xena
17.06.05,10:20
Dobry deň,

je to možno nezvyčajné, ale mám obavy z účtovania resp. neistotu pri účtovaní a vyhotovovaní mesačných uzávierok resp. koncoročnej uzávierky. Moja obava vyplýva z toho, že som sa na nejaký čas musela z rod.dôvodov odmlčať v tejto sfére a robí mi to teraz problem. Do práce sme dostali k tomu este aj nový software a uz ani neviem co si mam kontrolovať na zostavách ak mi nesedí hospodársky výsledok na súvahe a na výkaze zisku a strát.
Mam z toho "guláš" . Pritom mam túto prácu velmi rada a nechcela by som ju zameniť .
Vie mi niekto poradit existuje publikácia na pomoc v ktorej sa daná problematika rozpisuje z nejakej praxe účtovníkov resp. pomôžte , čo je potrebné skontrolovať všetko ak si chcem uzavrieť mesiac aby mi výkazy sedeli alebo sú nejaké iné rozdiely?
uko
17.06.05,08:36
ja síce s PÚ nerobím ale vraj je dobrá knižka od Cenigovej pozri www.ceniga.sk alebo pozri tu http://www.dunaj.sk/default.asp?nDepartmentID=10433 alebo toto http://www.iura.sk/ekonlit.asp. podľa mňa ti ale najviac pomôže keď sa prestaneš strachovať a naučíš sa orientovať v tejto našej porade. a keď si už v tejto sfére robila.... čo majú robiť tí, čo začínajú účtovať celkom prvý krát, len takí holí bez praxe zo školy
durisovad
17.06.05,08:52
Ak nesedi hosp. vysledok v suvahe a vo vysledovke, chyba bude v definovani uctov v suvahe. Ja mam program, ktory ukaze, ktory ucet je nespravne zadefinovany. A mam aj program, ktory mi ukaze definiciu kazdeho riadku vysledovky aj suvahy. Podla mna to nebudde uctovna chyba (iba ak by bol zostatok na ucte 131), ale programova.
A z podvojneho uctovnictva netreba mat strach, je to ovela zaujimavejsie ako jednoduche. Prajem vela elanu.
rosemary
17.06.05,08:54
Xena, keď Ti môžem poradiť, vytlač si obratovú predvahu a vyskúšaj si vypracovať výsledovku a súvahu ručne vpisovaním do tabulky a porovnaj s vytlačenou. Možno máš iba zle nastavenú editáciu. Ak aspoň trochu chápeš základ podvojného účta a pohraješ sa s tým určite to bude v pohode .
marianna
17.06.05,09:04
Mne sa stal prípad, že my do výsledovky nevzalo účty neovplyvňujúce základ dane, a tak mi nesedela súvaha a výsledovka. Skús sa pozrieť do ako máš zadefinované pri tlači výsledovky.
JanaF
17.06.05,09:04
Cenigovu ti vrele odporucam, je tam vela prikladov, co ako uctovat a uz vyslo tusim junove vydanie:D alebo sa skus preluskat cez uverejnene prispevky a isto objavis vela potrebnych veci.
Luna
17.06.05,09:48
Ja som začínala s knihou "Pomocník účtovníka". Dostať ju v kníhkupecvách,stoji cca 125,-Sk.Spomínanú knižku používajú aj na obchod.akadémií.
xena
17.06.05,10:31
ja síce s PÚ nerobím ale vraj je dobrá knižka od Cenigovej pozri www.ceniga.sk alebo pozri tu http://www.dunaj.sk/default.asp?nDepartmentID=10433 alebo toto http://www.iura.sk/ekonlit.asp. podľa mňa ti ale najviac pomôže keď sa prestaneš strachovať a naučíš sa orientovať v tejto našej porade. a keď si už v tejto sfére robila.... čo majú robiť tí, čo začínajú účtovať celkom prvý krát, len takí holí bez praxe zo školy
Chápem, že tí čo vyšli zo školy to nemajú ľahké, ja som chcela len pomoc.
Ďakujem.
xena
17.06.05,10:34
Ak nesedi hosp. vysledok v suvahe a vo vysledovke, chyba bude v definovani uctov v suvahe. Ja mam program, ktory ukaze, ktory ucet je nespravne zadefinovany. A mam aj program, ktory mi ukaze definiciu kazdeho riadku vysledovky aj suvahy. Podla mna to nebudde uctovna chyba (iba ak by bol zostatok na ucte 131), ale programova.
A z podvojneho uctovnictva netreba mat strach, je to ovela zaujimavejsie ako jednoduche. Prajem vela elanu.
A ten prgram je v rámci účtovného programu alebo sa samostatne nadefinuju účty z jednotlivých účtov?
ondrejvla
17.06.05,10:35
Chápem, že tí čo vyšli zo školy to nemajú ľahké, ja som chcela len pomoc.
Ďakujem.
Xena, pozri si účty, či ich máš správne označené - pasívne,aktívne,nákladové,výnosové, či tam nemáš nejakú chybu. Ak budú problémy, rada pomôžem, ako som už mnohým. Večer som na Porade, napíš, v čom je problém.
