lubenka19
12.02.09,15:06
Dobrý deň, chcem sa opýtať či ma niekto skúsenosti s nasledovným prípadom: Tuzemsky dodavateľ platca DPH preda tovar tuzemcovi. Na výstupe odvedie daň. Odberateľ však faktúru nezaplatí a dodávateľ nahlási poisťovni, ktorá ho zastupuje pri vymáhaní dlžnej čiastky.Poisťovna zaplatí dodávateľovi základ dane z nezaplatenej faktúry a vymáha si túto sumu od odberateľa. Čo s daňou na výstupe?? Je možné požiadať o jej vrátenie, z dôvodu, že odberateľ už faktúru nezaplatí a bude komunikovať len s poisťovňou??? Vie mi niekto poradiť???
Ďakujem
azla
12.02.09,14:14
Vy ako dodávateľ Ste poskytli dodanie tovaru, ste povinný odviesť daň na výstupe. Už sa ďalej neskúma, či Vám niekto Vašu pohľadávku uhradil alebo nie.
Na odvedenú Dph to vôbec nemá vplyv.
Nie je tu možnosť žiadať o vrátenie dane. Vy ste dph odviedli a odberateľ si Dph odpočítal napriek tomu, že nezaplatil (lebo to nie je podmienka na odpočet)
Ak Vás niekto zastupuje pri vymáhaní pohľadávky, predpokladám, že by mal vymáhať celú sumu. Pohľadávka nie je iba základ dane, je to suma vrátane Dph.:D
martinapb
19.02.10,19:03
Toto snáď nie je pravda? To naozaj v našom štáte takto funguje, že štát si zhrabne peniaze za niečo, za čo ich dodávateľ ani nikdy neuvidí, to kde sme?
KEJKA
19.02.10,19:09
štat nezhrabne..... ved to čo dodávateľ odvedie, šikovný odberateľ-neplatič si odpočíta, teda od štátu dostane.
Niežeby som obhajovala neplatičov alebo tento štát.
Fakt je, že poisťovňa by mala vymáhať celú pohľadávku, nie iba základ dane.
martinapb
19.02.10,20:53
Tak áno Kejka, máš pravdu. Ale čo je toto za spravodlivosť?
JarkaL
19.02.10,21:15
Spravodlivosť a kapitalizmus majú od seba dosť ďaleko.
KEJKA
20.02.10,08:47
Spravodlivosť a kapitalizmus majú od seba dosť ďaleko.
rovnako ako socializmus, komunizmus......:)
Majerová B.
11.12.12,07:41
Včera sa ma niekto snažil presvedčiť, že živnostník /platca DPH/, ak mu vystavenú faktúru nezaplatili nemusí DPH odviezť. Nemohla som ho presvedčiť, že je to nemožné.
veronikasad
11.12.12,07:43
Včera sa ma niekto snažil presvedčiť, že živnostník /platca DPH/, ak mu vystavenú faktúru nezaplatili nemusí DPH odviezť. Nemohla som ho presvedčiť, že je to nemožné.
Ak to nie je tvoj klient, nechaj ho "snívať" - dosníva po kontrole DU.
Majerová B.
11.12.12,07:47
Reagovala som rovnako.