tinkastr
12.02.09,08:07
chcela by som vas poprosit o vyjadrenie sa k nasledovnemu.10.6.2008 mi bol vyratany termin porodu a 30.6.2008 nastup na matersku dovolenku, vyratala mi to moja gynekologicka ako aj personalisti v mojej praci. Aj ked to malo but 29.4, ibaze kvoli prestupnemu roku 2008 mi ten termin posunuli na 30.4.Teraz v januari mi koncila materska a bola ukratena o 7 dni, kvoli tomu, ze mi vraj zle vytarali termin odchodu na matersku o jeden den, cize sa mi materska ratala az od riadneho terminu porodu co bol 4.6.2008. (iba 31 tyzdnov). ako postupovat aby som mala narok aj na tych zvysnych 7 dni , co u mna je skoro 4 tisic sk, kedze odchod na matersku mi bol vyratany nie mnou, ale inymi zainteresovanymi osobami a ci pri prestupnom roku mozu nastat taketo problemy. dakujem
Martin Mocko
12.02.09,07:16
Nástup na dovolenku sa počíta podľa predpokladaného termínu pôrodu. Neviem aké percento detí sa rodí práve v tento deň. Práve preto sa materská dovolenka vypláca 28 týždňov od nástupu na MD. Ak ti SP vyplatila 28 týždňov - tak je všetko OK.
brčko
12.02.09,07:56
chcela by som vas poprosit o vyjadrenie sa k nasledovnemu.10.6.2008 mi bol vyratany termin porodu a 30.6.2008 nastup na matersku dovolenku, vyratala mi to moja gynekologicka ako aj personalisti v mojej praci. Aj ked to malo but 29.4, ibaze kvoli prestupnemu roku 2008 mi ten termin posunuli na 30.4.Teraz v januari mi koncila materska a bola ukratena o 7 dni, kvoli tomu, ze mi vraj zle vytarali termin odchodu na matersku o jeden den, cize sa mi materska ratala az od riadneho terminu porodu co bol 4.6.2008. (iba 31 tyzdnov). ako postupovat aby som mala narok aj na tych zvysnych 7 dni , co u mna je skoro 4 tisic sk, kedze odchod na matersku mi bol vyratany nie mnou, ale inymi zainteresovanymi osobami a ci pri prestupnom roku mozu nastat taketo problemy. dakujem

Brala by som, ak by gynekologička tvrdila, že sa pomýlila v dátume pravdepodb.termínu pôrodu, že ho stanovila pôvodne o den neskôr z dôvodu prestupného roku. Predpokladám, že to bolo tak, že už vyrátali a zapísali dátum nástupu na MD a potom dodatočne opravili termín pôrodu o 1den skôr. Ale dátum nástupu na MD už neopravili. Možnosť by "možno" bola opraviť pravd.termín pôrodu ako bol pôvodne, t.j. o den skôr. Ale opraviť skôr, nie teraz, ked uplynulo od ukončenia MD pár mesiacov.

Aj tak po prečítaní viacero názorov si myslím, že dátum nástupu na MD by si mala vypisovať mamička a nie lekár.

V zákone o soc.poistení § 48 ods.2 sa píše, že lekár stanoví očakávaný den pôrodu (ODP) a že poistenkyna má nárok na materské od začiatku 6-teho týždna pred ODP, najskôr od začiatku 8-meho týždna pred OTP, a ak porodila skôr, odo dna pôrodu.

V žiadosti o materské sa píše "MD nastúpim (som nastúpila) dna ..." v časti poistenkyna a nie v časti potvrdenie opráveného lekára, ktoré potvrdzuje pečiatkou a podpisom lekár.

Tiež na druhej strane žiadosti o materské je poučenie, kde je vysvetlené, kedy má mamička nárok na materské. Takže z toho predpokladám, že by si mamička sama mohla stanoviť, kedy nastúpi na materské v období od 8týž pred do 6týždnov pred ODP.

Vyplna to však obvykle lekár/sestrička. Mali by si však dávať v tom prípade pozor aby neoškodovali mamičku, lebo mamičky ani netušia, že je to vlaste na nich a ako môžu byť ukrátené, ak nastúpia na MD čo i len 1den skôr ako 8týždnov pred ODP alebo neskôr ako 6týždnov pred ODP a zároven ich skutočný pôrod nastane skôr ako 6týždnov od nástupu na MD.

