Damián
12.02.09,12:15
Prosím Vás vie mi niekto poradiť do akého riadku v DP mam dať zaplatený úrok z omeškania najmu? Ďakujem
Damián
14.02.09,18:29
Prosím Vás vie mi niekto poradiť? Prosím......
Elena Navrátilová
15.02.09,05:56
Prosím Vás vie mi niekto poradiť do akého riadku v DP mam dať zaplatený úrok z omeškania najmu? Ďakujem

Neviem načo chceš odpoveď. Z Tvojho zadania nie ste SVB. Čo myslíš ako úrok z omeškania nájmu? V rámci SVB sa niečo ako "úrok z nájmu" nikde nerieši. SVB sú vlastníci a Tí platia za služby spojené s bývaním. Presne napíš o čo sa jedná.
sthruska
15.02.09,11:37
Asi tým myslí penále.
Elena Navrátilová
15.02.09,12:17
Asi tým myslí penále.

Ja tiež predpokladám, že myslí penále za oneskorené zaplatenie za služby spojené s bývaním. Ale je to len dedukcia a nemusí byť správna.
Damián
15.02.09,19:34
Ano, penále za oneskorenú platbu za nájom. Ďakujem
Elena Navrátilová
16.02.09,05:30
Ano, penále za oneskorenú platbu za nájom. Ďakujem

Za nájom? Ste teda SVB? V SVB sú predsa vlastníci. Teda nedá sa riešiť nájom. Ale služby spojené s bývaním. Upresni to.
Damián
17.02.09,19:43
Sme SVB a vyrúbili sme majiteľovi bytu penale za oneskorené platby /neplatil najomné cca 3mesiace/. On to zaplatil, zučtovala som to do fondu opráv ale neviem, či je to daňený alebo nedaňený príjem a do ktorého riadku to mam napísať v DP. Ďakujem
Elena Navrátilová
17.02.09,19:54
Sme SVB a vyrúbili sme majiteľovi bytu penale za oneskorené platby /neplatil najomné cca 3mesiace/. On to zaplatil, zučtovala som to do fondu opráv ale neviem, či je to daňený alebo nedaňený príjem a do ktorého riadku to mam napísať v DP. Ďakujem

No a zas... nájom alebo za služby spojené s bývaním. Beriem to teda ako služby spojené s bývaním. Riešilo sa to tu už minulý rok v tomto obodobí a jeden poraďák to dával ako dopyt na DU. Ak si dobre pamätám odpoveď bola že to nie je podliehajúce dani. Nebolo potrebné to uvádzať v DP. Skús pohľadať tu v SVB témach. Určite nato natrafíš. Ak natrafím, tak priložím. Možno skôr nato natrafí niekto iný.
Damián
17.02.09,21:34
ďakujem pekne za radu, idem hľadať.
peton
18.02.09,04:23
Elenka, dobre si pamätáš, úrok omeškania je oslobodený od dane z príjmu, ale len v tom prípade, ak je zahrnutý do správy. Nemal by sa zahŕňať do FOU, pretože uvedený príjem "vznikol" činnosťou spoločenstva a je teda príjmom správy, nie FOU. Ak sa zahrnie do FOU, je to príjem zdaniteľný. Avšak dodnes som nezistil akým spôsobom ho zdaniť, pretože odpoveď daňového riaditeľstva nebola vôbec jednoznačná. Skúsim sa ešte raz vrátiť k tomuto problému a snažiť sa dostať od kompetentných priamejšiu odpoveď.
Aj vtedy som písal, akým jednoduchým spôsobom môže spoločenstvo prísť k peniažkom do správy - vyvíjať väčší tlak na neplatičov.
A v ďalšom období sa bude môcť znížiť príspevok na správu. :-) :-) :-).
Elena Navrátilová
18.02.09,04:53
Je tam presne uvedené ( v tej odpovedi DR Banská Bystrica) nasledovné: tieto (príjmy) výnosy sú oslobodené podľa § 13 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Ale ako píše Peťo nesmú byť tvorbou FPOaU. Takže Damian v DP daj do riadku kde dávaš príjmy ktoré sa nezdaňujú. Nemám pred sebou tlačivo DP.
Elena Navrátilová
18.02.09,05:04
Elenka, dobre si pamätáš, úrok omeškania je oslobodený od dane z príjmu, ale len v tom prípade, ak je zahrnutý do správy. Nemal by sa zahŕňať do FOU, pretože uvedený príjem "vznikol" činnosťou spoločenstva a je teda príjmom správy, nie FOU. Ak sa zahrnie do FOU, je to príjem zdaniteľný. Avšak dodnes som nezistil akým spôsobom ho zdaniť, pretože odpoveď daňového riaditeľstva nebola vôbec jednoznačná. Skúsim sa ešte raz vrátiť k tomuto problému a snažiť sa dostať od kompetentných priamejšiu odpoveď.
Aj vtedy som písal, akým jednoduchým spôsobom môže spoločenstvo prísť k peniažkom do správy - vyvíjať väčší tlak na neplatičov.
A v ďalšom období sa bude môcť znížiť príspevok na správu. :-) :-) :-).

Vieš, ono dnes Peťo vôbec nie je jednoduché "dostať" peniaze za služby spojené s bývaním. Je to možno najťažšie "zarobený" príjem pre SVB na úkor predsedu, jeho voľného času a zbytočne vynaložená energia, ktorú nikto nikdy z členov SVB neocení. Je to náročná činnosť. Môžeš mi veriť. Dnes neplatí ten čo má nato aby platil. A platia Tí čo skutočne žijú od výplaty do výplaty. A Tí čo nato majú radšej zaplatia právnikovi akoby mali platiť zato čo spotrebujú. Smutné ale z reality.
svojar
18.02.09,10:10
My sme asi zvláštny dom. S príspevkom na správu, resp. s jeho zvýšením zo 150,- Sk na 6€ neboli problémy- na zhromaždení po riadnom položkovom zdôvodnení schválené jednomyselne. Taktiež už dlhšiu dobu nemáme problémy s celkovými platbami. z 32 iba 2 vlastníci síce neplatia mesiac vopred, ale za daný mesiac,tak im to vychádza, ženy pracujú v Rakúsku. Inak v pohode.