Janna
17.06.05,11:12
Chcela by som sa opýtať:

1. Vystavím zálohovú faktúru na tovar.

2. Následne po jej úhrade do 15 dní vystavím faktúru aj s DPH. S uvedením dátumu prijatia platby. Na faktúre píšem text:
" v zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH § 19 ost. 4 Vám vystavujeme faktúru k prijatej platbe dňa... - preddavková faktúra č..."
Faktúru zaevidujem do ev. pohľadávok + DPH. Faktúra bude 0,- lebo odrátam z nej zálohu.

3. Dodáme tovar, vystavím opäť faktúru, kde rozpíšem všetky položky tovarov, základ dane + DPH. Faktúra bude tiež 0,- odrátam zálohu. Faktúru zaevidujem len do ev. pohľadávok, do DPH už ju nedávam.
Na faktúre ešte napíšem text: "Neuplatňovať DPH. DPH uplatnená na faktúre č. ..(bod 2)

Tento postup robím vtedy, ak tovar nemôžeme dodať do 15 dní od prijatia platby za zálohu. Dúfam, že je to tak správne. Prosím opravte ma, ak to robím zle.

Ďakujem
via
17.06.05,09:17
do fa za dodanie tovaru, nepisem odpocet zalohy, ale ja dam priamo polozka:
- OFA2005/xxx a rozpisane vsetky sumy tj. bez DPH, DPH aj suma a tak sa mi vsetky polozky rovno vynuluju, neviem ako to robi ALFA .....
ale aj tvoj postup by mal byt spravny, nevidim problem
renča1
17.06.05,11:25
Chcela by som sa opýtať:

1. Vystavím zálohovú faktúru na tovar.

2. Následne po jej úhrade do 15 dní vystavím faktúru aj s DPH. S uvedením dátumu prijatia platby. Na faktúre píšem text:
" v zmysle zákona č. 222/2004 Z.z. o DPH § 19 ost. 4 Vám vystavujeme faktúru k prijatej platbe dňa... - preddavková faktúra č..."
Faktúru zaevidujem do ev. pohľadávok + DPH. Faktúra bude 0,- lebo odrátam z nej zálohu.

3. Dodáme tovar, vystavím opäť faktúru, kde rozpíšem všetky položky tovarov, základ dane + DPH. Faktúra bude tiež 0,- odrátam zálohu. Faktúru zaevidujem len do ev. pohľadávok, do DPH už ju nedávam.
Na faktúre ešte napíšem text: "Neuplatňovať DPH. DPH uplatnená na faktúre č. ..(bod 2)

Tento postup robím vtedy, ak tovar nemôžeme dodať do 15 dní od prijatia platby za zálohu. Dúfam, že je to tak správne. Prosím opravte ma, ak to robím zle.

Ďakujem

Jani ja to robím presne tak isto v ALFE
Janna
17.06.05,11:52
Jani ja to robím presne tak isto v ALFE

Tak to som rada.
Ďakujem vam Reni a Via
Zita5
08.07.05,06:15
Na základe KPZ som vystavila preddavkovú faktúru / na dosť vysokú sumu/ . Pri jej vystavení sme ešte nevedeli , že zákazník tuto predd.fa bude platiť čiastkovo . Teraz mám dilemu , ako vystavím normálnu faktúru , tak ako mi prichádzajú platby / deň prijatia platby / ???? To nevadí , že na jednu preddavkovú fa budem mať napríklad, 4 normálne fa. Podotýkam , že ostrá fa sa vystavuje až 5.12.2005 , pretože medzičasom sa bude prevádzať plnenie podľa uzatvorenej KPZ .


Ďakujem za prípadné odpovede .
renča1
08.07.05,06:48
Na základe KPZ som vystavila preddavkovú faktúru / na dosť vysokú sumu/ . Pri jej vystavení sme ešte nevedeli , že zákazník tuto predd.fa bude platiť čiastkovo . Teraz mám dilemu , ako vystavím normálnu faktúru , tak ako mi prichádzajú platby / deň prijatia platby / ???? To nevadí , že na jednu preddavkovú fa budem mať napríklad, 4 normálne fa. Podotýkam , že ostrá fa sa vystavuje až 5.12.2005 , pretože medzičasom sa bude prevádzať plnenie podľa uzatvorenej KPZ .


Ďakujem za prípadné odpovede .
Áno tak ako ti budú chodiť platby k PF tak budeš vystavovať faktúry k DPH. U nás sa to dosť často vyskytuje. Konečnú fa vystavíš až toho 5.12.2005 kde na nich odpočítaš aj zaplatené platby predom, aby sa ti to nedostalo do DPH.