Takže si osobne myslím, že v tomto už nič nenarobíte. Bohužial.
jankasm
12.02.09,08:00
Tiež si myslím, že uplynulo už veľa času na to, aby sa to teraz spätne menilo. To si si nevšimla vtedy? Hneď si mala na to doktorku upozorniť.
Ale je pravda, že ak Ti bolo materské vyplácané 28 týždňov od nástupu na MD, čo určite bolo, tak si o žiadne materské za 7 dní /alebo koľko si to písala/ neprišla. Jediný rozdiel je v tom, že si na MD nastúpila o 7 dní neskôr, a rovnako aj na RD. Ale myslím, že v peniažkoch si ukrátená asi nebola. :cool:
Martin Mocko
12.02.09,08:01
Ja ako si nemôžem uveriť, že by SP niekomu vyplatila o 7dní menej. Veď SP postupuje podľa žiadosti o MD - ktorú vyplňuje lekár (nástpu by mala vypísať poberateľka MD - ale ako bolo uvedené - robí to obvykle lekár). A SP od tohoto dňa vypláca 28 týždňov.
Takže mi nie je jasné - ako je možné vyplatiť 27 týždňov. Je úplne jedno, aký termín stanoví lekár ako predpokladaný dátum pôrodu a je úplne jedno, kedy sa dieťa skutočne narodí.
Katy a R
12.02.09,08:12
Tinka, nemáš preklep .. v dátume?
lebo ak si na MD nastúpila 30.4. a PTP bol 10.6. a skutočný 4.6.... tak v januári ti uplynulo 37 týždňov (to je pre osamelé matky) :confused:
To by šlo potom o ukrátenie o 6 týždňov :confused::confused::confused:
... alebo to bolo inak:confused:
tinkastr
12.02.09,08:42
ja som osamela mamicka, takze ratam 37 tyzdnovod nastupu na matersku, ale kedze o jeden den som nastupila vraj neskor, tak sa to uz rata ako 31 tyzdnov od skutocneho nie predpokladaneho porodu, co bolo 4.6 nie 10.6 ako to bolo predpokladane, cize 31 tyzdnov od 4.6 je koniec materskej 6.januara, ak by som nastupila o den skorej na matersku tak je koniec materskej 13 januara, co je rozdiel 7 dni.
je pravda , ze tlacivo som vyplnala ja, ale s pomocou gynekologicky a personalistky, ktore ma upozornili na prestupny rok, takze som si mala priratat jeden den navyse, kedze nie som pravnik, tak som nevedela , co je a co nie je dobre...
tinkastr
12.02.09,08:44
gynekolog stanovil termin 30.4 ale na socialke si vyratali termin 29.4 a nepostupovali podla ziadosti , ale podla nimi vyrataneho datumu, ktory urcili na zaklade predpokladaneho terminu porodu, ktory je tiez v ziadosti.
Katy a R
12.02.09,08:51
ja som osamela mamicka, takze ratam 37 tyzdnovod nastupu na matersku, ale kedze o jeden den som nastupila vraj neskor, tak sa to uz rata ako 31 tyzdnov od skutocneho nie predpokladaneho porodu, co bolo 4.6 nie 10.6 ako to bolo predpokladane, cize 31 tyzdnov od 4.6 je koniec materskej 6.januara, ak by som nastupila o den skorej na matersku tak je koniec materskej 13 januara, co je rozdiel 7 dni.
je pravda , ze tlacivo som vyplnala ja, ale s pomocou gynekologicky a personalistky, ktore ma upozornili na prestupny rok, takze som si mala priratat jeden den navyse, kedze nie som pravnik, tak som nevedela , co je a co nie je dobre...
... to je škody....:mee::mee:
Keby si bola nastúpila 29.4. ... tak zaplatia 37 týžňov
tinkastr
12.02.09,08:57
presne tak, ale prave preto, ze bol prestupny rok mi pridali jeden den, aby to bolo koser a nakoniec to je zle??gynekologicka si prave na to davala pozor, ze plus jeden den kvoli prestupnemu roku a ja vlastne nevinne financne stratim jeden tyzden materskej
Katy a R
12.02.09,09:02
presne tak, ale prave preto, ze bol prestupny rok mi pridali jeden den, aby to bolo koser a nakoniec to je zle??gynekologicka si prave na to davala pozor, ze plus jeden den kvoli prestupnemu roku a ja vlastne nevinne financne stratim jeden tyzden materskej

od apríla do júna ... na výpočet 6tich týždňov priestupný rok nemá žiadny vplyv. PTP 10.6. ... a 6 týždňov pred PTP je 29.4. (či je, či nie je priestupný rok;)
brčko
13.02.09,19:27
presne tak, ale prave preto, ze bol prestupny rok mi pridali jeden den, aby to bolo koser a nakoniec to je zle??gynekologicka si prave na to davala pozor, ze plus jeden den kvoli prestupnemu roku a ja vlastne nevinne financne stratim jeden tyzden materskej

na prestupný rok treba dávať pozor, ak je v období medzi nástupom na MD a pravdepodobným dnom porodu koniec februára, tj. jeden den 29.2. navyše. V tvojom prípade na to nebol žiadny dôvod.

Pri rataní presne na týždne je to tak, že ak je prav.termín v pondelok, tak nástup 6týžndov pred / resp. 8týžd. pred je tiež pondelok. To niekedy pomôže, ak si človek nie je isty jedným dnom.

machinak, pozri si zákon o sociálnom poistení § 48 ods. 6, pochopíš prečo jej krátili nárok. Ak by porodila v termíne alebo po termíne, nič by sa nekrátilo. ;)
tinkastr
16.02.09,09:35
a preco to na SP nezistili hned na zaciatku, ked dostali ziadost o materske ale az teraz, a ja mam problem v praci, kde eviduju prestup na rodicovsku az 14 januara nie 7 januara a nevedia mi vyratat dovolenku, na ktoru mam narok. ako mam dalej postupovat?? vsetko bolo oficialne potvrdene -termin nastupu na matersku, nie je to len , ze som sa ja rozhodla ist jeden den na matersku neskor. mam vobec nejake pravo ja??