bobino38
13.02.09,06:03
Keďže tu je dosť často veľa otázok, ktoré niekedy súvisia aj s údržbou PC, založil som túto tému, ako taký menší návod pre ľudí, ktorí chcú aby im PC šiel v pohode, nemrzol, nemal vírusy, neobjavovali sa samé hlášky a podobne...privítam rady odborníkov a názory ďalších tiež odborníkov.
Mne samotnému PC ide celkom v pohode, mám Windows XP Professional, spustený firewall Comodo, momentálne nainštalovaný antírusový program Avast, spustený Spybot rezidentnú ochranu online a taktiež online ochranu Adaware, raz za týždeň robím aktualizáciu programov Spybot a Adaware a dám prehliadnuť PC, čo nájdu, tak zmažem...nakoniec dám programom CCleaner prečistiť PC od zbytočnýcch súborov a PC reštartujem, raz za 2 týždne dám oba disky na PC defragmentovať. Tiež po defragmentácii reštartnem PC. Občas pozriem cez program HiJack.exe, či mi nebeží nejaký škodlivý program na pozadí, ak áno tak ho zmažem. Čo sa týka aktualizácií windows, tak mi stačí zatial SP2 a beží to zatial fajn, rýchlo a bez nejakých kompilikácií... a ako ste na tom vy?
Barbara
13.02.09,05:12
my máme nod32, aj superantispyware, a aj spybot. tiež púšťam všetko 1 za týždeň a vždy mi nájde nejakú tú háveť.:cool: nakoľko môj vnuk stále sťahuje nejaké hry;) na čistenie PC a diskov máme ashampoo 2008 tiež dobrá vecička .:)


rada by som sa spýtala, že z tej karantény ako sa dá tá háveť a ten nejaký škodlivý soft vymazať?, lebo čo sa dáva do karantény, potom s tým ja už nič nerobím, to sa nevymaže samo?:rolleyes: asi nie, že?:cool:
ja som bola v tom, že hej
bobino38
13.02.09,05:20
...je to len v karanténe, takže nič vážne nehrozí, ja skôr preferujem programy ktoré majú v ponuke škodlivé programy mazať.
LIkvidator
13.02.09,07:11
Nuž, základom je dobrý antivirak, a správna udržba. o znamena raz za čas, prebehnem dajakým čističom registrov, povypraznujem tempy, a hlavne si upracem data. Je strašne ako velmi sa zanedbava poriadok na disku, na ploche ... Potom maju ludia fotky všade, do toho filmy a muziku, a to všetko na jednej zložke v ploche, kde je kopa nepotrebných zastupcov, rozinštalovaných programov, proste chaos a bordel.
sthruska
13.02.09,07:22
//ako taký menší návod pre ľudí, ktorí chcú aby im PC šiel v pohode
V tom prípade napíšem to, čo sa tu omieľa donekonečna (číslovanie nemá žiaden význam čo sa týka dôležitosti)

1 firewall
2 antivír
3 blokovanie všelijakej hávede
4 defragmentácia. Pri WXP a bežnej práci stačí raz mesačne
5 oddeliť dáta od systému - minimálne dva logické disky
6 vyfúkať PC od prachu
7 vymazanie dočasných súborov
8 vymazanie rôznych stôp po surfovaní na internete
9 inštalovať len to čo naozaj potrebujem
10 nech to zaokrúhlim - čistiť monitor, myš a klávesnicu
učtovníčka
13.02.09,07:55
Ako bod číslo 11. by som dala že mať správne číslo telefónu na IT-čkára.
Keď sa na druhej strane ozve mami čo si zase sťahovala a keď príde a pozrie mi do noťasu tak sa chytá za hlavu nad tým chaosom ako v príspevku č.4.
Ešte že ho mám "na dráte" a niekedy aj na diaľku v počítači keď už je najhoršie a sledujem čo všetko sa dnes dá sieťou urobiť keď si kurzor chodí bez mňa po monitore. Viem si predstaviť ako sa to dá zneužiť a preto mám rešpekt pred vírusmi a trójskymi koňmi.
marko182
13.02.09,08:42
Ja este doplnim dost podstatnu radu. Nepouzivat Internet Explorer (a ked, tak len ked je to nevyhnutne), ale Mozilla Firefox prip. Operu kvoli bezpecnosti. Usetrite si tym vela problemov.
bettylou
13.02.09,10:32
Ja este doplnim dost podstatnu radu. Nepouzivat Internet Explorer (a ked, tak len ked je to nevyhnutne), ale Mozilla Firefox prip. Operu kvoli bezpecnosti. Usetrite si tym vela problemov.
ale mozila ani opera mi nevedia nacitat a prehrat video... napr
marko182
13.02.09,10:40
ale mozila ani opera mi nevedia nacitat a prehrat video... napr

