dedgregor
12.02.09,09:56
Manželka pracuje v štát. sprave. Ja som invalidný dôchodca už 5 rokov. Mám 57 rokov. Včera v relácií na STV1 o 15.10, 11.2.2009, poradkyňa potvrdila, že je možnosť na invalidného dôchodcu nejaký odpočet bez udania jeho príjmu. Dokonca je možnosť opravného príznania za predošlé roky ak počítali jeho príjem. Na mňa zatiaľ uplatnené nebolo. Vie niekto poradiť ako nato? Ďakujem.
02Michaela
12.02.09,10:49
Doplním dedgregora, kde v tej relácii pani poradkyňa uviedla, citujem:

- manželka invalidného dôchodcu si môže uplatniť odpočítateľnú položku. Invalidný dôchodok je oslobodený od zarátavania sa do príjmov.

-sociálne dávky vo forme invalidného dôchodku sú od akéhokoľvek zdanenia, zarátavania do príjmov, oslobodené.

Taktiež pani uviedla, že ak to nebolo uskutočnené v minulých rokoch, môže na daň. úrade o to požiadať aj spätne za predchádzajúce roky.

Ale nie je mi z toho jasné, prečo takéto veci nevedia na daňovom úrade.:eek::eek: A oni naozaj takto pozerajú:eek:, keď sa ich na toto opýtate.

Ale tiež by som rada vedieť odpoveď na otázku, ktorú položil dedgregor. Jeho manželka teda uvedie do príjmu manžela 0,- Sk??? Alebo ako? Zníži si nezdaniteľnú časť základu dane na manželku?? Alebo ako tomu rozumieť??
Ďakujem.
Zoltán Kovács
12.02.09,11:02
Manželka pracuje v štát. sprave. Ja som invalidný dôchodca už 5 rokov. Mám 57 rokov. Včera v relácií na STV1 o 15.10, 11.2.2009, poradkyňa potvrdila, že je možnosť na invalidného dôchodcu nejaký odpočet bez udania jeho príjmu. Dokonca je možnosť opravného príznania za predošlé roky ak počítali jeho príjem. Na mňa zatiaľ uplatnené nebolo. Vie niekto poradiť ako nato? Ďakujem.


Doplním dedgregora, kde v tej relácii pani poradkyňa uviedla, citujem:

- manželka invalidného dôchodcu si môže uplatniť odpočítateľnú položku. Invalidný dôchodok je oslobodený od zarátavania sa do príjmov.

-sociálne dávky vo forme invalidného dôchodku sú od akéhokoľvek zdanenia, zarátavania do príjmov, oslobodené.

Taktiež pani uviedla, že ak to nebolo uskutočnené v minulých rokoch, môže na daň. úrade o to požiadať aj spätne za predchádzajúce roky.

Ale nie je mi z toho jasné, prečo takéto veci nevedia na daňovom úrade.:eek::eek: A oni naozaj takto pozerajú:eek:, keď sa ich na toto opýtate. Daňový úrad nie je poradný orgán.... ;)

Ale tiež by som rada vedieť odpoveď na otázku, ktorú položil dedgregor. Jeho manželka teda uvedie do príjmu manžela 0,- Sk??? Alebo ako? Zníži si nezdaniteľnú časť základu dane na manželku?? Alebo ako tomu rozumieť??
Ďakujem.

Jeden z manželov si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na druhého vo výške:

nezdaniteľná čiastka - vlastný príjem manžela/ky.

Otázkou je, čo je vlastný príjem?

Zákon o dani z príjmov
§11

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Odkaz 64 je nasledovný:
64)Napríklad zákon č. 235/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 238/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 280/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 600/2003 Z. z. v znení zákona č. 485/2004 Z. z.
02Michaela
12.02.09,12:20
Jeden z manželov si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na druhého vo výške:

nezdaniteľná čiastka - vlastný príjem manžela/ky.

Otázkou je, čo je vlastný príjem?

Zákon o dani z príjmov
§11

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré


manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Odkaz 64 je nasledovný:
64)Napríklad zákon č. 235/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 238/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 280/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 600/2003 Z. z. v znení zákona č. 485/2004 Z. z.


