namor999
12.02.09,14:33
Dobry den,
Chcel by som poradit s mojim problemom,respektivne s mojou chybou.
V roku 2004 sme sa z manzelkou zosobasili. Vsetko klape ako ma cakame druhe babetko.
V roku 2006 sme odkupili od manzelkinych surodencov a jej mami podiely rod.domu.Ale s tym ze cely dom je prepisany iba na manzelku (podmienka svokry L). A ja doteraz banujem ze som vtedy nebojoval aby bol dom 50:50 cize na mna aj manzelku. Preto sa chcem spytat ak by nahodou v buducnosti nastala sytuacia s rozvodom alebo umrtim manzelky – mam neaky narok na dom? Neprídem on ak nevlastnym ziadny podiel na dome? Podotykam ze nemame ziadnu predmanzelsku zmluvu. Kedze teraz manzelka nie je moc naklonena k tomu aby sa prepisala polovicka domu aj na mna.
Dakuejm
arizona
12.02.09,15:10
Keby ho manželka zdedila,alebo dostala darom tak patrí iba jej.
Ale nakoľko ste ho KÚPILI počas trvania manželstva,tak spadá podľa mňa do BSM.
zeron
12.02.09,15:24
Dobry den,
Chcel by som poradit s mojim problemom,respektivne s mojou chybou.
V roku 2004 sme sa z manzelkou zosobasili. Vsetko klape ako ma cakame druhe babetko.
V roku 2006 sme odkupili od manzelkinych surodencov a jej mami podiely rod.domu.Ale s tym ze cely dom je prepisany iba na manzelku (podmienka svokry L). A ja doteraz banujem ze som vtedy nebojoval aby bol dom 50:50 cize na mna aj manzelku. Preto sa chcem spytat ak by nahodou v buducnosti nastala sytuacia s rozvodom alebo umrtim manzelky – mam neaky narok na dom? Neprídem on ak nevlastnym ziadny podiel na dome? Podotykam ze nemame ziadnu predmanzelsku zmluvu. Kedze teraz manzelka nie je moc naklonena k tomu aby sa prepisala polovicka domu aj na mna.
Dakuejm

Ak ste nadobudli rodinný dom, rsp. spoluvlastnícky podiel na ňom, za doby trvania manželstva a nespísali ste v tomto ohľade notárskou zápisnicou zúženie BSM, tak by dom mal byť v BSM (resp. Váš podiel na ňom, ale budem písať, že dom, aby to bolo jednoduchšie). Nepíšete, na základe čoho nadobudla manžeka vlastnícke právo. Dôfam, že nie darovacou zmluvou, pretože dary do BSM nespadajú. Ak dom kúpila a Vy nifigurujete ako bezpodielový spoluvlastník, máte tri roky na uplatnenie svojho práva a môžete požiadať súd o vyslovenie neplatnosti právneho úkonu, ktorý vykonala Vaša manželka keď kúpila dom do svojho výlučného vlastníctva, napriek tomu, že tak učiniť nemohla.

V prípade rozvodu právo na dom, ktorý je vo výlučnom vlstníctve manželky, nemáte. Môžete žiadať len v rámci vysporiadania BSM uhradenie toho, čo ste zaplatili na vec, ktorá je výlučnom vlastníctve manželky, a nie Vás, resp. polovicu toho, čo sa zo spoločných prostriedkov dalo na vec vo výlučnom vlastníctve len jedného z manželov.

V prípade úmrtia, za predpokladu, že ste manželia, ste dedič spolu s deťmi, ktoré máte, avšak v dedičstve s nebude vyporiadavať BSM, ale zdedíte to na rovnaké časti so svojimi deťmi. Ak by bol dom v BSM, Vy automaticky dostanete polovicu a druhú polovicu domu by ste zdedili v rovnakých podieloch s deťmi.