A o ake video ide? Ja vo Firefoxe pozeram vsetky flashove videa (napr. youtube), spravy na TA3, na Markize... ja s videami nemam najmensi problem.
bobino38
13.02.09,10:45
ale mozila ani opera mi nevedia nacitat a prehrat video... napr
...to je už otázka software aký máš nainštalovaný v PC, všetky prehliadače čo spomínaš zvládajú načítať i prehrať video, ale ak to máš zle nastavené, nepoužívaš filtre a kodeky, tak s tým ozaj môže byť problém.
domenico.office
13.02.09,13:25
Moje skúsenosti:
Stolový PC - Windows XP SP 3, antivír Avast, firewall Kerio, kontrola Adaware, kompletná údržba TuneUp 2009, HiJack, PC 2 roky bez najmenších problémov....
Notebook - Windows Vista, antivír Avira, kontrola Adaware, kompletná údržba TuneUp 2009, zatiaľ bez problémov...
Doporučujem nepoužívať Windows Explorer, nesťahovať neznáme typy súborov, neotvárať prílohy neznámej pošty...
Vrelo doporučujem menej zdatným užívateľom nájsť si šikovného servismana, dať si to občas správne nastaviť, skontrolovať a udržiavať systém...
VLG
13.02.09,17:40
Ja by som sa chcel spýtať čo používate na čistenie registrov - čo to znamená?

Vyprázdnenie tempov?
sthruska
14.02.09,07:49
//Vyprázdnenie tempov?

Odstránenie dočasných súborov.

Registre aj dočasné súbory zvláda napr. CCleaner. Odporúčam.
bettylou
24.07.11,17:44
Ako si najlepšie zistím, čo všetko mi beží na pozadí? OS Vista home
Prosím jednoducho, po krokoch, ak je možné
pepsikova
24.07.11,17:54
//ako taký menší návod pre ľudí, ktorí chcú aby im PC šiel v pohode
V tom prípade napíšem to, čo sa tu omieľa donekonečna (číslovanie nemá žiaden význam čo sa týka dôležitosti)

1 firewall
2 antivír
3 blokovanie všelijakej hávede
4 defragmentácia. Pri WXP a bežnej práci stačí raz mesačne
5 oddeliť dáta od systému - minimálne dva logické disky
6 vyfúkať PC od prachu
7 vymazanie dočasných súborov
8 vymazanie rôznych stôp po surfovaní na internete
9 inštalovať len to čo naozaj potrebujem
10 nech to zaokrúhlim - čistiť monitor, myš a klávesnicu..

..joj, ako spokojne som sa pohniezdila na foteluši...presne moja robota na pc,len k tomu bodu 6 dám, že odmontujem zadný kryt a povysávam bordel zvnútra...
..neviem, čo sú filtre a kodeky, ale moja mozilla prehrá všetko, čo pustím od jutubu cez hry mojho decka...snaží sa, dievča...(klábosnica občas dostane kapustnicu, alebo iné prilepšenie, ale dá sa to očistiť,monitor denne dostáva drogu v podobe čističa, podľa toho, čo tu práve čítam))))
...som spokojná,díky...
arizona
24.07.11,18:45
Ako si najlepšie zistím, čo všetko mi beží na pozadí? OS Vista home
Prosím jednoducho, po krokoch, ak je možné
stlac : ctrl+alt+del
klik na :spustit spravcu uloh
bettylou
24.07.11,23:45
vďaka, v procesoch si budem hľadať, či mi tam nebeží niečo, čo nemá, tak?
Letko
25.07.11,03:51
ale mozila ani opera mi nevedia nacitat a prehrat video... napr

Ja cez Operu nemôžem pozerať niektoré videá a aj napr. stránku Bardejovskej televízie. Stále odo mňa pýtaj nainštalovať nejaký zásuvný modul a keď na to kliknem, ukáže sa mi web stránka, kde je milión rôznych zásuvných modulov. Škoda, že si ten program nedokáže stiahnuť potrebný modul automaticky. Takže musím používať Operu a niekedy aj iný prehliadač, ktorý s tým nemá problém.

