 527/472.
Majka prosim a je niekde explicitne povedane ako sa zaokruhlovalo v Sk, teraz v EUR to robim na dva eurocenty matematicky.
maaam
10.04.09,14:05
Prosíííím poradiť.
Ahoj, poraďáci, mám problem so soc. fondom. Pracovníkom som vyplatila prostriedky zo socialneho fondu pri ukončení prac. pomeru u nás. Ale nevypočitala som ho správne, dala som im oveľa vačšiu sumu ako im prináleží. Ako teraz postupovať? Mám ich vyzvať aby peniaze vrátili ? Sú povinný peniaze vrátiť?
Ďakujem za skorú odpoveď.
mzdarka renca
10.04.09,14:17
Prosíííím poradiť.
Ahoj, poraďáci, mám problem so soc. fondom. Pracovníkom som vyplatila prostriedky zo socialneho fondu pri ukončení prac. pomeru u nás. Ale nevypočitala som ho správne, dala som im oveľa vačšiu sumu ako im prináleží. Ako teraz postupovať? Mám ich vyzvať aby peniaze vrátili ? Sú povinný peniaze vrátiť?
Ďakujem za skorú odpoveď.

Áno, písomne oznám zamestnancom, že im z dôvodu nesprávne vypočítanej sumy bola vyplatená vyššia čiastka, na akú mali nárok a zamestnávateľ žiada o vrátenie tejto fin. čiastky.
Ak nebudú po tejto výzve reagovať, zašli im ďaľší list s upozornením, že túto neprávom vyplatenú čiastku bude zamestnávateľ vymáhať súdnou cestou.
maaam
13.04.09,15:05
mzdarka renca
dakuuujem za odpoved.
liba2
13.04.09,16:45
Prosíííím poradiť.
Ahoj, poraďáci, mám problem so soc. fondom. Pracovníkom som vyplatila prostriedky zo socialneho fondu pri ukončení prac. pomeru u nás. Ale nevypočitala som ho správne, dala som im oveľa vačšiu sumu ako im prináleží. Ako teraz postupovať? Mám ich vyzvať aby peniaze vrátili ? Sú povinný peniaze vrátiť?
Ďakujem za skorú odpoveď.Skúsiť to môžeš. Otázne je , či oni vedeli, že prijímajú vyššiu sumu než im patrí.
Lebo ak nie, tak tie peniaze prijali "v dobrej viere" že im patria... ;)
L-M
20.04.09,10:23
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

Dúfam,že tomu správne rozumiem- od 1.1.2008 už nie je obmedzené, že prispievať na dopravu zo SF pri zákonnej tvorbe 0,6% sa môže iba v prípade spnenia podmienky, že priemerný mesačný zárobok nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond.
Môže sa prispievať pri akomkoľvek príjme?
ďakujem, veľmi by mi pomohla vaša odpoveď či tomu správne chápem
Tweety
20.04.09,10:26
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

Dúfam,že tomu správne rozumiem- od 1.1.2008 už nie je obmedzené, že prispievať na dopravu zo SF pri zákonnej tvorbe 0,6% sa môže iba v prípade spnenia podmienky, že priemerný mesačný zárobok nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond.
Môže sa prispievať pri akomkoľvek príjme?
ďakujem, veľmi by mi pomohla vaša odpoveď či tomu správne chápem
§ 7

(5) Ak v kolektívnej zmluve nie je dohodnutý ďalší prídel podľa § 3 ods. 1 písm. b) prvého bodu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť príspevok z ďalšieho prídelu do fondu tvoreného najviac vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b) druhého bodu na kompenzáciu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancovi, ktorý dochádza do zamestnania verejnou dopravou a ktorého priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond. U zamestnanca s pracovným pomerom na kratší pracovný čas sa pri výpočte priemerného mesačného zárobku vychádza z ustanoveného týždenného pracovného času na pracovisku zamestnanca. Poskytovanie príspevku podľa prvej vety nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť aj z povinného prídelu do fondu.
mzdarka renca
20.04.09,10:26
§ 7
Použitie fondu

(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na

a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu, 7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.

