maturantka
17.06.05,10:00
Prosím, vraj sú nejaké zmeny (neviem však, odkedy) v oblasti DPH pri diaľničných poplatkoch. Našla som v Porade len EÚ. Ako je to na Slovensku?
Ď.
tonkat
17.06.05,08:10
Zmena je v tom, že diaľničná známka (SR) sa od 01.02.2005 nepovažuje za úradnú ceninu, ale za poskytnutie služby, nakoľko bola založená Národná diaľničná spoločnosť a.s. (NDS) a táto má v činnosti správu, údržbu, opravu a rozvoj diaľnic. Tieto služby podliehajú DPH, avšak je problém s vydaním správneho daňového dokladu, nakoľko sa predáva už aj v novinových stánkoch a na čerp. staniciach a pod. Pri fakturácii provízie za predaj nálepiek už nemožno postupovať podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. Je to usmernenie daňového riadiateľstva SR Banská Bystrica z mája 2005.
Denda
17.06.05,08:14
Pridávam usmernie:

Sprostredkovanie predaja diaľničných nálepiek



V zmysle zákona č. 639 /2004 Z.z. o Národnej diaľničnej spoločnosti a o zmene a doplnení zákona č.135 /1961 Zb. o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov účinných od 1.1. 2005 bola založená Národná diaľničná spoločnosť a.s. (ďalej len NDS) a vznikla dňom zápisu do Obchodného registra 1.2.2005. Predmetom činnosti NDS je správa, údržba, oprava a rozvoj diaľnic. Príjmom NDS sú najmä finančné prostriedky získané z výberu poplatkov a z predaja nálepiek za používanie vymedzených úsekov diaľnic vo vlastníctve NDS. Uvedené finančné prostriedky za poskytované služby v zmysle § 2 ods.1 písm. b) zákona o DPH podliehajú dani z pridanej hodnoty.

Podľa § 40 zákona o DPH je od dane oslobodené sprostredkovanie predaja platných poštových cenín určených na použitie v rámci poštových služieb, kolkov a iných úradných cenín, ak sa predávajú za nominálnu hodnotu.

Na základe stanoviska Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR nálepka, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie zákonom vymedzených diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy motorovým vozidlom, sa nepovažuje za úradnú ceninu t.j. odo dňa vzniku NDS ( od 1.2.2005) nemožno pri fakturácii provízie za predaj nálepiek postupovať podľa § 40 zákona č. 222/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.

To znamená, že sprostredkovanie predaja diaľničných nálepiek nie je odo dňa vzniku NDS oslobodené od dane z pridanej hodnoty.



Vydalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, máj 2005
maturantka
17.06.05,08:29
OK, a čo to znamená pre firmu? Predstavujem si, že si v stánku kúpim klasickú nálepku. Aký doklad mi dajú? S DPH, alebo to mám ja nejako rozpočítavať (prípadne to nechať tak a odpočet DPH neuplatniť)?
tonkat
17.06.05,08:37
Pravdepodobne ti dajú doklad bez DPH, lebo keby ti mali vystaviť doklad s DPH, tak by musel vyzerať tak, ako napr. bločik z čerpacej stanice, kde je uvedený nájomca ČS a tiež vlastník ČS, ktorý je platcom DPH. A toto nemajú doriešené ani na čerpačkách ani v stánkoch, lebo je to technický problém - museli by mať 2. pokladňu, kde by zvlášť predávali tieto známky, alebo neviem či sa dá na jednej pokladni tlačiť raz taká hlavička a raz iná, lebo oni sú len sprostredkovatelia predaja tých známok.
IvanaK
17.06.05,08:38
To by zaujimalo aj mna,ja mam nakupene dialnicne znamky 3.2.2005 a ako kukam na blok z ČS,tak tam je 0%DPH.
rosemary
17.06.05,08:47
Ale to je sprostredkovanie predaja za províziu, ak dobre čítam horeuvedené usmernenie. To platilo ale aj pred 1.2.2005, lebo podmienka §40 bola nominálna hodnota ceniny a na dialničných nálepkách hodnota v korunách uvedená nebola, iba tonáž a časové obmedzenie. Takéto vyjadrenie dala Ing.Kováčiková už minulý rok ako prišiel do platnosti nový zákon o DPH. Sprostredkovatelia predaja DZ nám potom opravovali faktúrku. Tady ide skôr o to, či tie samotné poplatky podliehajú DPH?
a-nick-a
17.06.05,13:44
Ďakujem veľmi pekne.
durisovad
17.06.05,13:58
Ja mam doklad o zakupeni dialnicnej znamky na cerpacej stanici, spolu s benzinom. Na benzin je uplatnena DPH, na dialnicnu znamku nie. Doklad je z aprila t.r. Co s tym?
rosemary
20.06.05,10:17
Dáš si dialničnú nálepku do nákladov tak ako je na účtenke.
rosemary
20.06.05,10:21
Ešte som chcela vysvetliť, čo je to DPH zo sprostredkovania. Na Slovensku je žiaľ iba jedna firma, ktorá dostala od štátu povolenie predávať dialničné nálepky. Táto svojim klientom predáva dialničné nálepky na predaj /to sú tie čerpacie stanice, zmenárne a pod./ a...poskytne predajcovi maržu. Tento, keď známky predá vyfakturuje dodavateľovi maržu za predané známky. A tohoto sa to týka. Z marže sa odvedie DPH.
účtovník 007
20.06.05,13:34
Ale to je sprostredkovanie predaja za províziu, ak dobre čítam horeuvedené usmernenie. To platilo ale aj pred 1.2.2005, lebo podmienka §40 bola nominálna hodnota ceniny a na dialničných nálepkách hodnota v korunách uvedená nebola, iba tonáž a časové obmedzenie. Takéto vyjadrenie dala Ing.Kováčiková už minulý rok ako prišiel do platnosti nový zákon o DPH. Sprostredkovatelia predaja DZ nám potom opravovali faktúrku. Tady ide skôr o to, či tie samotné poplatky podliehajú DPH?
K problematike, ktorú ste tu načrtli len toľko: do 31.12.2004 sa k provízii za DN účtovala DPH. Nie k nominálnej hodnote DN. Podľa § 40 Zákona o DPH 651/2004 Z.z. platného od 1.1.2005 ( kde sa § 40 práve kôli DN upravil) sa k provízii za sprostredkovanie neúčtovala DPH." § 40 znie:Oslobodené od dane je sprostredkovanie predaja platných poštových cenín určených na použitie v rámci poštových služieb, kolkov a iných úradných cenín, ak sa predávajú za nominálnu hodnotu. Nemusí byť uvedená nominálna hodnota. Usmernenie DR Banská Bystrica je pekné, ale nie je podložené žiadnym výkladom alebo zmenou zákona. DN je stále cenina. Usmernenie od našej auditorskej spoločnosti:" Nič neopravovať, províziu účtovať bez DPH.Najvätší problém nastal v tom, že i predaj poštových známok po tomto usmernení treba chápať inak. A tu už mali naši zákonodarci zmätok. Budeme mať jednanie na ministerstve, ako dopadneme Vám oznámim. Ak budeme musieť dať opravné, bude to škoda.
milan007
27.06.05,11:45
Myslim, že účtovník 007 nesprávne pochopil usmernenie DRSR.