Niekde som čítal, že PC by sa mal raz za pol roka preformátovať.
KoxXxo
25.07.11,04:10
Formátovať stačí pri preinštalovaní systému, lebo tým vymažeš všetky dáta z disku. Stačí vymazať zbytočnosti a defragmentovať.
Letko
25.07.11,04:15
Formátovať stačí pri preinštalovaní systému, lebo tým vymažeš všetky dáta z disku. Stačí vymazať zbytočnosti a defragmentovať.

Pred formátovaním si všetko napálim a potom odznova nainštalujem potrebné programy. Zatiaľ sa mi to osvečilo, aj keď formátujem tak raz za rok. PC sa mi po tomto kroku dosť zrýchli.
noel.g
25.07.11,06:08
vyborny a silny antivirus je SPYWARE DOCTOR s ANTIVIROM od PC TOOLS pripadne ma tato spolocnost v rukave nieco podobne ako je ESET SMART SECURITY, ktory je mimochodom tiez vybornym riesenim pre ochranu PC. Nevyhoda spyware doctor je v tom, ze pracuje pmalsie, je teda vhodnejsi na vykonnejsie PC zostavy. Pouzivam toto zabezpecenie 6 rokov, este som nemal vaznejsi problem s virusom.

Jedno z najhorsich rieseni je mat zapnutych niekolko antivirov sucasne, ako som tu kdesi cital. Mozu sa navzajom "pobit" az tak, ze dojde k padu systemu - osobna skusenost...

no a jedna z najdolezitejsich veci pri pouzivani PC, alebo pouzivat freeware programy, alebo mat vsetok soft legalny, ziadne cracknute, hacknute verzie programov. castokrat je prave toto pricinou roznych problemov..

Na udrzbu PC pouzivam Tune Up Utilities, je to v podstate take komplexne riesenie od cistenia registrov, defragmentaciu disku, defragmentaciu registrov..nie je to freeware, ale stoji to za tie peniaze..
Nandrolon
25.07.11,06:13
stlac : ctrl+alt+del
klik na :spustit spravcu uloh

ctrl + shift + escape

- to je priamo správca úloh...
Nandrolon
25.07.11,06:21
1. CCleaner denne pred vypnutím PC
2. Kvalitný antivirus + antimalware /ja preferujem najnovšie AVG/ + denne aktualizovaný
3. Spybot - tak raz za mesiac
4. Pravidelne aktualizovať OS systém
5. Nepoužívať viac ako 1 antivírus
6. Nepoužívať optimalizačné programy, ktoré PC niekedy priam doserú
7. Dbať na to, aby z týchto "ochranných" programov bol rezistentne spustený iba 1 antivírus
8. Sem-tam /1 x za štvrťrok/ pri náznaku pomalosti systému prečistiť komplet systém + vymazať zložku PREFETCH, TEMP + po kompletnom prečistení urobiť kompletnú defragmentáciu systému
9. Neinštalovať žiadne balíky kodekov, ktoré väčšinou poškodzujú systém, ale namiesto toho inštalovať kvalitný prehrávač, ja používam GOM player - myslím že nič lepšie a FREE vrátane češtiny zatiaľ neexistuje /prehrá 99% všetkého a na to 1 % mám ešte FLV player/
10. a aj tak povedzme raz za pol roka ARCHIVOVAŤ všetko, čo je v PC dôležité /mediálne súbory, dáta, inštalačné súbory dôležitých programov/ na externé médium - u mňa vyhráva 1,5 TB interný HDD v externom 3,5 palcovom boxe s napájaním...
pepsikova
25.07.11,06:28
(Cop)...a aj tak povedzme raz za pol roka ARCHIVOVAŤ všetko, čo je v PC dôležité /mediálne súbory, dáta, inštalačné súbory dôležitých programov/ na externé médium - u mňa vyhráva 1,5 TB interný HDD v externom 3,5 palcovom boxe s napájaním...


