tama
13.02.09,07:23
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať ohľadom predaja auta. V roku 2005 firma /platca DPH/ kúpila osobné auto do majetku firmy. Nákup bol zo zahraničia a DPH sa vôbec neuplatnila. Teraz sa to auto predalo platcovi DPH a neviem či to fakturovať s DPH alebo bez DPH??
Ďakujem
Zoltán Kovács
13.02.09,06:24
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať ohľadom predaja auta. V roku 2005 firma /platca DPH/ kúpila osobné auto do majetku firmy. Nákup bol zo zahraničia a DPH sa vôbec neuplatnila. Teraz sa to auto predalo platcovi DPH a neviem či to fakturovať s DPH alebo bez DPH??
Ďakujem

Bez DPH.
ZDENIELA
13.02.09,06:27
Ak uplatňuješ odpočet DPH na vstupe, tak svoje výstupy taktiež zaťažíš DPH-čkou.

Pri kúpe os. auta nie je možnosť odpočtu DPH pri kúpe, čiže na vstupe, takže keď toto auto následne predáš tak predaj nazaťažuješ DPH-čkou, predaj bude bez DPH, bez ohľadu na to či predávaš platcovi alebo neplatcovi
azla
13.02.09,07:09
Uplatníte ustanovenie zákona o Dph :
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň
Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Ak pri kúpe vozidla M1 ste si neuplatnili odpočet (§49,7), následne pri predaji uplatníte oslobodenie(§42). Predaj bude bez dane.
tama
13.02.09,08:28
Ďakujem pekne za pomoc, veľmi mi to pomohlo :)
Lucinka23
27.06.09,12:30
Dobrý deň, prosím o radu. SZČO kúpil osobný automobil od súkromnej osoby. Zaradil ho do majetku. Teraz ho chce predať a chce ho predať s DPH. Je to možné? Kúpa a predaj sa bude realizovať v jednom roku.

Ďakujem.
ondrejvla
27.06.09,12:40
Dobrý deň, prosím o radu. SZČO kúpil osobný automobil od súkromnej osoby. Zaradil ho do majetku. Teraz ho chce predať a chce ho predať s DPH. Je to možné? Kúpa a predaj sa bude realizovať v jednom roku.

Ďakujem.

A prečo ho chce predať s DPH? Aj keď kúpil OMV bez DPH od súkromnej osoby, bez odpočtu DPH, tak isto by bol postupoval aj pri kúpe od PO, či FO podnikateľa, nakoľko pri tomto obchode by nemal nárok na odpočet. predaj určite bez dane.
Lucinka23
27.06.09,12:44
A prečo ho chce predať s DPH? Aj keď kúpil OMV bez DPH od súkromnej osoby, bez odpočtu DPH, tak isto by bol postupoval aj pri kúpe od PO, či FO podnikateľa, nakoľko pri tomto obchode by nemal nárok na odpočet. predaj určite bez dane.


no to som mu trvrdila aj aj, ale chce ho predať bez DPH. Má už aj tak dosť veľký odpočet, tak ho chce ponížiť. Neviem prečo, veď by mu mohli väčšiu sumu DPH vrátiť, ale nechce sa dať presvedčiť.

Keby to fakt fakturoval s DPH, je to nejaká chyba? Dopustil by sa porušenie zákona? Mal by z toho nejakú pokutu alebo niečo podobné?

Ja som sa s tým ešte nestretla.
ondrejvla
27.06.09,12:52
no to som mu trvrdila aj aj, ale chce ho predať bez DPH. Má už aj tak dosť veľký odpočet, tak ho chce ponížiť. Neviem prečo, veď by mu mohli väčšiu sumu DPH vrátiť, ale nechce sa dať presvedčiť.

Keby to fakt fakturoval s DPH, je to nejaká chyba? Dopustil by sa porušenie zákona? Mal by z toho nejakú pokutu alebo niečo podobné?

Ja som sa s tým ešte nestretla.

No ja som sa stretla...Bojí sa daňovej kontroly a asi sám vie prečo...Veď ten odpočet môže využiť v ďalšom DP na daňovú povinnosť. Takto keď mu prídu na kontrolu, budú určite niečo tušiť.
Lucinka23
27.06.09,12:54
No ja som sa stretla...Bojí sa daňovej kontroly a asi sám vie prečo...Veď ten odpočet môže využiť v ďalšom DP na daňovú povinnosť. Takto keď mu prídu na kontrolu, budú určite niečo tušiť.


Isto je niečo za tým. Ja po tom nepátram. On to tak chce. Mňa sa len opýtal či to ide a keďže som sa s takým niečím nestrela, tak som sa radšej radila.
Takže môže to vyfakturovať?
ondrejvla
27.06.09,13:14
Isto je niečo za tým. Ja po tom nepátram. On to tak chce. Mňa sa len opýtal či to ide a keďže som sa s takým niečím nestrela, tak som sa radšej radila.
Takže môže to vyfakturovať?

Čo ti iné napísať? keď chce nasilu pchať do plného vreca...Ale daj si pozor, aby si si aj ty nepopálila prsty.
babi2
27.06.09,13:37
Isto je niečo za tým. Ja po tom nepátram. On to tak chce. Mňa sa len opýtal či to ide a keďže som sa s takým niečím nestrela, tak som sa radšej radila.
Takže môže to vyfakturovať?
Veď ale môže využiť to že si presunie niektoré daňové doklady do iného zdaňovacieho obdobia, a tak si poníži odpočet, prikladám info k novele zákona o DP z DRSR

Úprava ustanovenia § 51 ods. 2 zákona o DPH v tom zmysle, aby sa umožnila platiteľom dane možnosť odpočítania dane v ktoromkoľvek zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, pričom musia byť splnené podmienky na odpočítanie dane, a to vznik práva na odpočítanie dane a platiteľ dane musí mať k dispozícii doklad. Ak do konca kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo nemá doklad, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom doklad dostane. V prípadoch odpočítania dane podľa § 49 ods.2 písm. b) zákona o DPH vykoná platiteľ odpočítanie dane najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Podľa doplneného § 51 o ods. 3 zákona o DPH, ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, potom sa na účely uplatnenia odpočítania dane podľa ods.2 považuje tento za kalendárny rok.
V záznamoch, ktoré platiteľ dane vedie na účely DPH, bude musieť uviesť zdaňovacie obdobie, v ktorom odpočítal daň.
azla
27.06.09,16:55
Vrátim sa k zadanej otázke :


Dobrý deň, prosím o radu. SZČO kúpil osobný automobil od súkromnej osoby. Zaradil ho do majetku. Teraz ho chce predať a chce ho predať s DPH. Je to možné? Kúpa a predaj sa bude realizovať v jednom roku.

Ďakujem.

Na takúto situáciu je otázka a odpoveď na stránke drsr. - v príspevku č. 4 priloženého linku.

Podľa odpovede v tejto situácii predávajúci uplatní Dph na výstupe.

http://www.porada.sk/t110086-predaj-automobilu.html
Lucinka23
07.07.09,07:42
Ďakujem všetkým za rady a názory v predchádzajúcich príspevkoch. SZČO sa nakoniec bol radiť na daňovom úrade a tam mu povedali to, čo ja, že DPH si vyfakturovať na OA M1 nemôže. No a teraz by ma zaujímalo, či môže na predaj auta vystaviť faktúru bez DPH alebo auto predať na základe kúpno-predajnej zmluvy. Prosím poraďte mi. Ďakujem.