A predmanželská zmluva u nás ako právny inštitút nejestvuje, takže ak by ste ju aj mali, nezakladá žiaden právny nárok a v podstate by išlo len o dobrovoľnosť istého plnenia, ale v prípade sporu by ste o ňu oprieť nemohli, a už vôbec nie pri vysporiadaní BSM.
namor999
12.02.09,16:21
Ak ste nadobudli rodinný dom, rsp. spoluvlastnícky podiel na ňom, za doby trvania manželstva a nespísali ste v tomto ohľade notárskou zápisnicou zúženie BSM, tak by dom mal byť v BSM (resp. Váš podiel na ňom, ale budem písať, že dom, aby to bolo jednoduchšie). Nepíšete, na základe čoho nadobudla manžeka vlastnícke právo. Dôfam, že nie darovacou zmluvou, pretože dary do BSM nespadajú. Ak dom kúpila a Vy nifigurujete ako bezpodielový spoluvlastník, máte tri roky na uplatnenie svojho práva a môžete požiadať súd o vyslovenie neplatnosti právneho úkonu, ktorý vykonala Vaša manželka keď kúpila dom do svojho výlučného vlastníctva, napriek tomu, že tak učiniť nemohla.

V prípade rozvodu právo na dom, ktorý je vo výlučnom vlstníctve manželky, nemáte. Môžete žiadať len v rámci vysporiadania BSM uhradenie toho, čo ste zaplatili na vec, ktorá je výlučnom vlastníctve manželky, a nie Vás, resp. polovicu toho, čo sa zo spoločných prostriedkov dalo na vec vo výlučnom vlastníctve len jedného z manželov.

V prípade úmrtia, za predpokladu, že ste manželia, ste dedič spolu s deťmi, ktoré máte, avšak v dedičstve s nebude vyporiadavať BSM, ale zdedíte to na rovnaké časti so svojimi deťmi. Ak by bol dom v BSM, Vy automaticky dostanete polovicu a druhú polovicu domu by ste zdedili v rovnakých podieloch s deťmi.

A predmanželská zmluva u nás ako právny inštitút nejestvuje, takže ak by ste ju aj mali, nezakladá žiaden právny nárok a v podstate by išlo len o dobrovoľnosť istého plnenia, ale v prípade sporu by ste o ňu oprieť nemohli, a už vôbec nie pri vysporiadaní BSM.
zeron velka vdaka trosku som to pochopil ale este objasnim ako ziskala vlastnicky podiel. Jednu polovicu ziskala na zaklade darovacej zmluvy od jej mami a druhy sme odkupili od jej bratov.Takze predpokladam ze to bude problematickejsia tema. Co by ste mi odporucili? Podla mojho laickeho zmyslania by bolo asi najjednoduchsie ist zo zenou za pravnikom a povedat mu chceme rozdelit dom na polovicu medzi mna a zenu.(povedane po lopate :-) ) Je take nieco mozne? Skratka moc by som nechcel vrazat do domu peniaze ked to nie je moje. Dakujem
zeron
12.02.09,18:53
všetko je riešiteľné, aj keď v tomto prípade to bude asi trošku zložitejšie a je potrebné, aby ste sa so všetkými podkladmi obrátili na právnika, ktorý musí celú situáciu komplexne posúdiť a navrhne Vám riešenie.

Len na základe uvedeného:

ak manželka polovicu získala darovaním od matky, táto polovica nemôže spadať do BSM.
ako píšete - druhú polovicu ste odkúpili od bratov. To by som opravila, že druhú polovicu odkúpila vaša manželka od bratov, nie Vy. Vy ste účastníkom tohto právneho úkonu neboli, aj keď ste mali byť.

Čiže, riešenia tam určite sú, avšak naozaj treba zvážiť úplne všetky okolnosti nadobudnutia a vlastníctva a vyriešiť to. A vzhľadom k zložitosti to podľa mňa zvládne len právnik, takže sa obrátťe na nejakého vo Vašom okolí a on Vám prípadné riešenia navrhne.
namor999
13.02.09,12:00
to zeron: ano spravne duhu polku odkupila ona.
Tak este raz moc velka vdaka aspon mam v tom trosku jasno a mam lepsi prehlad dakujem
macko 01
26.05.09,08:51
Dobrý deň,
Chcela by som poradiť s mojim problémom.
Počas manželstva dostal manžel darovacou zmluvou dom a je jediný vlastník na liste vlastníctva.Bol to starý dom ktorý sme si prerobili so svojich uspor . Spolu mame 2 deti a sme pred rozvodom. Mam nárok na dom
hanelie
26.05.09,09:00
nie, nemáš nárok na dom / bol darovaný manželovi , /
avšak môžeš si nárokovať na výdavky /časť/, ktoré ste do domu investovali počas manželstva