v zákone o DPH v §40, ktorého sa usmernenie týka, je, že oslobodené sú poštové ceniny, kolky a iné ÚRADNÉ ceniny. To znamená, že usmernením DRSR diaľničná spoločnosť nie je štátna ani iná verejná správa, čiže diaľničné známky, ktoré emituje, nie sú úradná cenina - nepodlieha oslobodeniu!!!
Sefcikova
27.06.05,13:05
takže po 1.2.2005 sa diaľničné známky prestávajú účtovať v PÚ na 538 - ostatné dane a poplatky a budú sa účtovať na ostatné služby 518??
účtovník 007
27.06.05,13:48
Myslim, že účtovník 007 nesprávne pochopil usmernenie DRSR.
v zákone o DPH v §40, ktorého sa usmernenie týka, je, že oslobodené sú poštové ceniny, kolky a iné ÚRADNÉ ceniny. To znamená, že usmernením DRSR diaľničná spoločnosť nie je štátna ani iná verejná správa, čiže diaľničné známky, ktoré emituje, nie sú úradná cenina - nepodlieha oslobodeniu!!!
Ja som pochopila usmernenie DRSR dobre, práve preto začalo vyjednávanie, lebo uvedené usmernenie je pre nás veľmi tvrdé. Išlo by o opravu niekoľko miliónových fa od februára za DN na fa s DPH. Ani NDS dodnes nevystavila fa, lebo nevedia, ako postupovať. Pani Jablonková tvrdí jedno, my sa snažíme o zmiernenie tvrdosti uvedeného usmernenia. Musím povedať, že sa nám moc nedarí. Takže náš problém je omnoho vážnejší, preto tá opatrná odpoveď predtým. No môj problém je :niekoľko prebdených nocí a hlava boľavááááááá.
bepo
27.06.05,15:53
Ja som tento rok našiel diaľničnú známku na ulici a mám po probléme :D be-be :p
účtovník 007
28.06.05,07:21
Ja som pochopila usmernenie DRSR dobre, práve preto začalo vyjednávanie, lebo uvedené usmernenie je pre nás veľmi tvrdé. Išlo by o opravu niekoľko miliónových fa od februára za DN na fa s DPH. Ani NDS dodnes nevystavila fa, lebo nevedia, ako postupovať. Pani Jablonková tvrdí jedno, my sa snažíme o zmiernenie tvrdosti uvedeného usmernenia. Musím povedať, že sa nám moc nedarí. Takže náš problém je omnoho vážnejší, preto tá opatrná odpoveď predtým. No môj problém je :niekoľko prebdených nocí a hlava boľavááááááá.
Ľudkovia, prišla odpoveď z ministerstva. Vznikom a.s. nemožno preklasifikovať diaľničnú nálepku z ceniny na tovar. DN zostávajú ceninou. Vyjadrenie vyjde vo finančnom spravodajcovi. Tak čakám, kým to nie je oficiálne na papieri neverím.
Tento mesiac bol skúškou nervou!!!!!!!
milan007
07.12.05,11:14
No zatial žiadne vyjadrenie podľa môjho očakávania nevyšlo, t.j. odporúčam účtovať diaľničné známky na 518-poplatky za používanie diaľnic ako službu a aj po seminári s p. Jablonkovou 5.12.2005 sa v roku 2005 nebude dať odpočítať DPH z týchto nálepiek. V novele DPH je už ustanovenie, že za faktúru sa bude považovať i zadná strana diaľničnej nálepky s kupónom, ak na nej bude vytlačená cena a DPH. Takéto nálepky sa budú tlačiť až od 1.1.2006, takže radšej s ich nákupom počkajte...
účtovník 007
07.12.05,12:14
Už sa tlačia a 20.12.2005 by mali byť prvé distribuované.:D Novela 523/2005 platí od 1.1.2006. Staré diaľničné nálepky platia do konca januára 2006. Nové presne ako píše iný 007:cool: , kupujte v 2006. Bude ich vraj dosť:D , povedala nám NDS.
janulinka
07.12.05,12:14
Daňovým dokladom je to čo ostane po odlepení ústrižku, ktorý sa prilepí na sklo, a ústrižku, ktorý má vodič. Daňovým dokladom nie je doklad z registračnej pokladne, nakoľko diaľničná spoločnosť predáva známky cez´viacerých predajcov, niektorí nei sú platiteľmi DPH. Tak to bolo vysvetlení na seminári ku DPH minulý týždeň JUDr. Grosovou.
pyton
07.12.05,12:26
No zatial žiadne vyjadrenie podľa môjho očakávania nevyšlo, t.j. odporúčam účtovať diaľničné známky na 518-poplatky za používanie diaľnic ako službu a aj po seminári s p. Jablonkovou 5.12.2005 sa v roku 2005 nebude dať odpočítať DPH z týchto nálepiek. V novele DPH je už ustanovenie, že za faktúru sa bude považovať i zadná strana diaľničnej nálepky s kupónom, ak na nej bude vytlačená cena a DPH. Takéto nálepky sa budú tlačiť až od 1.1.2006, takže radšej s ich nákupom počkajte...

