monitor klavesnica
12.02.09,11:50
dobry den chcela by som sa spytat ,teda poprosit o radu _kamoska dostala darovaciou zlmuvou byt od rodica.Rodic zomrel a nasledne zistila ze rodic mal dlhy -pozicky.Bytom vsak nerucil ani nic podobne ,cize ked ho ona dostala byt bol cisty.....moze ten byt predat? lebo pocula ze ty veritelia ju mozu napadnut? UZ je tomu skoro rok a nic sa nedeje ...dakujem
Mária27
12.02.09,12:34
Veritelia pravdepodobne neprišli na to, že rodič zomrel. Z hľadiska dlhov nie je rozhodújúce, či v čase prejednania dedičstva boli známe, teda sa ešte môžu ozvať.

Dobrou správou ale pre ňu môže byť § 470 obč. zákonníka:

Prechod dlhov
§ 470

(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
monitor klavesnica
12.02.09,14:27
dakujem: kedze dostala byt darom,nededila nic - ruci do vysky nadobutnuteho dedicstva- v tomto pripade 0 ? vyhladal ju jeden veritel pytal si umrtny list a ze dostane od nich vyjadrenie-do dnesneho dna nic nedostala. Neviem pochopit preco si veritel nezabezpecil pohladavku...Moze veritel napadnut darovaciu zmluvu?.Takze je to aj ich chyba nie? cize moze predat ten byt......rozmysla ,ze peniaze odlozi ,aby pripadne mala cim vyplatit veritelov.....alebo o tom musi rozhodnut sud? alebo sa ma ozvat sama tym veritelom .....velmi nas zaujima vas nazor vopred dakujeme
globalpartner
12.02.09,15:42
dobry den chcela by som sa spytat ,teda poprosit o radu _kamoska dostala darovaciou zlmuvou byt od rodica.Rodic zomrel a nasledne zistila ze rodic mal dlhy -pozicky.Bytom vsak nerucil ani nic podobne ,cize ked ho ona dostala byt bol cisty.....moze ten byt predat? lebo pocula ze ty veritelia ju mozu napadnut? UZ je tomu skoro rok a nic sa nedeje ...dakujem

Úplne najlepšie v tomto prípade je myslím si odmietnut dedičsto podľa §463 ObZ. vzhľadom k tomu , že dedičstvo to nie su len aktíva , ale aj pasíva.
sarasara
12.02.09,16:06
Ak byt previedla darovacou zmluvou, nejedná sa o dedičstvo. V čase smrti rodiča už bola vlastníkom bytu. Nededila nič. Nemôže teda odmietnuť dedičstvo. A ak nič nezdedila, teda neboli aktíva, nezdedila ani dlhy, pasíva.
monitor klavesnica
13.02.09,09:09
Dakujeme. ak este ma niekto nejaku radu moze nam napisat