Evelyn36
17.06.05,21:08
Mohol by mi niekto poradiť ?
Dňa 17,5,2005 o 18.00som obdržala rozhodnutie z DÚ, na ktoré som sa odvolala/oni tvrdia že som poslala reklamáciu / dňa 27.5,2005. DÚ tvrdí,že som podľa § 50 ods. 2 Zz511/1992 nedodržala osemdňovú lehotu.
OtázKy:
1.Počítajú sa aj soboty,nedele?
2.Počíta sa aj deň doručenia?
ďakujem
ondrejvla
17.06.05,19:13
Mohol by mi niekto poradiť ?
Dňa 17,5,2005 o 18.00som obdržala rozhodnutie z DÚ, na ktoré som sa odvolala/oni tvrdia že som poslala reklamáciu / dňa 27.5,2005. DÚ tvrdí,že som podľa § 50 ods. 2 Zz511/1992 nedodržala osemdňovú lehotu.
OtázKy:
1.Počítajú sa aj soboty,nedele?
2.Počíta sa aj deň doručenia?
ďakujemPočíta sa deň po tom kedy si to prebrala a všetky KALENDÁRNE dni, opravujem, ak pripadne posledný deň lehoty na sobotu, alebo nedeľu, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň. Ak si prevzala v pondelok, lehota začína plynúť utorkom, ktorý je prvý deň a končí ti utorkom nasledujúci týždeň, tzn. sobota a nedeľa v priebehu 8 dní sa započítava.
evina
17.06.05,20:18
Mohol by mi niekto poradiť ?
Dňa 17,5,2005 o 18.00som obdržala rozhodnutie z DÚ, na ktoré som sa odvolala/oni tvrdia že som poslala reklamáciu / dňa 27.5,2005. DÚ tvrdí,že som podľa § 50 ods. 2 Zz511/1992 nedodržala osemdňovú lehotu.
OtázKy:
1.Počítajú sa aj soboty,nedele?
2.Počíta sa aj deň doručenia?
ďakujem§ 13 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov "Lehoty" v odst. 8 hovorí, že

Do plynutia lehoty sa nezapočítava deň, kedy došlo k skutočnosti určujúcej začiatok lehoty. /teda deň prevzatia sa nezapočítava/.

Paragraf 50 odst. 2 hovorí, že :/trocha mi tu nesedí, že si prevzala nejaké rozhodnutie a tu sa hovorí o zápisnici-neviem presne teda, čo to bolo/
Námietku musí podať daňový subjekt písomne alebo ústne do zápisnice do ôsmich dní odo dňa, keď sa o namietaných skutočnostiach dozvedel. Podaná námietka nemá odkladný účinok, ak tento zákon neustanovuje inak.
V Tvojom prípade /ak sa jedná naozaj o námietku, resp. reklamáciu podľa § 50 odst. 2/ deň 27.5 bol desiatym dňom, teda lehota bola zmeškaná.
Sobota a nedeľa, resp. deň pracovného pokoja sa nezapočítava len v prípade, ak je to posledný deň lehoty, ten sa potom posúva na prvý pracovný deň.

Chcela by som Ťa zároveň upozorniť na odst. 5 tohto paragrafu:

Ak uplynula pôvodná lehota už pred podaním žiadosti, môže správca dane z dôležitých dôvodov odpustiť zmeškanie lehoty, ak o to účastník daňového konania požiada najneskôr do tridsiatich dní odo dňa, kedy odpadli dôvody zmeškania pôvodnej lehoty, a ak v tej istej lehote urobí zmeškaný úkon. Zmeškanie už predĺženej lehoty nemožno odpustiť.
ondrejvla
18.06.05,16:46
Počíta sa deň po tom kedy si to prebrala a všetky KALENDÁRNE dni, opravujem, ak pripadne posledný deň lehoty na sobotu, alebo nedeľu, posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň. Ak si prevzala v pondelok, lehota začína plynúť utorkom, ktorý je prvý deň a končí ti utorkom nasledujúci týždeň, tzn. sobota a nedeľa v priebehu 8 dní sa započítava.
Opravujem vo svojom príspevku : Počíta sa deň po tom, kedy bolo doručenie prevzaté.
pyton
19.06.05,15:51
Evelyn 36, keďže vo svojej otázke spomínaš námietky, reklamáciu, odvolanie - podľa §2 zákona 511/92 Zb. platí nasledovné:
"Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane."
Inak, v rozhodnutí si mala akú lehotu na odvolanie?
Evelyn36
21.06.05,19:47
ďakujem všetkým za informácie, druhý krát budem múdrejšia a reagovař čo najskůr
adriana126
01.04.11,06:28
Keď sme obdržali z daňového úradu výzvu na prerokovanie protokulu a z dôvodu neprítomnosti konateľa sme ju prevzali dňa 30.03.2011 a dátum na výzve bol 28.03.2011, máme podať námietku spolu s vyjadrením sa k protokolu, alebo len námietku voči postupu správcu dane?
Zoltán Kovács
01.04.11,07:08
Nevidím dôvod prečo by sa malo namietať voči konaniu DÚ....
adriana126
01.04.11,07:16
nakoľko sme nemali možnosť podať písomné vyjadrenie sa k protokolu a protokol bol už včera prerokovaný aj bez prítomnosti konateľa
Zoltán Kovács
01.04.11,07:31
nakoľko sme nemali možnosť podať písomné vyjadrenie sa k protokolu a protokol bol už včera prerokovaný aj bez prítomnosti konateľa