...volila by som "reč pre počítačovo nezdatných, čili sprostejších"...šak napíš tak- kúpte si kľúč a stiahnite s naň všetko užitočné- alebo tak nejako podobne, lebo veru medium, HDD, palce, boxy- to mne ništ nehovorí...neber to v zlom, len vieš, nie sme všetci zdatní aj v termínoch...
Nandrolon
25.07.11,07:06
Pri väčších objemoch dát je najvýhodnejšie a najpohodlnejšie archivovať na externé HDD disky, ktorých sú plné obchody.
Napaľovať na DVD nie je moc efektívne, ani na CD, nakoľko sa tam vojde relatívne málo dát a okrem toho dáta na týchto nosičoch podliehajú časovému stárnutiu, teda napr. za 5 rokov už DVD nemusíš prečítať a dostať spätne z neho dáta... U CD myslím že je to lepšie /menšia hustota zápisu/ ale zase na druhej strane štandardné jednovrstvové DVD je 4,3 GB a CD iba 700 MB. A taký disk za 50 eur /hrubý odhad/ napr. 500 GB...
Pripojíš jedným káblikom, dáš zálohovať a necháš tak, potom vypneš, hotovo...
bettylou
25.07.11,08:50
1. CCleaner denne pred vypnutím PC
2. Kvalitný antivirus + antimalware /ja preferujem najnovšie AVG/ + denne aktualizovaný
3. Spybot - tak raz za mesiac
4. Pravidelne aktualizovať OS systém
5. Nepoužívať viac ako 1 antivírus
6. Nepoužívať optimalizačné programy, ktoré PC niekedy priam doserú
7. Dbať na to, aby z týchto "ochranných" programov bol rezistentne spustený iba 1 antivírus
8. Sem-tam /1 x za štvrťrok/ pri náznaku pomalosti systému prečistiť komplet systém + vymazať zložku PREFETCH, TEMP + po kompletnom prečistení urobiť kompletnú defragmentáciu systému
ten PREFETCH som odklikla delete, či trebalo vymazať len, čo bolo dnu? TEMP vymazať rovno, či len čo je dnu? prosím ako sa robí sys. dfrgmt? dúfam, že sa mi to nezosype :D
9. Neinštalovať žiadne balíky kodekov, ktoré väčšinou poškodzujú systém, ale namiesto toho inštalovať kvalitný prehrávač, ja používam GOM player - myslím že nič lepšie a FREE vrátane češtiny zatiaľ neexistuje /prehrá 99% všetkého a na to 1 % mám ešte FLV player/ súhlas
10. a aj tak povedzme raz za pol roka ARCHIVOVAŤ všetko, čo je v PC dôležité /mediálne súbory, dáta, inštalačné súbory dôležitých programov/ na externé médium - u mňa vyhráva 1,5 TB interný HDD v externom 3,5 palcovom boxe s napájaním...

otázky v texte
Nandrolon
25.07.11,09:19
vymazávajú sa iba súbory a podadresáre vo vnútri daného adresára.
Ale pravdepodobne sa temp aj prefetch vytvorí znova sám, môžeš to prípadne skontrolovať...
bettylou
25.07.11,09:21
maslela som si, ten temp spravím tak. a defragmentácia? čo treba popísať? vďaka
Nandrolon
25.07.11,09:23
na defragmentáciu sú aj špeciálne programy, ale používam aj normálny nástroj na defragmentáciu, ktorý je vo win.
Teda otvoriť "Tento počítač", kliknúť pravým tlačítkom na "disk", ktorý chceš defragmentovať, potom vybrať "vlastnosti", prekliknúť sa na "nástroje" a vybrať "defragmentáciu" a spustiť. Dával som ju robiť aj iným programom, ale výrazný rozdiel /okrem grafického zobrazenia systému/ nevidím.
kozlíček
25.07.11,11:16
A o ake video ide? Ja vo Firefoxe pozeram vsetky flashove videa (napr. youtube), spravy na TA3, na Markize... ja s videami nemam najmensi problem.
Mne napr. vo Firefoxe nejde archív správ z TA3 ani zvuk ani obraz už asi 3 týždne neviem kde môže byť chyba.Vedel by niekto poradiť?Ďakujem!
Timer3
25.07.11,12:00
Avast, spustený Spybot rezidentnú ochranu online a taktiež online ochranu Adaware, raz za týždeň robím aktualizáciu programov Spybot a Adaware a dám prehliadnuť PC,

Dva antiviraky, podobneho zamerania spolu mozu kolidovat, pozor na to, ked uz tak si daj skontrolovat PC online cez nejaky webovy antivirak, napr Kaspersky. Tot moj nazor, tym myslim, ak su obidva naraz spustene a maju chranit pc tak je to problem ak ich pustas zvlast a odelene, takze nebezi jeden normalne a druhy v pozadi, tak sa to da, no podla mna zbytocne...

