jozefstefan
12.02.09,21:52
Ahojte poradaci,

potreboval by som poradit v jednej zalezitosti.
Chodim castokrat do zahranicia a potreboval by som vediet, ako zauctovat naklady na ubytovanie.
Prevazne prespavam, byvam v hoteloch. daju sa dat ucty do nakladov? Akou formou? Co vsetko musim preukazat a ako, aby to obstalo na DU? Vacsinou hladam nove kontrakty, ktore sa bud zdaria alebo nie. Niekedy musim tam byt dlhsie, niekedy castejsie.
Zvazoval som aj nad tym, ze by som si prenajal jeden mensi byt alebo izbu. Dalo by sa to dat do nakladov?

Za kazdu odpoved dakujem.

Este jedna vec: niekde som zacul taku vec, ze europske danove cislo. Obycajne DIC sa moze pouzivat v ramci EU, vsakano? Ved tak to aj pouzivam a nemam ziadne problemy. Co to vlastne ma byt to europske danove cislo? Poculi ste uz o tom?
jozefstefan
16.02.09,18:17
Nikto mi nevie poradit?

Ako sa uctuju sluzobne cesty, ubytovanie, strava atd na Slovensku a v zahranici?
Filip Glasa
17.02.09,12:43
napíš si cestovný príkaz kde uvedieš aj toto ubytovanie a priložíš daňový doklad.
jozefstefan
17.02.09,18:56
dakuejm falap, ale som v tomto uplny zaciatocnik.
Vypisem si cestovny prikaz napr. na audit 3 dni v Rakusku, dolozim doklad o ubytovani. Takto by to malo byt? potom tam dojdem o 2 tyzdne a zase to iste? A ako dosvedcim, ze som naozaj vykonaval ten audit a nebol tam na dovolenke? :confused:
A co v pripade, keby som chcel do podnajmu byt, lebo by mi to z dlhodobejsie hladiska vyhovovalo lepsie ako hotel? Za byt sa plati pausalne na cely mesiac. Ako to vydokladujem? Danoovy doklad by som mal, ale mozem dat cely mesiac najmu do nakladov? Co na taketo veci danovy urad?
jozefstefan
18.02.09,20:50
Nikto mi z uctovnikov alebo danovakov nevie pomoct? Vy ako uctujete taketo vydavky?
ondrejvla
18.02.09,21:04
Nikto mi z uctovnikov alebo danovakov nevie pomoct? Vy ako uctujete taketo vydavky?

Musíš mať doklady o platbe, ak máš zmluvu o nájme, tak aj príjmový doklad. Určite všetky audity robíš na základe zmluvy, alebo objednávky, máš za ne príjem, ide ti do výnosov. Takže máme poriešené náklady - doklady o platbe, zmluvu o prenájme a doklad o zaplatení, zmluvu o audite a príjem za túto službu. Celý mesiac vydokladuješ tým, že máš viacero zmlúv v tom istom meste alebo okolí, teda je aj príjem z týchto služieb. Podľa zákona o cestovných náhradách a výške náhrad pre zahraničie si vyhotovíš cestovný účet, lebo v každom štáte je iná výška na diéty.
Ale ak by sa ti chcelo, tak aj pohľadáš vo vyhľadávači zahraničné cestovné*
a máš čo čítať dlhý čas...
ondrejvla
18.02.09,21:18
No ak si neušiel, tak ti tu prikladám vzor na cestovný účet, možno pomôže:
jozefstefan
19.02.09,21:33
Audity robim na zaklade zmluvy. Ked budem robit tieto cestovne vykazy, tak partner s ktorym mam zmluvu, mi musi potvrdit, ze som tam bol? Alebo ako to vlastne funguje? To ma hlavne zaujima, ze ako dokazujem a komu, kde som kedy bol. Lebo jedna vec je napisat na papier, druha vec je byt tam aj v skutocnosti. Zmluvy mam na mesacne pausaly a su rozpisane detailne jednotlive sluzby, ich rozsah a pod.

Este jedna vec: zhruba mi vychadza, ze celkovo by som tam mal byt cca. 10-12 dni do mesiaca. Aby som mohol zaratat ubytovanie na cely mesiac (mesacny pausal za byt), musim vydokladovat aj cinnost na vsetky dni alebo je to jedno? Prenajaty byt na cely mesiac totiz vychadza lacnejsie ako 10-12 dni v hotely.