ďakujem za odpoveď, ale upozorňujem, že ja nie som daňovníčka ani účtovníčka, čiže ja v tom chodiť neviem, preto asi je tu položená otázka.
A to že si tu vypísal paragrafy a odkazy je pekné:D, aj som ich prečítala, ale odpoveď na otázku nikde nevidím, ani sa veľmi tomu nerozumiem. Taktiež som len v predošlom príspevku urobila prepis toho, čo radila pani v relácii FOKUS na stv1. Čiže môže si jeho žena v daňovom priznaní uplatniť niečo na manžela, keď je invalid??????


Ďakujem.
Zoltán Kovács
12.02.09,12:22
ďakujem za odpoveď, ale upozorňujem, že ja nie som daňovníčka ani účtovníčka, čiže ja v tom chodiť neviem, preto asi je tu položená otázka.
A to že si tu vypísal paragrafy a odkazy je pekné:D, aj som ich prečítala, ale odpoveď na otázku nikde nevidím, ani sa veľmi tomu nerozumiem. Taktiež som len v predošlom príspevku urobila prepis toho, čo radila pani v relácii FOKUS na stv1. Čiže môže si jeho žena v daňovom priznaní uplatniť niečo na manžela, keď je invalid??????


Ďakujem.

Tak si prečítaj ešte raz môj príspevok, kde je jasne napísané, že môže, ale v závislosti od vlastného príjmu manžela. A môže to urobiť aj späťne.
veronikasad
12.02.09,12:22
ďakujem za odpoveď, ale upozorňujem, že ja nie som daňovníčka ani účtovníčka, čiže ja v tom chodiť neviem, preto asi je tu položená otázka.
A to že si tu vypísal paragrafy a odkazy je pekné:D, aj som ich prečítala, ale odpoveď na otázku nikde nevidím, ani sa veľmi tomu nerozumiem. Taktiež som len v predošlom príspevku urobila prepis toho, čo radila pani v relácii FOKUS na stv1. Čiže môže si jeho žena v daňovom priznaní uplatniť niečo na manžela, keď je invalid??????


Ďakujem.
Invalidný dôchodok je vlastným príjmom manžela. Nezdanitelnú čiastku 98496sk znížiš o sumu vyplateného invalidného dôchodku.
Rozdiel medzi vyplateným dôchodkom a NČZD uvedieš do žiadosti o ročné zúčtovanie dane, ktoré do 15.2. odovzdávaš svojmu zamestnávateľovi.

Spätne za predch. roky to môžeš urobiť tak, že si vyžiadaš od zamestnávateľa potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane a sama si urobíš dodatočné daňové priznanie .
Stačí ?
02Michaela
12.02.09,12:28
Tak si prečítaj ešte raz môj príspevok, kde je jasne napísané, že môže, ale v závislosti od vlastného príjmu manžela. A môže to urobiť aj späťne.


O.k. :) Dík. Tak ak dostal za rok invalidný dôchodok vyšší ako 98 496,- Sk, tak si jeho žena nemôže uplatňovať nič?

Nechápem, potom tú pani, keď vravela, že inval. dôchodok je oslobodení od zdanenia a zarátavania do príjmov. Ja som myslela, že teda je výsledna suma jeho príjmu za rok 0,- Sk, ak sa nezarátava.
Tweety
12.02.09,12:29
O.k. :) Dík. Tak ak dostal za rok invalidný dôchodok vyšší ako 98 496,- Sk, tak si jeho žena nemôže uplatňovať nič? Áno, neuplatní si NČ.

Nechápem, potom tú pani, keď vravela, že inval. dôchodok je oslobodení od zdanenia a zarátavania do príjmov. Ja som myslela, že teda je výsledna suma jeho príjmu za rok 0,- Sk, ak sa nezarátava.

Odpoveď tučným.
02Michaela
12.02.09,12:31
Jeden z manželov si môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku na druhého vo výške:

nezdaniteľná čiastka - vlastný príjem manžela/ky.

Otázkou je, čo je vlastný príjem?

