Ondro
12.02.09,09:40
Zdravím všetkých,
vie mi prosím niekto pordiť, či úrazové poistenie posádky možno považovať za daňový náklad? (predmetom činnosti nie je preprava osôb). Ďakujem.
Ondro
Martin Mocko
12.02.09,08:44
Zdravím všetkých,
vie mi prosím niekto pordiť, či úrazové poistenie posádky možno považovať za daňový náklad? (predmetom činnosti nie je preprava osôb). Ďakujem.
Ondro

Pri akej príležitosti je platené to poistenie? Služobná cesta?
Ondro
12.02.09,08:46
Nie, je to zaplatené ako celoročné poistenie (ale samozrejme, že dôvodom sú častejšie služobné cesty konateľa).
Monika Kováčová
12.02.09,08:47
nedaňový výdavok
Ondro
12.02.09,08:48
Ďakujem za promptnú radu.
Stefan2005
12.02.09,09:29
Úrazové poistenie posádky - väčšina poisťovní to dnes poskytuje ako "bonus" napr. k povinnému alebo havarijnému poisteniu auta. Ak takéto auto je používané v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, aj toto úrazové poistenie je podľa môjho názoru daňovým výdavkom - poisťuje sa proti následkom zodpovednosti za spôsobenú škodu...
Osobne nevylučujem (t.j. neznižujem), ak je aj vyčíslená, z havarijného poistenia čiastku úrazového poistenia z daňových výdavkov.
JAJA11
12.02.09,09:35
Úrazové poistenie posádky - väčšina poisťovní to dnes poskytuje ako "bonus" napr. k povinnému alebo havarijnému poisteniu auta. Ak takéto auto je používané v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti, aj toto úrazové poistenie je podľa môjho názoru daňovým výdavkom - poisťuje sa proti následkom zodpovednosti za spôsobenú škodu...
Osobne nevylučujem, ak je aj vyčíslená, z havarijného poistenie čiastku úrazového poistenia z daňových výdavkov.

Ja dávam úrazové poistenie osôb vo firemných autách do nákladov. Autá sa používajú len na služobné účely a jazdia v nich zamestnanci. V prípade, že by mal zamestnanec nehodu, musela by som mu platiť náhrady, takto to spraví poisťovňa. Myslím, že ak by toto nebol daňový náklad, tak potom ani poistenie strojov a ostatnch vecí vo firme by nemohli byť daňovým nákladom. :o
Monika Kováčová
12.02.09,09:40
Jaja, ale v príspevku 3 pýtajúci vysvetľluje, že nejde o služobné cesty.
azla
12.02.09,09:48
Pri akej príležitosti je platené to poistenie? Služobná cesta?

Nie, je to zaplatené ako celoročné poistenie (ale samozrejme, že dôvodom sú častejšie služobné cesty konateľa).

:confused: služobná cesta
Tak áno alebo nie ?
Tweety
12.02.09,09:50
Jaja, ale v príspevku 3 pýtajúci vysvetľluje, že nejde o služobné cesty.
Monika, ale v prísp. 3. uviedol, že častejšie služobné cesty.
Monika Kováčová
12.02.09,10:00
Monika, ale v prísp. 3. uviedol, že častejšie služobné cesty.
úrazové poistenie posádky... komu pripadne plnenie poistnej udalosti? Firme? Podľa mňa osobe, ktorá tvorila posádku vozidla. Takto mi to bolo vysvetlené pri daňovej kontrole.
Tweety
12.02.09,10:03
úrazové poistenie posádky... komu pripadne plnenie poistnej udalosti? Firme? Podľa mňa osobe, ktorá tvorila posádku vozidla. Takto mi to bolo vysvetlené pri daňovej kontrole.
Áno, to nespochybňujem, ja som len uviedla, že v prísp. uviedol služ. cestu, lebo si písala v prísp. 8., že nie sú to služob. cesty.
Monika Kováčová
12.02.09,10:08
otázka pr. 2: Pri akej príležitosti je platené to poistenie? Služobná cesta?
odpoveď pr.3: Nie, je to zaplatené ako celoročné poistenie (ale samozrejme, že dôvodom sú častejšie služobné cesty konateľa).
JAJA11
12.02.09,10:09
úrazové poistenie posádky... komu pripadne plnenie poistnej udalosti? Firme? Podľa mňa osobe, ktorá tvorila posádku vozidla. Takto mi to bolo vysvetlené pri daňovej kontrole.

A ak bude dopravná nehoda, pri ktorej nebude vinník (padne na auto strom), kto platí všetky náhrady zamestnancom - zostane to len na zamestnávateľa, resp, keď je poistený, tak na poisťovňu :)
Monika Kováčová
12.02.09,10:16
A ak bude dopravná nehoda, pri ktorej nebude vinník (padne na auto strom), kto platí všetky náhrady zamestnancom - zostane to len na zamestnávateľa, resp, keď je poistený, tak na poisťovňu :)
nemyslím, že máš pravdu. V prípade nehody zamestnancov tak ako ju opisuješ, išlo by o pracovný úraz. A ten vyriešený v zákone je.