1. ANTIVIRAK
Osobne doporucujem Avast Home Edition, lebo je zadara uz 3 roky sa mi zda, vidali par verzii, pravidelne aktualizacie databazy a jedna vyborna vec je kontrola PC pred startom (po restarte) touto metodou len tazko nieco unikne, lebo virus ked uz je pusteny, tak je problem, no pred startom pustene nie je nic, cize avast ho najde. Dalej narozdeil od Esetu pouziva pri hladani virusu neprechadza len databazu, ale skenuje aj velkost systemovych suborov a porovnava ich velkost, no a ked niekde nieco pribudne, tak je problem...:---

Co sa tyka antivirusovej kontroly neni odveci si stiahnut nejaky maly Live Linux s antivirakom, ktory vypalis na cedecko, restartnes pc a das rychlo Esc, aby si vypital, ze odkial chces nacitat operacny system (standard je s hardisku samozrejme, inac tato volba je len jednorazova, ked znova restartnes, tak sa pusti windows s HD, to je nastavene priamo v BIOSE samozrejme), das nacitat s CD, pripadne si ten linux vypalis na USB, tak vtedy das s USB. Live Linux ti pojde aj bez instalacie, normalne sa spusti ako Windows ked startuje a odtialto z Linuxu skontrolujes cely windows, opat vyhoda je v tom, ze windows nejde a ani virusi v nom nie su aktivne, cize ich lachsie najdes. Samozrejme davat pozor a overit si ci je to naozaj virus a nie len nejaky program, aj antiviraky sa mylia pravidelne.

http://virusstell.blogspot.com/2011/01/zachranne-cd.html

http://www.techmixer.com/free-bootable-antivirus-rescue-cds-download-list/

2. Osobny Firewall je lepsi ako integrovany a to sa tyka vsetkeho integrovaneho vo Windovse...Comodo, alebo Kerio, neviem ktory je teraz lepsi, ci ma lepsie funkcie, ale tieto patria medzi najlepsie a su zadara.

3. PRAVIDELNE Cistenie Defregmentacia, opat pouzit nejaky externy program, integrovany vo Windowse nie je bohvie co.. Treba si vybrat, ja som osobne pouzival take, ktore maju funkciu Quick Defrag, ciize som nemusel cakat hodiny, no treba to vtedy robit castejsie. CCleaner je v pohode program tiez na nejaky zakladny servis, myslim, ze by nemal nikde chybat. No v porovnani s tymto je CCleaner ako cistit spinavu dlazku so studenou vodou :

http://www.uniblue.com/software/registrybooster/

NESTAHUJTE si free verziu, ked najde chyby povie vam, aby ste si ho kupili, aby ste mohli cistit :) Najde omnoho viac chyb a je velmi, ale velmi agresivny, tak treba davat bach, co sa tyka sumy... Eh uhm, kto hlada ten najde aj zadarmo (pozor na cracky, lubia tam balit virusi, lebo je to ziadany program).

Co sa tyka roznych Tuneup programov, ziadny som nepouzival, ale su urcite dobre, navyse je vsetko pokope.

