Lidka
17.06.05,12:53
Zdravím všetkých! Veľmi rada čítam príspevky v Porade, lebo som začiatočník a vždy sa niečo nové dozviem a naučím. Neviem sa však dočítať o účtovaní dotácií zo ŠR. Minulý rok som ich účtovala na pol. 221/346 a pri zúčtovaní rozpustila do výnosov. Tento rok sa o dotácii účtuje ako o záväzku. Nie je mi však jasné, ako mám účtovať napr. prijaté fa, ktoré budeme uhrádzať z dotácie. Ide o dotáciu na tlač knihy. Poradí mi niekto? Ďakujem.
Lidka
04.07.05,12:56
Čakám, čakám a rady niet. Čo sú už všetci na dovolenke?
Jana Acsová
04.07.05,13:11
Čakám, čakám a rady niet. Čo sú už všetci na dovolenke?Ešte doplň, či si podnikateľský subjekt alebo nie. Nie je zrejmé aké Postupy účtovania aplikovať v tvojom prípade.
Lidka
04.07.05,13:40
Pracujem v s.r.o. Ďakujem.
Jana Acsová
04.07.05,13:58
Zdravím všetkých! Veľmi rada čítam príspevky v Porade, lebo som začiatočník a vždy sa niečo nové dozviem a naučím. Neviem sa však dočítať o účtovaní dotácií zo ŠR. Minulý rok som ich účtovala na pol. 221/346 a pri zúčtovaní rozpustila do výnosov. Tento rok sa o dotácii účtuje ako o záväzku. Nie je mi však jasné, ako mám účtovať napr. prijaté fa, ktoré budeme uhrádzať z dotácie. Ide o dotáciu na tlač knihy. Poradí mi niekto? Ďakujem.Tvoje účtovanie nebolo správne.
1) nárok na dotáciu 346/648,384 - dotácia na hospodársku činnosť (časové rozlíšenie prichádza do úvahy v prípade, že dotácia súvisí s činnosťou dotýkajúcou sa viacerých účtovných období).
2) príjem dotácie 221/346 (účet 346 patrí do účtovej triedy 3 - zúčtovacie vzťahy - preto ten predpis).
Náklady účtuješ tak ako chodia faktúry. Pre účely vyúčtovania dotácie je vhodná AE na všetkých účtoch, ktorých sa týka, prípadne oddelenie účtovania strediskom. Jednak je to dobré pre účtovníctvo a daňové dokladovanie a jednak pre preukázanie čerpania dotácie.
Anonymka
12.12.05,15:05
V roku 2004 sme prijali 2 dotácie na prístavbu administratívnej budovy. Zaúčtovala som to takto: 221/346 ... Sk. Chcem sa opýtať, či som účtovala správne, či som nemala účtovať aj o 346/384 - lebo to sa nestalo. Môžem aj v tomto roku spraviť to preúčtovanie? Budova ešte nebola dokončená a kolaudácia bude až v roku 2006 - vtedy sa aj technicky zhodnotí tá budova už existujúca.
Dotáciu budem rozpúšťať vo výške odpisov, alebo to rozpočítam na dobu odpisovania a vypočítam si pomerom ako budem rozpúšťať??? Ďakujem za všetky rady. Mám v tom mišung.
andrej_rv
12.12.05,19:20
V roku 2004 sme prijali 2 dotácie na prístavbu administratívnej budovy. Zaúčtovala som to takto: 221/346 ... Sk. Chcem sa opýtať, či som účtovala správne, či som nemala účtovať aj o 346/384 - lebo to sa nestalo. Môžem aj v tomto roku spraviť to preúčtovanie? Budova ešte nebola dokončená a kolaudácia bude až v roku 2006 - vtedy sa aj technicky zhodnotí tá budova už existujúca.
Dotáciu budem rozpúšťať vo výške odpisov, alebo to rozpočítam na dobu odpisovania a vypočítam si pomerom ako budem rozpúšťať??? Ďakujem za všetky rady. Mám v tom mišung.
Podľa textu ide o tzv. investičnú dotáciu na obstaranie dlhodobého majetku, na jej účtovanie sa vzťahuje § 52 ods. 12 písm. b) Postupov účtovania v PÚ. Podľa bodu 1. tohoto ustanovenia sa na ťarchu účtu 346 (resp. 347) účtuje priznanie "dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a na obstaranie technického zhodnotenia so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384". V zmysle uvedeného si teda doklad o priznaní dotácie (predpis) mala zaúčtovať 346/384 a obdržanie dotácie na účet 221/346. To preúčtovanie na 384 by som doporučoval urobiť v každom prípade.
Rozpúštanie dotácie sa účtuje v zmysle § 56 ods. 12 Postupov PÚ do výnosov postupne v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním účtovných odpisov z dlhodobého hmotného majetku, na obstaranie ktorého bola dotácia poskytnutá, od doby zaradenia do používania. Podmienkou pre zaradenie budovy do užívania je kolaudačné rozhodnutie.
Po kolaudácii budovy plne alebo čiastočne obstaranej z dotácie je potrebné vypracovať odpisový plán účtovných odpisov (podľa mesiacov). Ak tvorí dotácia len časť obstarávacej ceny budovy, príslušné mesačné odpisy je potrebné rozdeliť v pomere hodnota dotácie:hodnota budovy bez dotácie na celé obdobie odpisovania. Po zaradení budovy do užívania sa bude účtovať mesačný odpis: ....... 551/081 (celá hodnota odpisu)
rozpustenie dotácie: ............ 384/648 (len vo výške pomernej časti odpisu zodpovedajúcej pomeru dotácie).
Ak teda tvorí dotácia napr. 25 % hodnoty budovy, mesačný celkový odpis je 10000.- Sk, pomerný odpis zodpovedajúci dotácii je 25% - 2500,- Sk, do výnosov na 648 sa zúčtuje len 2500,- Sk.
Anonymka
13.12.05,07:29
Presne takto som to myslela. Ďakujem. Takže predpis - preúčtovanie mám zaúčtovať s akým dátumom? K 1.1.05??? Alebo je to jedno.
Keiko
14.12.05,09:27
Prosím poraďte mi. Sú dotácie(granty) z EU a z rozpočtu SR príjem podliehajúci dani z príjmov PO pre občianske združenie? Ide o dotácie v hodnote cca. 2 milióny. Tento rok máme JU od budúceho roka PU. Ďakujem
alena
14.12.05,14:56
dary, 2% použitých daní - nie sú predmetom dane
granty z EU - sú od dane oslobodené
dotácie nie sú nikde zadefinované, ale na školení o daniach v nezisk.org. nám bolo povedané, že dotácia nie je predmetom dane - netreba ju uvádzať v daňovom priznaní
Mirkaska
09.02.06,08:31
Podľa textu ide o tzv. investičnú dotáciu na obstaranie dlhodobého majetku, na jej účtovanie sa vzťahuje § 52 ods. 12 písm. b) Postupov účtovania v PÚ. Podľa bodu 1. tohoto ustanovenia sa na ťarchu účtu 346 (resp. 347) účtuje priznanie "dotácie na obstaranie dlhodobého hmotného majetku a na obstaranie technického zhodnotenia so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384". V zmysle uvedeného si teda doklad o priznaní dotácie (predpis) mala zaúčtovať 346/384 a obdržanie dotácie na účet 221/346. To preúčtovanie na 384 by som doporučoval urobiť v každom prípade.
Rozpúštanie dotácie sa účtuje v zmysle § 56 ods. 12 Postupov PÚ do výnosov postupne v časovej a vecnej súvislosti so zaúčtovaním účtovných odpisov z dlhodobého hmotného majetku, na obstaranie ktorého bola dotácia poskytnutá, od doby zaradenia do používania. Podmienkou pre zaradenie budovy do užívania je kolaudačné rozhodnutie.
Po kolaudácii budovy plne alebo čiastočne obstaranej z dotácie je potrebné vypracovať odpisový plán účtovných odpisov (podľa mesiacov). Ak tvorí dotácia len časť obstarávacej ceny budovy, príslušné mesačné odpisy je potrebné rozdeliť v pomere hodnota dotácie:hodnota budovy bez dotácie na celé obdobie odpisovania. Po zaradení budovy do užívania sa bude účtovať mesačný odpis: ....... 551/081 (celá hodnota odpisu)
rozpustenie dotácie: ............ 384/648 (len vo výške pomernej časti odpisu zodpovedajúcej pomeru dotácie).
Ak teda tvorí dotácia napr. 25 % hodnoty budovy, mesačný celkový odpis je 10000.- Sk, pomerný odpis zodpovedajúci dotácii je 25% - 2500,- Sk, do výnosov na 648 sa zúčtuje len 2500,- Sk.

Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. A poprosiť vás o radu.
Dotácia firme bola poskytnutá napr. vo výške 4 mil. na rekonštrukciu budovy hotela a jeho zariadenie - od nábytku až po taniere.
Budova sa odpisuje 20r., niektoré veci 6r, iné 4r., drobný majetok sme dali na 2r.
Ak bola podmienka jej nároku napr. vynaložiť 40 mil. na tento účel spolu, musím kvôli rozpúšťaniu dotácie presne vedieť koľko z dotácie bolo poskytnuté na rekonštrukciu a koľko na ktoré zariadenie.
Napr. technické zhodnotenie - rekonštrukcia bola za 22 mil. -, podmienka bola TZ vo výške 20 mil., dotácia k tomu je 2 mil.
Túto dotáciu rozpúšťam len vo vzťahu k odpisom technického zhodnotenia, nie celej budovy (lebo jej obstaranie nebolo predmetom dotácie).
Pomer by som si mala vyrátať 2/20 = 0,1, t.j. 10%? ale je to len 10% z odpisu z 20 mil., čo bolo predmetom poskytnutia dotácie. (mimochodom v priebehu roka bola budova ďalej zhodnotená o cca 300 000,-.)
Budova sa obstarala v r. 2000 a bola už odpisovaná 5 r. pred r.2005 , kedy bolo k 2.1. a následne (1.2.) účtované TZ.
Neviem, ako mám vyrátať, koľko z celkového odpisu budovy je odpis, ku ktorému mám rozpúšťať dotáciu.