Myslím si, že ste mali okamžite, ako ste prevzali výzvu oznámiť, resp. žiadať si nový termín, práve z dôvodu neprítomnosti konateľa, a nie čakať kým prejde stanovený termín.
Na DÚ sa dá vždy dohodnúť (vlastná skúsenosť), ale nie po "funuse".
adriana126
01.04.11,07:39
výzvu sme prevzali včera
Zoltán Kovács
01.04.11,07:41
To akože poštu môže preberať iba konateľ? Trošku čudné riešenie, z ktorých vznikajú potom takéto nepríjemnosti....
xiastro
01.04.11,07:44
Keď sme obdržali z daňového úradu výzvu na prerokovanie protokulu a z dôvodu neprítomnosti konateľa sme ju prevzali dňa 30.03.2011 a dátum na výzve bol 28.03.2011, máme podať námietku spolu s vyjadrením sa k protokolu, alebo len námietku voči postupu správcu dane?

ake boli datumy vo vyzve?
adriana126
01.04.11,07:47
vo výzve bol dátum 28.03.2011, konateľ si chce poštu preberať sám
Zoltán Kovács
01.04.11,07:48
vo výzve bol dátum 28.03.2011, konateľ si chce poštu preberať sám

Osobne si myslím, že námietkou nepochodíte.
Je to interný problém spoločnosti, že poštu nepreberá včas......
xiastro
01.04.11,07:49
vo výzve bol dátum 28.03.2011, konateľ si chce poštu preberať sám

nemyslim datum vo vyzve, ale kedy spravca dane vyhotovil tuto vyzvu a ci ste ju prevzali v lehote
adriana126
01.04.11,07:51
konateľ bol odcestovaný a nikoho nesplnomocnil a zdá sa mi to divné lebo uloženie na pošte bolo 16.03.2011, nie je to krátka lehota keď je ešte 8 pracovných dní na vyjadrenie sa?
Zoltán Kovács
01.04.11,07:54
konateľ bol odcestovaný a nikoho nesplnomocnil a zdá sa mi to divné lebo uloženie na pošte bolo 16.03.2011, nie je to krátka lehota keď je ešte 8 pracovných dní na vyjadrenie sa?
Dva týždne je krátka doba?
adriana126
01.04.11,07:55
niekedy keď sú služobné cesty alebo dovolenky, tak áno
xiastro
01.04.11,07:59
konateľ bol odcestovaný a nikoho nesplnomocnil a zdá sa mi to divné lebo uloženie na pošte bolo 16.03.2011, nie je to krátka lehota keď je ešte 8 pracovných dní na vyjadrenie sa?

spravca dane mal vo vyzve uviest datum 15 dni + 8 dni, nakolko musi postupovat v sulade s § 17/3 ZSDP.
Zoltán Kovács
01.04.11,08:00
Neber to v zlom, ale mne to pripadá nasledovne: V protokole možno niečo je s čím nesúhlasíte. Prešvihli ste termín na vyjadrenie sa.
Vedeli ste, že máte daňovú kontrolu, a mohli ste očakávať výzvu na prerokovanie protokolu. Ale konateľ (svojou lahostajnosťou) zmaril túto možnosť, a teraz snažíte sa horúci zemiak prehodiť na stranu DÚ s tým, že DÚ nepostupoval správne.

Postup DÚ bol správny v zmysle zákona.
adriana126
01.04.11,08:08
je pravda, že s niečím nesúhlasíme, daňová kontrola sa ťahá dosť dlho, takže sme nevedeli presne kedy bude protokol nakoľko čakali ešte na nejakú odpoveď
xiastro
01.04.11,08:12
Vedeli ste, že máte daňovú kontrolu, a mohli ste očakávať výzvu na prerokovanie protokolu.

Postup DÚ bol správny v zmysle zákona.

1/ nie je take jasne, ze danova kontrola bude cochvila chciet vyzvat subjekt na prerokovanie protolu... bezne mam skusenosti s kontrolami, ktore sa tahaju aj rok, a nic nenajdu.