To je taká argumentácia, akože kúpeľný pobyt zamestnanca je daňovým výdavkom, lebo v opačnom prípade by nemohol pracovať a teda by z neho zamestnávateľ nemal príjem.
Katy a R
12.02.09,10:23
V tejto súvislosti zaujíma, ako je to s úrazovým poistením, ak ho pre svojich zamestnancov platí zamestnávateľ ... tiež to nemôže byť daňovým výdavkom? Prípadné plnenie tiež dostane zamestnanec (v horšom prípade pozostalí).
Stefan2005
12.02.09,10:28
úrazové poistenie posádky... komu pripadne plnenie poistnej udalosti? Firme?....

podľa mňa úplne nesprávny prístup k problematike...

Zoberme si poistenie zodpovednosti napr. z výkonu vlastníckych práv, správy a prevádzkovania nehnuteľností, ktoré slúžia na podnikateľskú činnosť. Babička sa pošmykne na chodníku (ktorý je povinnosťou firmy udržiavať), zlomí si nohu a prisúdia jej náhradu škody. Kto ju dostane? Musí byť zamestnancom, aby jej mohlo byť vyplatené poistné plnenie? Vôbec nie...
iva
12.02.09,10:28
áno, je to neďaňový výdavok - pri daň.kontrole som toto mala ako jedinú chybu uvedenú v zápise (ja som to nedala ako pripoč.položku)
vysvetlenie - pri prípadnom plnení peniaze dostanú od poisťovne pozostalí, nie firma
JAJA11
12.02.09,10:31
nemyslím, že máš pravdu. V prípade nehody zamestnancov tak ako ju opisuješ, išlo by o pracovný úraz. A ten vyriešený v zákone je.

To je taká argumentácia, akože kúpeľný pobyt zamestnanca je daňovým výdavkom, lebo v opačnom prípade by nemohol pracovať a teda by z neho zamestnávateľ nemal príjem.

No možno že máš pravdu, že by mali náhradu od soc.poisťovne. Ale táto náhrada nie je dostatočná - nevykryje všetko a takto zabezpečí zamestnávateľ náhradu škody zamestnancom aj z tohto poistenia. Bez tohto poistenia by dostali menej. Čiže poskytuje zamestnancom (nie sebe) nadštandartné zabezpečenie. Takže si nemyslím, že by to nemalo byť nákladom. Potom by sme si nemohli dať do nákladov drahšie auto, nábytok.

Aj do SP platím dôchodkové, nemocenské... a výhodu z toho má zamestnanec, nedostane to firma, i keď v tomto prípade to je zo zákona. Ale zákon nezakazuje platiť poistné za zamestnancov pri výkone práce pre mňa. Nenašla som to medzi nedaňovými výdavkami.
sonda_ss
12.03.10,17:54
áno, je to neďaňový výdavok - pri daň.kontrole som toto mala ako jedinú chybu uvedenú v zápise (ja som to nedala ako pripoč.položku)
vysvetlenie - pri prípadnom plnení peniaze dostanú od poisťovne pozostalí, nie firma

presne takto to bolo aj povedane na skoleni danovych poradcov - kedze prijemcom plnenia nie je firma, ale poskodeny, resp. jeho pozostali, nejde o danovy vydavok firmy. zrejme to odvodzuju od toho, ze nejde o dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmu firmy, ale tretej osoby.
JAJA11
12.03.10,18:23
presne takto to bolo aj povedane na skoleni danovych poradcov - kedze prijemcom plnenia nie je firma, ale poskodeny, resp. jeho pozostali, nejde o danovy vydavok firmy. zrejme to odvodzuju od toho, ze nejde o dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmu firmy, ale tretej osoby.

Ja by som sa však spýtala: ak sa stane niečo zamestnancom vo firemnom aute na služobnej ceste - má nárok na náhradu škody. Nie všetko uhradí soc.poisťovňa, poškodené oblečenie a pod. To si podľa mňa môže zamestnanec žiadať od zamestnávateľa. Ak bude to miesto poistené, túto náhradu poskytne poisťovňa a nemusí to platiť firma. Čiže, firma tým ušetrí :o Čiže firma nehradí poistné preto, aby zamestnanci dostali viac, ale preto, aby škody, ktoré vzniknú zamestnancom, prípadne iným pasažierom nemusela hradiť firma, ale poisťovňa. ;)
aeneida
23.04.10,05:19
nám do daňová kontrola vyhodila z nákladov :(