Zostatok dotácie - 2 mil. bol poskytnutý na zariadenie hotela. Podmienkou bol nákup v hodnote 20 mil. Firma preukázala ale nákup napr. za 21 mil. (ak by im niečo vyhodili). Ako mám určiť, na ktorý majetok bola nakoniec dotácia poskytnutá? Keď toto budem vedieť, znovu určím pomer 2/20 mil. = 10%. Potom rozpúšťam 10% z odpisu toho ktorého majetku. Napr. majetok v hodnote 1 mil. odpisujem 6 r., t.j. cca 166 667,- ročný odpis (samozr.účtujem mesačný), z toho 10% je 16 667,- - rozpustenie dotácie. Drobný majetok, ktorý sa rozhodli zaradiť do dlhodobého m., účt. v 02., odpisujeme 2 r. - napr. je v hodnote 2 000 000,-, ročný odpis 1 000 000,- - k tomu dotácia 100 000,-.

Asi by bolo urobiť si k tomu tabuľku na celé obdobie odpisovania - aby som si skontrolovala, či sa s rozpúšťaním dotácie dostanem v úhrne na 4 mil.

Mala by som mať odpisy, ku ktorým rozpúšťam dotáciu účtované na osobitnej AE?

Neviem, mám pocit, že som nejako zamotaná a neviem sa posunúť ďalej. Možno to nie je ani také zložité ako sa zdá. :confused: :mee:

