divorce14
12.02.09,08:39
Dobrý deň.
Rada by som poprosiť o informáciu. Skúsim podrobne vysvetliť problém. V roku 2001 som sa vydala, ale s manželom sme vôbec nežili v spoločnej domácnosti, dokonca po mesiaci odišiel pracovať na druhý koniec Slovenska. Ja som si našla druhú známosť, keďže sme s manželom vôbec neboli v kontakte (akoby sme neboli ani manželia). Začiatkom roku 2002 som podala žiadosť o rozvod, lebo sme sa s priateľom chceli vziať. Ale súdy to dosť preťahovali. S priateľom sme našli byt, ktorý sme chceli kúpiť a dňa 20.9.2002 sme uzavreli zmluvu o budúcej zmluve (overená u notára) s tým, že sa vyplatila určitá suma za byt. Dňa 25.9.2002 sa predávajúcemu vyplatila druhá tretina sumy s tým, že byt už môžme užívať. Lenže problém teraz je, že v tej dobe som ešte stále nebola rozvedená s prvým manželom. Rozvod bol až 10.10.2002, nadobudol právloplatnosť 17.10.2002.(V zákone sa píše, že všetko nadobudnuté počas manželstva je BSM a po troch rokoch sa mení na podielové vlastníctvo.) Asi je to dosť komplikované :o. Kúpna zmluva a vklad do katastra už boli až 30.10.2002. Ale prvá zmluva aj peniaze boli predávajúcemu vyplatené počas trvania prvého manželstva. Dňa 28.12.2002 som uzavrela druhé manželstvo (mali sme už prírastok :)). Dňa 22.1.2003 sme sa stali oficiálne vlastníkmi bytu podľa katastra, na základe zmluvy z roku 2002. Keďže bol majetok nadobudnutý podľa prvej zmluvy (aj vyplatené peniaze) počas trvania prvého manželstva, má prvý manžel nárok na BSM? Čiže ako to vlastne je? Lebo s druhým manželom sme vlastne nadobudli byt ešte pred tým, ako sme sa vzali, čiže pred 28.12.2008 a tým pádom na liste vlastníctva sme uvedený ako podielový vlastníci. Je to dosť zamotané (ako celý môj život :o) ale snáď sa niekto z tohto vysomári a bude mi vedieť podať nejakú informáciu. Ďakujem.
bobiku
12.02.09,08:03
Tu je ľahká odpoved...pokiaľ ani jeden z vás či vy alebo bývalý manžel ste nepožiadali do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, tak sa podľa zákona predpokladá, že ste sa dohodli a byt ostal vo vašom podielovom spoluvlastníctve so súčastným manželom. Len 3 roky po rozvode sa dá vysporiadať BSM. takže pokiaľ si váš bývalý do tejto doby nenárokoval, tak sa nemusíte báť.
zeron
12.02.09,09:09
Tu je ľahká odpoved...pokiaľ ani jeden z vás či vy alebo bývalý manžel ste nepožiadali do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, tak sa podľa zákona predpokladá, že ste sa dohodli a byt ostal vo vašom podielovom spoluvlastníctve so súčastným manželom. Len 3 roky po rozvode sa dá vysporiadať BSM. takže pokiaľ si váš bývalý do tejto doby nenárokoval, tak sa nemusíte báť.


Ja osobne si myslím, že táto situácia nemá s BSM nič spoločné, nakoľko BSM nevzniklo!!!!

Na vysvetlenie treba uvážiť vznik a zánik BSM a vznik vlastníckeho práva k bytu. BSM vzniká uzavretím manželstva a zaniká zánikom manželstva (alebo aj počas trvania manželstva zrušením alebo zúžením BSM, čo ale nie je tento prípad). Na vznik vlastníckeho práva k nehnuteľnosti sú potrebné viaceré fázy nadobúdania tohto práva, inak by išlo o neperfektné vlastníctvo. V tomto prípade išlo o fázy tri - Zmluva o budúcej zmluve, kúpna zmluva a vklad do katastra. V prípade zmluvy o budúcej zmluve ide v podstate len o záväzok uzavrieť zmluvu, ktorá je jej predmetom, vlastnícke právo k veci nevzniká, čiže nemôže vzniknúť ani BSM vo vzťahu k bytu. Uzatvorením kúpnej zmluvy vzniká samotný obligačný vzťah a táto je právnym titulom na vznik vlastníckeho práva. Avšak vlastnícke právo v tomto prípade vzniklo v dobe, kedy bolo manželstvo rozvedené, a teda logicky nemohlo vniknúť BSM vo vzťahu k bytu, ankoľko žiadne BSM v tomto čase neexistovalo. Takisto rozvedená exmanželka so svojím priateľom správne nadobudla byt do podielového spoluvlastníctva, pretože v čase vzniku vlastníckeho práva k bytu, a teda v čase nedobudnutia veci, ktorá by mohla spadať do BSM, ešte manželmi neboli a teda neexistovalo BSM ani medzi nimi. Kúpa bytu sa zvŕšila treťou fázou, a tou je povolenie vkladu do katastra nehnuteľností. Okamiho právoplatnosti tohto úkony nastávajú konštitutívne účinky týkajúce sa vzniku predmetného právneho vzťahu. Kúpna zmluva bola dovtedy perfektná a platná, a vklad do katastra priniesol aj jej účinnosť, avšak nezmenil typ spoluvlastníctva. Povolenie vkladu je samostatnou právnou skutočnosťou, ktorá v nadväznosti na právnu skutočnosť vzniku vlastníckeho práva k bytu vyvoláva zamýšľané právne následky, čiže vznik podielového spoluvlastníctva kupujúcich, tak ako to bolo uvedené v kúpnej zmluve.

Takže:
bývalý manžel nemá nárok na vyporiadanie bytu, nakoľko jemu žiaden vzťah k predmetnej nehnuteľnosti vzniknúť nemohol.

P.S.: na margo citovaného príspevku: právna domnienka, že veci patriace do BSM ak po dobu troch rokov od zániku BSM toto nebolo vysporiadané, patria tomu manželovi, ktorý ich užíva, sa vzťahuje len na veci v osobnej potrebe každého z manželov. Ostatné hnuteľné a nehnuteľné veci sa v takomto prípade stávajú podielovým spoluvlastníctvom manželov tak, že podiely manželov sú rovnaké. Čiže ak by sme sa držali tohto a pripustili by sme možnosť vzniku BSM, mal by Váš exmanžel právo na polovicu Vášho podielu, čo je ovšem blbosť, nakoľko žiadne BSM medzi Vami a Vašim exmanželom nevzniklo.

P.S.2: ak by Váš exmanžel chcel napadnúť kúpu bytu, musel by Vás žalovať o neplatnosť právneho úkonu, ktorý ste v súvislosti s kúpou bytu vykonali. Keďže však máme isté premlčacie doby, vo Vašom prípade táto už uplynula, a teda by sa nemohol vyššie spomenutého úspešne domáhať. Okrem toho si myslím, že aj keby táto záležitosť nebola premlčaná, aj tak by úspešný v spore zrejme nebol.
bobiku
13.02.09,08:46
zenon ale ved ja som napísala to isté, len menej obšírne, lebo je jasné že bývalý na nič nárok nemá...BMS vznika uzatvorením manželstva, takže BSM medzi ňou a bývalým manželom samozrejme vzniklo a pokiaľ si nedali návrh na zrušenie BSM, tak aj trvalo do právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. ale stále platí, že 3 rok právo na súdne vysporiadanie BMS zaniká a teda nemusí sa báť právnych nárokov jej ex na byt.