DanielaSL
17.06.05,12:11
Vlasti prosím aj mne pomôž. Poslala som ti SS a zatiaľ nič od teba mi neprišlo.
jess
17.06.05,14:00
inak, aj mňa by zaujímalo, čo mi má s čím sedieť. Tiež som začiatočník v PU. Robím v OMEGe, viem si odkontrolovať DPH, viem si urobiť mesačnú uzávierku skladu, t.j. mám účet 131 = 0.... a čo ďalej treba kontrolovať ? Dá nám niekto tipy ? Prosím polopatisticky :D:D:D:)
ondrejvla
17.06.05,14:11
Vlasti prosím aj mne pomôž. Poslala som ti SS a zatiaľ nič od teba mi neprišlo.
Danka, tebe som odpoveď poslala hneď v ten deň. Dobre, ak som ešte nevymazala ( mala som plnú schránku ) tak ti ju pošlem znovu. Ak nepošlem, znovu napíš, v čom je problém, už si nepamätám. Denne vybavujum veľa SS, ktoré mi prichádzajú. Zatiaľ Pá!
ondrejvla
17.06.05,14:20
inak, aj mňa by zaujímalo, čo mi má s čím sedieť. Tiež som začiatočník v PU. Robím v OMEGe, viem si odkontrolovať DPH, viem si urobiť mesačnú uzávierku skladu, t.j. mám účet 131 = 0.... a čo ďalej treba kontrolovať ? Dá nám niekto tipy ? Prosím polopatisticky :D:D:D:)
Nerobím v Omege, ak máš problém softu. Ale PÚ je jednaké pre všetky softy.
Mesačne si kontrolujem, či mi súhlasia účty 01,02,03, mínus 07,08 na knihu majetku a konečný stav v nej, účty 112, 132 na skladovú evidenciu, účty 211 na pokladne, 111, 131 či máš na nule, ak nie, prečo - preúčtovať,účty 221 si vysúhlasím hneď pri zaúčtovaní banky, taktiež účet 231, 261 či mi sedia výbery a vklady, prevody medzi účtami a medzi pokladňami. Účty 311 a 321 na knihy pohľadávok a záväzkov, poskytnuté a prijaté preddavky či mám vyčistené, aby mi tam nič nezostalo visieť, mala by si ich priebežne vynulovať, účet 411 musíš mať analyticky ročlenený podľa spoločníkov a ich vkladov, účet SF tvorba i čerpanie, pozri sa, či ti niečo nevisí na účte 431,(430) či to máš preúčtované na správne účty, či máš správne označené účty v účtovej osnove. To ma napadlo momentálne, pýtaj sa, budem dopĺňať.
ondrejvla
17.06.05,14:30
Danka, tebe som odpoveď poslala hneď v ten deň. Dobre, ak som ešte nevymazala ( mala som plnú schránku ) tak ti ju pošlem znovu. Ak nepošlem, znovu napíš, v čom je problém, už si nepamätám. Denne vybavujem veľa SS, ktoré mi prichádzajú. Zatiaľ Pá!
Danka, už som ti ju poslala opäť! Je mi záhadou, kde sa tie správy strácajú, nie si jediná, ktorá sa mi pripomenie, a ja odpovedám každému!!! Ešte sa mi nestalo, aby som neposlala odpoveď?! Deje sa niečo?!
Paula
17.06.05,14:49
Pravdu poviem, už ma to "srdí". Neprispievam veľa, pretože keď nemám istotu, nechcem dať nesprávnu informáciu. Zato veľa čítam a som vďačná všetkým zbehlým za cenné rady. Najprv cenzúra a teraz stratené ss...............Richard, okrem teba sem môže niekto zasahovať?
jess
17.06.05,17:47
Nerobím v Omege, ak máš problém softu. Ale PÚ je jednaké pre všetky softy.
Mesačne si kontrolujem, či mi súhlasia účty 01,02,03, mínus 07,08 na knihu majetku a konečný stav v nej, účty 112, 132 na skladovú evidenciu, účty 211 na pokladne, 111, 131 či máš na nule, ak nie, prečo - preúčtovať,účty 221 si vysúhlasím hneď pri zaúčtovaní banky, taktiež účet 231, 261 či mi sedia výbery a vklady, prevody medzi účtami a medzi pokladňami. Účty 311 a 321 na knihy pohľadávok a záväzkov, poskytnuté a prijaté preddavky či mám vyčistené, aby mi tam nič nezostalo visieť, mala by si ich priebežne vynulovať, účet 411 musíš mať analyticky ročlenený podľa spoločníkov a ich vkladov, účet SF tvorba i čerpanie, pozri sa, či ti niečo nevisí na účte 431,(430) či to máš preúčtované na správne účty, či máš správne označené účty v účtovej osnove. To ma napadlo momentálne, pýtaj sa, budem dopĺňať.
Vlasti, zatiaľ ďakujem, skúsim si to takto skontrolovať a potom , keď mi niečo nebude sedieť, tak sa budem pýtať....
pekný večer aj víkend !:)
ondrejvla
17.06.05,18:18
Aj tebe. Zdravím
LudmilaZ
18.06.05,10:20
netuším či sa moja správa odošle, ale chcela by som ťa poprosiť o informáciu,
ktorý program používaš?