2/ bol by spravny, ak by sa pisomne vzdali prava na vyjadrenie sa.
Zoltán Kovács
01.04.11,08:14
Vlastná skúsenosť čo sa týka kontrol. Ak sa to ťahá "pridlho", tak ja zvyknem informovať sa na DÚ, že v akom stave je kontrola, kedy predbeže máme očakávať prebratie protokolu. Preto nechávam aj telefonický kontakt u kontrolórok....
skaspa
01.04.11,08:17
Keď sme obdržali z daňového úradu výzvu na prerokovanie protokulu a z dôvodu neprítomnosti konateľa sme ju prevzali dňa 30.03.2011 a dátum na výzve bol 28.03.2011, máme podať námietku spolu s vyjadrením sa k protokolu, alebo len námietku voči postupu správcu dane?

správca dane pochybil, celý proces kontroly je zlý, keď bude dobre napísané odvolenia, bude vec vrátená na ďalšie konanie; netreba podávať žiadnu námietku, ale sa odvolať voči rozhodnutiu, ktoré správca po kontrole vydá


Myslím si, že ste mali okamžite, ako ste prevzali výzvu oznámiť, resp. žiadať si nový termín, práve z dôvodu neprítomnosti konateľa, a nie čakať kým prejde stanovený termín.
Na DÚ sa dá vždy dohodnúť (vlastná skúsenosť), ale nie po "funuse".

žiadať nový termín nie je možné, ak bolo v vo výzve na prerokovanie protokolu uvedené, že protokol bude prerokovaný dňa 28.3.2011 je v tento deň protokol prerokovaný, či sa subjekt prerokovania zúčastní alebo nie; dňom prerokovania protokolu je kontrola ukončená; nakoľko zásielku prevzali až 31.3.2011 nemohli čakať kým prejde stanovený termín, lebo tento stanovený termín, 28.3.2011, im nebol známy


Osobne si myslím, že námietkou nepochodíte.
Je to interný problém spoločnosti, že poštu nepreberá včas......

je to problém daňového úradu a veľký, nakoľko neboli dodržené práva daňového subjektu - § 15 ods. 10 zákona o správe daní a poplatkov - daňový subjekt je oprávnený sa vyjadriť k protokolu do 8 pracovných dní od doručenia - t.j. do 8 pracovných dní od včera - toto právo však nemá, lebo správca dane ukončil kontrolu 28.3.2011, čiže postupoval v rozpore so zákonom


Neber to v zlom, ale mne to pripadá nasledovne: V protokole možno niečo je s čím nesúhlasíte. Prešvihli ste termín na vyjadrenie sa.
Vedeli ste, že máte daňovú kontrolu, a mohli ste očakávať výzvu na prerokovanie protokolu. Ale konateľ (svojou lahostajnosťou) zmaril túto možnosť, a teraz snažíte sa horúci zemiak prehodiť na stranu DÚ s tým, že DÚ nepostupoval správne.
Postup DÚ bol správny v zmysle zákona.

postup DÚ nebol správny, termín neprešvihli, lebo im nebol žiadny daný - majú 8 pracovných dní od doručenia t.j. od včera;

adriana116 môžeš byť úplne kľudná, správca dane tak pochybil, že rozhodnutie, ktoré vydá bude na základe dobre napísaného odvolania zmetené zo stola
xiastro
01.04.11,08:25
Vlastná skúsenosť čo sa týka kontrol. Ak sa to ťahá "pridlho", tak ja zvyknem informovať sa na DÚ, že v akom stave je kontrola, kedy predbeže máme očakávať prebratie protokolu. Preto nechávam aj telefonický kontakt u kontrolórok....

mozes nechat aj telefonne cislo, mozes sa aj priebezne informovat, aj tak to nic nezmeni, vlastne skusenosti ;)
Zoltán Kovács
01.04.11,08:25
Nechcem sa hádať samozrejme.......
Zoltán Kovács
01.04.11,08:25
mozes nechat aj telefonne cislo, mozes sa aj priebezne informovat, aj tak to nic nezmeni, vlastne skusenosti ;)

Asi žijeme v inej krajine.... ;) Všetko je len o ľudoch a ochote.
Ajuška
01.04.11,08:27
správca dane pochybil, celý proces kontroly je zlý, keď bude dobre napísané odvolenia, bude vec vrátená na ďalšie konanie; netreba podávať žiadnu námietku, ale sa odvolať voči rozhodnutiu, ktoré správca po kontrole vydá ...
...peeerfektná ukážka toho, ako je dôležité vedieť svoje práva...;)...aj voči takému strašiakovi, ako je kontrola DÚ...:rolleyes:...
adriana126
01.04.11,08:55
ďakujem, myslím, že sa nemáme čoho obávať