Velkym problemom Windowsu je bordel po odinstalovanych programoch, kazdy program, ktory nainstalujete po sebe necha vsademozne bordel, toto vas pocitac casom spomaluje, na to je dobry tento program, ktory je osobne moj najoblubenejsi i ked je pravda, ze uz nie je plne zadarmo no ak budete vsetko odinstalovavat s tymto, usetrite si vela casu.

http://www.revouninstaller.com/revo_uninstaller_free_download.html

Este si pravidelne vysipajte kose a neukladajte velke subory na plochu (ako filmy napriklad) ale do priecinkov. Nepotrebujete mat nainstalovany Skype, ICQ a pusteny Facebook 24 hod denne, aby ste mohli kecat s kazdym, su aj programy, ktore to maju vsetko v jednom ako napriklad Trilian. Tym chcem povedat, ze treba hladat metody a programy, ktore setria cas a system.
bettylou
25.07.11,12:12
tak ma môj komp hneď schladil, že mi beží optimálne a žiadnu defragmentáciu momentálne nepotrebujem :D. mám to automaticky raz týždenne, tak neviem. a tie prechetch (pardon) a temp prečo sa čistia?
Timer3
25.07.11,12:27
tak ma môj komp hneď schladil, že mi beží optimálne a žiadnu defragmentáciu momentálne nepotrebujem :D. mám to automaticky raz týždenne, tak neviem. a tie prechetch (pardon) a temp prečo sa čistia?

Lebo ked ti startuje windows, alebo nejaky program v nom, tak cita svoje reistre a temp pekne doradu pri starte. Jeho nezaujima co tam je, on cita doradu a ked to nejde, alebo to nepotrebuje, tak to preskoci, pozre co to je a ide dalej, ked tam mas plno zbytocnosti, tak to cita dlhsie. Ked mas napriklad nastavenych 200 program na okamzity start pri spusteni winddowsu, tak si to vies predstavit, ved on ma sam zo sebou co robit nie este spustat milion dalsich programov, z ktorych mnohe lubia pracovat tak, akoby boli jedine v pocitaci. Dokonca nejlepsie je (okrem antivirakov) nic nedavat na start, neoplati sa ti to, radsej nech sa pusti win a potom si poklikaj na co chces.
Nandrolon
25.07.11,15:56
Mne napr. vo Firefoxe nejde archív správ z TA3 ani zvuk ani obraz už asi 3 týždne neviem kde môže byť chyba.Vedel by niekto poradiť?Ďakujem!

v prvom rade aktualizovať firefox na najnovšiu verziu, potom aktualizovať všetky tzv. "doplnky" potom ísť na TA3 archív, odkliknúť a dávať pozor či nevypíše niečo v štýle, že "treba doinštalovať doplnok xyz" alebo že firefox zablokoval operáciu xyz a toto následne povoliť.
Ak máš nejaký CODEC PACK /k-lite, all-in-one/ okamžite vyhodiť so systému, ktorý následne prečistiť ccleanerom vrátane registrov...
S týmito "balíčkami" a podobnými keketinami som robil pokusy takmer 7 rokov a už NIKDY VIAC !! Amatérsky som si strihal videá, v rôznych programoch, robil prevody z VHS, nahrával s TV, používal externé prevodníky.... tak si dovolím tvrdiť že niečo o tom viem...
Nandrolon
25.07.11,16:07
prefetch je vlastne akýsi index všetkých tých ikon v PC, takže občas niečo nainštaluješ, odinštaluješ tak treba premazať aj ten adresár prefetch, nech sa vytvorí ten zoznam odznova...
Timer3
25.07.11,18:04
Spybot mi esset nechce pustiť ďalej. Skúšala som z rôznych stránok. Potom som ho obišla mám spybot.zip, ale ten mi môj zipeg nechce otvoriť - má tam čosi failed.

Stiahni si toto a s tym, to je original program na balenie/rozbalovanie tychto komprimovanych suborov. A este 7zip .

http://www.slunecnice.cz/sw/winzip/
bettylou
25.01.12,18:42
ako odinštalujem esset z mojeho pc?
Vlado40
25.01.12,18:56
Eseet sa niekedy bráni ,tak ako aj iné programy ,ale skús v núdzovom režime.Možno si dá poradiť.
KoxXxo
25.01.12,19:28
kamowski
29.01.12,13:48
troškumimotemy
keď to tu čítam, som rád, že už druhý rok mám linux mint a nič z tohto sa ma netýka.
Aj keď nie som násť ročný, rád som si sem tam niečo zahral (COD,...), čo na linuxe nie je celkom možné ale ináč ako bežný užívateľ, ako asi 70% užívateľov PC si v ňom robím všetko, čo som robil vo win (kancelária, internet, pošta, komunikácia, hudba, video, obrázky, ....) a na free programoch (celý linux je free) :D