Julo
12.02.09,10:24
Dobrý deň.
Obraciam sa na Vás všetkých s prosbou o radu - usmernenie : SZČO (od r.1994) uznaný za inv.dôchodcu r.2005 na 65%, nepretržite podniká. Zaujímalo by ma, že aké má odvodové povinnosti (aj čiastky) ? A aké má odvodové povinnosti, ak je vypísaný - je na PN-ke (1-3 mes.) ? Srdečne ďakujem odpovedajúcim.
Veronika R
12.02.09,12:08
Dobrý deň.
Obraciam sa na Vás všetkých s prosbou o radu - usmernenie : SZČO (od r.1994) uznaný za inv.dôchodcu r.2005 na 65%, nepretržite podniká. Zaujímalo by ma, že aké má odvodové povinnosti (aj čiastky) ? A aké má odvodové povinnosti, ak je vypísaný - je na PN-ke (1-3 mes.) ? Srdečne ďakujem odpovedajúcim.

Zdravotné poistenie: pre rok 2009 je minimálna výška preddavku 41,37 EUR. Pre szčo so zdravotným postihnutím, ktorá nie je poberateľom invalidného dôchodku je minimálna výška zdravotných odvodov 20,68 EUR (platné pre rok 2009) a pre szčo, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku je minimálna výška zdravotných odvodov 20,68 EUR (platné pre rok 2009).

Sociálne poistenie: Ak príjmy z podnikania v roku 2008 by boli maximálne 12-násobok minimálnej mzdy platnej k 1.1.2009, tak nemusíte platiť povinné odvody na sociálne poistenie, ak príjmy presiahnu stanovenú hranicu a budú vyššie, platenie poistného je povinné, avšak až od 1.7.2009 do 30.6.2010). K 1.1.2009 je minimálna mzda stanovená na 295,50 EUR, suma odvodov je vo výške 97,80 EUR
Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinnosť platiť povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie:

v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody
od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa uvedené v do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti
v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia
Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie:
[LIST]
v období, počas ktorého sa jej poskytuje materské
od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa uvedené v najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období
v období, počas ktorého vykonáva základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách a civilnú službu
povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie ani v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu
Xanti
12.02.09,12:30
Zdravotné poistenie: pre rok 2009 je minimálna výška preddavku 41,37 EUR. Pre szčo so zdravotným postihnutím, ktorá nie je poberateľom invalidného dôchodku je minimálna výška zdravotných odvodov 20,68 EUR (platné pre rok 2009) a pre szčo, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku je minimálna výška zdravotných odvodov 20,68 EUR (platné pre rok 2009).
Kde je napísané to tvrdenie? Ja som poberateľ ID a aj ŤZP a platila som odvod 7% do ZP ale nie z celej výšky, no s polovice. Tj. ešte v korunách, zdraví platili 1134 sk a ja som platila 284 sk mesačne. Nezdá sa mi tá suma na tento rok. Menilo sa niečo? Dakujem. :rolleyes:
Veronika R
12.02.09,12:42
Treba si to prečítať celé, je tam písaná aj osoba so zdravotným postihnutím
Xanti
12.02.09,12:49
Treba si to prečítať celé, je tam písaná aj osoba so zdravotným postihnutím Pardon, stále tam nevidím nič zmenené. Kým som bola len ŤZP tak som platila 7% z vymeriavacieho základu tj. po lopate polovicu. Ked mi priznali ID tak mi dali platiť 1/4 oproti zdravému. Nikto to v príspevku nevidím. Stále je tam rovnaká platba 20,68 € a to je polovica základnej minimálnej sadzby? Menili sa tie platby?:eek:
Veronika R
12.02.09,13:03
Toto je vytiahnuté zo zákona o zdravotnom poistení, preto neviem, o akej 1/4 píšete.

§ 12
Sadzba poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html#hore)