Zákon o dani z príjmov
§11

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Odkaz 64 je nasledovný:
64)Napríklad zákon č. 235/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 238/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 280/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 600/2003 Z. z. v znení zákona č. 485/2004 Z. z.


taktiež to mám chápať, že invalidný dôchodok je štátna sociálna dávka. Tak tomu už fakt prestávam teraz rozumieť,.:eek:
veronikasad
12.02.09,12:33
O.k. :) Dík. Tak ak dostal za rok invalidný dôchodok vyšší ako 98 496,- Sk, tak si jeho žena nemôže uplatňovať nič?

Nechápem, potom tú pani, keď vravela, že inval. dôchodok je oslobodení od zdanenia a zarátavania do príjmov. Ja som myslela, že teda je výsledna suma jeho príjmu za rok 0,- Sk, ak sa nezarátava.
to čo píšeš platí v prípade, ak by invalidný dôchodkca bol zamestnaný alebo podnikal. Výška inv. dôchodku sa mu vtedy nezapočítava do príjmu.
Tweety
12.02.09,12:33
taktiež to mám chápať, že invalidný dôchodok je štátna sociálna dávka. Tak tomu už fakt prestávam teraz rozumieť,.:eek:
Inv. dôchodok nepatrí medzi štátne sociálne dávky.
veronikasad
12.02.09,12:34
taktiež to mám chápať, že invalidný dôchodok je štátna sociálna dávka. Tak tomu už fakt prestávam teraz rozumieť,.:eek:
Invalidný dôchodok nie je štátna sociálna dávka, zahrňa sa do vlastného príjmu manžela /ky.
02Michaela
12.02.09,12:36
Invalidný dôchodok nie je štátna sociálna dávka, zahrňa sa do vlastného príjmu manžela /ky.


Citujem pani z relácie FOKUS:
sociálne dávky vo forme invalidného dôchodku sú od akéhokoľvek zdanenia, zarátavania do príjmov, oslobodené.


Čiže pani zaviedla do omylu pólku Slovenska!!:eek::eek:
Tweety
12.02.09,12:39
Citujem pani z relácie FOKUS:
sociálne dávky vo forme invalidného dôchodku sú od akéhokoľvek zdanenia, zarátavania do príjmov, oslobodené.


Čiže pani zaviedla do omylu pólku Slovenska!!:eek::eek:
Týmto vyhlásením neuviedla do omylu nikoho, je to tak, nezarátavajú sa do príjmu na uplatnenie NČ na daňovníka, ale zaratávajú sa do príjmu dôchodcu na uplatnenie NČ na neho, ako manžela, manželku.
dedgregor
12.02.09,12:39
Rád by som podotkol že invalidný dôchodok je soc. dávka,a predsa by som doporučil si vypočuť tu pani ktorá radila v relácií FOKUS. Potom nás všetkých uvádza do omylu.
02Michaela
12.02.09,12:41
Týmto vyhlásením neuviedla do omylu nikoho, je to tak, nezarátavajú sa do príjmu daňovníka na uplatnenie NČ, ale zaratávajú sa do príjmu dôchodcu na uplatnenie NČ na neho, ako manžela, manželku.


keď uviedla, že je to sociálna dávka, a teraz píšete, že nie je, tak čo vlastne????:eek:
Je alebo nieje.
02Michaela
12.02.09,12:42
mimotemy
Dedgregor.

Odporúčam, zamestnať sa alebo podnikať, lebo tak budeš mať invalidný dôchodok ako bokovku. Ale, keďže si asi invalid, tak potom neviem ako sa môžeš zamestnať, :o, lebo potom vlastne by si invalid nemal byť.:D
Zoltán Kovács
12.02.09,12:46
Tu je link na Fokus z 11.02.2009:

http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/fokus/
veronikasad
12.02.09,12:48
keď uviedla, že je to sociálna dávka, a teraz píšete, že nie je, tak čo vlastne????:eek:
Je alebo nieje.
Michaela, znovu zopakujem :
- invalidný dôchodok nie je štátna sociálna dávka,
- ak by bol poberatel invalidného dôchodku zamestnaný, invalidný dôchodok nie je jeho zdanitelným príjmom
- ak si chce na invalidného dôchodcu odpočítať NČZD jeho manželka, invalidný dôchodok je príjem, o ktorý sa znižuje nezd.časť základu dane na manželku.
Zoltán Kovács
12.02.09,12:49
Ak ako invalidný dôchodca podávam DP, tak invalidný dôchodok sa nezarátava do príjmov pri posudzovaní nároku na nezdaniteľnú čiastku.

