Jennys
12.02.09,22:44
Mám pár otázok ohľadom účtovníctva takže to dávam do jedného príspevku:

1. Mám na nete internetový obchod, ktorý má svoj názov čo aj vystihuje ponuku na stránke. Faktúrujem tak že používam na faktúrach aj tento názov (ktorý však nie je uvedený v živnostenskom liste). Chcem začať predávať cekom iný tovar. Chcem sa spýtať ako to mám urobiť na faktúrach. Mám tam radšej dať len obchodný názov uvedený v živnostenskom liste aby mi to platilo na všetko? Neviem či som to vysvetlila jasne. Dúfam, že to pochopíte.

2. Ako si mám účtovať tovar ktorý si dávam pre osobnú potrebu? Účtovníčka mi kedysi poradila že stačí príjmový pokladničný doklad. Netreba na to aj faktúru na moje meno? Pravdaže ceny sú veľkoobchodné za ktoré si kupujem pre seba. Alebo ako to robíte vy? Neviem či je to tak správne.

3. Do niektorých zásielok dávam aj malý darček, ktorý som nakúpila za veľkoobchodné ceny. Ako si to dať do účtovníctva? Ja to na faktúre zákazníkovi neuvádzam, len to pridám do zásielky a na faktúre od dodávateľa som si len poznačila že sa ten tovar dáva ako darček. Mám to robiť inak a ako alebo to stačí takto?

Ďakujem.
Jennys
13.02.09,07:02
prosím poradiť
Zita5
13.02.09,07:07
Mám pár otázok ohľadom účtovníctva takže to dávam do jedného príspevku:

1. Mám na nete internetový obchod, ktorý má svoj názov čo aj vystihuje ponuku na stránke. Faktúrujem tak že používam na faktúrach aj tento názov (ktorý však nie je uvedený v živnostenskom liste). Chcem začať predávať cekom iný tovar. Chcem sa spýtať ako to mám urobiť na faktúrach. Mám tam radšej dať len obchodný názov uvedený v živnostenskom liste aby mi to platilo na všetko? Neviem či som to vysvetlila jasne. Dúfam, že to pochopíte.

Vy musíte a aj ste mali používať na FA a všetkých Vami vystavených dokladoch Vaše Obchodné meno presne tak , ako máte uvedené v ŽL .

2. Ako si mám účtovať tovar ktorý si dávam pre osobnú potrebu? Účtovníčka mi kedysi poradila že stačí príjmový pokladničný doklad. Netreba na to aj faktúru na moje meno? Pravdaže ceny sú veľkoobchodné za ktoré si kupujem pre seba. Alebo ako to robíte vy? Neviem či je to tak správne.

Na osobnú potrebu si nevystavujete PPD ani FA. OS účtujete v rámci účtovných uzávierkových operácii prostredníctvom Interného dokladu . Teda znížite VOZD a znížite skladové zásoby .

3. Do niektorých zásielok dávam aj malý darček, ktorý som nakúpila za veľkoobchodné ceny. Ako si to dať do účtovníctva? Ja to na faktúre zákazníkovi neuvádzam, len to pridám do zásielky a na faktúre od dodávateľa som si len poznačila že sa ten tovar dáva ako darček. Mám to robiť inak a ako alebo to stačí takto?

K tomu len toľko , mohli ste to uviesť aspoň vo FA bez ceny ,
resp. na DL .

Ďakujem.

Odpoveď tučným .
Jennys
13.02.09,07:44
Ďakujem Zitka, na faktúrach pravdaže obchodné meno mám aj všetky údaje čo sú v ŽL len je tam ten názov obchodu navyše. Takže to radšej uvádzať bez toho názvu? Pečiatku mám tiež s názvom jednu a jednu bez. Osobnú spotrebu dať teda len na interný doklad ako výdavok? Sklad si nevediem, len na konci roka spíšem čo tu mám, lebo keď som sa na to pýtala účtovníčky povedala že si to viesť nemusím stačí na konci roka len inventúru. OS som si dávala na PPD doteraz. A čo sa týka tých darčekov tak na faktúre to môže byť aj bez ceny?
Jennys
13.02.09,10:04
prosím odpovedať to je jedno kto, nech si to upresním. Ďakujem.
Jennys
15.02.09,16:50
posúvam si:cool:
Zita5
15.02.09,17:48
Ďakujem Zitka, na faktúrach pravdaže obchodné meno mám aj všetky údaje čo sú v ŽL len je tam ten názov obchodu navyše. Takže to radšej uvádzať bez toho názvu?

Doporučujem obchodný názov uvádzať bez toho dodatočného názvu , pokiaľ Vám na tom záleží , aby sa dodatok uvádzal na obchodných dokumentoch , tak si podajte formou Ohlásenia zmenu obchodného názvu .


Pečiatku mám tiež s názvom jednu a jednu bez.

Ak už máte pečiatku , tak by mala byť zhotovená taktiež v súlade s uvedeným obchodným názvom na živnostenskom liste.Nepozdáva sa mi používať 2 odlišné pečiatky .

Osobnú spotrebu dať teda len na interný doklad ako výdavok?

Osobnú spotrebu akúkoľvek účtujete na konci účtovného obdobia k 31.12. prostredníctvom Interného dokladu znamienkom mínus,číže si znížite výdavky .

Sklad si nevediem, len na konci roka spíšem čo tu mám, lebo keď som sa na to pýtala účtovníčky povedala že si to viesť nemusím stačí na konci roka len inventúru.

Predávate tovar - skladová evidencia je potrebná .

OS som si dávala na PPD doteraz.
Nevyjadrujem sa - PPD na osobnú spotrebu nevyužívam .

A čo sa týka tých darčekov tak na faktúre to môže byť aj bez ceny?

Buď bez ceny .....alebo si vyhotovte dôveryhodnú evidenciu komu a začo upomienkové predmety dávate .


Odpoveď zvýraznená .