Na seminári, na ktorom som bola ja, sa usmerňovalo tak, že treba za rok 2005 požiadať NDS o faktúru a sú povinní nám ju zaslať. :cool:

V roku 2006 už našťastie ten doklad bude /ako píše milan007/ a že je možné známku zakúpiť aj v 12/2005 a DPH si odpočítať.
milan007
07.12.05,12:36
Ano, môžete požiadať NDS o vystavenie faktúry, ale ona Vám žiadnu nevystaví a odkáže Vás na jej mandátnych predajcov, od ktorých ste nálepku kúpili. Tí Vám takisto židnu faktúru nevystavia... naozaj, je to začarovaný kruh. Diaľničnú známku by som nedoporučoval kúpiť už teraz, lebo nebudete mať doklad pre nárok na odpočet. To že zadná strana nálepky bude považovaná za doklad-faktúru bude platné až od 1.1.2006...
maturantka
08.12.05,11:12
To je teda dobré kocúrkovo!
účtovník 007
08.12.05,12:22
To je teda dobré kocúrkovo!

A to buď rada, že ich nemusíš predávať a účtovať o nich. Za svoju éru účtovania som zistila, že najhoršie sa spolupracuje s firmami, v ktorých je štát jediný alebo majoritný vlastník. To je prípad aj NDS.A teraz môj problém.
Mandátne zmluvy s NDS sú zoraďované podľa abecedy-A,B,C a to podľa toho, koľký mandatár ste v poradí. DPH z predaných nálepiek bude odvádzať NDS(podľa mesačných hlásení). Uplatňovať DPH si bude konečný spotrebiteľ podľa zadnej strany nálepky. Ako mám ja( vo vzťahu s NDS som mandatár,vo vzťahu s našimi odberateľmi mandant) vystavovať fa za predané DN? Na fa bude treba uviesť, že ich predávam pre NDS(uviesť jej IČDPH) a fa bude bez dane? Alebo bude s daňou a IČ DPH NDS? Videla som bločky od nájomcov v Slovnafte, kde je uvedené IČO aj IČDPH nájomcu aj Slovnaftu a uvedené tovary A predáva Slovnaft a B,C nájomca. Tak nejako bude vzerať moja fa? Ak ste sa niekto s niečím podobným stretli, prosím Vás o radu. Privítam názory aj ostatných. DN to je môj zlý sen.
milan007
09.12.05,12:14
Podľa môjho názoru sa už nič nezmení, kúpite si DN, a k bločku od predajcu si dáte ako prílohu zadnú stranu nálepky (pri tejto prípežitosti by som chcel poprosiť vodičov aby po prilepení nálepky zadnú stranu nezahadzovali) v účte o tom budete účtovať ako o službe - poplatok za užívanie diaľnic, samozrejme s dph a aj s nárokom na odpočet na základe prílohy - zadnej strany nálepky. Nálepka sa u predajcov bude tváriť ako prechodná položka, t.j. budú ju predávať ako doteraz, za cenu s daňou (aj keď nevyčíslenou na bločku)...
martinez
09.12.05,12:46
no moment, ja mam z toho chaos... ked si kupim dialnicnu nalepku napriklad u neplatitela DPH, ktori mi ju predava v nominalnej hodnote, pricom nezohladnuje dph, tak na zadnej strane DN bude vycislena DPH z dialnicneho poplatku, ktoru si potom budem moct uplatnit ?
Jana Acsová
09.12.05,12:50
no moment, ja mam z toho chaos... ked si kupim dialnicnu nalepku napriklad u neplatitela DPH, ktori mi ju predava v nominalnej hodnote, pricom nezohladnuje dph, tak na zadnej strane DN bude vycislena DPH z dialnicneho poplatku, ktoru si potom budem moct uplatnit ?Podľa § 71 ods. 4 ZDPH platného od 1.1.2006 sa za faktúru bude považovať aj podkladová časť nálepky, ktoru sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
Mám za to, že z uvedeného vyplýva, že ak splníte predmetné podmienky je jedno od koho nakúpite, neuplatňujete DPH z bločku z ERP (napr.) ale faktúrou je samotná nálepka.
tonkat
30.01.06,13:44
Podľa § 71 ods. 4 ZDPH platného od 1.1.2006 sa za faktúru bude považovať aj podkladová časť nálepky, ktoru sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby, cenu vrátane dane a sumu dane.
Mám za to, že z uvedeného vyplýva, že ak splníte predmetné podmienky je jedno od koho nakúpite, neuplatňujete DPH z bločku z ERP (napr.) ale faktúrou je samotná nálepka.
Avo, prosím, keď takúto diaľničnú známku predám , vystavujem faktúru s DPH?
tonkat
30.01.06,14:27
Avo, prosím, keď takúto diaľničnú známku predám , vystavujem faktúru s DPH?
Už som sa aj dozvedela, že bez DPH. DPH len z prípadného poplatku za sprostredkovanie. Je to správne?