Ale ak podáva daňové priznanie manželka, a chce si uplatniť na mňa ako invalidného manžela nezdaniteľnú čiastku, tak výška invalidného dôchodku sa zarátava do môjho príjmu, a teda manželka si môže uplatniť iba rozdiel medzi inv.dôchodkom a nezd.čiastkou na mňa.
dedgregor
12.02.09,12:50
Tu stačí aby zákon si nevykladal každy po svojom, ale aby ho všetci dodržiavali rovnako. Jední si to odpočítajú / tí šikovnejší/ iní si musia na inval. dôchodok asi doplatiť. Je to zaujímavé...
veronikasad
12.02.09,12:52
Tu stačí aby zákon si nevykladal každy po svojom, ale aby ho všetci dodržiavali rovnako. Jední si to odpočítajú / tí šikovnejší/ iní si musia na inval. dôchodok asi doplatiť. Je to zaujímavé...
Napísať to zrozumitelnejšie už naozaj neviem, tak odomňa len doporučenie - daj si urobiť DP niekomu, kto ovláda zákony.
dedgregor
12.02.09,12:55
Odporúčate adresu stv, ale ja tam počujem niečo iné ako vy vysvetľujete
Tweety
12.02.09,12:55
keď uviedla, že je to sociálna dávka, a teraz píšete, že nie je, tak čo vlastne????:eek:
Je alebo nieje.
Ona to určite myslela, ako dávku od Sociálne poisťovne, určite to povedala tak, ako uvádzaš?
veronikasad
12.02.09,12:56
Odporúčate adresu stv, ale ja tam počujem niečo iné ako vy vysvetľujete
ak neveríš nám a stv ti urobí daňové priznanie, daj si ho urobiť tam.
UBIKA25
12.02.09,12:56
Možno mimo témy...ale zamestnaná inv. dôchodkyňa má narok na celú nezdaniteľnú časť 98496 za rok 2008 (sama na seba)? Teraz som už celá popletená z tohoto...do teraz som si myslela, že áno...Má či nemá?....Počíta sa aj tu rozdiel Inv.dôchodok - 98496 = nezdaniteľná časť?...
veronikasad
12.02.09,12:57
Možno mimo témy...ale zamestnaná inv. dôchodkyňa má narok na celú nezdaniteľnú časť 98496 za rok 2008 (sama na seba)? Teraz som už celá popletená z tohoto...do teraz som si myslela, že áno...Má či nemá?....Počíta sa aj tu rozdiel Inv.dôchodok - 98496 = nezdaniteľná časť?...
inv. dôchodca má nárok vždy, starobný dôchodca len v prípade, ak začal poberať SD po 1.1. kal. roka = k 1.1. nebol starobným dôchodcom
Tweety
12.02.09,12:58
Možno mimo témy...ale zamestnaná inv. dôchodkyňa má narok na celú nezdaniteľnú časť 98496 za rok 2008 (sama na seba)? Teraz som už celá popletená z tohoto...do teraz som si myslela, že áno...Má či nemá?....Počíta sa aj tu rozdiel Inv.dôchodok - 98496 = nezdaniteľná časť?...
Áno, má.
02Michaela
12.02.09,12:59
Ak ako invalidný dôchodca podávam DP, tak invalidný dôchodok sa nezarátava do príjmov pri posudzovaní nároku na nezdaniteľnú čiastku.

Ale ak podáva daňové priznanie manželka, a chce si uplatniť na mňa ako invalidného manžela nezdaniteľnú čiastku, tak výška invalidného dôchodku sa zarátava do môjho príjmu, a teda manželka si môže uplatniť iba rozdiel medzi inv.dôchodkom a nezd.čiastkou na mňa.