Ďakujem Vám za všetky rady. :)
Mirkaska
10.02.06,14:14
Prosím... :-((
malina
11.02.06,13:08
Najprv si musíš zo zmluvy o poskytnutí dotácie ujasniť, o aký typ dotácie, ktorú vaša firma dostala, vlastne ide. Ide o investičnú, teda určenú na obstaranie budúcich hmotných investícií, alebo o preplatenie časti minulých investícií, teda dotáciu na dodatočne preukázané náklady? Ak je dotácia poskytnutá na dva účely (rekonštrukciu budovy a obstaranie majetku) nejde vlastne o dve typovo rozdielne dotácie? Je to dôležité vedieť preto, lebo investičná dotácia sa rozpúšťa do výnosov popri zaúčtovávaní odpisov z dotácie obstaraného alebo technicky zhodnocovaného majetku a do účtovania čerpania dotácie predošlé investície z iných zdrojov firmy nijako nevstupujú. Pri preplácaní dodatočne preukázaných nákladov sa dotácia (ak jej použitie nepodlieha režimu postupných odpisov) môže rozpúšťať už pri jej prijatí na bankový účet. V ani jednom prípade nevidím zmysel prepočítavania podielu, v akom sú investície z vlastných zdrojov a v akom z dotácie. Majetok aj technické zhodnotenie sa odpisuje ako obvykle podľa odpisového plánu bez ohľadu na dotáciu, jediný zásah do účtovania je v tom, že nákladový účet 551 sa pri rozpúšťaní dotácie "neutralizuje" výnosovým účtom 648.
Mirkaska
14.02.06,15:06
Najprv si musíš zo zmluvy o poskytnutí dotácie ujasniť, o aký typ dotácie, ktorú vaša firma dostala, vlastne ide. Ide o investičnú, teda určenú na obstaranie budúcich hmotných investícií, alebo o preplatenie časti minulých investícií, teda dotáciu na dodatočne preukázané náklady? Ak je dotácia poskytnutá na dva účely (rekonštrukciu budovy a obstaranie majetku) nejde vlastne o dve typovo rozdielne dotácie? Je to dôležité vedieť preto, lebo investičná dotácia sa rozpúšťa do výnosov popri zaúčtovávaní odpisov z dotácie obstaraného alebo technicky zhodnocovaného majetku a do účtovania čerpania dotácie predošlé investície z iných zdrojov firmy nijako nevstupujú. Pri preplácaní dodatočne preukázaných nákladov sa dotácia (ak jej použitie nepodlieha režimu postupných odpisov) môže rozpúšťať už pri jej prijatí na bankový účet. V ani jednom prípade nevidím zmysel prepočítavania podielu, v akom sú investície z vlastných zdrojov a v akom z dotácie. Majetok aj technické zhodnotenie sa odpisuje ako obvykle podľa odpisového plánu bez ohľadu na dotáciu, jediný zásah do účtovania je v tom, že nákladový účet 551 sa pri rozpúšťaní dotácie "neutralizuje" výnosovým účtom 648.


Určite ide o investičnú dotáciu. Dotácia sa poskytovala spôsobom, že najprv firma musela zariadenie kúpiť, preukázať faktúru, komisia to skontrolovala a po splnení podmienok vznikol nárok na dotáciu.
Obstaranie majetku (na rekonštrukciu a zariadenie) muselo byť v hodnote min. 20 000 000,-, aby sa splnili podmienky na získanie 4 mil. dotácie.
V záverečnom zápise komisia uvádza, že spoločnosť vynaložila cca 23 mil..
Všetok majetok bol zaradený k 2.1.05 a vtedy sa začal odpisovať, okrem pôvodnej budovy.

O tom neutrálnom vplyve som si to myslela tak aj ja. Veď všadiaľ je to tak uvádzané. Možno som to ja len nie dobre uviedla. Ale vezmime si napr. kúpa stroja v cene 4 mil., dotácia k tomu 1 mil. odpisujem 4r.- t.j. pre zjednodušenie 1 mil. ročne, zdalo by sa, že i dotáciu môžem rozpustiť hneď v plnej výške. Ale nie je to pravda, musím ju rozpúšťať pomerne počas celej doby odpisovania. -25% ročne - po 250 tis. Rozpravala som sa o tom aj s p. Cenigovou.

Nakoniec som to urobila takto, lebo bolo problematické aj určiť, koľko je na rekonštrukciu budovy, koľko na ostatné.
Podľa inventárnych kariet som vybrala majetok, ktorého obstaranie bolo preukazované pre účely dotácia, spočítala som jeho obstarávaciu cenu podľa jednotlivých rokov odpisovania - 6r., 4r.,2 r. , zvyšok (23 mil. - sumy týchto skupín majetku) je technické zhodnotenie. Vypočítala som, koľko sa ktorá skupina podieľa na 23 mil, t.j. v takom istom pomere sa podieľa i na dotácii 4 mil. Napr. majetok odpisovaný 4r. - má 25 % podiel, t.j. 1 mil. Sk. v prvom roku odpisovania odpíšem z hodnoty tohto majetku 1/4, t.j. rozpustím aj 1/4 dotácie.
Urobila som si v Exceli tabuľku na rozpúšťanie dotácie na 20r. - tam mi končí odpis technického zhodnotenia budovy. Sčítala som pre kontrolu rozpustenie dotácie v jednotlivých rokoch - malo mi vyjsť 4 mil. a aj vyšlo. Myslím, že vzhľadom na podmienky výpočtu, ťažkosti s určením majetku z dotácie, som to urobila najpresnejšie ako sa dalo a pochybujem, že nejaký daňový kontrolór by sa v tom vyznal.