Ak tomu správne rozumiem, od 1.1.2008 už nie je obmedzené, že prispievať na dopravu zo SF pri zákonnej tvorbe 0,6% sa môže iba v prípade spnenia podmienky, že priemerný mesačný zárobok9) nepresahuje 50 % priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci dva roky kalendárnemu roku, za ktorý sa tvorí fond.
Môže sa prispievať pri akomkoľvek príjme?ďakujem
Aj predtým sa mohlo, ak ste to mali vo vnútornom predpise, ako a za akých podmienok a do akej výšky.
L-M
20.04.09,10:38
Aj predtým sa mohlo, ak ste to mali vo vnútornom predpise, ako a za akých podmienok a do akej výšky.
A ak nemáme žiaden vnútorný predpis na čerpanie SF- je to problém?
Čerpáme väčšinou iba na kultúrne podujatia, asi začneme aj s pripievaním na stravu, aj keď z- teľ pripieva najviac ako sa dá. Takže prispievať na dopravu môžme bez problémov?-aj bez vnút.predpisu?
Alebo radšej by sme mali dajákú IS spísať- aby bolo jasné načo sa prispieva?

ešte raz ďakujem
mzdarka renca
20.04.09,10:41
A ak nemáme žiaden vnútorný predpis na čerpanie SF- je to problém?
Čerpáme väčšinou iba na kultúrne podujatia, asi začneme aj s pripievaním na stravu, aj keď z- teľ pripieva najviac ako sa dá. Takže pripievať na dopravu môžme bez problémov?
áno, môžete prispievať na dopravu, ale doporučujem ti, aby ste si spravili smernicu na tvorbu a čerpanie prostriedkov zo SF.
L-M
20.04.09,10:49
áno, môžete prispievať na dopravu, ale doporučujem ti, aby ste si spravili smernicu na tvorbu a čerpanie prostriedkov zo SF.
Nedá sa mi poslať ti bodík,ale ešte raz ďakujem:), akurát som to dopísala do svojho prípevku o tej IS-a ešte som tam nevidela ten tvoj.
Tuším budem vyrábať IS- už mám dve v pláne :D.
mzdarka renca
20.04.09,10:53
Nedá sa mi poslať ti bodík,ale ešte raz ďakujem:), akurát som to dopísala do svojho prípevku o tej IS-a ešte som tam nevidela ten tvoj.
Tuším budem vyrábať IS- už mám dve v pláne :D.
mimotemy asi si stojím na kábli, čo je to IS?

PS: za bodík sa netráp;)
Tweety
20.04.09,10:54
mimotemy asi si stojím na kábli, čo je to IS?

PS: za bodík sa netráp;)
No predsa Interná smernica.:)
mzdarka renca
20.04.09,10:57
No predsa Interná smernica.:)
jasne, je to kábel:D:D:D:D:D....veď viem:D
L-M
20.04.09,10:58
mimotemy asi si stojím na kábli, čo je to IS?

PS: za bodík sa netráp;)
IS = vnútorný predpis "aspoň dúfam" ;):rolleyes:

Dokelu, zas som to napísala a medzitým už je tam šup tvoj prípevok, ale už to vymazávať nebudem:---
Tweety
20.04.09,11:00
jasne, je to kábel:D:D:D:D:D....veď viem:D
mimotemyA si si istá, že to nie je niečo iné?:---
mzdarka renca
20.04.09,11:00
IS = vnútorný predpis "aspoň dúfam" ;):rolleyes:
to by bolo VP:D
Tweety nám to vysvetlila:D
Tweety
20.04.09,11:01
to by bolo VP:D
Tweety nám to vysvetlila:Dmimotemy
A keby to boli niektorí poraďaci, bolo by to už VIP.:---
mzdarka renca
20.04.09,11:02
mimotemyA si si istá, že to nie je niečo iné?:---

no, možno to aj je niečo iné:D, len mi to nepáli, tak si za svet neviem spomenúť čo. :D:D:D:D:D
L-M
20.04.09,11:15
to by bolo VP:D
Tweety nám to vysvetlila:D