Dík. Ak si dal odkaz na Fokus, tak si si určite všimol, že to tá pani tak povedala, ako som to napísala, že inv. dôchodok sa pokladá za soc. dávku. No len "ja" menej učená som si to asi zle vysvetlila. Ale ďakujem.
Čiže pre dedgregora z toho vyplýva, ak mal vyšší dôchodok za celý rok 2008 ako 98 496,- Sk, tak si jeho manželka nemôže uplatňovať na neho "žiadnu úľavu", laicky povedané.
02Michaela
12.02.09,13:02
Ona to určite myslela, ako dávku od Sociálne poisťovne, určite to povedala tak, ako uvádzaš?


áno, presne tak ako som uviedla:

sociálne dávky vo forme invalidného dôchodku.....


No možno sa aj ona pomýlila. :rolleyes:
02Michaela
12.02.09,13:05
Ona to určite myslela, ako dávku od Sociálne poisťovne, určite to povedala tak, ako uvádzaš?


Veď ak neveríš, pozri si to cez ten odkaz, ktorý tu niekto dal, a uvidíš (budeš počuť) sama;). Fakt som si to nevymyslela. Len som napísala presne jej slová. :rolleyes:
02Michaela
12.02.09,13:07
mimotemy Invalid sa môže zamestnať a nechápem, prečo by v prípade zamestnania nemal byť invalidom.

Ja to netvrdím, bolo to myslené ako fórik pre dedgregora. Myslela som tým, že invalidný si môže odkladať ako bokovku:D
02Michaela
12.02.09,13:11
mimotemy Invalid sa môže zamestnať a nechápem, prečo by v prípade zamestnania nemal byť invalidom.

mimotemy
A neviem, ale zase podľa mňa, keď je niekto na invalidnom, furt má nejaké kontroly alebo posudkové, či ako to nazvať, že ako na tom je a či mu aj naďalej patrí invalidný (či sa mu vari nezlepšil stav). No a niekedy to tak zvykne byť, že chudák invalid si nájde nejakú prácu a tí tupečkovia mu hrozia, že mu ho zoberú, že asi sa má (zdravotne) lepšie, keď môže aj pracovať. Chápeš? Chudák invalid si chce voľačo zarobiť, lebo tie invalidné nie sú bohviečo a oni na neho idú zo strašiakom, že mu zoberú invalidný, keď môže pracovať.
Tweety
12.02.09,14:04
áno, presne tak ako som uviedla:

sociálne dávky vo forme invalidného dôchodku.....


No možno sa aj ona pomýlila. :rolleyes:
Človek je tvor omylný, preto je potrebné si preštudovať potrebné zákony, a overiť si to, nemôžeme brať všetko, čo kto v médiách povedal za bernú mincu, zákon je zákon, podľa neho musíme postupovať.:)
invest
13.03.12,12:08
Ako si môžem uplatniť nezdniteľnú časť na manžela, ktorý bol na inv. dôchodku cely rok do 31.10.2011 a od 1.11.2011 je starobný dôchodca?
Xanti
13.03.12,12:10
Ako si môžem uplatniť nezdniteľnú časť na manžela, ktorý bol na inv. dôchodku cely rok do 31.10.2011 a od 1.11.2011 je starobný dôchodca?
Aká je výška dôchodku v súčte u tvojho manžela?
Ak je nižšia ako 3559,30 tak môžeš z rozdielu , ak je vyššia neuplatníš si nič.
invest
13.03.12,12:32
Aká je výška dôchodku v súčte u tvojho manžela?
Ak je nižšia ako 3559,30 tak môžeš z rozdielu , ak je vyššia neuplatníš si nič.

To znamená, že spočítam invalidný dôchodok 1-10/2011 a starobný 11-12/2011 a odpočítam od 3559,30. Rozdiel si môžem uplatniť? Ďakujem
Xanti
13.03.12,12:33
To znamená, že spočítam invalidný dôchodok 1-10/2011 a starobný 11-12/2011 a odpočítam od 3559,30. Rozdiel si môžem uplatniť? Ďakujem
Ano ak je súčet dôchodkov menší ako 3559,30 tak ten rozdiel si môžeš uplatniť.
JDM
05.03.14,13:26
a ak má manžel invalidný dôchodca dôchodok za rok 2013 len 3207 Eur, má nárok manželka na odpočet na manžela?
Anik
05.03.14,13:36
má na sumu 528,94 ak bol celý rok invalidný dôchodca a nemal žiaden iný príjem