(1) Sadzba poistného je pre
a) zamestnanca 4 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 2 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 1 až 4,
b) zamestnanca 14 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5; ak je zamestnanec osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 5,
c) samostatne zárobkovo činnú osobu 14 % z vymeriavacieho základu; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
d) zamestnávateľa 10 % z vymeriavacieho základu; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je za tieto osoby 5 % z vymeriavacieho základu,
e) poistenca podľa § 11 ods. 2 14 % z vymeriavacieho základu; ak je poistenec podľa § 11 ods. 2 osoba so zdravotným postihnutím,40) sadzba poistného je 7 % z vymeriavacieho základu,
f) štát 4 % z vymeriavacieho základu.
(2) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
Julo
12.02.09,19:39
Rozumiem správne ? : je jedno či je alebo nie je poberateľom invalidného dôchodku aj tak je min. výška zdravotných odvodov 20,68 EUR ?
Xanti
12.02.09,20:08
Ja viem čítala som si ten zákonník. Ja len hovorím to, že ked som mala živnosť otvorenú. Tak na ZP mi povedali, že kedže som na ID a som aj ZŤP tak nebudem platiť celú výšku odvodov a nakázali mi platiť odvody vo výške 1/4 z odvodov ktoré platili ostatný SZČO.
Čiže ak v roku 2008 platili SZČO odvody vo výške 1134 sk ja som platila ako SZČO a zároven poistenec štátu ( kvôli ID a ZTP ) len 284 sk . Čo je 1/4 platby.
Preto sa pýtam či sa čosi menilo? A to ešte mi vracali preplatok zo RZZP. Či aj ja ked opätovne otvorím živnosť budem platiť 20,68 € odvody ked pretým som platila nie 1/2 ale len 1/4.
Dakujem.:eek:
Veronika R
16.02.09,17:51
Rozumiem správne ? : je jedno či je alebo nie je poberateľom invalidného dôchodku aj tak je min. výška zdravotných odvodov 20,68 EUR ?



Je to tak napísané, no neviem vám povedať, či má ZP nejaký vnútorný predpis, a delí to tak, že štát platí polovicu a polovidu poberateľ ID. Ja osobne by som si zavolala na call centrum do ZP.
Rizotka
24.02.09,17:43
Ja mám tiež klientku invalidku,nemá stanovené percentá,majú ju prehodnotiť neviem kedy a platila za minulý rok 320 sk,potom v decembri jej kázali 142 sk zaplatiť,chcem si to urobiť vopred,lebo musím a mám z toho guláš.Pozerala som jej do RZZP za r.2007 a tam jej vyšlo pôatiť 320 sk.poradte mi .
veronikasad
24.02.09,18:15
Je to tak napísané, no neviem vám povedať, či má ZP nejaký vnútorný predpis, a delí to tak, že štát platí polovicu a polovidu poberateľ ID. Ja osobne by som si zavolala na call centrum do ZP.
Taký predpis neexistuje.
Invalidný dôchodca - SZČO - platí preddavky na zdr. poistenie z vymer. základu z roč.zúčtovania zdr.poistenia. Neplatí pre neho minimálny vymer.základ = min.mzda.
Sadzba poistného je 7 %, ak sú preddavky nižšie ako 100sk/prepoč. na € - preddavky neplatí.
veronikasad
24.02.09,18:20
Ahojte, poradí mi niekto?Robím teraz nový trvalý príkaz cez internetbanking, chcem zadať sumu 41,37 e, lebo som si vyhladala že od januára sa zvýšila min.mzda, ale neviem teraz, lebo mi manžel volal, že bol v ZP a tam mu napísala, že od 1.7.2008 do 30.6.2009platí suma 1172 Sk,t.j 38,9e +má zaplatiť nejaký nedoplatok.Ktorú sumu mám udať na trvalý príkaz?Ďakujem za odpoveď
Tá suma pre neho platila do 31.12.08, lebo mal vymer.základ z RZZP za rok 2007 vyšší ako min. mzda. Keďže od 1.1.09 sa min.mzda zvýšila na 295,50€, čo je viac ako jeho vymeriavací základ, od 1.1.09 platí preddavky z min.mzdy = 41,37€.
Ak v období od 1.7.-31.12.08 platil preddavky z min.mzdy /1134sk mesačne/ treba rozdiel doplatiť.
leozka
24.02.09,18:31
Dik moc za rýchlu odpoveď,už mi je to jasné.
Xanti
19.03.09,11:52
Rozumiem správne ? : je jedno či je alebo nie je poberateľom invalidného dôchodku aj tak je min. výška zdravotných odvodov 20,68 EUR ? Nie je to jedno,
vymeriavaci základ pre poberateľa invalidného dôchodku pre účely zdravotného poistenia je 50% z minimálnej mzdy. A sadzba poistného je 7% zo sumy 147,75 € tj. odvod do ZP je pre invalidného občana vo výške 10,34 €.

Tj. tá bajočko 1/4 zo sumy odvodu do ZP zdravého človeka čo som písala dávnejšie a nevedela pochopiť prečo. Už tomu rozumiem. :D