Viem,že v tom máte obe jasno:)
Ja len-nemyslela som, že IS je VP,ale že IS a vnútorný predpis je v podstate to isté, asi som sa zle vyjadrila.:D
Tuším to slnko silno svieti-asi sa to prejavuje aj cez steny:D:D:D
Tweety
20.04.09,16:58
Viem,že v tom máte obe jasno:)
Ja len-nemyslela som, že IS je VP,ale že IS a vnútorný predpis je v podstate to isté, asi som sa zle vyjadrila.:D
Tuším to slnko silno svieti-asi sa to prejavuje aj cez steny:D:D:D
Podstata zostala rovnaká :eek:, len skratky nie.:---
rrrrr
21.04.09,06:15
Zamestnanec zomrel a mi mame v kolek.zmluve, ze je mozne prispiet zo Socialneho fondu pre jeho rod. prislusnikov pri umrti zamestnanca. Tuto sumu vyplatemi ako keby zosnulemu zamestnancovi a zdanime mu to?
Dakujem za pomoc
kornelia2
13.05.09,06:54
Ahojte, chcela by som sa opytat ci mozem preplatit zamest. kadernictvo?(22,57euro)ako zauctovat?
Dafninka
21.05.09,12:20
Ahojte,

ak sme teambuliding (spojeny s ubytovanim+skolenim+napoje) dali ako cerpanie soc fondu, musime tuto akciu zdanit nasim zamestnancom?
mzdarka renca
21.05.09,12:22
Ahojte,

ak sme teambuliding (spojeny s ubytovanim+skolenim+napoje) dali ako cerpanie soc fondu, musime tuto akciu zdanit nasim zamestnancom?
áno, pokiaľ sa nejedná o zariadenie zamestnávateľa
Dafninka
21.05.09,12:34
dakujem a kde najdeme odvolavku na paragraf, kde sa o tom docitame?
mzdarka renca
21.05.09,12:45
dakujem a kde najdeme odvolavku na paragraf, kde sa o tom docitame?
páči sa:)
Dafninka
21.05.09,12:45
prosim, pomoze mi niekto?
Dafninka
21.05.09,13:03
Dakujem:) ale ja som uz trosku v pomykove, lebo ak to citam, co si mi poslala, tak mi z toho vychadza, ze ta nasa akcia sa nezdanuje zamestnancom
mzdarka renca
21.05.09,17:30
prečo si to myslíš?
liba2
22.05.09,03:41
dakujem a kde najdeme odvolavku na paragraf, kde sa o tom docitame?
Čerpanie zo SF rieši zákon o SF:
http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2008-a.html

zdaňovanie rieši zákon o dani z príjmov - tiež sa nachádza na prvej strane porada.sk
rommy
05.06.09,06:17
Ahoj poraďáci, prosím Vás musí zamestnávateľ prispievať zo SF na stravovanie (konktétne na strav.lístky). Napr. ak budú kupovať lístky do kina, prispievať na šport atď. musí aj na stravovanie? Je to nová a.s. a neviem či aj keď prispievajú na tieto aktivity musia aj na stravovanie... ?
STAMART
14.10.09,11:44
Môže zamestnanec požiadať o príspevok zo sociálneho fondu
na kurz anglického jazyka pre začiatočníkov?
mzdarka renca
14.10.09,11:48
Môže zamestnanec požiadať o príspevok zo sociálneho fondu
na kurz anglického jazyka pre začiatočníkov?
môže, ale je na zamestnávateľovi, či prispeje, záleží to od prostriedkov v SF.
anna81
08.12.09,14:04
Ahojte, som jediný zamestnanec vo firme, pracujem len na 4 hod denne. Sociálny fond tvorím každý mesiac a keďže sa tvorí len z mojej mzdy, chcela by som ho použiť pre seba. Za rok je na účte soc. fondu necelých 35,-eur. Keďže robím len 4 hod, nárok na stravu nemám. Môžem si uplatniť cestovné do zamestnania? Žiadne interné smernice nemáme a teraz som v pomykove ako tento fond použiť. Do zamestnania cestujem autom (3km). V tomto prípade bude aká výška prídelu na cestovné? A môže sa vyplatiť len raz ročne? :(:(
janecka59
10.12.09,21:44
na cestovné podľa vasho popisu nie.
anna81
14.12.09,12:49
Dakujem za odpoved. A keby som to chcela pouzit napr. na preplatenie kadernicky, ako by som mala postupovat?
zuti
14.12.09,18:50
ahojte, mňa by zaujímalo, či by sa mohla kúpiť napr. vianočná kolekcia zo SF? tiež je 1 zamestnanec na 4 hod., takže je tam tých peňazí málo.