pitto
07.03.06,11:22
Podla posledného usmernenia s DPH pracuje konecný spotrebiteľ a národná dialnicná spolocnost. DPH si mozno odpocitat aj ked nie je vycislená na bloku predajcu. K bloku sa prilozi spodna cast dialnicnej znamky kde je to napisane a DPH sa odpocita.
Jana Acsová
07.03.06,19:13
Avo, prosím, keď takúto diaľničnú známku predám , vystavujem faktúru s DPH?Podstatným pri predaji dialničných známok je zmluvný vzťah s Národnou dialničnou spoločnosťou. Od toho sa odvíja ďalší postup.
Hanka
09.03.06,11:36
...tak fajn, uz sme sa dopracovali k tomu, ze si mozem uplatnit dph na zaklade podkladovej casti nalepky, kde je uvedene obch.meno dodavatela sluzby t.j. Narodna dial,spolocnost.
...teraz co, znamky sme nakupili v januari budeme podavat dodatocne dan. priznania za januar?
.... robil uz niekto dodatocne danove k dph? ako to vyzera, kde sa co uvadza? Ako sa to premietne v dan. priznani za februar ?
Hanka
09.03.06,13:23
nikto nic ????
Hanka
10.03.06,05:25
......ani tu nikto nic .....
Hanka
16.03.06,10:08
......teraz co, znamky sme nakupili v januari budeme podavat dodatocne dan. priznania za januar?
.... robil uz niekto dodatocne danove k dph? ako to vyzera, kde sa co uvadza? Ako sa to premietne v dan. priznani za februar ?
vie niekto pomoct? :mee:
účtovník 007
16.03.06,10:46
A prečo chceš podávať dodatočné priznanie k DPH za január? Veď zákon o DPH ti umožňuje sa rozhodnúť či január, alebo február. Za február si ešte asi nepodala priznanie k DPH. Nevidím problém uplatniť DPH z dialničných nálepiek vo februári.
Hanka
21.03.06,05:35
....lebo mojmu poradcovi sa to nepaci dat to do februara :(
Renka
18.04.06,09:03
Ahojte, chcela by som sa ešte k tejto téme vrátiť. Mám fa. na diaľ.známky, na ktorej pochopiteľne nie je uvedená DPH, ibaže keď som si pýtala od majiteľa zadné časti nálepiek, na základe ktorých som chcela tú daň uplatniť, bolo mi povedané, že šoféri ich zahodili. Čo by ste mi poradili, mám na to kašlať, alebo si mám ofotiť len tú časť zadnej strany, kde je uvedená ŠPZ avšak nie je tam uvedená výška dane.
daakujem
KEJKA
18.04.06,09:29
nemôžeš, podľas z_DPH máš mať "faktúru", teda zadnú časť nálepky. Takto akoby si si chcela odpočítať DPH, pričom faktúru niekto zahodil. To nejde.
Renka
18.04.06,11:07
ďakujem, aj som si tak myslela. V podstate mam len doklad o zaplatení a to je na uplatnenie dph malo. Ešte raz dík.
nika.sum
07.01.09,21:51
Ahoj, s tymi dialnicnymi znamkami, to je stale po starom vsak? Ak si chcem uplatnit DPH potrebujem zadnu cast nalepky. Ak ju nemam a mam len doklad o nakupe? tak to mozem dat do nakladov alebo nemam narok na vratenie DPH?
vikinka
08.01.09,05:46
Nárok na odpočet na základe podkladovej časti DN
nika.sum
21.01.09,09:44
Nárok na odpočet na základe podkladovej časti DN
Vraj sa da odpocitat DPH len vtedy som si kupovala dialnicnu znamku priamo od dialnicnej spolocnoti?
Tweety
21.01.09,10:13
Vraj sa da odpocitat DPH len vtedy som si kupovala dialnicnu znamku priamo od dialnicnej spolocnoti?
Nárok na uplatnenie odpočtu je len vtedy, ak máš podkladovú časť nálepky. Ale to už tu bolo napísané.
§ 71 Zákon o dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html)
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
__________________
nika.sum
21.01.09,10:26
S tymto ja suhlasim, volal mi vsak kamarat, mama mu robi na DU a povedala, vraj to pri kontrole v min. roku vyhodili. Ja si tiez myslim, ze je to tak ako si napisala, tiez mam v rukach ten zakon. Ale dakujem za odpoved.
Marta Dömötörová
28.05.09,13:51
Poradí mi súrne niekto z Vás? Potrebujem podkladovú časť dialničnej známky pre uplatnenie DPH aj keď mám doklad z registračnej pokladne z čerpacej stanice, ktorá je platcom DPH?
Na bločku nie je rozpísané DPH, len je uvedené, že cena je s DPH.
halúzka
28.05.09,14:08
áno jednoznačne potrebuješ, na základe podkladovej časti si uplatňuješ odpočet DPH! Pozri §71 odst.4, písm.b) ZoDPH