ALEXOLIVER
13.02.09,08:35
ahojte, chystám sa robiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi. Doma má manželku, ktorá sa stará o ich postihnuté dieťa a za to poberá opatrovateľský príspevok. Chcela by som sa spýtať či je tento opatrovateľský príspevok považovaný za štátnu sociálnu dávku, nakoľko zamestnanec si chce odpočítať nezdaniteľnú čiastku na manželku. Myslím že to nepatrí do vlastných príjmov, ale radšej si to chcem overiť. Nikde som to nenašla. Ďakujem.
mzdarka renca
13.02.09,09:58
ahojte, chystám sa robiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi. Doma má manželku, ktorá sa stará o ich postihnuté dieťa a za to poberá opatrovateľský príspevok. Chcela by som sa spýtať či je tento opatrovateľský príspevok považovaný za štátnu sociálnu dávku, nakoľko zamestnanec si chce odpočítať nezdaniteľnú čiastku na manželku. Myslím že to nepatrí do vlastných príjmov, ale radšej si to chcem overiť. Nikde som to nenašla. Ďakujem.

áno, opatrovateľský príspevok je štátna sociálna dávka v zmysle zákona 195/1998 o sociálnej pomoci.
Barbara
13.02.09,10:20
príspevok za opatrovanie sa zaratáva do jej vlastného príjmu, takže manžel si môže uplatniť iba rozdiel medzi 98496 - príjem za opatrovanie

zaopatrovací príspevok je soc. dávka podľa zákona č.236/1998 Z.z. a tento príspevok by sa do príjmu manželky nerátalo.



podľa zákona č. 195/1998 o soc. pomoci -príspevok za opatrovanie nie je štátna soc dávka, takže do príjmu manželky sa zarátava.
tinka7711
13.02.09,10:22
DObry den,
potrebovala by som poradit ako spravit DP, v SR je zivnostnik a v Rakusku ma zavislu cinnost. Dakujem
ALEXOLIVER
13.02.09,12:14
Ďakujem Vám pekne za odpovede.