Ja používam MRP v Dose a tam to tiež je možné, ale nastaviť si to musím ja.

Takže si radšej robím kontrolné zostavy cez Excel.

Ďakujem

ĽudmilaZ
ondrejvla
18.06.05,15:54
netuším či sa moja správa odošle, ale chcela by som ťa poprosiť o informáciu,
ktorý program používaš?

Ja používam MRP v Dose a tam to tiež je možné, ale nastaviť si to musím ja.

Takže si radšej robím kontrolné zostavy cez Excel.

Ďakujem

ĽudmilaZ
Ja tiež účtujem aj v MRP DOS, tam si musíš označiť. Ale ako si vysúhlasíš účty v Exceli?... Tam máš aj knihy majetku,zásob,pohľadávok...? Alebo si tam vytváraš vlastný soft?
laura
23.06.05,09:55
Podľa môjho názoru je to jedno v akom softe pracujete, ja som prešla cez MRP pod DOS-om, Windows-om, pracovala som aj s Pohodou a momentalne sa trápim s Money, ale vždy pre istotu všetko kontrolujem fyzicky a hlavne úvahou, či skutočne môže zostať taký zostatok na účte ako mi ho softvér ponúka.
KVAKO
23.06.05,10:26
Tiež som už prešiel štyrmi softwarmi a viem že vo väčšine prípadov je nejlepšie vytlačiť si hlavnú knihu, pretože v tejto by mali byť podchytené všetky použité účty. Najprv si ich skontrolujem či ma niečo nezaujme čo si pamätám a nie je to tu alebo niečo čo by malo byť inde ako je. Pokiaľ mi pripadá HK v poriadku idem na výkazy štýlom účet za účtom do príslušných koloniek takto by sa nemalo nič vyšmyknúť.
xena
23.06.05,12:14
Ďakujem všetkým za príspevky, chcela by som sa este spýtať ci niekto robi s programom WISP z B.Bystrici potrebujem pomoct.
ondrejvla
23.06.05,12:17
Bystričania, ozvite sa jej a pomôžte, prosím! Laždý raz začínal!