Ahojček ;)
Zita5
08.07.05,07:09
Renátka ďakujem .:)
janulka
07.12.05,18:42
Chcela by som sa opýtať, prosím Vás ked po vystavení zálohovej fa, príde úhrada zálohovej fa na bežný účet, vystavujem ostrú fa, kde je vyčíslená už aj DPH. Lenže zákazník mi môže uhradiť zálohovú fa napr. 5.10.2005 a výps z b.ú. mi príde začiatkom mesiaca november. Teda ked budem vystavovať ostrú fa mám tam dať dátum vystavenia 5.10.2005? Aký dátum potom uvediem ako den dodania tovaru, služby?
Účtujem v JU.
Dakujem.
AjaJ
07.12.05,19:14
Daňovník_je_povinný_vystaviť_fakúru_(zálohov ú_faktúru)do_15_dní_od_dodania_tovaru_alebo_pri jatia_platby.Vo_vašom_prípade_by_som_vystavila_f aktúru_s_dátumom_vystavenia_novembrovým_ale_dá tum_dodania_musí_byť_deň_prijatia_platby.To_zna mená,_že_daň_sa_musí_odviesť_v_mesiaci_októb er.
renča1
08.12.05,06:43
Chcela by som sa opýtať, prosím Vás ked po vystavení zálohovej fa, príde úhrada zálohovej fa na bežný účet, vystavujem ostrú fa, kde je vyčíslená už aj DPH. Lenže zákazník mi môže uhradiť zálohovú fa napr. 5.10.2005 a výps z b.ú. mi príde začiatkom mesiaca november. Teda ked budem vystavovať ostrú fa mám tam dať dátum vystavenia 5.10.2005? Aký dátum potom uvediem ako den dodania tovaru, služby?
Účtujem v JU.
Dakujem.

Ak ti príde úhrada za zál.fa 5.10.2005 , tak vyúčtov.fa k dph vystavíš do 15 dní od dátumu uhradenia. Vyuč.fa k dph bude mať dátum daňov.povinnosti dňa 5.10.2005. Dátum vystavenia na vyuč.fa k dph bude najneskôr do 20.10.2005. Treba si v banke zmeniť dodanie výpisov nie mesačne , ale aspoň týždenne. Ked budeš vystavovať koneč.fa, teda ked dôjde k dodaniu tovaru,služby dátum vystavenia bude dňom dodania tovaru a služby. Na tejto faktúre sa potom odpočíta uhradená záoha, kvôli dph, aby sa ti z fa odpočítala a nenabehla 2 x.
sway
08.12.05,07:46
Ak ti príde úhrada za zál.fa 5.10.2005 , tak vyúčtov.fa k dph vystavíš do 15 dní od dátumu uhradenia. Vyuč.fa k dph bude mať dátum daňov.povinnosti dňa 5.10.2005. Dátum vystavenia na vyuč.fa k dph bude najneskôr do 20.10.2005. Treba si v banke zmeniť dodanie výpisov nie mesačne , ale aspoň týždenne. Ked budeš vystavovať koneč.fa, teda ked dôjde k dodaniu tovaru,služby dátum vystavenia bude dňom dodania tovaru a služby. Na tejto faktúre sa potom odpočíta uhradená záoha, kvôli dph, aby sa ti z fa odpočítala a nenabehla 2 x.

Takto by som to riešila aj ja - čo sa týka vystavenia faktúry, a konkrétne v Alfe sa to dá krásne, nakoľko si vo fakturácii vystavíš najskôr preddavkovú faktúru - na nej je možnosť nevyčísliť DPH čiže dáš napr.150,- korún (bez vyčíslenia DPH) , po úhrade si ideš vystaviť riadnu faktúru, je dobrá možnosť použiť voľbu "kópia z preddavkovej faktúry" - a na nej už vyčísliš DPH a do záložky preddavky si nalistuješ predmetný preddavok, ten sa automaticky odráta od ostrej faktúry a suma k úhrade na faktúre je nula, pričom až táto ostrá faktúra ide do evidencie DPH.
Úhradu v banke spáruješ s preddavkovou faktúrou, tak máš pohľadávku uhradenú a pri vystavení ostrej faktúry ak zadáš odpočítať preddavok, tiež ju máš po odklikaní uhradenú. A nič sa ti nezduplicituje, ani v pohľadávkach, ani v DPH - áčke.:)